Matura, pruska mumia i dziennikarskie śledztwo. Twórca egzaminu maturalnego spoczywa w krypcie w Walimiu niedaleko Wałbrzycha

Emil Hoff
Emil Hoff
Wzniesiony w XVIII w. kościół ma piękne barokowe wnętrze. Jednak to jego krypty skrywają niezwykły sekret: mumie zasłużonych członków społeczności, w tym pruskiego ministra, pomysłodawcy egzaminu maturalnego.
Wzniesiony w XVIII w. kościół ma piękne barokowe wnętrze. Jednak to jego krypty skrywają niezwykły sekret: mumie zasłużonych członków społeczności, w tym pruskiego ministra, pomysłodawcy egzaminu maturalnego. Dariusz Gdesz / Polskapress, archiwum
Matura czy mumia? Nie wiadomo, co straszniejsze. Na szczęście (albo nieszczęście) nie musicie wybierać. Mamy dla was podwójną dawkę grozy: mumię twórcy matur. Mało kto wie, że pruski minister, który opracował i wdrożył egzamin maturalny, spoczywa w Polsce, w krypcie kościoła św. Jadwigi w Walimiu pod Wałbrzychem. Jego zmumifikowane ciało można oglądać przez zakratowane okienko.

Spis treści

Pomysłodawca matury odnalazł się po 200 latach w Walimiu

W krypcie kościoła pochowanych jest ok. 20 osób, w tym 12 członków rodziny von Zedlitzów.Zdjęcie na licencji CC BY 3.0.
W krypcie kościoła pochowanych jest ok. 20 osób, w tym 12 członków rodziny von Zedlitzów.

Zdjęcie na licencji CC BY 3.0. Jacek Halicki, wikimedia.org, CC BY 3.0

Kościół św. Jadwigi w Walimiu pod Wałbrzychem został wzniesiony w XVIII w. pierwotnie jako bożnica ewangelicka. Dziś służy katolikom. Budynek jest niepozorny z zewnątrz, ale wnętrze ma piękne, barokowe.

W 2009 r. przeprowadzano remont kościoła. Wtedy właśnie, w czasie przeglądu złożonych w krypcie trumien, okazało się, że niektóre ciała są znakomicie zachowane – uległy mumifikacji dzięki specyficznemu mikroklimatowi, jaki wytworzył się w podziemiach kościoła.

Dziennikarz i popularyzator historii, wywodzący się z Walimia Łukasz Kazek, już od dawna podejrzewał, że jedną z walimskich mumii może być nie kto inny, jak Karl Abraham von Zedlitz, pruski prezydent śląskiego rządu, minister stanu i sprawiedliwości, a także kościoła i szkół, który opracował europejską maturę na polecenie Fryderyka Wielkiego.

Tu spoczywa pomysłodawca matur - mapa:

Czytaj też: Pomysł na nadmorską majówkę. Zobacz 9 najlepszych atrakcji Kołobrzegu

Matura uratowała pruską edukację

W 1788 r. dzięki długim i nieustępliwym zabiegom Karla Abrahama von Zedlitza wprowadzono w Prusach egzamin dojrzałości na koniec szkoły średniej. Miał on wyłaniać kandydatów nadających się na studia i wysokie stanowiska państwowe.

Egzamin był elementem nowego systemu nauczania, któremu patronował właśnie Karl Abraham von Zedlitz. Minister nie tylko wprowadził nowy egzamin, ale także zadbał o to, by uczniowie przede wszystkim rozwijali umiejętność jasnego myślenia, a nie tylko zapychali sobie głowy mniej lub bardziej przydatnymi faktami, datami i nazwiskami. Von Zedlitz przejawiał prawdziwą dydaktyczną pasję i zapał reformatorski; potrafił nawet sprzeciwiać się samemu Fryderykowi Wielkiemu, jeśli uznał, że jego pomysły na edukację były nietrafione.

Reformy von Zedlitza odniosły sukces i niebawem pruskie uniwersytety zapełniły się zdolnymi absolwentami szkół średnich po maturze, co pozwoliło im szybko dogonić uczelnie innych europejskich krajów.

Czytaj też: Warszawa za darmo: bezpłatne atrakcje stolicy dla dorosłych i dzieci na majówkę, weekend i wakacje. Pomysły na zwiedzanie, relaks i zabawę

Z Berlina do Walimia. Twórca matur spoczywa w Polsce

W kruchcie kościoła św. Jadwigi znajduje się epitafium dla rodu von Zedlitzów.Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0 PL.
W kruchcie kościoła św. Jadwigi znajduje się epitafium dla rodu von Zedlitzów.

Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0 PL. Wspinka, wikimedia.org, CC BY-SA 3.0 PL

Karl Abraham von Zedlitz odziedziczył po stryju Heinrichu Wilhelmie majątek w Walimiu, nigdy jednak nie zamieszkał w okolicy. Dopiero po śmierci trafił na Dolny Śląsk i został pochowany w krypcie kościoła św. Jadwigi, ufundowanego właśnie przez Heinricha Wilhelma. Pochówek w Walimiu był jednym z warunków postawionych przez stryja, pod którymi Karl Abraham mógł czerpać zyski z odziedziczonego majątku.

Do 2009 r. nikt nie wiedział, że pod Walimiem spoczywa mumia zasłużonego pruskiego ministra. To Łukasz Kazek, zainteresowany postacią ministra, natrafił na informacje o miejscu jego wiecznego spoczynku. Przez trzy lata badał dokumenty i ustne relacje mieszkańców okolicy. W końcu upewnił się, że w jednej z trumien pod kościołem św. Jadwigi spoczywa właśnie Karl Abraham von Zedlitz.

Czytaj też: 6 miast blisko Polski, do których warto wybrać się pociągiem w maju. Tanie kierunki na majówkę i wiosenne weekendy

Mumie i matury. Nietypowa atrakcja Walimia

Karl Abraham von Zedlitz był pomysłodawcą egzaminu maturalnego. Dziś spoczywa w rodzinnej krypcie w podziemiach kościoła św. Jadwigi w Walimiu.
Karl Abraham von Zedlitz był pomysłodawcą egzaminu maturalnego. Dziś spoczywa w rodzinnej krypcie w podziemiach kościoła św. Jadwigi w Walimiu. Dariusz Gdesz / Polskapress, archiwum

Jak stwierdza Kazek w relacji dla Kontakt24, ciało ministra zachowało się bardzo dobrze. W suchej krypcie uległo częściowej mumifikacji. Na twarzy byłego ministra zachowały się nawet widoczne zmarszczki. To nie jedyna walimska mumia. W krypcie, obok samego von Zedlitza, spoczywa także 12 członków jego rodziny.

Pod kościołem św. Jadwigi chowani byli najbardziej zasłużeni członkowie lokalnej społeczności, w tym duchowni i ich rodziny, a także – naturalnie – ministerialny ród von Zedlitzów. W kruchcie kościoła stoi też poświęcone temu rodowi epitafium.

Krypta nie jest dostępna dla zwiedzających, ale mumie można zobaczyć przez zakratowane okienko. Już wytworzyła się legenda mówiąca o tym, że dotknięcie krat, przynosi szczęście maturzystom. Nie ma jednak informacji o gromadzących się przy kościele św. Jadwigi tłumach abiturientów. Może dlatego, że zmumifikowane szczątki pomysłodawcy egzaminu maturalnego jednak nie należą do widoków, których absolwenci liceów i szkół zawodowych są najbardziej spragnieni w maju.

My także radzimy maturzystom pilnie się uczyć, zamiast wierzyć w gusła. Powodzenia na egzaminach!

Ciekawskich zapraszamy do galerii zdjęć z krypty kościoła św. Jadwigi:

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży