Mazowsze na ludowo. Centrum Folkloru Polskiego „Karolin” zaprasza gości w każdym wieku do zwiedzania i na warsztaty z tańca oraz rękodzieła

Emil Hoff
Emil Hoff
Centrum Folkloru Polskiego "Karolin" oferuje wiele atrakcji dla gości w każdym wieku. Na zdjęciu: Ostatki w Karolinie: program zajęć taneczno-teatralnych dla dzieci.
Centrum Folkloru Polskiego "Karolin" oferuje wiele atrakcji dla gości w każdym wieku. Na zdjęciu: Ostatki w Karolinie: program zajęć taneczno-teatralnych dla dzieci. Monika Bryzek, Archiwum PZLPiT "Mazowsze"
Mazowsze skrywa prawdziwe skarby, o czym pewnie nie raz przekonał się każdy zapalony turysta. Często spotkać się można z opinią, że kulturalne serce Mazowsza bije w Otrębusach, gdzie siedzibę ma Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Pałac w Karolinie to jednak nie tylko dom dla artystów i centrum konferencyjne. Działa w nim Centrum Folkloru Polskiego, w którym można oglądać niezwykłą wystawę, a także wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez ludowych artystów. Macie ochotę na przygodę w klimacie folkowym? Sprawdźcie, co czeka na Was w Otrębusach.

Spis treści

Serce Mazowsza bije w Karolinie. Stąd wywodzi się najsłynniejszy polski zespół ludowy

Do Karolina zjechała się młodzież z całej Polski. Mimo kataklizmu II wojny światowej, talentów nie brakowało.
Do Karolina zjechała się młodzież z całej Polski. Mimo kataklizmu II wojny światowej, talentów nie brakowało. Archiwum PZLPiT "Mazowsze", 1949

Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” (PZLiT „Mazowsze”) to jeden z najstarszych i największych polskich zespołów artystycznych. Istnieje od 1948 r. i od samego początku ma swoją główną siedzibę w pałacu w Karolinie (część wsi Otrębusy w powiecie pruszkowskim).

To właśnie do Karolina po raz pierwszy zjechały się młode talenty ludowego tańca i śpiewu na wezwanie założycieli nowego zespołu – Tadeusza Sygietyńskiego i Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej. W 1950 r. zespół „Mazowsze” zadebiutował na deskach Teatru Polskiego w Warszawie i od tamtej pory wiedzie prym na scenie muzyki ludowej w Polsce; bywa też o nim głośno za granicą.

Dziś PZLiT „Mazowsze” to nie tylko tancerze, ale także chór, balet i cała orkiestra symfoniczna – łącznie ok. 100 artystów. Do repertuaru „Mazowsza” wchodzą melodie ze wszystkich niemal regionów etnograficznych Polski i wielu innych zakątków świata.

Pałac w Karolinie – dom „Mazowsza” przeszedł wielką przemianę

Po zakończeniu rewitalizacji w 2020 r. pałac w Karolinie odzyskał dawną wspaniałość. Rok później w jego wnętrzach powstało Centrum Folkloru Polskiego
Po zakończeniu rewitalizacji w 2020 r. pałac w Karolinie odzyskał dawną wspaniałość. Rok później w jego wnętrzach powstało Centrum Folkloru Polskiego "Karolin". Piotr Pasieczny / Archiwum PZLPiT "Mazowsze"

Sam pałac w Karolinie to uroczy obiekt projektu Czesława Domaniewskiego, ukończony w 1911 r. Niestety, kiedy w 1948 r. budynek został przekazany do użytkowania członkom nowo powstałego zespołu „Mazowsze”, znajdował się w fatalnym stanie. Mimo trudności Karolin udało się doprowadzić do stanu używalności i zaczął służyć młodym artystom ludowym za siedzibę i bazę wypadową, m.in. w słynną trasę po ZSRR.

Pałac w Karolinie przeszedł gruntowny remont w 2015 r. i kolejną modernizację w l. 2017-2020. Gośćmi honorowym na uroczystym otwarciu pałacu po renowacji była para prezydencka - Andrzej i Agata Duda.

Mazowsze na ludowo. Centrum Folkloru Polskiego „Karolin” z ekspozycją i warsztatami

Para prezydencka wzięła udział w oficjalnym otwarciu Centrum Folkloru Polskiego "Karolin"
Para prezydencka wzięła udział w oficjalnym otwarciu Centrum Folkloru Polskiego "Karolin" Krzysztof Sitkowski, Archiwum PZLPiT "Mazowsze"

Centrum Folkloru Polskiego „Karolin” to centrum edukacyjne i ekspozycja, mieszczące się w karolińskim pałacu. Ekspozycja podzielona jest na dwie części:

  • W pierwszej prezentowane są kultura ludowa i folklor ze wszystkich regionów Polski: stroje, muzyka, pieśni i taniec (nie tylko regionalny, ale i narodowy, np. polonez, mazur, kujawiak, krakowiak).
  • W drugiej części ekspozycji zaprezentowana została bogata historia PZLiT „Mazowsze” i jego misji, polegającej na popularyzacji polskiego folkloru za pomocą widowisk muzycznych z elementami śpiewu i tańca.

W obu częściach wystawy stałej Centrum Folkloru Polskiego „Karolin” można oglądać eksponaty związane z kulturą ludową i spektakularne stroje ludowe, prezentowane na manekinach. Wystawie towarzyszy oczywiście muzyka.

Samodzielne zwiedzanie wystawy stałej Centrum Folkloru Polskiego „Karolin” zajmuje ok. godziny. Bilet normalny kosztuje 20 zł, ulgowy 15 zł, grupowy 12 zł za osobę, podobnie rodzinny (2 osoby dorosłe + dzieci, do 6 osób). Dzieci do 3. roku życia wpuszczane są za darmo.

Za usługi przewodnika, który objaśni niezwykłe dzieje zespołu „Mazowsze” i opowie o eksponatach zgromadzonych w Centrum Folkloru, należy dopłacić 100 zł do ceny biletu na wystawę stałą.

Odpowiednie ubrania na wycieczkę!

Materiały promocyjne partnera

Bilety kupuje się w kasach na miejscu, ale wizytę należy wcześniej zarezerwować telefonicznie pod numerem +48 22 208 87 00 (od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-15:00) lub mailowo, wysyłając informację na adres: [email protected].

Historię zespołu "Mazowsze" i jego wkładu w popularyzację folkloru Polski i świata możecie poznać na ekspozycji w Centrum Folkloru
Historię zespołu "Mazowsze" i jego wkładu w popularyzację folkloru Polski i świata możecie poznać na ekspozycji w Centrum Folkloru Polskiego. Krzysztof Sitkowski, Archiwum PZLPiT "Mazowsze"

Oprócz wystawy stałej, w Centrum Folkloru Polskiego „Karolin” organizowane są także warsztaty i zajęcia edukacyjne, spotkania z artystami, rękodzielnikami, muzykami i całymi kapelami – zarówno dla osób indywidualnych, jak i grup zorganizowanych.
Wśród najbliższych wydarzeń, organizowanych w pałacu w Karolinie, są m.in.

  • warsztaty wokalne z emisji głosu dla pań z okazji Dnia Kobiet (8 marca, godz. 18:00, Sala Kameralna, wstęp 15 zł)
  • kurpiowskie warsztaty rękodzielnicze z twórczynią ludową Czesławą Lewandowską (12-13 marca, godz. 12:00, Sala Edukacyjna, wstęp 50 zł)

Informacje o nowych wydarzeniach w Centrum Folkloru znajdziecie TUTAJ.

Centrum Folkloru Polskiego „Karolin” oferuje noclegi i dobrą kuchnię

Ostatki karolińskie oferowały także program zajęć taneczno-teatralnych dla dzieci.
Ostatki karolińskie oferowały także program zajęć taneczno-teatralnych dla dzieci. Monika Bryzek, Archiwum PZLPiT "Mazowsze"

Wystawy i warsztaty to nie wszystkie atrakcje Centrum Folkloru Polskiego „Karolin”.

Siedziba zespołu „Mazowsze” to cały kompleks obiektów i dodatkowych atrakcji. Na terenie pałacu w Karolinie działa centrum konferencyjno-noclegowe, w którym organizowane są różnego rodzaju wydarzenia.

W Sali Widowiskowej oglądać można próby i spektakle zespołu, Karczma Staropolska oferuje noclegi, dobre jedzenie i zaciszne otoczenie zadbanego parku. Działa też plac zabaw dla dzieci, a cały teren poprzecinany jest dodatkowymi ścieżkami edukacyjnymi.

Centrum Folkloru Polskiego „Karolin” znajduje się w Otrębusach przy ul. Świerkowej 2.
Centrum przyjmuje gości od wtorku do piątku w godz. 10:00-18:00, a w weekendy od 10:00 do 17:00.

Obejrzyjcie galerię niezwykłych zdjęć z pałacu w Karolinie, siedziby Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”:

Centrum Folkloru Polskiego "Karolin" oferuje wiele atrakcji dla gości w każdym wieku. Na zdjęciu: Ostatki w Karolinie: program zajęć taneczno-teatralnych dla dzieci.

Mazowsze na ludowo. Centrum Folkloru Polskiego „Karolin” zap...

Pojemne i wygodne plecaki dosknałe na każdą wycieczkę!

Źródło: karolinmazowsze.pl

od 7 lat
Wideo

Oszuści 2 - oferty wyjazdów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży