Spis treści
- Meksyk - wakacje wśród plaż i starożytnych ruin
- Meksyk - pogoda. Kiedy najlepiej jechać na wakacje?
- Meksyk - ceny wypoczynku zimą 2022
- Meksyk - Tulum, Cancun, Acapulco? Który kurort wybrać?
- Meksyk - atrakcje. Co warto zobaczyć na półwyspie Jukatan?
- Meksyk - atrakcje w innych regionach
- Meksyk - koronawirus: zasady wjazdu, obostrzenia na miejscu
- Meksyk - informacje praktyczne
- Meksyk - bezpieczeństwo
Meksyk - wakacje wśród plaż i starożytnych ruin
Turystów do Meksyku przyciągają karaibskie plaże, turkusowe morze, prekolumbijskie zabytki, słynna na całym świecie kuchnia i wyjątkowe atrakcje przyrodnicze.
Podróżnicy chętnie przyjeżdżają tu także zimą, bo na wysokie temperatury można liczyć przez cały rok. W czasie pandemii dodatkowym atutem Meksyku jest fakt, że nie obowiązują tam tak restrykcyjne obostrzenia, jak w innych egzotycznych destynacjach.
Turyści planujący wakacje w Meksyku najczęściej wybierają wycieczki zorganizowane oferowane przez biura podróży. Tygodniowy pobyt w resorcie na Riviera Maya można zarezerwować za około 4000 zł.
Meksyk - pogoda. Kiedy najlepiej jechać na wakacje?
Meksyk położony jest w dwóch strefach klimatycznych. Północna i środkowa część kraju leży w strefie klimatu zwrotnikowego, a południowa, w której położone są najpopularniejsze kurorty, charakteryzuje się klimatem podrównikowym.
Na półwyspie Jukatan, gdzie mieszczą się najpopularniejsze kurorty, najgoręcej jest od maja do października. Średnie temperatury w miesiącach letnich wynoszą ok. 30-32°C w dzień i 25-26°C w nocy. Temperatura wody w tym okresie wynosi średnio 29-30°C. W tym czasie występują też największe opady deszczu.
W listopadzie i grudniu temperatura w tym regionie spada do 28°C. Najchłodniejsze są styczeń i luty z temperaturą 26-27°C w ciągu dnia i 21-22°C w nocy. Temperatura w Morzu Karaibskim nie spada poniżej 27°C.
Z kolei w Acapulco, położonym nad Oceanem Spokojnym, temperatura powietrza przez cały rok oscyluje wokół 31-33°C w dzień i 20-23 w nocy. Woda w Oceanie Spokojnym przez cały rok ma 28-30°C.
Meksyk - ceny wypoczynku zimą 2022
W lutym, marcu i kwietniu 2022 wycieczki do Meksyku nie osiągają wcale zawrotnych cen. Za 8-dniowy wypoczynek w ofercie all inclusive w tych miesiącach trzeba zapłacić między 5 a 8 tys. zł za osobę - wszystko zależy od konkretnej oferty i standardu hotelu. Podobnie kształtują się ceny ofert last minute.
Meksyk - Tulum, Cancun, Acapulco? Który kurort wybrać?
Najpopularniejsze meksykańskie kurorty położone są na Rivera Maya na Półwyspie Jukatan. Turyści najchętniej wybierają Cancun, Tulum i Playa del Carmen, m.in. ze względu na wyjątkowo piękne plaże nad Morzem Karaibskim. Region ten jest również dobrą bazą wypadową do najsłynniejszych meksykańskich zabytków i atrakcji turystycznych. Wszystkie wymienione miasteczka słyną z luksusowych resortów i nocnego życia.
Acapulco de Juárez to kurort położony jest nad Oceanem Spokojnym, 300 km na południowy zachód od stolicy kraju. Popularność zyskał w XX w., szczególnie wśród Amerykanów. Słynie z nocnego życia i szerokich plaż z białym piaskiem. Acapulco jest oddalone od najważniejszych atrakcji Meksyku, dlatego osobom, które poza plażowaniem planują również zwiedzanie, polecany jest półwysep Jukatan.
Meksyk - atrakcje. Co warto zobaczyć na półwyspie Jukatan?
Meksyk to kraj o niezwykle bogatej historii i kulturze. Podczas urlopu w Meksyku trzeba zobaczyć przede wszystkim zabytki z czasów prekolumbijskich. Warte zobaczenia są też atrakcje naturalne, których w Meksyku nie brakuje. Poniżej lista najważniejszych atrakcji na półwyspie Jukatan i w jego okolicach.
- Chichén Itzá - prekolumbijskie miasto ze słynną piramidą Kukulkana, uznaną za jeden z nowych siedmiu cudów świata
- Uxmal - ruiny miasta Majów z X w.
- Bacalar Lagoon - jezioro słynące z przejrzystej, turkusowej wody
- Podwodne muzeum w Cancun
- Merida - tzw. Białe Miasto
- Cenoty na Półwyspie Jukatan - przede wszystkim Cenote Ik Kil, Gran Cenote, Cenote Calavera, Cenote Suytun, Cenote Chaak Tun
- Wodospady Agua Azul
- Podwodne jaskinie Sistema Dos Ojos
- Naturalne wodne parki rozrywki Xcared i Xel-Ha
Meksyk - atrakcje w innych regionach
Półwysep Jukatan to tylko niewielka część Meksyku. Wiele słynnych zabytków i atrakcji turystycznych znajduje się w innych regionach kraju. Dojazd do tych miejsc z Cancun może jednak zająć nawet kilkanaście godzin. Wymienione niżej miejsca polecamy podróżnikom, którzy planują dłuższą wycieczkę po Meksyku lub wakacje poza półwyspem Jukatan.
- Teotihuacan - starożytne miasto Azteków z Piramidą Słońca i Piramidą Księżyca
- Tula - ruiny miasta Tolteków z IX w., z piramidami i świątynią Ouetzalcoatla
- Ukryta plaża (Playa del Amor) na wyspach Marieta
- Park narodowe Palenque - ruiny miasta ze Świątynią Inskrypcji, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO
- Wodospad Salto de Eyipantla na rzece Rio Grande de Catemaco
- Wodospady Las Nubes
- Mexico City
- Kolonialne miasteczko Real del Monte
Meksyk - koronawirus: zasady wjazdu, obostrzenia na miejscu
Meksyk jest otwarty dla turystów od początku pandemii. Praktycznie nie ma tu dotkliwych obostrzeń czy wyśrubowanych wymogów wjazdowych. Taka polityka bardzo się krajowi opłaciła - w 2021 r. kraj odwiedziło 31 mln turystów, czyli o prawie 30% więcej niż w r. 2020. Sektor turystyczny wzbogacił się łącznie o 18,5 mld dolarów, czyli o niemal 70% więcej niż przed rokiem.
Aby wjechać do Meksyku zimą 2022, niepotrzebne jest szczepienie ani test PCR. Do przekroczenia granicy potrzebny jest paszport ważny przynajmniej 6 miesięcy od daty powrotu z Meksyku. Przed wylotem należy wypełnić formularz dostępny TUTAJ. Po przylocie każdemu podróżującemu mierzona jest temperatura (osoby z gorączką mogą zostać skierowane na kwarantannę).
Obostrzenia COVID w Meksyku:
- Obowiązek noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych i środkach transportu publicznego
- Otwarta jest większość sklepów i usług - obowiązuje m.in. dezynfekcja rąk i obuwia, pomiar temperatury, limity liczba klientów, wyznaczone kierunki ruchu, wejścia i wyjścia, zmienione dni lub godziny przyjęć.
- Większość atrakcji jest dostępna dla turystów - mogą obowiązywać limity osób lub skrócone godziny otwarcia
W styczniu 2022 niektóre stany Meksyku zdecydowały się wprowadzić pewne obostrzenia dla turystów w popularnych ośrodkach wypoczynkowych.
- W Puerto Vollarta w stanie Jalisco w barach i restauracjach trzeba okazywać albo dowód szczepienia przeciw koronawirusowi, albo negatywny wynik testu PCR (jest ważny 48 godzin).
- W Baja California teoretycznie obowiązują podobne przepisy, ale test jest ważny aż 5 dni, a decyzja o sprawdzaniu dokumentów u klientów zależy od samych restauratorów.
- W Tlaxcala z kolei wprowadzono obowiązek posiadania dowodu szczepienia przeciw COVID-19 w barach i restauracjach.
Meksyk - informacje praktyczne
Funkcjonariusze graniczni często sprawdzają dokumenty potwierdzające cel podróży, środki finansowe, adres hotelu i to, czy posiada się bilet powrotny.
Na wyjazd do Meksyku warto wykupić ubezpieczenie pokrywające koszty leczenia COVID (koszty leczenia prywatnego w Meksyku są bardzo wysokie).
Aby wjechać do Meksyku, nie są wymagane żadne szczepienia. Istnieje jednak ryzyko zarażenia się malarią, wirusem zika, chikungunya i żółtą febrą. Aby zmniejszyć ryzyko zakażenia amebozą lub innymi chorobami układu pokarmowego pić tylko wodę butelkowaną i unikać spożywania nieodkażonych owoców i warzyw, jedzenia przygotowanego na straganach i napojów z lodem.
Walutą obowiązującą w Meksyku jest peso, ale w dużych ośrodkach turystycznych można płacić dolarami. W wielu miejscach akceptowane są też karty płatnicze.
Podczas podróży warto mieć ze sobą adapter, dzięki któremu będziemy mogli podłączyć np. telefon do gniazda elektrycznego - w Meksyku stosuje się napięcie 110 V (gniazdka jak w USA).
Meksyk - bezpieczeństwo
Kwestia bezpieczeństwa w Meksyku to jeden z najczęściej poruszanych tematów przy okazji planowania podróży do tego kraju. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do niektórych regionów Meksyku (m.in. Chihuahua, Durango, Tamaulipas), a w innych częściach kraju zaleca zachowanie szczególnej ostrożności (np. Mexico City, Guadalajara, Vera Cruz). Pełną listę tych miejsc znajdziecie TUTAJ.
Półwysep Jukatan z Riwierą Maya uznawane są za najbezpieczniejsze regiony Meksyku. Wciąż jednak należy zachować ostrożność, ponieważ zdarzają się kradzieże kieszonkowe, kradzieże bagażu, a także próby wyłudzenia pieniędzy m.in. przez skorumpowanych policjantów.
Jak czytamy na stronie MSZ, na terenie Meksyku zagrożenie przestępczością pospolitą jest bardzo duże. Chodzi m.in. o kradzieże i napady z bronią w ręku czy tzw. porwania ekspresowe, podczas których ofiara jest zmuszana do wypłacenia pieniędzy z bankomantu.
Północ i zachód Meksyku to obszary działalności przestępczości zorganizowanej zajmującej się produkcją i handlem narkotykami, uprowadzeniami, wymuszeniami oraz przemytem towarów i ludzi. W tych regionach często dochodzi do porachunków między kartelami i starć z policją lub siłami zbrojnymi.