Spis treści
- Stare zdjęcia pokazują Międzyzdroje z dawnych lat. Tak plażowali nasi rodzice, dziadkowie i pradziadkowie
- Międzyzdroje – początki kurortu
- Międzyzdroje przed I wojną światową. Kurort z prawdziwego zdarzenia
- Okres międzywojenny w Międzyzdrojach: rozwój i rozbudowa
- Międzyzdroje po II wojnie światowej: tak plażowano w PRL
- Wolne Międzyzdroje: lata 90. i dwutysięczne
Stare zdjęcia pokazują Międzyzdroje z dawnych lat. Tak plażowali nasi rodzice, dziadkowie i pradziadkowie
Międzyzdroje to jeden z najpopularniejszych kurortów na polskim wybrzeżu Bałtyku i zagłębie słynnych imprez letnich z Festiwalem Gwiazd na czele. Obok Kołobrzegu, Łeby czy Sopotu właśnie Międzyzdroje kojarzą się wielu z nas z wakacjami spędzanymi nad Bałtykiem od dzieciństwa.
Swoją popularność zawdzięczają Międzyzdroje malowniczemu położeniu na wyspie Wolin, leczniczemu klimatowi i atrakcjom, do których zaliczają się np. dwa kąpieliska, historyczny kurort i Park Zdrojowy, Promenada Gwiazd, oceanarium czy gabinet figur woskowych. Więcej o najlepszych atrakcjach Międzyzdrojów możesz przeczytać w moim przewodniku.
Tym razem nie chcę ci pokazać współczesnych atrakcji Międzyzdrojów, lecz raczej zabrać cię w nostalgiczną podróż w przeszłość miasta. Stare zdjęcia i pocztówki ukazują, jak wyglądały Międzyzdroje i wypoczynek na tamtejszych plażach w latach 90. XX w. i wcześniej, w epoce PRL, w okresie międzywojennym, a nawet jeszcze w XIX w., u samego zarania kurortu.
Poniżej znajdziesz galerię fascynujących starych zdjęć, ukazujących dawne Międzyzdroje. Zobacz, jak zmieniał się ten niezwykły kurort i jak wypoczywali w nim nasi rodzice, dziadkowie, a nawet pradziadkowie!
Międzyzdroje – początki kurortu
Międzyzdroje długo pozostawały ubogą wioską rybacką, aż wreszcie w pierwszej połowie XIX w. zaczęli do nich przyjeżdżać pierwsi goście, przyjeżdżający w ramach wycieczek ze Szczecina, wabieni obietnicą świętego spokoju i możliwości upajania się bogatym w jod powietrzem.
W 1835 r. Międzyzdroje przeszły chrzest bojowy – pierwszy sezon turystyczny. Wydzielono wtedy osobne kąpieliska dla pań i panów, powstały też pierwsze obiekty kąpieliskowe na plaży i kasyno.
W 1860 r. belgijski kupiec nazwiskiem Lojeune zbudował w Międzyzdrojach Dom Zdrojowy (dziś to Międzynarodowy Dom Kultury) z Parkiem Zdrojowym. Nowe lecznicze założenie przyciągnęło do wioski jeszcze więcej gości i kuracjuszy, napędzając rozwój Międzyzdrojów. W 1862 r. ukończono budowę stojącego do dziś kościoła św. Piotra Apostoła, wówczas najważniejszej świątyni dla ok. 500 stałych mieszkańców osady.
W 1884 r. w Międzyzdrojach powstało pierwsze, krótkie molo, rozbudowywane potem kilka razy. W tej dekadzie ruch turystyczny w Międzyzdrojach narastał dzięki publikacjom naukowym radcy sanitarnego, dra Oswalda, chwalącego klimat miejscowości i tutejsze lecznicze wody.
Międzyzdroje przed I wojną światową. Kurort z prawdziwego zdarzenia
Na przełomie wieków Międzyzdroje były już modnym kurortem z parkiem zdrojowym, zakładem solankowym, długą promenadą. Na turystów czekały zadbane plaże i kąpieliska, wygodne hotele i pensjonaty, a także wycieczki statkami w kierunku Świnoujścia lub Wolina.
W Międzyzdrojach stale wprowadzano nowe udogodnienia. W 1902 r. działała już poczta i telegram. Był to zresztą rok bardzo ważny dla rozwoju miasteczka, bo właśnie wtedy Międzyzdroje zostały włączone do trasy kolejowej łączącej Wolin ze Świnoujściem.
Lepsza komunikacja oznaczała więcej gości i więcej pieniędzy. W 1906 r. rozbudowano molo w Międzyzdrojach, najpierw do ok. 120 m, potem do ponad 300, z restauracją i przystanią na końcu. Latem turystom i kuracjuszom wieczory umilały koncerty muzyki symfonicznej. Wypoczynek w Międzyzdrojach był rzeczywiście wygodny, a w okolicach 1910 r. goście mieli do dyspozycji już 14 nowoczesnych hoteli.
Tuż przed I wojną światową Międzyzdroje odwiedziła rekordowa liczba ok. 20 tys. letników. Niestety, rozwój miasteczka miał zostać zahamowany przez globalny konflikt.
Okres międzywojenny w Międzyzdrojach: rozwój i rozbudowa
I wojna światowa właściwie oszczędziła Międzyzdroje. Nie było zniszczeń materialnych, ale zrujnowana gospodarka zahamowała rozwój miasteczka. Mimo wszystko w Międzyzdrojach nadal powstawały – choć wolniej – nowe hotele i pensjonaty, których w 1927 r. było już ok. 100.
Przy molo dział zakład wytwarzania wiklinowych koszy plażowych. Do początku lat 30. rozbudowano Dom i Park Zdrojowy, a do połowy tej dekady wydłużona została promenada Victoria. Poprowadzono także nowe trasy spacerowe po nadmorskich wydmach.
Mieszkańcy Międzyzdrojów niedługo cieszyli się okresem prosperity. Nadchodziła zawierucha II wojny światowej, która miała tu zmienić wszystko, choć nie za sprawą bomb.
Międzyzdroje po II wojnie światowej: tak plażowano w PRL
Międzyzdroje ponownie uniknęły znaczących zniszczeń wojennych, ale mimo to po II wojnie światowej zmieniły się nie do poznania za sprawą nowej przynależności państwowej i przesiedleń ludności. W 1945 r. Międzyzdroje stały się częścią Polski, a ich dawni mieszkańcy zostali zmuszeni do przeprowadzki do Niemiec, których granice cofnęły się daleko na zachód.
W okresie PRL Międzyzdroje stały się jednym z ulubionych nadmorskich kurortów Polaków. Fundusz Wczasów Pracowniczych skwapliwie korzystał z pozostawionej przez Niemców infrastruktury wypoczynkowej, w tym licznych willi i pensjonatów. Za komuny w Międzyzdrojach działało prawie 20 ośrodków wypoczynkowych FWP, przyjmujących na dwutygodniowe wczasy przede wszystkim rodziny z dziećmi.
Sporo działo się w Międzyzdrojach w latach 60. XX w. Przeprowadzono duże remonty zabytkowych domów, głównie wzdłuż promenady, przebudowano molo, otwarto Woliński Park Narodowy, który stał się dla turystów dodatkową atrakcją. W kolejnej dekadzie powstały istniejące do dziś pawilony handlowo-usługowe przy promenadzie.
Wolne Międzyzdroje: lata 90. i dwutysięczne
Po upadku komuny Międzyzdroje wkroczyły na drogę powolnego, ale stabilnego rozwoju. Szczególnie ważny dla historii Międzyzdrojów jest też rok 1996, w którym miała miejsce pierwsza edycja Festiwalu Gwiazd.
Na pocztówkach z lat 90. można zobaczyć, jak wyglądało dawne molo. W 2004 r. nastąpiła kolejna przebudowa pomostu, który uzyskał współczesny kształt i długość – 395 m.
Zapraszam do galerii – zobacz stare zdjęcia Międzyzdrojów w większym formacie:
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!
Źródła: Wikipedia, Studium Gminy Międzyzdroje, Fotopolska.eu
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?