Spis treści
- Białe damy, strzygi i inne upiory na zamkach na Dolnym Śląsku
- Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim i płacz dziecka w komnacie. Kiedyś to była stróżówka
- Jak dojechać do Zagórza Śląskiego? Mapa
- Zamek Czocha miejscem wielu mrocznych legend. Gertruda i kondukt żałobników
- Jak dojechać na zamek Czocha? Mapa
- Ruiny radzieckiego szpitala w Legnicy w Lasku Złotoryjskim
- Jak dojechać do szpitala w Legnicy? Mapa dojazdu
- Zamek Chojnik i legenda o księżniczce Kunegundzie
- Jak dojechać na zamek Chojnik? Mapa dojazdu
Białe damy, strzygi i inne upiory na zamkach na Dolnym Śląsku
Niektórzy z nas naprawdę lubią się bać i szukają miejsc, które są okraszone nutką tajemnicy. Świadczy o tym popularność nocnych atrakcji organizowanych na wielu zamkach. W ich trakcie turyści poznają legendy o dawnych księżniczkach, rycerzach i duchach dzieci, które błąkają się po komnatach. Mroczne historie wywołują dreszcze.
Zobacz też: Mieszkańcy wrocławskiego osiedla walczą z deweloperskim molochem. Nie chcą budowy 40-metrowego wieżowca
Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim i płacz dziecka w komnacie. Kiedyś to była stróżówka
Istnieje taka komnata w zamku, której bali się ochroniarze, pilnujący zamku. Nie chcieli w niej przebywać i tłumaczyli, że w środku panuje dziwny, przeszywający chłód. Dodatkowo słyszeli trzaski i przerażający dźwięk, przypominający płacz dziecka. Pomieszczenie zbadali przed kilkunastoma laty eksploratorzy. Potwierdzili podmuchy zimnego powietrza i pośpiesznie opuścili komnatę, w której mieli spędzić całą noc. Dziwne zjawiska mogą być związane z legendą o Małgorzacie, pięknej kasztelance i jej chciwym ojcu. Mężczyzna poszukiwał dla swojej córki bogatego męża, ale ona była zakochana w biednym giermku. Na nic zdały się błagania i płacz, bo wkrótce miała wyjść za mąż za bardzo bogatego i starego szlachcica. W trakcie spaceru z nim zepchnęła go z zamkowych murów w przepaść, a ojca powiadomiła o nieszczęśliwym wypadku. Ten nie uwierzył dziewczynie i zamknął ją w ciemnym lochu, skazując na śmierć głodową. Podobno do dziś Małgorzata płacze za swoim giermkiem i przechadza się po korytarzach zamku.

Jak dojechać do Zagórza Śląskiego? Mapa
Zagórze to niewielka wieś w województwie dolnośląskim, położona w powiecie wałbrzyskim nad Jeziorem Bystrzyckim. Jest niezwykle malownicza.
Zamek Czocha miejscem wielu mrocznych legend. Gertruda i kondukt żałobników
Jedną z najgłośniejszych legend zamku Czocha jest ta o Gertrudzie, która w trakcie wojen husyckich nasłała na brata wrogów za woreczek ze złotem. Nie udało się im jednak odbić zamku, a rozgniewany brat zdecydował o skazaniu siostry na śmierć. Kat ściął jej głowę na oczach gapiów. Duch wyrodnej Gertrudy do dziś odwiedza komnaty i zawodzi przeraźliwym głosem. Uratować ją od wiecznego potępienia i zdobyć ukryte złoto może tylko osoba urodzona w niedzielę, ale jak dotąd nikt taki nie spotkał białej damy.
Kolejna legenda opowiada o psychopatycznym szlachcicu, który brał za żony kolejne młode kobiety, a następnie uśmiercał je za pomocą zapadni w małżeńskim łożu, umieszczoną po ich stronie. Ich płacz i jęki podobno do dziś słychać na zamkowych korytarzach.
Zobacz też:
Istnieje też opowieść o kondukcie żałobników, którzy w 1732 roku szli przez drewniany most. Konstrukcja zawaliła się pod nimi, a trumna z nieboszczykiem roztrzaskała się o skały. Nikt nie przeżył, a głosy żałobników do dziś dobiegają z różnych stron zamku.
Jak dojechać na zamek Czocha? Mapa
Średniowieczna budowla znajduje się w miejscowości Sucha niedaleko Leśnej. Na miejscu do dyspozycji zwiedzających oddany jest płatny parking.
Zamek Czocha. Mapa dojazdu do średniowiecznego zabytku
Ruiny radzieckiego szpitala w Legnicy w Lasku Złotoryjskim
To obiekt wybudowany przed wojną przez Niemców, a później przejęty przez Armię Czerwoną. W rękach Rosjan pozostawał do 1993 roku, dziś to własność Zabużan, którą otrzymali w ramach rekompensaty za mienie utracone na Kresach. Znajdujące się w Lasku Złotoryjskim ruiny przyprawiają o dreszcze i dziś przez nikogo nie są pilnowane, więc kompleks z roku na rok niszczeje i staje się celem dla bezdomnych, chuliganów i drobnych złodziejaszków, którzy wykradli z niego to, co jeszcze mogli. W dawnym szpitalu funkcjonował basen sportowy, sale szpitalne i operacyjne, a nawet kino. Do dziś można zobaczyć bezkresne korytarze, które liczą ponad 200 metrów długości, dawne prosektorium wraz z kaplicą oraz pozostałości po dawnych sklepach. W 2017 roku na miejscu pojawiła się ekipa Polish Paranormal TV. Jeden z eksploratorów słyszał czyjeś głosy i kroki oraz zauważył dziwne cienie, więc cała grupa zrezygnowała z dalszych poszukiwań.
Jak dojechać do szpitala w Legnicy? Mapa dojazdu
Kompleks znajduje się na obrzeżach Legnicy i z każdej strony jest otoczony drzewami. Na miejscu znajdziemy kilkanaście budynków.
Zobacz też:
Zamek Chojnik i legenda o księżniczce Kunegundzie
Zamek Chojnik staje się celem turystów, odwiedzających Jelenią Górę. Posadowiony na skale obiekt otoczony jest urwiskiem, które wpada do tzw. Piekielnej Doliny. Z tym miejscem wiąże się jedna z najstarszych legend o księżniczce Kunegundzie, która była bezlitosna w stosunku do rycerzy, próbujących zdobyć jej serce. Wymyśliła zadanie dla śmiałków, którzy na swoich rumakach mieli objechać zamek dookoła. Wielu z nich spadało w przepaść, a zadanie było praktycznie niewykonalne. Mijało wiele lat, a kolejni dzielni wojowie ginęli, spadając z urwiska. Pewnego dnia na Chojniku pojawił się szlachcic, w którym Kunegunda zakochała się od pierwszego wejrzenia. Była dla niego nawet skłonna poniechać wyzwania, ale rycerz z niego nie zrezygnował. Objechał na koniu pałacowe mury i dotarł do księżniczki. Kobieta rzuciła się w jego ramiona, mężczyzna ją jednak odepchnął. Powiedział, że nie spędzi swojego życia u boku kogoś, kto był tak bezlitosny w stosunku do jego braci. Zrozpaczona Kunegunda rzuciła się w przepaść, a dziś jej duch wraz z duchami rycerzy błąka się po zamku. Głosy słychać z Piekielnej Doliny, a ich echo odbija się w całej okolicy.

Jak dojechać na zamek Chojnik? Mapa dojazdu
Jakie inne miejsca budzą grozę? Z nimi związanych jest wiele przerażających legend. Przygotowaliśmy dla was listę najbardziej przerażających obiektów Dolnego Śląska.
Port Lotniczy Olsztyn-Mazury zmodernizował swoją infrastrukturę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?