Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mija 35 lat od wybuchu w elektrowni atomowej w Czarnobylu. Pamiętacie? Do dziś nie znamy wszystkich skutków katastrofy ani liczby ofiar

35 lat temu świat po raz pierwszy usłyszał o Czarnobylu. 26 kwietnia 1986 roku katastrofa elektrowni atomowej pochłonęła wiele ofiar.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
35 lat temu świat po raz pierwszy usłyszał o Czarnobylu. 26 kwietnia 1986 roku katastrofa elektrowni atomowej pochłonęła wiele ofiar.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE fot. Jowita Niemczyk
35 lat temu świat po raz pierwszy usłyszał o Czarnobylu. 26 kwietnia 1986 roku katastrofa elektrowni atomowej pochłonęła wiele ofiar. Ze swoich domów wyrwanych zostały setki tysięcy ludzi. Widać to w opuszczonej kilka dni po awarii Prypeci. W samym Czarnobylu spore wrażenie robi aleja z nazwami wysiedlonych wsi i miasteczek. Przypominamy.

Sobota 26 kwietnia 1986 roku, dokładnie tego dnia w Czarnobylu doszło do wybuchu reaktora w elektrowni atomowej. Nim jednak informacje o tym, co wydarzyło się w Czarnobylu ujrzały światło dzienne, cieszyliśmy się ciepłą wiosną zupełnie nie zdając sobie sprawy, co wydarzyło się na granicy ówczesnej Ukraińskiej i Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej.

Nie tylko my nie wiedzieliśmy, co się stało. Wiedzy tej nie mieli także obywatele Związku Radzieckiego. Dopiero w poniedziałek spikerka programu „Wriemia”, informacyjnej audycji telewizji radzieckiej, w lakonicznym komunikacie poinformowała widzów, że w Czarnobylu doszło do awarii reaktora, której skutki są likwidowane.

Za kolejne dwa dni - w wydaniu na 30 kwietnia i 1 maja - komunikat radzieckiej agencji TASS zamieściła katowicka „Trybuna Robotnicza”. Najważniejsze w nim było to, że na miejscu pracuje specjalna komisja pod kierownictwem wicepremiera ZSRR Borisa Szczerbiny. Rada Najwyższa ZSRR informowała ponadto, że sytuacja radiacyjna się ustabilizowała. Powiedziano także o ewakuacji osiedla Prypeć.

Swój komunikat zamieścił również rząd PRL. I u nas powołano specjalną komisję, której przewodził wicepremier Zbigniew Szałajda. Komisja informowała, że według pomiarów, których dokonano 29 kwietnia (a więc już trzy dni po wybuchu reaktora), stwierdzono jedynie podwyższenie stężenia aktywnego jodu w powietrzu, co nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia.

Chmura przesuwała się jednak nad Europę i ukrycie prawdy było niemożliwe. To właśnie wypadki czarnobylskie miały również spory wpływ na lansowaną przez Michaiła Gorbaczowa głasnost.

Wirtualny spacer po Czarnobylu i Prypeci? Tak, dzięki firmie z Gliwic

Wirtualny spacer po Czarnobylu i Prypeci? Tak, dzięki firmie z Gliwic

- Większe zagrożenie dla zdrowia dziecka stanowi paląca papierosy matka - przekonywał na konferencji prasowej rzecznik rządu Jerzy Urban. Zdecydowano się jednak na podanie dzieciom i niemowlętom jednorazowej dawki preparatu jodowego, dziś wspominanego jako płyn Lugola.

Płyn Lugola otrzymało 18,5 miliona Polaków z czego 95 procent stanowiły dzieci.

Dobrze pamięta ten moment pan Rafał, mieszkaniec Dąbrowy Górniczej. - Mama zaprowadziła mnie do osiedlowej przychodni zdrowia, gdzie kazano nam wypić ten płyn. Nie przypominam sobie, żeby ktoś podał wówczas powód, dla którego mam to zrobić. Płyn był w pojemniku wielkości szklanki. Pamiętam, że smakował obrzydliwie - wspomina.

Do tej pory ocena i skutki katastrofy budzą kontrowersje. To co wiemy na pewno, to fakt, że śmierć poniosły dwie osoby Pierwsza zginęła na miejscu, druga, z poważnymi obrażeniami i licznymi poparzeniami trafiła do szpitala i tam też zmarła. Byli to pracownicy elektrowni, którzy w momencie wybuchu znajdowali się najbliżej reaktora numer 4.

Czarnobyl - 34 lata od wybuchu reaktora. Wycieczka do Czarnobyla. Historia tego miejsca przyciąga turystów.

Wycieczka do Czarnobyla. Jak wygląda teraz Czarnobyl? [GALER...

Liczba osób, które zmarły w wyniku ostrej choroby popromiennej tuż po katastrofie, waha się, w zależności od źródła, od 31 do 41 osób. Byli to członkowie załogi elektrowni narażeni na najsilniejsze promieniowanie zaraz po wybuchu oraz strażacy biorący udział w 10-dniowej akcji gaśniczej. W sumie osób, które mogła dotknąć choroba popromienna, mogło być około 200 (niektóre źródła podają 134 „napromieniowanych”). Wszystkie były potem, przez wiele lat, obserwowane przez lekarzy. W przypadku kilku zgonów, które nastąpiły po wielu latach, szukano związku z chorobą popromienną, ale nie było na to przekonujących dowodów. Śmiertelność na choroby nowotworowe czy białaczki nie była w tej grupie wyższa niż w całej populacji.

Przegrzanie i częściowe stopienie rdzenia reaktora spowodowało wybuch wodoru. Doszło do tego w wyniku nieprawidłowo przeprowadzonego testu bezpieczeństwa systemu chłodzenia reaktora, co spowodowało jego przegrzanie. Została rozerwana obudowa reaktora i budynek, w którym się mieścił. Katastrofa w Czarnobylu wywarła ogromny wpływ na wielu ludzi. Trudno jednak sobie wyobrazić, co przeżyły setki tysięcy tych, którzy mieszkali tak blisko i zostali ewakuowani.

33. rocznica katastrofy w Czarnobylu. Martwy obraz opustosza...

Eksplozja, która zniszczyła reaktor numer 4 oraz ważącą 2 tysiące ton płytę zabezpieczającą, uwolniła do atmosfery duże ilości substancji radioaktywnych. Jak duże? To pozostaje tajemnicą. Naukowcy zajmujący się sprawą Czarnobyla poruszają się w sferze domysłów, domniemywań i szacunków.

Czarnobylska Elektrownia Atomowa im. Lenina
Pierwszy reaktor zaczął działać w Czarnobylu w 1977 roku. Od 1983 roku reaktory były już cztery. To właśnie w czwartym, 26 kwietnia 1986 r., w rezultacie przegrzania reaktora doszło do wybuchu wodoru, pożaru oraz rozprzestrzenienia substancji promieniotwórczych. Skażenie objęło ok. 140 tys. kilometrów kwadratowych. Przesiedlono 350 tys. osób. W 2000 roku pod presją państw zachodnich elektrownia została zamknięta. O wybuchu jako pierwsze poinformowały zachodnie media.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera