IPT - pasek artykułowy

Mija 5 lat od tragedii na Giewoncie. Zobacz, dlaczego burza w górach to ogromne zagrożenie

Patrycja Seklecka
Wideo
od 16 lat
W godzinach popołudniowych 21 sierpnia 2024 roku pasażerowie kolei linowej na Kasprowy Wierch musieli zostać ewakuowani z powodu problemów technicznych, których prawdopodobną przyczyną była burza. To nie pierwszy raz, kiedy kapryśna pogoda w Tatrach stwarza zagrożenie dla turystów – 5 lat temu doszło tam do tragicznego zdarzenia.

Spis treści

Turyści ewakuowani z kolei na Kasprowy Wierch

21 sierpnia 2024 roku pasażerowie wagonów kolei na Kasprowy Wierch przeżyli chwile grozy. Problemy techniczne dolnego odcinka kolei zmusiły ratowników TOPR do przeprowadzenia akcji ewakuacyjnej – w sumie atrakcję musiało opuścić kilkaset osób.

Akcja ratownicza w Tatrach (22 sierpnia 2019)
Burza w górach to nie przelewki! Piotr Korczak / Polska Press / Archiwum

Niewykluczone, że ma to związek z burzą, która przechodziła nad Tatrami – przyznał Łukasz Chmielowski z Polskich Kolei Linowych.

Na szczęście, dzięki szybkiej interwencji, wszyscy turyści bezpiecznie dotarli na dół. Gdyby nie akcja ratownicza, sytuacja mogłaby wyglądać naprawdę niebezpiecznie – znane są przecież przypadki, w których z powodu kapryśnej pogody dochodziło do budzących grozę zdarzeń.

5 rocznica tragedii na Giewoncie. Z burzą w Tatrach nie ma żartów

Gdyby nie zwracać uwagi na rok, oba zdarzenia dzieliłby zaledwie 1 dzień. Czy końcówka sierpnia jest pechowa dla Tatr? Choć trudno odpowiedzieć na to pytanie, jedno jest pewne – przed wyjściem w góry oraz w trakcie wędrówek musisz na bieżąco sprawdzać komunikaty pogodowe.

22 sierpnia 2019 roku nad Tatrami przeszła burza, którą zapamiętają wszyscy. Choć pogoda w górach była niepewna i zbierały się burzowe chmury, niektórzy turyści zdecydowali się wyjść na szlaki. Tego pracowitego dla ratowników TOPR dnia do największej tragedii doszło na Giewoncie, gdzie piorun uderzył w kopułę szczytową.

Pod szczytem ratownicy zastają widoki, które na długo pozostaną w ich pamięci. Rannych jest mnóstwo, niestety są również zabici. Konieczne jest przeprowadzenie triażu, czyli segregacji poszkodowanych w zależności od ich stanu i rokowań. Do akcji włączają się Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, straż pożarna, Grupa Podhalańska GOPR, pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego – wspomina portal Tatromaniak.pl.

Równo 5 lat temu w Tatrach życie straciły 4 osoby, a 157 zostało rannych. Przerażający bilans zmusza do przemyśleń i udowadnia, że z burzą w Tatrach nie ma żartów. Ignorowanie ostrzeżeń pogodowych w górach to nie tylko lekkomyślność, ale i świadome narażanie się na ogromne niebezpieczeństwo. Towarzyszące burzom ulewy sprawiają, że na szlakach jest ślisko, a szalejące pioruny powalają drzewa, trafiają skały, metalowe elementy na szlakach i – niestety – turystów.

Nadchodzi burza, a ty znajdujesz się na zewnątrz? Poznaj prosty sposób na sprawdzenie, w jakiej odległości od ciebie jest to niebezpieczne zjawisko:

Jak sprawdzić czy burza jest daleko? Poznaj prosty sposób na obliczenie odległości od burzy. Ten trik przyda ci się podczas wycieczek

Źródło: Tatromaniak.pl

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży