Spis treści
Turyści ewakuowani z kolei na Kasprowy Wierch
21 sierpnia 2024 roku pasażerowie wagonów kolei na Kasprowy Wierch przeżyli chwile grozy. Problemy techniczne dolnego odcinka kolei zmusiły ratowników TOPR do przeprowadzenia akcji ewakuacyjnej – w sumie atrakcję musiało opuścić kilkaset osób.
Niewykluczone, że ma to związek z burzą, która przechodziła nad Tatrami – przyznał Łukasz Chmielowski z Polskich Kolei Linowych.
Na szczęście, dzięki szybkiej interwencji, wszyscy turyści bezpiecznie dotarli na dół. Gdyby nie akcja ratownicza, sytuacja mogłaby wyglądać naprawdę niebezpiecznie – znane są przecież przypadki, w których z powodu kapryśnej pogody dochodziło do budzących grozę zdarzeń.
5 rocznica tragedii na Giewoncie. Z burzą w Tatrach nie ma żartów
Gdyby nie zwracać uwagi na rok, oba zdarzenia dzieliłby zaledwie 1 dzień. Czy końcówka sierpnia jest pechowa dla Tatr? Choć trudno odpowiedzieć na to pytanie, jedno jest pewne – przed wyjściem w góry oraz w trakcie wędrówek musisz na bieżąco sprawdzać komunikaty pogodowe.
22 sierpnia 2019 roku nad Tatrami przeszła burza, którą zapamiętają wszyscy. Choć pogoda w górach była niepewna i zbierały się burzowe chmury, niektórzy turyści zdecydowali się wyjść na szlaki. Tego pracowitego dla ratowników TOPR dnia do największej tragedii doszło na Giewoncie, gdzie piorun uderzył w kopułę szczytową.
Pod szczytem ratownicy zastają widoki, które na długo pozostaną w ich pamięci. Rannych jest mnóstwo, niestety są również zabici. Konieczne jest przeprowadzenie triażu, czyli segregacji poszkodowanych w zależności od ich stanu i rokowań. Do akcji włączają się Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, straż pożarna, Grupa Podhalańska GOPR, pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego – wspomina portal Tatromaniak.pl.
Równo 5 lat temu w Tatrach życie straciły 4 osoby, a 157 zostało rannych. Przerażający bilans zmusza do przemyśleń i udowadnia, że z burzą w Tatrach nie ma żartów. Ignorowanie ostrzeżeń pogodowych w górach to nie tylko lekkomyślność, ale i świadome narażanie się na ogromne niebezpieczeństwo. Towarzyszące burzom ulewy sprawiają, że na szlakach jest ślisko, a szalejące pioruny powalają drzewa, trafiają skały, metalowe elementy na szlakach i – niestety – turystów.
Nadchodzi burza, a ty znajdujesz się na zewnątrz? Poznaj prosty sposób na sprawdzenie, w jakiej odległości od ciebie jest to niebezpieczne zjawisko:
Źródło: Tatromaniak.pl
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?