IPT - pasek artykułowy

Mistrzowie podniebnych akrobacji

Redakcja
Mistrzowie podniebnych akrobacji
Mistrzowie podniebnych akrobacji PKN Orlen
ORLEN Grupa Akrobacyjna ŻELAZNY w czasie tych wakacji wystąpi na wielu imprezach i pokazach lotniczych.

Pokazy lotnicze co roku przyciągają uwagę fanów podniebnych akrobacji w całym kraju. Jednym z najbardziej znanych latających kolektywów w Europie jest ORLEN Grupa Akrobacyjna ŻELAZNY. Jej twórcy inspirowali się przedwojennymi asami przestworzy, którzy przecierali szlaki polskiej zespołowej akrobacji.

Jednym z nich był Jerzy Bajan, który jako siedemnastolatek w ramach słynnych „Orląt” walczył w obronie Lwowa. Za sterami samolotu usiadł w 1922 r. Zasłynął jako autor figury znanej jako „trójka Bajana”, bardzo niebezpiecznego manewru trzech samolotów. Na maszynach produkcji polskiej brał udział w międzynarodowych zawodach, m.in. w prestiżowych Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge, gdzie zwyciężył w 1934 r.

Choć ORLEN Grupa Akrobacyjna ŻELAZNY jest teamem cywilnym, właśnie tacy słynni piloci jak Jerzy Bajan są inspiracją do latania i rozwijania umiejętności.

Historia Grupy sięga końca lat 90. i rozpoczyna się w Aeroklubie Ziemi Lubuskiej w Przylepie koło Zielonej Góry, gdzie spotykają się cztery wybitne lotnicze osobowości: prezes AZL Andrzej Kraszewski, dyrektor AZL Lech Marchelewski, pilot cywilny - akrobata Sebastian Chrząszcz i wojskowy pilot-oblatywacz, także akrobata Wojciech Krupa. Łączy ich miłość do akrobacji lotniczej, głód adrenaliny i potrzeba działania, tak wykorzystana, aby w ciągu kilku lat odmienić oblicze polskiego lotnictwa cywilnego.

Oficjalne żelazne treningi rozpoczęły się w sezonie lotniczym 2000 r., a już trzy lata później, w Góraszce prowadzący Wojciech Krupa wraz z Markiem Dubkiewiczem i Sebastianem Chrząszczem, wykonali spektakularny, historyczny lot w formacji trzech samolotów połączonych łańcuchami. Maszyny wykonały start, wzbiły się do góry, weszły w nurkowanie, zrobiły dwie pętle i wylądowały z nienaruszonymi łańcuchami jako kontynuacja wyczynów wspomnianej już „trójki Bajana”.

Zespół wyszkolił wielu znakomitych i utalentowanych pilotów, występując w formacjach do sześciu samolotów wraz z szybowcem, dając pokazy na całym świecie. Przez kilka sezonów za sterami szybowca zasiadał wielokrotny mistrz świata w akrobacji szybowcowej Jerzy Makula. Od 2008 r. główną siedzibą ORLEN Grupy Akrobacyjnej ŻELAZNY jest lotnisko Aeroklubu Poznańskiego w Kobylnicy, a od roku 2022 nowe lotnisko Aeroklubu Poznańskiego w Kąkolewie pod Grodziskiem Wlkp.

Gdzie można zobaczyć OGAŻ w najbliższych miesiącach:

  • Pokaz z okazji Święta Policji - 22.07, Grodzisk Wlkp.
  • Pokazy lotnicze podczas Columbus Festiwal Wiatru - 23.07, Ustka
  • Pokaz podczas wydarzenia 43. Zaniemyskie Bitwy Morskie - 30.07, Zaniemyśl
  • Mistrzostwa Świata w akrobacji samolotowej - Leszno, 27.07-06.08
  • Pokazy lotnicze „Mazury AirShow” - 06-07.08, Giżycko
  • Piknik i pokazy lotnicze - 03-04.09, Świebodzice
  • Mistrzostwa Europy w akrobacji samolotowej - 16-24.09, Rumunia
  • Pokaz podczas 10. edycji Grom Challenge Siła i Honor - 17.09, Czerwony Bór.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży