Spis treści
Kto może skorzystać z możliwości wyrobienia paszportu w 15 minut?
Jest to opcja przygotowana awaryjna specjalnie z myślą o podróżujących, których spotkały niespodziewane sytuacje. Główne powody to brak ważnego paszportu mimo zaplanowanego wyjazdu. Punkt wyrabiania szybkiego paszportu działa już od czwartku. Mieści się na poziomie odlotów w strefie ogólnodostępnej Terminalu A lotniska Chopina. Punkt jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 20:00. Będą tam pracowały na zmiany trzy osoby.
Dokument będzie wydawany na podstawie ważnego biletu lotniczego, na czas odbycia podróży. Maksymalny termin ważności „szybkiego paszportu” to rok.
Szybki paszport mogą wyrobić osoby, których dokument został:
- skradziony,
- zgubiony,
- zapomniany z domu,
- nie został odebrany z Urzędu Paszportowego.
Jak wygląda proces wyrabiania szybkiego paszportu i ile to kosztuje?
Po taki paszport będą mogły się zgłosić również osoby z podwójnym obywatelstwem, które po przyjeździe do Polski potrzebują polskiego dokumentu do legitymowania się w różnych sprawach. Paszport tymczasowy na lotnisku Chopina będzie wyrabiany w czasie od 10 do 15 minut. W tym czasie zostanie nam zrobione zdjęcie na miejscu, nasze dane zostaną sprawdzone w systemie. Jego koszt to jedyne 30 złotych.
Sytuacja wygląda inaczej w przypadku dzieci, Warto pamiętać o tym, że przepisy paszportowe w sprawie małoletnich nie uległy zmianie i do wyrobienia paszportu dla dziecka niezbędna jest zgoda obojga rodziców. Jeśli jeden z rodziców nie będzie mógł dojechać na lotnisko i udzielić zgody osobiście może wydać zgodę np. za pośrednictwem systemu E-PUAP.
Zobacz też: Jak wyrobić paszport w 2023 roku? Nowe zasady wydawania dokumentu

Inwestycje w powiecie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?