Spis treści
- Gdzie Europejczycy podróżowali najchętniej w wakacje 2022?
- Podróże w 2023 r. Kraje, które przyciągną najwięcej turystów
- Wakacje 2022 w Europie. Turyści zadowoleni i chcą więcej
- Jak planowano podróże w 2022 r.? Przydatne narzędzia online
- Podróżowanie po pandemii COVID-19. Niektóre rozwiązania mogłyby zostać na dłużej
- Trendy i przewidywania podróżnicze. Jak może wyglądać turystyka w 2023 r.?
- Polska w kłopotach przez wojnę na Ukrainie? Część turystów obawia się podróży blisko strefy konfliktu
Gdzie Europejczycy podróżowali najchętniej w wakacje 2022?
Europejska Komisja Podróży (European Travel Commission, ETC) opublikowała raport dotyczący podróżniczych doświadczeń Europejczyków z 2022 r. i ich planów turystycznych na 2023 r.
Europejscy turyści podróżowali latem 2022 powodowani przede wszystkim chęcią zdobycia nowych doświadczeń i przeżyć, poznania nowych kultur, smaków i zobaczenia pięknych przyrodniczo zakątków.
Ważnym powodem, wymienianym przez ankietowanych, była też chęć spędzenia czasu w cieplejszym klimacie. Widać to dobrze na przykładzie listy najczęściej odwiedzanych krajów w wakacje 2022. Według danych ETC wygląda ona następująco:
Najbardziej odwiedzane kraje w Europie w wakacje 2022 r.:
- Włochy
- Hiszpania
- Francja
- Grecja
- Niderlandy
- Portugalia
- Niemcy
- Belgia
- Węgry
- Szwecja
- Austria
- Chorwacja
Podróże w 2023 r. Kraje, które przyciągną najwięcej turystów
Eksperci ETC zapytali ankietowanych także o ich plany podróżnicze na nowy 2023 rok. Najczęściej wskazywane kierunki planowanych wycieczek po Europie w 2023 r. to:
- Niemcy
- Portugalia
- Francja
- Grecja
- Włochy
- Niderlandy
- Hiszpania
- Dania
- Belgia
- Szwecja
- Szwajcaria
Wakacje 2022 w Europie. Turyści zadowoleni i chcą więcej
Według raportu ETC, 94% ankietowanych turystów jest zadowolonych z wakacji 2022 w Europie. Turystom podoba się różnorodność kontynentu: jego kultur, krajobrazów i atrakcji turystycznych. Ważnym czynnikiem, wymienianym przez podróżników z Europy, jest też bliskość geograficzna innych krajów.
54% ankietowanych zauważyło niedobór pracowników, z którym zmagał się w 2022 r. cały sektor turystyczny, ale nie wpłynęło to na poziom zadowolenia z usług. Można powiedzieć, że mimo trudności wywołanych inflacją, rosnącymi cenami energii i chaosem organizacyjnym, spowodowanym przez niedobór personelu np. na lotniskach, europejska branża turystyczna wyszła z wakacji 2022 obronną ręką.
Jak planowano podróże w 2022 r.? Przydatne narzędzia online
Na co zwracali uwagę europejscy turyści, planując podróże w 2022 r.? Wśród kluczowych czynników znalazły się:
- Pogoda
- Koszt podróży
- Restrykcje COVID-19
- Strajki na lotniskach
- Szukanie nowego kierunku na wypoczynek
- Opcja anulowania kupna biletów lotniczych
Do planowania wycieczki najczęściej używano następujących narzędzi internetowych:
- Skyscanner
- Kayak
- Expedia
- Lastminute.com
- Booking.com
- Hotels.com
- Tripadvisor
- Media społecznościowe
- YouTube
- Internetowy przewodnik Ricka Stevesa
Podróżowanie po pandemii COVID-19. Niektóre rozwiązania mogłyby zostać na dłużej
22% ankietowanych nadal wymienia COVID-19 jako jeden z problemów, utrudniających podróżowanie i planowanie podróży, ale koronawirus w praktyce nie budził już poważniejszych obaw w okresie wakacyjnym.
Część rozwiązań, wprowadzonych w czasie pandemii COVID-19, zdaniem ankietowanych powinna pozostać w mocy. Chodzi o podwyższone standardy higieny i możliwość bezkosztowej zmiany lub anulowania rezerwacji w ostatniej chwili.
Trendy i przewidywania podróżnicze. Jak może wyglądać turystyka w 2023 r.?
Zdaniem analityków ETC, w 2023 r. coraz większy wpływ na plany podróżnicze europejskich turystów będzie miała inflacja. Klienci będą więc staranniej analizować oferty i starać się oszczędzić pieniądze, np. przez planowanie krótszych wyjazdów, chętnie poza sezonem, wybieranie tańszych kierunków, samodzielne gotowanie posiłków zamiast stołowania się w restauracji itp.
Mimo to cena nie jest głównym czynnikiem, który biorą pod uwagę turyści, planując podróże po Europie na 2023 r. Trzy najważniejsze czynniki to:
- Oferta kulturalna
- Cena
- Bliskość geograficzna
Polska w kłopotach przez wojnę na Ukrainie? Część turystów obawia się podróży blisko strefy konfliktu
Wojna na Ukrainie budzi obecnie wśród europejskich turystów większe obawy niż koronawirus. 37% ankietowanych deklaruje, że w swych podróżach w 2023 r. będzie unikać krajów sąsiadujących z Ukrainą, co oznaczać może problem dla polskiej branży turystycznej. Jednak tylko 7% respondentów przyznaje, że z powodu wojny prawdopodobnie w ogóle nie będzie podróżować po Europie Wschodniej w 2023 r.
Trzeba też podkreślić, że najwięcej obaw przed wojną przejawiają turyści z odległych krajów, jak USA czy Australia. Sami Europejczycy najczęściej nie niepokoją się zbytnio, że konflikt rozleje się na inne państwa, choć tragedia w Przewodowie dowodzi, że pojedyncze groźne incydenty są możliwe.
Analitycy ETC przewidują także, że po zakończeniu wojny branża turystyczna nie będzie raczej w żaden sposób uprzedzona do Rosjan i nie przeniesie moralnej oceny rosyjskiego rządu na obywateli tego kraju. Rosjanie, po zniesieniu restrykcji wizowych, zostaną prawdopodobnie znowu przyjęci w Europie z otwartymi ramionami. Jednocześnie przewiduje się poważny kryzys turystyki na Ukrainie, której infrastruktura została w dużej mierze zniszczona przez rosyjskie ataki.
Cały raport ETC pt. „Exploring Consumer Travel Attitudes and Expectations to Drive Tourism Recovery. Winter 2022” jest dostępny online w języku angielskim.
Źródło: European Travel Commission