IPT - pasek artykułowy

Najbezpieczniejsze kraje 2022 dla turystów. Gdzie pojechać na ferie zimowe, wakacje lub urlop?

Emil Hoff
Emil Hoff
Departament Stanu i CDC w końcu 2021 r. obniżyły poziom zagrożenia na Bahamach.
Departament Stanu i CDC w końcu 2021 r. obniżyły poziom zagrożenia na Bahamach. Photo by Allen Dewberry Jr on Unsplash
Choć sytuacja pandemiczna na początku stycznia 2022 nie zachęca do podróży, w ciągu najbliższych tygodni wiele może się zmienić. Jeśli zastanawiacie się, gdzie pojechać na długi weekend, ferie zimowe lub wakacje w 2022 r. bez zbytniego narażania się na koronawirusa i inne niebezpieczeństwa, mamy dla Was pożyteczne porady. Powstał ranking najbezpieczniejszych krajów na rok 2022. Zobaczcie, gdzie można wypocząć bez obaw.

Spis treści

Gdzie na ferie zimowe lub wakacje w 2022? Ranking Travel Pulse wskazuje najbezpieczniejsze kraje

Portal Travel Pulse zestawił listę 9 najbezpieczniejszych krajów świata, które turyści mogą bez obaw odwiedzić w roku 2022.
Ranking powstał na podstawie czterech źródeł. To bazy danych stworzone przez uznane instytucje, które oceniają poziom bezpieczeństwa na świecie na podstawie licznych i złożonych kryteriów. Każde ze źródeł zestawiło własny ranking państw bezpiecznych i niebezpiecznych, które także mogą Wam pomóc w planowaniu ferii czy wakacji.

Jak sprawdzić, które państwa są bezpieczne dla turystów? Travel Pulse wskazuje cztery wiarygodne źródła informacji.

Bezpieczne wakacje w 2022 r. Zalecenia Departamentu Stanu USA

Departament Stanu dostarcza informacji o bezpieczeństwie w każdym państwie świata na użytek podróżujących obywateli Stanów Zjednoczonych. Kraje podzielone zostały na 4 poziomy zagrożenia. Poziom 1 jest normalny, poziom 4 wskazuje najwyższe zagrożenie, a Departament Stanu stanowczo odradza podróżowanie do tak niebezpiecznych krajów.

Klasyfikując państwa do poszczególnych poziomów zagrożenia, urzędnicy Departamentu Stanu biorą pod uwagę takie czynniki, jak poziom przestępczości, terroryzm, społeczne niepokoje, ryzyko związane ze zdrowiem (w tym epidemie), ryzyko katastrof naturalnych, ryzyko związane z wydarzeniami określonymi w czasie, np. ważnymi wyborami czy zawodami sportowymi, a nawet ryzyko porwania dla okupu.

Departament Stanu USA na podstawie swoich danych i szacunków opublikował online interaktywną mapę, na której widać dokładnie poziom zagrożenia w każdym państwie świata. Zobaczcie TUTAJ, jak wygląda sytuacja.

Koronawirus na świecie. Zalecenia CDC

Centers for Disease Control And Prevention (Centra do Kontrolowania i Zapobiegania Chorobom, CDC) zajmują się w USA koordynowaniem działań związanych z pandemią koronawirusa. Na bieżąco szacują też zagrożenie związane z koronawirusem w każdym państwie. Tutaj także wprowadzono 4 poziomy zagrożeń, przy czym poziom 1 jest najniższy, a 4 najwyższy. Jest jeszcze piąty poziom na oznaczenia państw, dla których poziom zagrożenia jest nieznany z braku wiarygodnych danych.

CDC opublikowały na swojej stronie internetowej interaktywną mapę z oszacowanym poziomem zagrożenia COVID-19 dla każdego kraju. Jest dostępna TUTAJ.

Bezpieczne ferie lub wakacje? Ubezpieczyciele szacują ryzyko

Do sporządzenia swego rankingu Travel Pulse wykorzystał też szacunki ubezpieczyciela Berkshire Hathaway Travel Protection. Firma ubezpieczeniowa Berkshire Hathaway oferuje znane w wielu krajach świata ubezpieczenie podróżnicze. Od kilku lat firma przeprowadza wywiady ze swoimi klientami na temat bezpieczeństwa podróży po konkretnych krajach i na podstawie tych danych zestawia listę najbezpieczniejszych państw.

Berkshire Hathaway opublikowali swój ranking najbezpieczniejszych państw online, podając uzasadnienie i najważniejsze atrakcje każdego kraju. Ranking jest dostępny TUTAJ.

Gdzie można pojechać bez obaw? Sprawdźcie Globalny Indeks Pokoju

Dobrą wskazówką, które miejsca na mapie świata nadają się na bezpieczny wyjazd z rodziną, są wyniki z Global Peace Index (Globalny Indeks Pokoju, GPI). GPI zestawiany jest corocznie przez specjalistów z Institute For Economics and Peace, współpracujący m.in. z ONZ. GPI ocenia warunki życia 97% populacji Ziemi na podstawie 21 różnych czynników, w tym ogólnego poziomu bezpieczeństwa, zagrożenia konfliktami, poziomu militaryzacji.

GPI za 2021 r. obejmuje 163 państwa. Tak jak w przypadku innych think-tanków, Institute for Economics and Peace opublikował wyniki swoich badań na interaktywnej mapie, dostępnej online TUTAJ.

9 najbezpieczniejszych państw dla turystów w 2022 r.

Wykorzystując wszystkie powyższe bazy danych i źródła informacji, można pokusić się o zestawienie własnej listy najbezpieczniejszych lub najbardziej niebezpiecznych krajów. Eksperci branży turystycznej z Travel Pulse zaproponowali listę 9 najbezpieczniejszych i najciekawszych krajów, które turyści mogą bez obaw odwiedzić w 2022 r.

Na pierwszym miejscu wymienione zostały Zjednoczone Emiraty Arabskie z Dubajem. Poziom zagrożenia koronawirusem jest tu według CDC stosunkowo niski. Departament Stanu USA uważa, że ogólny poziom zagrożenia utrzymuje się na zwykłym poziomie. W GPI ZEA zajęły wysoką 26. pozycję.

Departament Stanu USA uważa, że ogólny poziom zagrożenia w ZEA utrzymuje się na zwykłym poziomie. Miasta takie jak Dubaj czy Abu Zabi są pełne atrakcji
Departament Stanu USA uważa, że ogólny poziom zagrożenia w ZEA utrzymuje się na zwykłym poziomie. Miasta takie jak Dubaj czy Abu Zabi są pełne atrakcji dla turystów. Photo by Nick Fewings on Unsplash

Na drugim miejscu wskazano brytyjskie Wyspy Dziewicze na Karaibach. Także tutaj poziom zagrożenia ogólnego i epidemiologicznego jest dość niski. Terytorium jest też przyjazne turystom, a niedawno poluzowało nawet zasady wjazdu dla przybyszów z zagranicy.

Nie mylić z amerykańskimi. Terytorium jest przyjazne turystom, a niedawno poluzowało nawet zasady wjazdu dla przybyszów z zagranicy.
Nie mylić z amerykańskimi. Terytorium jest przyjazne turystom, a niedawno poluzowało nawet zasady wjazdu dla przybyszów z zagranicy. Photo by Bob Commander on Unsplash

Trzecią lokatę zajmuje Jamajka jako przyjazna turystom destynacja. Problem może tu stanowić zwiększone ryzyko związane z kradzieżami i możliwością zarażenia się koronawirusem.

Problem może tu stanowić zwiększone ryzyko związane z kradzieżami i możliwością zarażenia się koronawirusem. Mimo to wyspiarskie państwo przyciąga klimatem
Problem może tu stanowić zwiększone ryzyko związane z kradzieżami i możliwością zarażenia się koronawirusem. Mimo to wyspiarskie państwo przyciąga klimatem i unikalną kulturą. Photo by Kenrick Baksh on Unsplash

Już poza podium uplasowały się Bahamy. Kraj znany jest na całym świecie ze swoich palm, plaż i słońca. W końcu 2021 r. Departament Stanu i CDC obniżyły poziom zagrożenia na Bahamach, co zdaniem przedstawicieli tamtejszej branży turystycznej jasno wskazuje, że wyspy dobrze radzą sobie z pandemią i podjęły skuteczne środki zaradcze.

Departament Stanu i CDC w końcu 2021 r. obniżyły poziom zagrożenia na Bahamach.
Departament Stanu i CDC w końcu 2021 r. obniżyły poziom zagrożenia na Bahamach. Photo by Allen Dewberry Jr on Unsplash

Na piątym miejscu znalazła się Islandia. Wprawdzie CDC i Departament Stanu USA odradzają podróże do tego kraju z powodu szalejącej w Europie pandemii koronawirusa, Islandia zajęła pierwszą lokatę w Globalnym Indeksie Pokoju i w rankingu Berkshire Hathaway Travel Protection. To prawdopodobnie faktycznie najbezpieczniejsze państwo świata, pełne unikalnych atrakcji, aktywności i zwyczajów.

To prawdopodobnie faktycznie najbezpieczniejsze państwo świata, pełne unikalnych atrakcji, aktywności i zwyczajów.
To prawdopodobnie faktycznie najbezpieczniejsze państwo świata, pełne unikalnych atrakcji, aktywności i zwyczajów. Photo by Max Böttinger on Unsplash

Szóste miejsce zajęło Fidżi, pacyficzny raj, który jako jedno z niewielu państwo odważył się otworzyć na turystów w końcówce 2021 r. mimo wzrastającej na sile pandemii i pojawienia się wariantu omikron koronawirusa.

Fidżi to pacyficzny raj, który jako jedno z niewielu państwo odważył się otworzyć na turystów w końcówce 2021 r.
Fidżi to pacyficzny raj, który jako jedno z niewielu państwo odważył się otworzyć na turystów w końcówce 2021 r. Photo by Nicolas Weldingh on Unsplash

Za Fidżi uplasowała się Kanada. Zagrożenie koronawirusem jest tu stosunkowo wysokie, choć Kanada i tak zdołała uplasować się 12. miejscu w GPI i 3. w rankingu Berkshire Hathaway. Od wielu lat Kanada uchodzi za jedno z najbezpieczniejszych krajów świata. Ma turystom do zaoferowania przede wszystkim wielkie przestrzenia niemal dziewiczej przyrody, od nieprzebytej tajgi ze skrytymi w cieniu drzew potokami i jeziorami pełnymi ryb po dzikie ostępy tundry i lodowe pustkowia, sięgające Grenlandii.

Kanada to raj dla podróżników spragnionych kontaktu z wielką, nieokiełznaną naturą.
Kanada to raj dla podróżników spragnionych kontaktu z wielką, nieokiełznaną naturą. Photo by Bruno Soares on Unsplash

Za Kanadą miejsce ósme zajmuje Grenada, małe wyspiarskie państewko na Karaibach. Jest tu dość bezpiecznie, choć goście muszą być zaszczepieni i przetestowani pod kątem COVID-19.

Jest tu dość bezpiecznie, choć goście muszą być zaszczepieni i przetestowanie pod kątem COVID-19.
Jest tu dość bezpiecznie, choć goście muszą być zaszczepieni i przetestowanie pod kątem COVID-19. Photo by Hugh Whyte on Unsplash

Na ostatnim miejscu rankingu Travel Pulse znajduje się Nowa Zelandia. Państwo jest przyjazne i bezpieczne – zajmuje 3. miejsce w GPI i 2. w zestawieniu Berkshire Hathaway. Nowa Zelandia słynie z niezwykłej kultury i endemicznej przyrody, której piękno zapiera dech w piersiach.

Niska pozycja w rankingu wynika z faktu, że kraj stosuje jedne z najbardziej drakońskich przepisów dotyczących wjazdu. Obecnie turystyczna wycieczka
Niska pozycja w rankingu wynika z faktu, że kraj stosuje jedne z najbardziej drakońskich przepisów dotyczących wjazdu. Obecnie turystyczna wycieczka na Nową Zelandię jest praktycznie niemożliwa. Photo by Marek Piwnicki on Unsplash

Niska pozycja w rankingu Travel Pulse wynika z faktu, że kraj stosuje jedne z najbardziej drakońskich przepisów dotyczących wjazdu. Obecnie turystyczna wycieczka na Nową Zelandię jest praktycznie niemożliwa. Jest jednak nadzieja – władze kraje zapowiedziały stopniowe luzowanie obostrzeń. Turyści mają zostać wpuszczeni na wyspy w kwietniu 2022 r.

Źródła: Travel Pulse, cdc.gov, bhtp.com, travel.state.gov, visionofhumanity.org

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja radzi jak zaplanować podróż

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Monika
Ja to z mężem latam enterem najczęściej do Hiszpanii albo Portugalii. Uwielbiamy tamten klimat i już wiemy co i jak :D Ale możliwe że polecimy też gdzies dalej.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży