Najkrótszy dzień w roku 2023. Ile będzie trwał, o której godzinie zajdzie słońce? Sprawdźcie, kiedy jest i co oznacza przesilenie zimowe

Emil Hoff
Emil Hoff
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Kiedy nastąpi przesilenie zimowe, a zarazem najkrótszy dzień w roku 2023? W jaki sposób przesilenie wiąże się z początkiem zimy? Jak świętowali je dawni Słowianie? Odpowiedzi znajdziecie poniżej: wszystko, co warto wiedzieć o najkrótszym dniu w roku i przesileniu zimowym 2023.

Spis treści

Kiedy jest najkrótszy dzień w 2023 roku?

Przesilenie zimowe i najkrótszy dzień 2023 r. zbliżają się wielkimi krokami. Ile będzie trwał najkrótszy dzień i najdłuższa noc i czy to one wyznaczają
Przesilenie zimowe i najkrótszy dzień 2023 r. zbliżają się wielkimi krokami. Ile będzie trwał najkrótszy dzień i najdłuższa noc i czy to one wyznaczają początek zimy? Odpowiedzi znajdziecie w naszym poręcznym informatorze: Najkrótszy dzień roku 2023, czyli kiedy wypada i co oznacza przesilenie zimowe? zsv3207, iStock / Getty Images Plus, zdjęcie ilustracyjne

Najkrótszy dzień w roku 2023 wypada w piątek 22 grudnia. To ruchoma data, która najczęściej przypada tuż przed świętami Bożego Narodzenia, 21 lub 22 grudnia.

Dlaczego będzie to najkrótszy dzień w roku? Wtedy właśnie nastąpi przesilenie zimowe: po najkrótszym dniu nastąpi najdłuższa noc, ale każda kolejna będzie już nieco krótsza, i tak aż do równonocy wiosennej w marcu, gdy dzień i noc będą miały znowu równą długość.

Rynek w Krakowie w zimowej aurze
Dobrym pomysłem na pierwszy dzień zimy jest spacer z drugą połówką lub całą rodziną. Przesilenie zimowe i najkrótszy dzień w roku wypadają tuż przed Bożym Narodzeniem, gdy miasta są pięknie udekorowane i nadal można zwiedzać świąteczne jarmarki. Anna Kaczmarz / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Ile trwa najkrótszy dzień w roku? O której godzinie będzie wschód i zachód słońca?

Długość dnia zależy od szerokości geograficznej. W miejscowościach położonych dalej na północy Polski dzień jest zawsze nieco krótszy niż w miastach na południu kraju. Podobnie będzie z najkrótszym dniem w roku.

Ile konkretnie będzie trwał najkrótszy dzień roku 2023? Dokładną długość można podać dla konkretnej miejscowości. Wybraliśmy Warszawę. W stolicy dzień 22 grudnia 2023 będzie trwał 7 godzin i 39 minut, a noc ponad 16 godzin. Najkrótszy dzień roku 2023 w Warszawie będzie dokładnie o 9 godzin i 2 minuty krótszy od najdłuższego dnia.

O której godzinie nastąpi wschód i zachód słońca w najkrótszy dzień roku 2023? Odpowiednio o 7:44 i 15:24.

Kamienie Stonehenge
Niemal wszystkie dawne kultury w jakiś sposób świętowały przesilenie zimowe i najkrótszy dzień w roku. Do obserwacji przesilenia służyły niektóre kamienie słynnego kręgu Stonehenge. interiorsphoto, 123RF.com, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też: Najlepszy jarmark bożonarodzeniowy w Europie wybrany! Polska króluje – aż 3 nasze miasta w nowym rankingu

Co się dzieje podczas przesilenia zimowego?

Najkrótszy dzień w roku występuje zawsze w związku z przesileniem zimowym.

Przesilenie zimowe na półkuli północnej, a więc również w Polsce, następuje wtedy, gdy słońce góruje w zenicie nad zwrotnikiem Koziorożca. Oznacza to, że nasz obszar Ziemi jest wtedy najdalej odchylony od płaszczyzny zenitu, a więc dociera do nas najmniej promieni słonecznych. Dzień jest wówczas najkrótszy w całym roku, a noc najdłuższa.

Czy najkrótszy dzień w roku i przesilenie zimowe wyznaczają początek zimy?

Przesilenie zimowe i wiążący się z nim najkrótszy dzień roku to jednocześnie moment, w którym zaczyna się astronomiczna zima. Jeśli planujecie świętować to wydarzenie, zaplanujcie imprezę na piątkowy wieczór 22 grudnia. Będzie to podwójne święto, bo w 2023 r. zima astronomiczna zaczyna się dokładnie w tym samym dniu, co kalendarzowa, właśnie 22 grudnia.

Możecie spróbować świętowania w nietypowy sposób - zima to najlepsza pora np. na morsowanie w Polsce.

Morsowanie w rzecce
Jeśli chcecie przywitać zimę w oryginalny sposób, możecie wybrać się na sesję morsowania. Na zdjęciu: morsowanie w Bydgoszczy, 18 grudnia 2022. Dariusz Bloch / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też: Pierwszy dzień zimy 2023/24. Kiedy zaczyna się zima? Czym różni się kalendarzowa zima od astronomicznej?

Przesilenie zimowe 2023 – tradycje Słowian

Dziś z przesileniem zimowym i najkrótszym dniem w roku nie wiążą się żadne powszechnie obchodzone święta ani tradycje. Pierwszy dzień zimy to po prostu kolejny dzień przygotowań do świąt Bożego Narodzenia.

Dawniej jednak przesilenie zimowe wyznaczało ważny moment w rocznym cyklu i było hucznie obchodzone przez wiele kultur, w tym Słowian jako tzw. Szczodre Gody. Słowianie wierzyli, że właśnie w tym okresie roku słońce umiera i odradza się na nowo, po czym zaczyna swój marsz do zwycięstwa nad ciemnością. W pewnym sensie mieli rację – skoro po najkrótszym dniu w roku każdy kolejny jest nieco dłuższy, oznacza to, że z astronomicznego punktu widzenia dzień faktycznie zaczyna powoli zdobywać przewagę nad nocą, którą zdobędzie ostatecznie po wiosennej równonocy.

Szczodre Gody były radosnym świętem, a jednym z jego elementów było obdarowywanie dzieci prezentami i gromadzenie się na wspólnych ucztach. Radość święta miała rozpędzić mroki najdłuższej nocy w roku.

W innych kulturach święto związane z przesileniem zimowym też często wiązało się z narodzinami lub odrodzeniem boga. Rzymianie obchodzili w tym okresie święto plonów – Saturnalia – a Persowie czcili narodziny Mitry.

Źródło: Kalendarzswiat.pl, Friko.net, Morele.net

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży