Spis treści
Kiedy jest najkrótszy dzień w 2023 roku?

Najkrótszy dzień w roku 2023 wypada w piątek 22 grudnia. To ruchoma data, która najczęściej przypada tuż przed świętami Bożego Narodzenia, 21 lub 22 grudnia.
Dlaczego będzie to najkrótszy dzień w roku? Wtedy właśnie nastąpi przesilenie zimowe: po najkrótszym dniu nastąpi najdłuższa noc, ale każda kolejna będzie już nieco krótsza, i tak aż do równonocy wiosennej w marcu, gdy dzień i noc będą miały znowu równą długość.

Ile trwa najkrótszy dzień w roku? O której godzinie będzie wschód i zachód słońca?
Długość dnia zależy od szerokości geograficznej. W miejscowościach położonych dalej na północy Polski dzień jest zawsze nieco krótszy niż w miastach na południu kraju. Podobnie będzie z najkrótszym dniem w roku.
Ile konkretnie będzie trwał najkrótszy dzień roku 2023? Dokładną długość można podać dla konkretnej miejscowości. Wybraliśmy Warszawę. W stolicy dzień 22 grudnia 2023 będzie trwał 7 godzin i 39 minut, a noc ponad 16 godzin. Najkrótszy dzień roku 2023 w Warszawie będzie dokładnie o 9 godzin i 2 minuty krótszy od najdłuższego dnia.
O której godzinie nastąpi wschód i zachód słońca w najkrótszy dzień roku 2023? Odpowiednio o 7:44 i 15:24.

Czytaj też: Najlepszy jarmark bożonarodzeniowy w Europie wybrany! Polska króluje – aż 3 nasze miasta w nowym rankingu
Co się dzieje podczas przesilenia zimowego?
Najkrótszy dzień w roku występuje zawsze w związku z przesileniem zimowym.
Przesilenie zimowe na półkuli północnej, a więc również w Polsce, następuje wtedy, gdy słońce góruje w zenicie nad zwrotnikiem Koziorożca. Oznacza to, że nasz obszar Ziemi jest wtedy najdalej odchylony od płaszczyzny zenitu, a więc dociera do nas najmniej promieni słonecznych. Dzień jest wówczas najkrótszy w całym roku, a noc najdłuższa.
Czy najkrótszy dzień w roku i przesilenie zimowe wyznaczają początek zimy?
Przesilenie zimowe i wiążący się z nim najkrótszy dzień roku to jednocześnie moment, w którym zaczyna się astronomiczna zima. Jeśli planujecie świętować to wydarzenie, zaplanujcie imprezę na piątkowy wieczór 22 grudnia. Będzie to podwójne święto, bo w 2023 r. zima astronomiczna zaczyna się dokładnie w tym samym dniu, co kalendarzowa, właśnie 22 grudnia.
Możecie spróbować świętowania w nietypowy sposób - zima to najlepsza pora np. na morsowanie w Polsce.

Czytaj też: Pierwszy dzień zimy 2023/24. Kiedy zaczyna się zima? Czym różni się kalendarzowa zima od astronomicznej?
Przesilenie zimowe 2023 – tradycje Słowian
Dziś z przesileniem zimowym i najkrótszym dniem w roku nie wiążą się żadne powszechnie obchodzone święta ani tradycje. Pierwszy dzień zimy to po prostu kolejny dzień przygotowań do świąt Bożego Narodzenia.
Dawniej jednak przesilenie zimowe wyznaczało ważny moment w rocznym cyklu i było hucznie obchodzone przez wiele kultur, w tym Słowian jako tzw. Szczodre Gody. Słowianie wierzyli, że właśnie w tym okresie roku słońce umiera i odradza się na nowo, po czym zaczyna swój marsz do zwycięstwa nad ciemnością. W pewnym sensie mieli rację – skoro po najkrótszym dniu w roku każdy kolejny jest nieco dłuższy, oznacza to, że z astronomicznego punktu widzenia dzień faktycznie zaczyna powoli zdobywać przewagę nad nocą, którą zdobędzie ostatecznie po wiosennej równonocy.
Szczodre Gody były radosnym świętem, a jednym z jego elementów było obdarowywanie dzieci prezentami i gromadzenie się na wspólnych ucztach. Radość święta miała rozpędzić mroki najdłuższej nocy w roku.
W innych kulturach święto związane z przesileniem zimowym też często wiązało się z narodzinami lub odrodzeniem boga. Rzymianie obchodzili w tym okresie święto plonów – Saturnalia – a Persowie czcili narodziny Mitry.
Źródło: Kalendarzswiat.pl, Friko.net, Morele.net
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?