Najlepsze lotniska w Polsce. Gdańsk triumfuje, kto jeszcze trafił na podium? TOP 5 polskich portów lotniczych

Emil Hoff
Emil Hoff
Lotnisko w Gdańsku zajęło 1. miejsce w nowym rankingu najlepszych portów lotniczych w Polsce. Jakie jeszcze lotniska znalazły się na podium, które cieszy się najlepszą opinią wśród pasażerów? Jak wypadły polskie lotniska na tle portów z całego świata?
Lotnisko w Gdańsku zajęło 1. miejsce w nowym rankingu najlepszych portów lotniczych w Polsce. Jakie jeszcze lotniska znalazły się na podium, które cieszy się najlepszą opinią wśród pasażerów? Jak wypadły polskie lotniska na tle portów z całego świata? Karolina Misztal, Polska Press, zdjęcie ilustracyjne
Nowy ranking wskazuje, które polskie lotniska okazały się najlepsze w 2022 r. TOP 5 krajowych portów lotniczych otwiera Gdańsk i jego lotnisko im. Lecha Wałęsy, ale wcale nie ono jest najwyżej oceniane przez pasażerów czy najbardziej punktualne. Jakie jeszcze polskie lotniska znalazły się w rankingu? Jak wygląda ranking najlepszych krajowych linii lotniczych? Jak polskie lotniska i przewoźnicy wypadają na tle całego świata? Zapraszamy do zapoznania się z wynikami nowego rankingu

Spis treści

TOP 5 najlepszych polskich lotnisk w 2022 r.

Powstał nowy ranking najlepszych polskich lotnisk za 2022 r. Kryteriami oceny były m.in. punktualność obsługi lotów, ilość i jakość dostępnych dla pasażerów sklepów i restauracji, a także opnie pasażerów na temat danego portu lotniczego. Na ich podstawie powstała ogólna punktacja. Które polskie lotniska zostały uznane za najlepsze? Poniżej znajdziecie TOP 5 najlepszych polskich lotnisk w 2022 r.:

 • Miejsce 1 : Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy. Ogólna ocena: 7,53 pkt., punktualność 7,24 pkt., sklepy i restauracje 7,75 pkt., opinia pasażerów 8,17 pkt.
 • Miejsce 2: Lotnisko im. Jana Pawła II w Krakowie. Ogólna ocena: 7,51 pkt., punktualność 7,14 pkt., sklepy i restauracje 7,70 pkt., opinia pasażerów 8,41 pkt.
 • Miejsce 3 : Lotnisko Chopina w Warszawie. Ogólna ocena: 7,27 pkt., punktualność 6,86 pkt., sklepy i restauracje 7,85 pkt., opinia pasażerów 7,92 pkt.
 • Miejsce 4: Port Lotniczy Wrocław im. Mikołaja Kopernika. Ogólna ocena: 7,21 pkt., punktualność 7,27 pkt., sklepy i restauracje 6,61 pkt., opinia pasażerów 7,64 pkt.
 • Miejsce 5: Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice. Ogólna ocena: 7,19 pkt., punktualność 6,71 pkt., sklepy i restauracje 7,78 pkt., opinia pasażerów 8,06 pkt.

Chociaż dzięki ogólnej punktacji zwyciężyło lotnisko w Gdańsku, to jednak nie zwyciężyło ono w żadnej podkategorii.

 • Najlepszą opinią wśród pasażerów cieszy się port im. Jana Pawła II w Krakowie.
 • Najbardziej punktualne jest lotnisko we Wrocławiu.
 • Najlepsze sklepy i restauracja oferuje lotnisko Chopina w Warszawie.
Lotnisko im. Lecha Wałęsy w Gdańsku zajęło 1. miejsce wśród polskich portów lotniczych, ale dopiero 75. w rankingu ogólnoświatowym.
Lotnisko im. Lecha Wałęsy w Gdańsku zajęło 1. miejsce wśród polskich portów lotniczych, ale dopiero 75. w rankingu ogólnoświatowym. Karolina Misztal / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też: Miasta, które zaskakują turystów. Ranking najbardziej przecenianych i niedocenianych miast świata. Na liście Warszawa i Kraków

Najlepsze linie lotnicze w Polsce 2022? Poznajcie TOP 10

W nowym rankingu zestawiono także najlepsze linie lotnicze, obsługujące pasażerów w 2022 r. Tu także zastosowano trzy kryteria: punktualności, sprawności obsługi wniosków o odszkodowanie oraz ogólnej opinii pasażerów.

TOP 10 najlepszych linii lotniczych w Polsce 2022 zdaniem analityków AirHelp prezentuje się następująco:

 1. Austrian Airlines (7,67 pkt.)
 2. PLL LOT (7,55 pkt.)
 3. KLM (7,31 pkt.)
 4. SAS (7,26 pkt.)
 5. Finnair (7,19 pkt.)
 6. Norwegian (7,11 pkt.)
 7. Wizz Air (6,51 pkt.)
 8. Easyjet (6,17 pkt.)
 9. Lufthansa (5,93 pkt.)
 10. Ryanair (4,77 pkt.)

PLL LOT zostały wyprzedzone tylko przez Austrian Airlines pod względem ilości punktów. Austriacki przewoźnik znajduje się na pozycji 10. w rankingu ogólnoświatowym. Z danych AirHelp wynika, że jest znacznie punktualniejszy od PLL LOT (to najpunktualniejsza linia na polskim rynku), a jednak cieszy się nieco gorszą opinią pasażerów i słabiej obsługuje wnioski o odszkodowanie od polskiego przewoźnika.

Najlepszą opinię wśród pasażerów na polskim rynku lotniczym mają linie Finnair.

Wnioski o odszkodowanie obsługiwane są najlepiej przez PLL LOT.

Kto przewiózł najwięcej pasażerów z Polski? Najczęściej wybierane linie lotnicze 2022

Jeśli chodzi o największą liczbę przewiezionych pasażerów, liderem rankingu dla polskiego rynku jest PLL LOT. Narodowy przewoźnik odpowiada za aż 41,26% wszystkich odlotów z Polski – wakacyjnych, urlopowych czy biznesowych.

TOP 10 największych przewodników lotniczych w Polsce 2022:

 1. PLL LOT (41,26%)
 2. Ryanair (22,91%)
 3. Wizz Air (14,26%)
 4. Lufthansa (6,12%)
 5. KLM (2,87%)
 6. Finnair (1,35%)
 7. SAS (1,23%)
 8. Easyjet (1,11%)
 9. Austrian Airlines (1,03%)
 10. Norwegian (1%)
Według analityków AirHelp, PLL LOT obsłużyły w 2022 r. ponad 41% wylotów z polskich lotnisk.
Według analityków AirHelp, PLL LOT obsłużyły w 2022 r. ponad 41% wylotów z polskich lotnisk. Kamil Andrukowicz, materiały prasowe PLL LOT, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też: TOP najniebezpieczniejszych krajów świata. Na liście jest Polska. Jak oceniono poziom bezpieczeństwa w naszym kraju?

PLL LOT wysoko w rankingu najlepszych linii lotniczych świata

Ranking AirHelp poza polskim rynkiem obejmuje także najlepsze linie lotnicze i lotniska całego świata. Jak na ich tle wypadają linie LOT i porty lotnicze Gdańska, Krakowa i Warszawy?

W rankingu najlepszych linii lotniczych świata narodowy polski przewoźnik PLL LOT uplasował się wysoko. W 2019 r. zajmował 20. miejsce na liście, a w 2022 r. przesunął się na pozycję 12.

PLL LOT otrzymały w nowym rankingu najlepszych linii lotniczych 7,55 punktu. Złożyła się na to punktacja cząstkowa: za punktualność 7,33 punktu, za obsługę wniosków o odszkodowanie 7,15 punktu i za ogólną opinię pasażerów 8,16 punktu.

Spośród europejskich linii tylko trzy okazały się lepsze od LOT-u: austriackie Austrian Airlines, łotewskie airBaltic oraz niemieckie tanie linie Eurowings.

PLL LOT prześcignęły więc wiele sławnych europejskich linii lotniczych, jak Air France (miejsce 17.), KLM (miejsce 20.), British Airways (miejsce 47.) i Lufthansę (miejsce 51.).

Które linie lotnicze zostały uznane za najlepsze na świecie w rankingu AirHelp 2022?

 1. Qatar Airways (8,11 pkt.)
 2. United Airlines (8,07 pkt.)
 3. Quantas (8,02 pkt.)
 4. Etihad Airways (7,98 pkt.)
 5. LATAM Airlines (7,95 pkt.)

Za najbardziej punktualne spośród TOP 15 najlepszych linii lotniczych 2022 uznano przewoźnika Garuda Indonesia (9,32 pkt.).

Najlepiej wnioski o odszkodowanie obsługują linie Quantas (8,68 pkt.).

Najlepszą opinię wśród pasażerów mają ex aequo linie Japan Airlines i Emirates (8,95 pkt.).

Linie Qatar Airlines zostały uznane przez specjalistów z AirHelp za najlepsze na świecie w 2022 r. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 4.0.
Linie Qatar Airlines zostały uznane przez specjalistów z AirHelp za najlepsze na świecie w 2022 r. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 4.0. Md Shaifuzzaman Ayon, CC BY-SA 4.0, zdjęcie ilustracyjne

Ranking najlepszych lotnisk świata 2022

Jeśli chodzi o ogólnoświatowy ranking lotnisk, w 2022 r. pierwszą dziesiątkę zdominowały lotniska Japonii i Brazylii. Jeśli chodzi o lotniska europejskie, madryckie Barajas znajduje się dopiero na pozycji 12., a po nim jeszcze Bilbao na 24. miejscu.

Które lotnisko uchodzi za najlepsze na świecie według ekspertów AirHelp? TOP 10 najlepszych portów lotniczych 2022:

 1. Tokio-Haneda (8,83 pkt.)
 2. Recife/Guararapes – Gilberto Freyre International Airport (8,52 pkt.)
 3. Tokio-Narita (8,49 pkt.)
 4. Viracopos – Campinas International Airport (8,41 pkt.)
 5. Hyderabad Rajiv Gandhi International Airport (8,40 pkt.)
 6. Belo Horizonte Tancredo Neves International Airport (8,40 pkt.)
 7. São Paulo Congonhas Airport (8,32 pkt.)
 8. Seoul Gimpo International Airport (8,29 pkt.)
 9. Dubai International Airport (8,28 pkt.)
 10. Jeju International Airport (8,27 pkt.)

Niestety, polskie lotniska znalazły się stosunkowo nisko na liście. Spośród 151 przeanalizowanych lotnisk, polskie porty zajmują pozycje:

 • Gdańsk - 75.
 • Kraków - 79.
 • Warszawa - 102.
 • Wrocław - 107.
 • Katowice - 111.
Lotnisko Chopina w Warszawie zajmuje 3. miejsce w Polsce. Jest najlepsze pod względem ilości sklepów i restauracji, oferowanych podróżnym.
Lotnisko Chopina w Warszawie zajmuje 3. miejsce w Polsce. Jest najlepsze pod względem ilości sklepów i restauracji, oferowanych podróżnym. Krystian Dobuszyński / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Nowy ranking najlepszych linii lotniczych i lotnisk 2022. Jakie kryteria wzięto pod uwagę?

Nowy ranking najlepszych linii lotniczych i lotnisk w Polsce i na świecie jest dziełem analityków z firmy AirHelp. To największa na świcie spółka zajmująca się prawami pasażerów samolotów. Świadczy pomoc prawną pasażerom, których loty były opóźnione, odwołane lub z jakiegokolwiek innego powodu poważnie zakłócone.

- Naszym celem jest nie tylko edukowanie pasażerów lotniczych w zakresie ich praw i pomaganie w egzekwowaniu tych uprawnień – mówi Tomasz Pawliszyn, CEO AirHelp. - Chcemy także zapewnić im satysfakcjonujące wrażenia z podróży.

Dzięki swojej specjalizacji AirHelp dysponuje ogromnym zbiorem globalnych danych o lotach, które pozwalają na tworzenie rankingów jakości i popularności linii lotniczych oraz lotnisk.

AirHelp tworzy swoje rankingi od 2015 r., ostatnia edycja została opublikowana przed pandemią COVID-19 w 2019 r. Teraz dostaliśmy kolejną analizę ekspertów, wskazującą, które linie lotnicze i lotniska uchodzą za najlepsze na świecie i w Polsce.

Do stworzenia rankingu AirHelp 2022 wykorzystano trzy kryteria dla linii lotniczych: punktualności, sprawności obsługi wniosków o odszkodowanie oraz ogólną opinię pasażerów, i również trzy dla lotnisk: punktualność, opinię pasażerów i jakość sklepów oraz restauracji oferowanych podróżnym. Przebadano łącznie 64 linie lotnicze oraz 151 lotnisk.

Czytaj też: Nowy ranking paszportów. Które państwo wydaje najsilniejsze paszporty na świecie? Kto może wjechać bez wizy do największej liczby krajów?

Źródło: AirHelp

Ryanair jest drugim najczęściej wybieranym przez polskich podróżnych przewoźnikiem. Tania linia lotnicza odpowiada za prawie 23% wylotów z Polski w 2022
Ryanair jest drugim najczęściej wybieranym przez polskich podróżnych przewoźnikiem. Tania linia lotnicza odpowiada za prawie 23% wylotów z Polski w 2022 r. Tomasz Czachorowski / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też: Najbardziej świąteczne miasta w Polsce. Gdańsk na pierwszym miejscu w rankingu!

Dodaj firmę
Logo firmy POLSKIE LINIE LOTNICZE LOT S. A.
Warszawa, Komitetu Obrony Robotników 43
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży