Spis treści
Podróże służą seniorom! Sprawdź, czemu warto podróżować na emeryturze
Podróżowanie, wycieczki bliższe i dalsze, to świetny sposób na poprawę nastroju, poszerzenie horyzontów i zawarcie nowych znajomości, a nawet przyjaźni.
Dla emerytów to także okazja na wzmocnienie kondycji i ogólnego zdrowia, bo turystyka to przecież ruch na świeżym powietrzu! W Polsce nie brakuje miejscowości uzdrowiskowych, w których woda i powietrze sprzyjają zwalczaniu wielu chorób. Także coraz więcej hoteli ma w ofercie zabiegi wellness i SPA, a kto ceni sobie święty spokój, może zarezerwować pobyt w jednym z hoteli tylko dla dorosłych, gdzie nie wpuszcza się rodzin z dziećmi.
W dodatku emeryci mogą podróżować tanio. Czekają na nich liczne i znaczące zniżki:
W kolejach regionalnych osoby po 60. roku życia mogą liczyć na 10-50 proc. zniżki na bilety
W większości miast obowiązują zniżki na przejazdy środkami komunikacji miejskiej dla seniorów. Przepisy różnią się, ale najczęściej osoby powyżej 60 lat kupują bilety 50 proc. taniej, powyżej 70 lat jeżdżą za darmo.
Emeryci mogą też korzystać z biletów ulgowych do wielu rodzajów atrakcji, jak muzea, ogrody zoologiczne, parki narodowe, a nawet aquaparki.
Także za wyrobienie paszporty seniorzy płacą taniej.
Zajrzyj do kompletnego przewodnika po turystycznych zniżkach dla seniorów.
A gdzie w Polsce warto zaplanować wakacje na emeryturze? Możliwości jest bardzo wiele!
Morze dla emeryta. Tu ukoisz nerwy i nawdychasz się jodu
Wybrzeże Bałtyku to świetne miejsce na odpoczynek dla osób spragnionych relaksu. Szum fal i spacery po piasku uspokajają i koją nerwy, a jod, którym przesycone jest nadmorskie powietrze, działa antywirusowo i antybakteryjnie.
Na emeryturze nie musisz planować wypoczynku koniecznie w sezonie wakacyjnym. Nad Bałtyk warto wybrać się np. we wrześniu lub już na jesieni, kiedy plaże są niemal puste, a jodu w powietrzu szczególnie dużo po sztormach.
Gdzie nad polskim morzem najbardziej warto wypoczywać? Możliwości jest bardzo wiele.
Najnowszy ranking portalu Travelist wskazuje, że najlepszą polską plażą zdaniem internautów jest ta w Świnoujściu. Jest tam czysto, nie ma sinic ani prądów wstecznych, zejście na piasek jest łatwe.
Warto wybrać się też do Kołobrzegu. Czeka tam nie tylko piękna plaża, a w sezonie letnim mnóstwo dodatkowych atrakcji. Kołobrzeg to też uzdrowisko, w którym solanki wspomagają leczenie chorób układu oddechowego, a okłady z borowiny przynoszą ulgę w dolegliwościach stawów.
Jeśli szukasz naprawdę spokojnych plaż, gdzie zapuszcza się mało turystów, zajrzyj na naszą listę dzikich plaż w Polsce. To gotowe podpowiedzi, gdzie warto zaplanować wypoczynek nad morzem, by nie leżeć na plaży głowa przy głowie z innymi wczasowiczami.
A jeśli wolisz aktywny wypoczynek i zwiedzanie, proponuję wycieczkę śladem latarni morskich na polskim wybrzeżu. Szlak Latarni Morskich zaprowadzi cię do pięknych, zabytkowych budowli, a przy okazji będziesz miał okazję zwiedzić najciekawsze zakątki Pomorza.
Uzdrowiska w Polsce w sam raz na wypoczynek dla emerytów
W Polsce jest dobrze ponad 50 miejscowości uzdrowiskowych, które oferują kuracjuszom lecznicze wody mineralne i gorące źródła, czyste powietrze, przesiąknięte leśnymi żywicami, a także szeroki wachlarz leczniczych zabiegów, z których można korzystać w ramach NFZ.
Jest z czego wybierać! Do najsłynniejszych polskich uzdrowisk należy Nałęczów, otoczony pięknymi lasami i malowniczymi wąwozami lessowymi. Z kolei Ciechocinek przyciąga kuracjuszy z całej Polski nie tylko tężniami solankowymi, ale też wyjątkowymi widokami.
Zapraszam do przewodnika po wszystkich polskich miejscowościach uzdrowiskowych. Zobacz, co oferują, i wybierz uzdrowisko idealne dla siebie!
W wyborze odpowiedniego miejsca na leczenie może ci pomóc także ranking najpopularniejszych polskich sanatoriów. Zobacz, co piszą o nich turyści i kuracjusze!
Góry dla seniora. Malownicze uzdrowiska, łatwe trasy na spacery
Chyba najlepszych miejscem na aktywny wypoczynek dla emeryta są góry. Nie trzeba zaraz wspinać się na Rysy – w polskich górach nie brak łatwych tras, które pozwolą seniorom poćwiczyć i cieszyć się wspaniałymi widokami bez nadmiernego męczenia się.
W Tatrach możesz np. wybrać się na malowniczą Rusinową Polanę i odwiedzić pobliskie sanktuarium na Wiktorówkach. Albo wybrać się na spacer Drogą Pod Reglami, prowadząca wzdłuż granicy TPN. Na piechurów czekają też piękne doliny, w których nie trzeba się wspinać i nadwerężać, jak Dolina Chochołowska czy Kościeliska.
Zajrzyj do przewodnika po łatwych trasach w Tatrach, by wybrać najlepszy szlak na wycieczkę.
Nie musisz ograniczać się tylko do Tatr. Może emerytura to dobra pora na zdobycie przynajmniej niektórych szczytów Korony Gór Polski? Do najłatwiejszych należy Czupel w Beskidzie Niskim, wyrastający na obrzeża Bielska-Białej. Z mojego praktycznego przewodnika dowiesz się, która trasa na szczyt tej jest najprostsza.
W górach leży też kilka ciekawych uzdrowisk. Np. Świeradów-Zdrój w Górach Izerskich zachwyca zabytkową architekturą sanatoryjną, przede wszystkim piękną halą spacerową z modrzewia. Tutejsze radoczynne wody wspomagają leczenie chorób układu krwionośnego i nadciśnienia.
Polanica-Zdrój to dobre miejsce dla osób z chorobami układu trawiennego i krążenia. Tutejsza woda mineralna przynosi ulgę pacjentom, którzy mogą też korzystać z pięknego parku zdrojowego i promenady.
Jesteś emerytem? Napisz w komentarzu, gdzie najbardziej lubisz spędzać wakacje w Polsce lub za granicą!
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!
Źródło: Travelist.pl
Czytaj też: Najlepsze kraje na emeryturę: ranking. W tych państwach można porządnie wypocząć i nabrać energii