IPT - pasek artykułowy

Najnowsze atrakcje turystyczne Polski. Te miejsca otwarto w 2022 r. Solina, Orientarium, Skyfall i inne cuda z całego kraju

Emil Hoff
Emil Hoff
Nowe parki rozrywki, kolejki linowe, tarasy widokowe, stacje narciarskie i uzdrowiska to tylko niektóre z atrakcji turystycznych, które pojawiły się na mapie Polski w minionym 2022 roku. Sprawdźcie naszą listę najnowszych atrakcji Polski - czy widzieliście już wszystkie te miejsca?Na zdjęciu: Ruchomy taras Skyfall w Warszawie.
Nowe parki rozrywki, kolejki linowe, tarasy widokowe, stacje narciarskie i uzdrowiska to tylko niektóre z atrakcji turystycznych, które pojawiły się na mapie Polski w minionym 2022 roku. Sprawdźcie naszą listę najnowszych atrakcji Polski - czy widzieliście już wszystkie te miejsca?Na zdjęciu: Ruchomy taras Skyfall w Warszawie. Krystian Dobuszyński/polska press, zdjęcie ilustracyjne
Turystyczne podsumowanie 2022 r. nie może się obejść bez wymienienia nowych atrakcji turystycznych, które udostępniono w całej Polsce w ciągu minionych 12 miesięcy. Bieszczadzki hit lata - kolejka gondolowa w Solinie - to nie jedyna turystyczna nowość w Polsce w sezonie 2022. Jakie jeszcze niezwykłe miejsca otworzyły swoje podwoje? Czy zdołaliście zobaczyć je wszystkie w czasie swoich wakacji, urlopów i weekendowych wycieczek? Przekonajcie się – zajrzyjcie do naszej listy najnowszych atrakcji turystycznych w Polsce, otwartych w 2022 r.

Spis treści

Nowe atrakcje turystyczne Polski: co przyniósł rok 2022?

W 2022 r. rządy większości państw zrezygnowały z obostrzeń związanych z pandemią COVID-19. Turystyka zaczęła wracać do normy, o czym świadczą statystyki wyjazdów, wylotów i wydatków turystów – także polskich – we wszystkich okresach roku, zwłaszcza w wakacje 2022.

Trwał boom na turystykę krajową, związany z przedłużeniem ważności bonu turystycznego. Nic dziwnego, że w Polsce w minionym roku 2022 otwartych zostało kilka nowych atrakcji turystycznych. Niektóre to ogromne projekty, jak kolejka gondolowa w Solinie, którą oficjalnie otwierał sam premier RP, inne to lokalne cuda, ale słynne na cały kraj, jak Skyfall w Warszawie czy łódzkie Orientarium.

To jednak niejedyne nowości. W Polsce w 2022 r. pojawiły się także nowe parki rozrywki, muzea, stacje narciarskie, a nawet nowe miejscowości uzdrowiskowe, z których usług już niebawem będzie można skorzystać.

Poniżej znajdziecie listę najciekawszych nowych atrakcji turystycznych Polski, otwartych w minionym 2022 r. Upewnijcie się, czy widzieliście już je wszystkie, a jeśli nie – uwzględnijcie je w swoich planach weekendowych i urlopowych w okresie Świąt i Nowego Roku 2022/23.

Czytaj też: Nowe atrakcje turystyczne Polski, zapowiadane na 2023 r. Megahotel, aquapark, ścieżka w koronach drzew, muzeum w kształcie akordeonu i inne cuda, które odwiedzimy po raz pierwszy

Królowa nowych atrakcji turystycznych w Polsce: kolej gondolowa nad Jeziorem Solińskim

Być może największym turystycznym wydarzeniem wakacji 2022 w Polsce było otwarcie długo wyczekiwanej kolejki gondolowej nad Jeziorem Solińskim. Uroczystość z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego miała miejsce 1 lipca. Atrakcja z miejsca podbiła serca turystów, których tłumy zaczęły ściągać do Bieszczad, by podziwiać widoki z podniebnych wagoników.

Otwarcie kolejki gondolowej nad Soliną 1 lipca 2022 było dużym wydarzeniem, w którym brał udział nawet premier Mateusz Morawiecki. W kolejnych tygodniach
Otwarcie kolejki gondolowej nad Soliną 1 lipca 2022 było dużym wydarzeniem, w którym brał udział nawet premier Mateusz Morawiecki. W kolejnych tygodniach do Bieszczad zjeżdżali się turyści z całej Polski, by podziwiać widoki z pokładów nowoczesnych wagoników. Arkadiusz Rogowski / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Park Zdrojowy w Polańczyku

To kolejna nowa atrakcja Bieszczad. Może nie zupełnie nowa, ale park w Polańczyku przeszedł w minionym roku generalny remont. Po udostępnieniu we wrześniu 2022 można było się przekonać, że w parku pojawiło się wiele nowych atrakcji, w tym plac zabaw dla dzieci, siłownia na wolnym powietrzu i dodatkowa zieleń.

Piernikowa Chatka w Glinnych

Nową atrakcję Glinnych obok Kamienia Leskiego jest park rozrywkowo-edukacyjny Piernikowa Chatka, w którym można m.in. zwiedzić chatkę Baby Jagi (łącznie ze słynnym piecem) i wziąć udział w wyścigach na miotłach i warsztatach wyrabiania pierników. Park został zamknięty na zimę, ale ponownie otworzy się na wiosnę.

Centrum Turystyki Aktywnej i Sportu BIESZCZAD.ski Wańkowa

W 2022 r. w Wańkowej otwarta została nowa, rodzinna stacja narciarska z najdłuższą koleją linową na Podkarpaciu. Można tu korzystać z siedmiu tras i pięciu wyciągów, a także usług szkółki narciarskiej i snowboardowej. Działa też restauracja, hotel i wypożyczalnia sprzętu sportowego.

Skyfall w Warszawie: atrakcja turystyczna dla odważnych

Skyfall to przeszklony taras widokowy z opadającą podłogą, zawieszony na 46. piętrze wieżowca Warsaw UNIT w Warszawie (200 m nad ziemią). Rozciągają się stąd piękne widoki, a fani adrenaliny mogą poczuć się niemal tak, jakby latali nad miastem (lub spadali) dzięki specjalnym lewarom, odchylającym taras od ściany wieżowca.

Skyfall w Warszawie jest już w pełni sprawny, ale na razie udostępniany tylko w ramach eventów.

Ruchomy taras Skyfall na wysokości 200 m to nowa trakcja Warszawy dla miłośników adrenaliny.
Ruchomy taras Skyfall na wysokości 200 m to nowa trakcja Warszawy dla miłośników adrenaliny. Krystian Dobuszyński / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też: Spacer w koronach drzew: nowa podniebna ścieżka powstaje w Małopolsce. Będzie tylko jedną z lokalnych atrakcji. Co jeszcze czeka turystów?

Orientarium w Łodzi: przygoda z egzotycznymi zwierzętami

W maju 2022 r. udostępniono gościom nową ekspozycję w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Łodzi: Orientarium. Strefa poświęcona jest zwierzętom Azji południowo-wschodniej. Można tu oglądać słonie, makaki z wyspy Celebes, krokodyle, niedźwiedzie i orangutany z Wysp Sundajskich, a także ponad 1300 gatunków zwierząt morskich, pływających w 7 gigantycznych zbiornikach z wodą.

Orientarium w Łodzi to gratka dla miłośników zwierząt i egzotyki. Można się tu poczuć jak na wakacjach w Tajlandii.
Orientarium w Łodzi to gratka dla miłośników zwierząt i egzotyki. Można się tu poczuć jak na wakacjach w Tajlandii. Grzegorz Galasinski/Polskapress, zdjęcie ilustracyjne

Funzeum w Gliwicach, czyli pomysł na weekend dla rodziny

Pomysłodawcy usługi Prezent Marzeń wpadli na kolejny oryginalny pomysł i w 2022 r. otworzyli w Gliwicach Funzeum – Muzeum Światła i Koloru. Placówka nie jest typowym muzeum z zakurzonymi eksponatami, lecz raczej galerią interaktywnych eksponatów i zabaw, które mogą zaskoczyć i zachwycić gości w każdym wieku. To największa tego typu ekspozycja w Polsce – na 4 tys. metrów kwadratowych zmieściło się ponad 50 interaktywnych instalacji.

Nowa atrakcja dla dzieci: park rozrywki Majaland pod Warszawą

W okolicach stolicy na majówkę 2022 otwarty został nowy park rozrywki, w której weekend pełen wrażeń może spędzić cała rodzina. Najwięcej uciechy będą miały młodsze dzieci, na które w Majalandzie czeka tu wiele atrakcji spod znaku popularnych bajek. Nie zabrakło rozległych placów zabaw, karuzeli, gokartów, zjeżdżalni i basenów z piłkami.

Majaland to nowy tematyczny park rozrywki, otwarty w 2022 r. w Góraszce pod Warszawą. Atrakcje zachwycą przede wszystkim młodszych turystów - to dobry
Majaland to nowy tematyczny park rozrywki, otwarty w 2022 r. w Góraszce pod Warszawą. Atrakcje zachwycą przede wszystkim młodszych turystów - to dobry pomysł na weekendową wycieczkę z całą rodziną. Krystian Dobuszyński / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też: Święta 2022 pod piramidami. Już wiadomo, gdzie Polacy planują spędzić przerwę świąteczno-noworoczną. Ma być ciepło, tanio i wygodnie

Dinopark w Zakopanem. Niespodziewana nowa atrakcja Podhala

Bez głośnych zapowiedzi jesienią 2022 otwarto w Zakopanem niezwykłą atrakcję: park dinozaurów. Tutejsze dinozaury to roboty: są ruchome i często odgrywają dość humorystyczne scenki. Park jest pomysłu i wykonania ukraińskiego, a dinozaury zostały przewiezione z ukraińskich parków rozrywki w miastach aktualnie bombardowanych przez Rosję. W ten nietypowy sposób – zabierając rodzinę na weekendową wycieczkę, by stanąć oko w oko z mechanicznymi dinozaurami – można nieco wesprzeć ukraińskich pracowników parku. Część pieniędzy z biletów ma być przekazana na pomoc humanitarną na Ukrainie.

Muzeum Bitwy Pod Grunwaldem jest czynne od października 2022

W Stębarku niedaleko Olsztyna otwarto nowe Muzeum Bitwy Pod Grunwaldem, w którym podziwiać można wystawę stałą poświęconą stosunkom polsko-krzyżackim i słynnej potyczce, w której Władysław Jagiełło pokonał wojska zakonne. W muzeum organizowane są też lekcje muzealne i warsztaty.

Generator Nauki GEN w Jaśle

Nowe centrum edukacyjne Jasła oferuje zarówno wystawę niezwykłych eksponatów, związanych z postaciami wybitnych polskich odkrywców i wynalazców Ignacego Łukasiewicza, Hugo Steinhausa i Rudolfa Weigla, jak i strefę kreatywności dla dzieci, technotekę, przestrzeń coworkingową, a nawet miejsce spotkań dla mieszkańców Jasła, stowarzyszeń i fundacji w tzw. Pracowni Aktywności Społecznych.

Muzeum Górskie w Szczyrku: atrakcja dla miłośników sportów zimowych

Muzeum Górskie to nowa placówka w Szczyrku, ulokowana w budynku trybun amfiteatru Skalite (obok kompleksu skoczni). Można tu oglądać wystawy poświęcone historii turystyki i sportu w Beskidach (np. narty używane w latach 20. XX w., stare kombinezony skoczków, archiwalne zdjęcia), a także regionalnej kulturze ludowej.

Atrakcje dla aktywnych: nowe szlaki turystyczne na Warmii i Mazurach

W 2022 r. udostępniono turystom dwa nonwe szlaki turystyczne na Warmii i Mazurach.

  • Szlak Świętej Warmii prowadzi do najciekawszych miejsc związanych z dawną i współczesną religijnością mieszkańców regionu i pielgrzymów.
  • Szlak kopernikowski pozwala z kolei na udanie się w podróż po zabytkowych miastach regionu śladami wielkiego polskiego uczonego, Mikołaja Kopernika.

Nowe uzdrowiska: Lidzbark Warmiński, Latoszyn

W 2022 r. rozrosła się oferta uzdrowisk w Polsce, a przynajmniej na liście oficjalnie uznanych miejscowości uzdrowiskowych znalazły się nowe miejsca. Za uzdrowisko uznano Lidzbark Warmiński i Latoszyn.

Niezwykłe akwarium w Centrum Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach

To jedna z ciekawszych nowych atrakcji województwa świętokrzyskiego: rozbudowane centrum przyrodnicze z dużym akwarium, w którym oglądać można ryby i rośliny żyjące w rzece Nidzie. Oprócz Nidarium warto także skorzystać z wieży widokowej i przejechać się kolejką wąskotorową.

Galeria dzwonków w Jastrzębiu-Zdroju

W Jastrzębiu-Zdroju w 2022 r. otwarta została największa na świecie galeria dzwonków i dzowneczków. Można ich tu oglądać ok. 11 tys.

Nowe atrakcje starej kolejki wąskotorowej

Zabytkowa stacja kolejki wąskotorowej w Rudach wzbogaciła się ostatnio o nowe atrakcje, i to nie byle jakie. Na miejscu powstała sala kinowa i konferencyjna, a także multimedialna ścieżka edukacyjna.

Rzeszowskie Piwnice wróciły do gry

Rzeszów słynie ze swojej podziemnej trasy turystycznej, ale w 2021 r. atrakcje była nieczynna przez wiele miesięcy z powodu remontu i prac modernizacyjnych. Opłaciło się czekać – gdy w styczniu 2022 r. ponownie udostępniono turystom Rzeszowskie Piwnice, goście byli zachwyceni nowościami, jakimi urozmaicono trasę.

Nowa ścieżka edukacyjna i wieże widokowe w Suwalskim Parku Krajobrazowym

We wrześniu 2022 oddano do użytku nową ścieżkę edukacyjną "Polodowcowa rynna jeziora Hańcza". Turyści mogą się na niej przekonać o wielkiej różnorodności form życia - zwierząt i roślin - zamieszkujących okolice najgłębszego jeziora w Polsce. Udostępniono też dwie nowe wieże widokowe na terenie parku, w miejscowościach Malesowizna i Przełomka.

Nowości turystyczne 2022 w regionach

W całej Polsce powstało w 2022 r. sporo mniejszych, regionalnych atrakcji, o których powinni wiedzieć lokalni miłośnicy turystyki i weekendowych przygód. Poniżej znajdziecie kilka przykładów. Wiecie o ciekawej atrakcji otwartej w mijającym roku w Waszej okolicy? Dajcie nam znać na [email protected], a wciągniemy Waszą atrakcje na listę.

Atrakcje u naszych sąsiadów: Sky Bridge 721, czyli najdłuższy most wiszący tuż przy polskiej granicy

13 maja 2022 uroczyście otwarto jedną z najpopularniejszych nowych atrakcji Czech: najdłuższy most wiszący na świecie, rozpięty między wzgórzami w czeskiej miejscowości Dolni Morava. Most to świetny pomysł na spacer z odrobiną adrenaliny – wisi na wysokości niemal 100 m i ma 721 m długości.

Sky Bridge 721 nie jest jedyną atrakcją Dolni Moravy. Turyści mogą też wybrać się na podbój nieba zakręconą ścieżką w chmurach, tzw. Sky Walk.

Sky Bridge to atrakcja w Czechach, niedaleko polskiej granicy. Po otwarciu w maju 2022 cieszyła się ogromnym zainteresowaniem polskich turystów. Nasza
Sky Bridge to atrakcja w Czechach, niedaleko polskiej granicy. Po otwarciu w maju 2022 cieszyła się ogromnym zainteresowaniem polskich turystów. Nasza dziennikarka pojechała na miejsce, by przekonać się na własnej skórze, jak to jest maszerować po najdłuższym na świecie wiszącym moście, niemal 100 m nad ziemią. Szczegóły zawarła w swojej relacji z tej niezwykłej wycieczki. Patrycja Seklecka / Polska Press

Źródło: Polska Organizacja Turystyczna

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży