IPT - pasek artykułowy

Najpiękniejsze i najdłuższe trasy rowerowe w Polsce. Nasz kraj może się poszczycić naprawdę pięknymi szlakami

Łucja Mazurek
Velo Dunajec. Szlak prowadzi przez bardzo malowniczy przełom Dunajca. Rowerowy most przez rzekę jest imponujący
Velo Dunajec. Szlak prowadzi przez bardzo malowniczy przełom Dunajca. Rowerowy most przez rzekę jest imponujący 123rf
Wiele osób polubiło poruszanie się rowerem w mieście. Ale kiedy ma się już trochę doświadczenia, warto wybrać się na dłuższą wycieczkę, zwłaszcza że pozwala na to infrastruktura.

Spis treści

Green Velo

Tytuł najdłuższej trasy rowerowej przysługuje Wschodniemu Szlakowi Rowerowemu Green Velo. To ponad 2000 km specjalnie wytyczonej trasy (trasa główna 1887,5 km, trasy łącznikowe i boczne: łącznie 192 kilometry), którą od początku do końca przygotowano po to, aby dawała radość podróżowania i poznawania.

Szlak wiedzie przez pięć województw wschodniej Polski (warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie). Green Velo pokazuje piękno Polski Wschodniej w najlepszym wydaniu. Wędrówkę można zacząć w dowolnym punkcie trasy. Możecie jechać z północy na południe albo z południa na północ. Zacząć na krańcach owej trasy albo gdzieś w jej środku, wybierając to, co was fascynuje.

Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo zaczyna się w Elblągu, prowadzi do Braniewa, potem do styku granic Polski, Litwy i Rosji, potem przez Puszczę Augustowską, następnie wzdłuż granicy z Białorusią i Ukrainą, później przez Lubelszczyznę i Podkarpacie, by odbić na zachód, do doliny Sanu, Sandomierza, przez Kielce do Końskich. Ok. 31 proc. trasy przebiega przez parki narodowe i krajobrazowe, 29 proc. przez lasy, a 9 proc. przez doliny rzek.

Na stronie internetowej greenvelo.pl możecie dokładnie zaplanować swoją podróż. Można skorzystać z przygotowanych wycieczek lub samodzielnie wytyczyć drogę.

Wzdłuż Bałtyku

Nadmorski Szlak Rowerowy R10 prowadzi od Świnoujścia aż po Gronowo. Liczący ponad 500 km szlak jest częścią europejskiej trasy EuroVelo 10. To doskonała propozycja dla osób, które zaczynają swoją przygodę z dłuższymi (kilkudniowymi) wyprawami, chcą odpocząć w świetnym nadmorskim klimacie, a przy okazji zwiedzić ciekawe rejony. Trasa wiedzie przez obszar trzech województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego, w większości jest dobrze oznakowana. Trzeba jednak uważać, bo niekiedy, mimo nazwy nadmorski, odchodzi on w głąb lądu na kilkanaście kilometrów i czasami wykracza poza zasięg typowo nadmorskich map.

Najpiękniejszy Szlak Rowerowy w Polsce

Na to miano zasługuje Velo Dunajec. Szlak prowadzi przez bardzo malownicze tereny doliny Dunajca. Licząca 233 km trasa zaczyna się w Zakopanem pod Tatrami, a kończy nad Wisłą pod Tarnowem. Po drodze można podziwiać widoki na Beskidy, Pieniny i Tatry. Na Velo Dunajec nie brakuje zjazdów i podjazdów. Najwyższy punkt na tym szlaku jest na wysokości 836 m n.p.m., a najniższy 176 m n.p.m. Większość szlaku przebiega po odseparowanych od ruchu trasach rowerowych, przy trasie znajdziecie Miejsca Odpoczynku Rowerzystów i dobrze oznakowane drogowskazy.

Szlak Wokół Tatr

Trasa jest wspólnym przedsięwzięciem polsko-słowackim. Polska część jest już ukończona. Docelowo szlak będzie liczył 250 km i przechodził przez najbardziej malownicze regiony Podhala, Orawy, Liptowa i Spisza. Jego przebieg nawiązuje do: najstarszej sieci osadniczej, dawnych szlaków handlowych, zabytków architektury, gotyckich kościołów drewnianych, drewnianego budownictwa ludowego oraz góralskiego folkloru i sztuki ludowej.

Szlak Wokół Tatr będzie liczył 250 km i przechodził m.in. przez regiony Podhala i Orawy

Na trasie na rowerzystów czekają malownicze: torfowiska, doliny górskich rzek, skałki i wzniesienia, urokliwe enklawy leśne i łąkowe. Punkty widokowe rozmieszczone na trasie pozwolą podziwiać dziką, tatrzańską przyrodę. Jeśli będziecie chcieli przekroczyć granicę i jeździć po słowackiej stronie, to warto zapoznać się z tamtejszymi przepisami.

Szlak Stu Jezior

Nazwa znajdującej się w Wielkopolsce trasy nawiązuje do malowniczego Pojezierza Międzychodzko-Sierakowskiego, nazywanego często Krainą Stu Jezior. Jest to dla wielu najpiękniejsze pojezierze w tej części kraju. Szlak rozpoczyna się w Poznańskim Węźle Rowerowym. Ma długość niemal 111 km, znajduje się przy niej wiele zabytków. Trasa malowniczo kluczy pomiędzy licznymi jeziorami. Szlak kończy się w Międzychodzie, w miejscu styku z międzynarodowym szlakiem rowerowym R-1, wiodącym z Calais we Francji do Sankt Petersburga.

Podlaski Szlak Bociani

Licząca 412 km trasa prowadzi przez cztery parki narodowe: Biebrzański, Wigierski, Białowieski i Narwiański, wśród głównych kolonii polskich bocianów, od których bierze swoją nazwę. Na trasie znajdują się także tablice informacyjne na temat głównego bohatera szlaku - bociana białego, przybliżające turystom jego życie i zwyczaje, jak również tablice, z których można dowiedzieć się o miejscowościach i atrakcjach turystycznych na szlaku. Dodatkową atrakcją w trakcie wycieczki może być możliwość pokonania części trasy szlakiem wodnym - zatrzymując się w wybranych miejscach, można z roweru przesiąść się na drezynę, łódkę, kajak, pychówkę, czy narty wodne.

Szlak Kanału Elbląskiego

Tę trasę wyróżnia coś wyjątkowego - powstały ok. 160 lat temu system kanałów wiodący rowerzystów przez zielone lasy. Wyznaczony odcinek o długości ponad 130 kilometrów prowadzi z Olsztyna do Elbląga, przez Ostródę, Miłomłyn i Małdyty. Jadąc jednośladem przez malownicze tereny wymienionych miejscowości, na turystów czekają różne atrakcje, m.in. najstarszy murowany budynek w Olsztynie („Dom burmistrza”), Zamek Krzyżacki w Ostródzie, molo czy Zamek Kapituły Warmińskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży