IPT - pasek artykułowy

Najsurowsze zimy ubiegłego stulecia. Siarczyste mrozy, oblodzone pociągi i domy ocieplane słomą – archiwalne zdjęcia

Patrycja Seklecka
Zima w porcie (1947-1950).
Zima w porcie (1947-1950). Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygnatura: 3/39/0/-/620
Obecne zimy w porównaniu z tymi, które pamiętają starsi członkowie naszych rodzin, można określić mianem „jesiennych” – kilkadziesiąt lat temu zimy miały bowiem znacznie ostrzejszy charakter. Góry śniegu i temperatury sięgające –30 stopni Celsjusza były zjawiskiem na porządku dziennym. Archiwalne zdjęcia przedstawiają najsurowsze zimy ubiegłego stulecia – siarczyste mrozy, oblodzone pociągi, domy ocieplane słomą i inne trudności, z którymi zmagali się ludzie żyjący w tamtych latach.

Spis treści

Srogie zimy w Polsce na starych fotografiach. Kiedyś śniegu nie brakowało

Większość z nas zauważyła z pewnością, że w ostatnich latach zimy są wyjątkowe łagodne. Po tych z dawnych lat – które były zdecydowanie bardziej surowe – zachowały się teraz tylko wspomnienia, które zostały uwiecznione na czarno-białych fotografiach – dzięki zbiorom Narodowego Archiwum Cyfrowego możemy podziwiać je do woli.

W naszej galerii zobaczycie kadry przedstawiające m.in.:

  • Morze Bałtyckie skute grubą warstwą lodu,
  • odśnieżanie warszawskich ulic koparką,
  • oblodzone wagony pociągów
  • i inne.
Zima w porcie (1947-1950).

Najsurowsze zimy ubiegłego stulecia. Siarczyste mrozy, oblod...

Najsurowsze zimy ubiegłego stulecia. Kiedy od mrozu szczypały policzki?

W XX wieku niektóre zimy były szczególnie surowe. Termometry wskazywały wtedy ponad 30-stopniowe (a nawet 40-stopniowe!) mrozy, a część miejscowości była unieruchomiona przez bardzo obfite opady śniegu. W których latach było najzimniej?

  • Lata 1928 i 1929 – tamtej zimy padło wiele nieoficjalnych rekordów temperatur, które dochodziły nawet do −45 °C. W wielu miejscach pękały szyny kolejowe, rury wodociągowe, a większość szkół zawiesiła zajęcia.
  • Lata 1939 i 1940 – tej najzimniejszej zimy trwającej podczas II wojny światowej oficjalnie zanotowano w Siedlcach rekordową temperaturę (−41,0 °C).
  • Lata 1962 i 1963 – z powodu blisko 40-stopniowych mrozów zamknięte zostały placówki kulturalne, a działalność wstrzymało wiele fabryk.
  • Lata 1978 i 1979 – ta zima dosłownie sparaliżowała dużą część kraju. Opady ogromnych ilość śniegu spowodowały m.in. problemy z funkcjonowaniem transportu (także przewozu węgla, używanego w elektrociepłowniach).
  • Lata 1986 i 1987 – na przełomie tych lat temperatury także nie rozpieszczały. W wielu miastach kraju mrozy były naprawdę siarczyste i niekiedy przekraczały −30,0 °C.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży