MKTG IPT - pasek artykułowy

Najwyższa góra Europy to nie Mont Blanc! Sprawdź, która góra jest rekordowo wysoka w zaskakującym rankingu

Emil Hoff
Wideo
od 7 lat
Ustalenie, który szczyt w Europie jest najwyższy, wcale nie jest taką łatwą sprawą. Możesz sądzić, że to Mont Blanc na granicy Francji i Włoch, bo tak uczono nas w szkole. Ale fakty są inne. W zależności od tego, co uznamy za granicę Europy, lista 10 najwyższych szczytów kontynentu może być inna. Sprawdź, które europejskie góry są rzeczywiście najwyższe i gdzie wznosi się ich królowa – wcale nie w Alpach.

Spis treści

Najwyższe góry, rekordowe szczyty – cuda natury czekające na zdobywców

Wszyscy kochamy wysokie góry: trudno o coś bardziej majestatycznego niż wielki kamienny szpikulec, stworzony przez Matkę Naturę, pokryty śniegiem, obrośnięty lodowcem, pozornie niedostępny. W starożytności wysokie góry uznawano za siedziby bogów nie bez przyczyny – wydawały się strażniczkami niedostępnych krain i kolumnami wspierającymi niebo.

Widok na ośnieżone góry
Ranking 10 najwyższych gór Europy może cię zaskoczyć. Mont Blanc nie jest już uznawana za królową gór. Przy rekordziście Rysy wydają się ledwie pagórkiem! Sprawdź, które góry w Europie są rzeczywiście najwyższe i czy trudno je zdobyć. W galerii zebrałem piękne zdjęcia i filmy śmiałków, którzy postanowili wdrapać się na te niesamowite szczyty. naturestudio, 123RF.com, zdjęcie ilustracyjne

Zobacz w galerii:

Dziś zdobywanie najwyższych gór to popularna forma wypoczynku i uprawia ją wielu turystów. Coraz więcej osób wchodzi na najwyższe szczyty polskich pasm górskich, zdobywając w ten sposób Koronę Gór Polski. Jest jednak wiele innych koron do zdobycia, w tym Korona Europy (najwyższe góry w każdym europejskim państwie) i Korona Świata (najwyższe szczyty każdego kontynentu).

Jeśli pasjonują cię góry, na pewno chcesz wiedzieć, która z nich jest najwyższa w Europie. Dziś odpowiem na to pytanie, ale uprzedzam – odpowiedź może być kontrowersyjna!

Która góra jest najwyższa w Europie? To zależy, co uznajemy za Europę

Jeszcze do niedawna w szkołach uczono, że najwyższa górą Europy jest Mont Blanc. Dziś jednak odchodzi się od tego i najczęściej jako królową europejskich gór wskazuje się inny szczyt. Z czego wynikają te rozbieżności?

Wszystko przez niejasną granicę między Europą i Azją, zwłaszcza w okolicach Kaukazu. Granica ta jest dość arbitralna i bywa chętnie przesuwana przez mieszkańców krajów i obszarów, mających ambicje bardziej europejskie niż azjatyckie. W dodatku także uczeni kłócą się o to, gdzie dokładnie przebiega granica kontynentów. W zależności od tego, jakie twory geologiczne weźmiemy pod uwagę, może ona obejmować inne tereny. Jedni mówią, że trzeba patrzeć na góry, inni że na tektonikę, jeszcze inni wolą wododziały. Ostatecznie istnieje dziś 7 lub 8 wersji przebiegu granicy Europy i Azji na Kaukazie. To dla nas bardzo ważne, ponieważ tak się składa, że góry Kaukazu są wściekle wysokie i tam właśnie zgrupowało się kilka najwyższych europejskich (a może raczej azjatyckich?) szczytów.

W niniejszym artykule przyjąłem granicę Europy i Azji na obszarze wododziałowym Wielkiego Kaukazu, z grubsza na granicy Rosji i Gruzji. Nie zaliczam do Europy Gruzji, Armenii i Azerbejdżanu – ich góry nie są też uwzględniane na oficjalnej liście szczytów Korony Europy. Według Międzynarodowej Unii Geograficznej Gruzja leży w całości w Azji.

Ranking 10 najwyższych szczytów Europy. Przekonaj się, góra góruje nad innymi

Powiedziawszy to wszystko, zapraszam do galerii 10 najwyższych szczytów Europy. Wszystkie są tak wysokie, że Rysy sięgałyby im do pępka. Wiele z nich to prawdziwe góry-ikony, i niemal każdą można zdobyć po odpowiednim przygotowaniu.

Przekonaj się, który szczyt jest faktycznie najwyższy w Europie!

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!

Dodaj firmę
Logo firmy Tatrzański Park Narodowy
Zakopane, Kuźnice 1
Autopromocja

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży