IPT - pasek artykułowy

Nawiedzone Karkonosze – jakie miejsca i legendy przyprawią cię o gęsią skórkę?

Eliza Ciepielewska
Wideo
od 7 lat
Karkonosze to nie tylko malownicze góry i piękne krajobrazy, ale także miejsce pełne mrocznych legend i nawiedzonych zakątków. Wędrując po tych tajemniczych górach, możesz napotkać ślady dawnych duchów, złowrogich smoków i przerażających historii, które przetrwały wieki. Czy jesteś gotów, by zmierzyć się z karkonoskimi tajemnicami?

Spis treści

Zamki pełne duchów – mroczne historie Białych Dam

Karkonosze to nie tylko majestatyczne szczyty i malownicze krajobrazy, ale także region pełen tajemnic i legend, które mogą przyprawić cię o gęsią skórkę. Poznaj mroczne zakątki tych gór, gdzie według opowieści nadal można spotkać duchy, smoki i inne nadprzyrodzone istoty.

Szlak w Karkonoszach
Karkonosze to nie tylko piękne krajobrazy i malownicze szlaki. To także miejsce pełne tajemniczych legend i nawiedzonych miejsc, które czekają na odkrycie. Jeśli masz odwagę, wybierz się na mroczną wyprawę po tych górach i odkryj historie, które sprawią, że poczujesz dreszcz na plecach. Marcin Oliva Soto/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne

Podróżując po Karkonoszach, natkniesz się na wiele zamków i ruin, z których niemal każdy ma swoją własną legendę o Białej Damie. Te tajemnicze zjawy, według legend, nawiedzają dawne twierdze, strzegąc swoich sekretów i przypominając o tragicznych losach ich dawnych mieszkańców.

Jednym z najbardziej znanych miejsc jest zamek Chojnik, gdzie według podań pojawia się zjawa nieszczęśliwie zakochanej księżniczki Kunegundy. Odmówiła ona ręki każdemu, kto nie zdołałby objechać zamku na koniu – zadanie okazało się zbyt trudne, a księżniczka zmarła samotnie, przynosząc na siebie klątwę wiecznego tułania się po zamkowych murach.

Czytaj też: Tajemnicza Szklarska Poręba. Co zwiedzić w tym mieście, jeśli lubisz odkrywać sekrety?

Nie tylko zamki skrywają swoje duchy. W Jeleniej Górze, na terenie dawnego kasztelu na Osiedlu Czarne, również można usłyszeć o duchu niewiasty, która straszy na terenach obecnego pałacu. Miejscowi wierzą, że to dusza dziewczyny, która zginęła w dawnym więzieniu, a teraz próbuje znaleźć spokój.

Podziemia pełne grozy

Karkonosze to także teren, gdzie od wieków działali Walonowie – tajemniczy górnicy, którzy przybyli tutaj w średniowieczu z pogranicza Belgii i Francji. Zajmowali się poszukiwaniem cennych kruszców i kamieni szlachetnych, a ich wiedza o górach była wręcz legendarna.

Krucze Skały w Karpaczu
Jednym z najbardziej tajemniczych wątków związanych z Karkonoszami są opowieści o Walonach – górnikach i poszukiwaczach skarbów. Opowieści mówią, że ci, którzy odważyli się wkroczyć do walońskich kopalni bez odpowiedniego przewodnika, zaginęli na zawsze. Marcin Oliva Soto/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne

Jednak jeśli ktoś niepowołany zapuścił się w ich podziemne korytarze, często już nigdy nie wracał. Do dziś, w Karkonoszach można znaleźć dawne kopalnie, które owiane są mrocznymi historiami. Niejedno z tych miejsc uważane jest za nawiedzone, a miejscowi przewodnicy ostrzegają przed niebezpieczeństwami czyhającymi na tych, którzy zlekceważą stare legendy.

W okolicy Szklarskiej Poręby znajduje się jedno z takich miejsc – Czerwona Jama. Legenda głosi, że w tej jaskini niegdyś mieszkał smok, którego oddech miał moc doprowadzania ludzi do szaleństwa. Do dziś Czerwona Jama pozostaje miejscem, które budzi grozę i fascynację.

Duchy, smoki i zemsta Ducha Gór

Karkonosze to także region, gdzie szczególnie mocno zakorzeniła się legenda o Duchu Gór – tajemniczej postaci, która od wieków opiekuje się tymi terenami, ale i surowo karze tych, którzy ośmielą się łamać jego prawa. Jedna z najbardziej znanych historii mówi o trzech wielkich głazach na południowym stoku Szrenicy, zwanych Trzema Świnkami. To nie są zwykłe kamienie, lecz zamienione w skały świnie, które gospodarz ukrył przed Duchem Gór, aby nie zapłacić mu należnego wynagrodzenia. Za swoją chciwość gospodarz został ukarany, a jego zwierzęta na zawsze pozostały w górskim krajobrazie.

Widok z wieży zamku Chojnik
Wędrując po tych tajemniczych górach, możesz napotkać ślady dawnych duchów, złowrogich smoków i przerażających historii, które przetrwały wieki. Czy jesteś gotów, by zmierzyć się z karkonoskimi tajemnicami? Eliza Ciepielewska/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne

Inna opowieść dotyczy kruczych skał w Szklarskiej Porębie, które nazwano tak na cześć szlachciców, zamienionych przez Ducha Gór w kruki za ich występki. Te skały do dziś są miejscem, które miejscowi omijają z daleka, wierząc, że nadal przesiadują tam dusze dawnych rozbójników.

Karkonosze to region pełen nie tylko pięknych widoków, ale i miejsc, które skrywają mroczne tajemnice. Każdy zamek, każda jaskinia czy szlak może kryć w sobie historie, które przyprawią cię o dreszcze. Warto jednak pamiętać, że te legendy są częścią bogatej kultury i historii tego regionu.

Jeśli masz odwagę, wybierz się w te miejsca, posłuchaj opowieści i doświadcz na własnej skórze, jak wygląda prawdziwa magia Karkonoszy. Może nawet spotkasz Białą Damę lub usłyszysz oddech dawno zapomnianego smoka?

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Źródło: Urszula i Aleksander Wiąckowie „Legendy Karkonoszy i okolic"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży