MKTG IPT - pasek artykułowy

Nie tylko Orla Perć – oto najtrudniejsze szlaki w polskich górach. Na tych trasach musisz mieć się na baczności podczas wędrówek!

Patrycja Seklecka

Nie tylko Orla Perć – oto najtrudniejsze szla...

od 16 lat
CC BY 2.0Trasy w polskich Tatrach, odznaczające się dużym stopniem trudności:1. Orla Perć2. Rysy3. Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem4. Szlaki prowadzące na Kozią Przełęcz5. Szlak na Kościelec Flickr.com / Guille Moraleda / CC BY 2.0
Góry – choć piękne – mogą być bardzo niebezpieczne i zdradliwe, dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie do wędrówki. Za najbardziej wymagające pasmo w Polsce uważa się Tatry, chociaż w innych górach także możesz znaleźć trudne trasy. Poznaj najtrudniejsze szlaki w polskich górach – w tych miejscach musisz zachować czujność!

Spis treści

Najtrudniejsze szlaki w Polsce. Tu musisz uważać!

Jeżeli nie masz dużego doświadczenia w górskich wyprawach, uprzedzam: lepiej zrezygnuj z większości wymienionych tras. Aby poradzić sobie w warunkach, które można napotkać na niektórych odcinkach, potrzeba świetnej kondycji, opanowania, przygotowania i przede wszystkim – doświadczenia lub osoby doświadczonej u boku.

Szlak w Tatrach
CC BY 2.0

Trasy w polskich Tatrach, odznaczające się dużym stopniem trudności:
1. Orla Perć
2. Rysy
3. Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem
4. Szlaki prowadzące na Kozią Przełęcz
5. Szlak na Kościelec

Flickr.com / Guille Moraleda / CC BY 2.0

Oczywiście, szlaki w Tatrach są dużo bardziej wymagające od tych w m.in. Gorcach (i prawdopodobnie żaden nie dorównuje poziomem trudności Orlej Perci), nie oznacza to jednak, że możesz sobie pozwolić na utratę czujności. Na liście najtrudniejszych tras pieszych w polskich górach znajdziesz ścieżki w:

  • Tatrach,
  • Karkonoszach,
  • Górach Świętokrzyskich,
  • Gorcach,
  • Beskidach,
  • Bieszczadach.

Poznaj najtrudniejsze szlaki w krajowych górach:

Bezpieczeństwo w górach: rozwaga jest najważniejsza

Górskie wędrówki to zajęcie bardzo satysfakcjonujące, chociaż w niektórych przypadkach równie niebezpieczne. Chcąc podziwiać piękne krajobrazy każdy piechur powinien przestrzegać podstawowych zasad – to m.in. śledzenie prognozy pogody i oficjalnych komunikatów, bez względu na porę roku. Bardzo ważnym elementem wycieczek w góry jest przygotowanie kondycyjne, ale nie tylko – warto zadbać o zabranie odpowiedniego prowiantu, posiadanie obuwia z odpowiednią podeszwą i usztywnieniem oraz specjalnej odzieży i akcesoriów, które dadzą ci jak najwięcej swobody ruchu. Nad bezpieczeństwem w polskich górach czuwają ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (GOPR) oraz Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR) – przed wyruszeniem na podbój szlaków warto zapisz sobie numer alarmowy 985.

Bezpieczeństwo w górach. O czym należy pamiętać?

Góry przyciągają turystów jak magnes i trudno się dziwić – są piękne i pełne atrakcji, od pięknych zakątków po fascynujące zabytki. Nie wolno jednak zapominać, że góry mogą być niebezpieczne. Należy wędrować po nich, stosując się do kilku zasad i zachowując zdrowy rozsądek. Co należy zabrać na wycieczkę w góry? Jakie są numery alarmowe? Czy można iść w góry z psem? Co oznaczają kolory górskich szlaków? Odpowiadamy na najważniejsze pytania, związane z wędrowaniem po górach.

Jak uniknąć wypadku w górach?

  • Sprawdź prognozę pogody i nie wybieraj się na wycieczkę przy niesprzyjających warunkach.
  • Zimą zawsze sprawdzaj przed wyruszeniem stopień zagrożenia lawinowego.
  • Pamiętaj, że jesienią i zimą dni są krótsze – sprawdź godzinę zachodu słońca i planuj wycieczkę tak, by nie iść przez góry po zmroku.
  • Wybierz trasę odpowiednią do swoich umiejętności, kondycji i doświadczenia. Zaplanuj dokładnie marsz i nie rozstawaj się z mapą. Wyrusz wcześnie, by noc nie zastała Cię w trasie.
  • Wybierz się na wycieczkę w towarzystwie. Co dwie głowy, to nie jedna.
  • Przed wyruszeniem na szlak poinformuj o swojej wyprawie personel schroniska lub hotelu.

Jakie są numery alarmowe do wzywania pomocy w górach?

W Polsce działa zintegrowany system ratownictwa górskiego. Numery, które powinien znać każdy turysta, wybierający się w góry, to:

601 100 300 – numer główny

985 – numer alarmowy

112 – numer ratunkowy

Jakie aplikacje mobilne są najbardziej przydatne w górach?

Ratunek – po uruchomieniu program automatycznie wybiera odpowiedni numer alarmowy (TOPR, GOPR albo MOPR lub WOPR) i przesyła ratownikom dane o lokalizacji telefonu. Dowiedz się więcej na temat tego, jak działa aplikacja Ratunek.

Horská záchranná služba – słowacki odpowiednik polskiego Ratunku.

Mapa Turystyczna – wyznacza najlepsze szlaki w górach, w zależności od potrzeb użytkownika. Podaje też odległości i przewidywany czas marszu.

Traseo – oferuje interaktywne mapy z adnotacjami innych użytkowników i możliwość zakupu map do użycia offline.

Monitor Burz – aplikacja podająca krótkoterminową prognozę pogody.

Polskie Góry – po skierowaniu aparatu na horyzont, program wyświetla nazwy widocznych szczytów.

SkiRaport – informuje o warunkach pogodowych na polskich stokach narciarskich.

Dowiedz się więcej na temat tego, jakie aplikacje na telefon najbardziej przydadzą się w górach.

Co zabrać na wycieczkę w góry?

Warunki pogodowe w górach są różne o każdej porze roku i zmieniają się szybko. Jest jednak kilka rzeczy, które powinien mieć ze sobą i na sobie każdy turysta wybierający się w góry.

Odpowiedni strój – buty za kostkę z grubym bieżnikiem, kurtka przeciwdeszczowa, sweter, nakrycie głowy. Zima także raki na buty i stuptuty chroniące nogawki przed przemoczeniem.

Odpowiedni prowiant – zapas wody, suche zapasy w dostosowane od pory roku (np. latem mięso szybko się psuje). Zimą termos z gorącą zupą lub herbatą może nie tylko wzmocnić ciało, ale i podnieść morale turysty.

Mapa – tradycyjna lub cyfrowa w telefonie, niezbędna do nawigacji.

Apteczka – należy mieć ze sobą przynajmniej podstawowe przybory do opatrywania ran, skaleczeń i otarć, przydać się też może środek przeciwbólowy.

Powerbank – jeśli posługujemy się telefonem do nawigacji, musimy zadbać o to, by urządzenie nie rozładowało się, kiedy akurat będzie najbardziej potrzebne. Zapas energii można przechować w powerbanku.

Latarka – przydatna, jeśli zdarzy nam się zabawić w górach do wieczora.

Kije trekkingowe – bardzo przydatne na trudniejszych szlakach, odciążają kolana zwłaszcza w czasie zejść.

Co oznaczają kolory szlaków górskich?

Szlaki górskie oznaczane są na mapach i w terenie różnymi kolorami. Nie wskazują one jednak – jak uważa wiele osób – poziomu trudności danego szlaku, lecz raczej jego długość i/lub funkcję. Oto objaśnienia poszczególnych kolorów szlaków:

Czerwony – szlak główny, często wiedzie przez najbardziej popularne i atrakcyjne miejsca i szczyty

Niebieski – szlak długodystansowy

Zielony – szlak krótki, ale pełen atrakcyjnych turystycznie miejsc

Żółty – droga dojściowa, np. do schroniska albo łącznikowa między szlakami

Czarny – tak samo jak żółty; oznaczenie rzadko używane

Dowiedz się więcej na temat kolorów oznaczeń szlaków górskich.

Czy można iść w góry z psem?

Można, ale tylko po wyznaczonych szlakach.

W Tatrach to Droga pod Reglami i Dolina Chochołowska, w Beskidach np. Park Krajobrazowy Beskidu Małego i Śląskiego, wPieninach np. Wąwóz Homole,większość szlaków Karkonoskiego Parku Narodowego, szlaki Parku Krajobrazowego Gór Sowich, Jeleniowski Park Krajobrazowy w Górach Świętokrzyskich.

Zapoznaj się z pełną listą szlaków, którymi można się udać w góry z psem.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
AAK111
Przeszedłem Tatry wzdłuż i wszerz po stronie polskiej i słowackiej w każdych warunkach i przy każdej pogodzie. Dlatego zdecydowałem się przedstawić moje sugestie dla tych, którzy z Tatrami nie mieli styczności a marzą o Orlej Perci. Jeżeli chcemy chodzić w Tatry i zdobyć Orlą Perć zacznijmy od Czerwonych Wierchów. Dają one wyobrażenie na jaki wysiłek musimy się przygotować. Potem Giewont, który pozwoli na ocenę naszej wrażliwości na ekspozycję oraz będzie praktycznym ćwiczeniem jak używać łańcuchów. Paradoksalnie łańcuchy, które powinny być kapitalnym ułatwieniem dla wielu turystów stają się wyzwaniem. Warto na pewno zapoznać się z filmikami instruktażowymi typu jak używać łańcuchów, raków i czekana. Zdarza się często, że jeszcze pod koniec czerwca na szlakach na Rysy czy właśnie Orlą Percią na Kozi Wierch czy Granaty panują absolutnie zimowe warunki i raki, czekan oraz kask są wręcz niezbędne. Na pewno rozsądnie jest też podzielić sobie Orlą Perć na dwa etapy i nie stawiać sobie za punkt honoru zdobycia jej w jeden dzień. Należy pamiętać, że ludzie z lękiem wysokości mogą bez strachu zdobyć Rysy od strony słowackiej oraz Kozi Wierch z Doliny Pięciu Stawów. Wysokogórskie wycieczki dają grom wrażeń i wielką satysfakcję ale rutyna bywa równie często przyczyną wypadków co brak rozwagi i doświadczenia.
M
Mariusz
Miałem chęć na Orlą Perć, ale chyba muszę jeszcze popracować nad techniką. Naraze wybieram się na trekking w górach Madery ze sportevents, tam są łagodniejsze podejścia, no i w lutym pogoda będzie przyjemniejsza niż u nas.
J
Jacek
Tylko pasma górskie?!
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży