Pierwsze skojarzenia z Trójmiastem to morze i plaża. Jednak te trzy miasta - Gdańsk, Sopot i Gdynia - oferują sporo atrakcji, które możecie odkrywać całą rodziną.
Gdańsk, jedno z najstarszych polskich miast, ma ponadtysiącletnią historię, było świadkiem wielu historycznych wydarzeń. Część z nich najmłodsi mogą poznać, odwiedzając tutejsze muzea.
Spis treści
Muzeum II Wojny Światowej
To jedno z tych miejsc, które trzeba koniecznie odwiedzić. Już sam budynek swoją bryłą architektoniczną robi wrażenie. Prezentowana wystawa należy do największych na świecie i wykorzystuje najnowsze interaktywne technologie. Pamięć o wydarzeniach sprzed 80 lat przekazywana jest nowym pokoleniom w sposób bardzo atrakcyjny. Przygotowano nawet specjalną wystawę dla dzieci poniżej 12. roku życia pt. „Podróż w czasie”, dzięki czemu najmłodsi będą mogli przeżywać tę historię na własny sposób. Składają się na nią dwa elementy: rekonstrukcja mieszkania warszawskiej rodziny oraz sali lekcyjnej, ukazujące realia życia i nauki w trudnym czasie II wojny światowej.
Centrum Hevelianum
Kolejnym obowiązkowym punktem - choć o zupełnie innym charakterze - jest Centrum Hevelianum. Wzbudzi ono zachwyt zarówno małych, jak i dużych podróżników. To nowoczesne, multimedialne centrum edukacyjne mieści się na Górze Gradowej, na terenie XIX-wiecznego fortu. Rozpościera się stąd piękny widok na Gdańsk. Aby spokojnie zobaczyć wszystkie atrakcje, przygotujcie sobie cały dzień. Dostępne są trzy wystawy: Dookoła świata, Łamigłówka i Z energią. Podczas zwiedzania dowiecie się m.in., jak powstaje diament, jak Eskimosi budują igloo, ile lat mają nasze uszy czy zobaczycie symulator huraganów.
Ośrodek Kultury Morskiej
Podczas pobytu w Gdańsku warto też odwiedzić Ośrodek Kultury Morskiej. Niekwestionowaną atrakcją, uwielbianą przez najmłodszych, jest tam wystawa interaktywna „Ludzie - Statki - Porty”. Za pomocą ponad 60 urządzeń i stanowisk edukacyjnych można poznać m.in. tajniki sterowania i dowodzenia morską jednostką, przeładunku towarów, podwodnych podróży batyskafem czy powstawania fal tsunami. Jednak tym, co w wystawie najmocniej przykuwa uwagę, jest ogromny basen z generatorem wiatru, po powierzchni którego żeglują zdalnie sterowane modele statków.
Basen z generatorem wiatru, po powierzchni którego żeglują modele statków, robi wrażenie!
Europejskie Centrum Solidarności
Kolejne miejsce, które w Gdańsku koniecznie trzeba odwiedzić, to Europejskie Centrum Solidarności i Wydział Zabaw. Miejsce to w nowoczesny sposób opowiada o tym, jak powstawały ideały, które doprowadziły do przemian w całej Europie Środkowo-Wschodniej. W Wydziale Zabaw najmłodsi poprzez zabawę i gry edukacyjne dowiedzą się, co to znaczy „solidarnie” i ile dobrego można zdziałać wspólną pracą.
Westerplatte
Warto też wybrać się statkiem w rejs na Westerplatte. To nie tylko możliwość poznania najnowszej historii, ale też okazja, aby zabytki Gdańska czy stocznie zobaczyć z perspektywy Motławy. Westerplatte można też zwiedzić od strony lądu. Wycieczka powinna objąć obejrzenie z bliska pomnika Obrońców Wybrzeża. Obowiązkowo trzeba zajrzeć w miejsce po warowni numer 5, tam znajdują się symboliczne groby obrońców Westerplatte.
Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni
Sporo do zaoferowania młodszym i starszym turystom ma również miasto Gdynia. Jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc jest skwer Kościuszki i będące jego przedłużeniem molo Południowe. Przy nim znajdziecie statki muzea - Dar Pomorza i ORP Błyskawica. Nieopodal znajduje się również Muzeum Marynarki Wojennej.
Wystawa stała opowiada o 100 latach historii Marynarki Wojennej. Przygotowana została przy użyciu nowoczesnych i multimedialnych rozwiązań. W Zbrojowni można oglądać miny morskie, podwodne torpedy czy miotacze min głębinowych. Oprócz tego w gdyńskim muzeum możecie zobaczyć Ekspozycję Plenerową Broni i Uzbrojenia Morskiego: armaty, działa, kotwice, śruby niszczycieli, a nawet samolot i helikopter.
Akwarium Gdyńskie
Z kolei Akwarium Gdyńskie da wam możliwość przeniesienia się w odległe zakątki mórz i oceanów - mieszka w nim ponad 1500 żywych organizmów z 250 gatunków - ryby, płazy, gady, a nawet koralowce.
Muzeum Emigracji
W zabytkowym dworcu morskim, przy nabrzeżu Francuskim działa Muzeum Emigracji. To z tego miejsca prawie sto lat temu wypływały transatlantyki z polskimi emigrantami. Ekspozycja ukazuje życie tych, którzy zdecydowali się postawić wszystko na jedną kartę i przenieść się do innego kraju na kilku różnych kontynentach i na przestrzeni trzech wieków. Można się tu przekonać m.in., jak wyglądało życie na transatlantyku, jak mieszkali polscy emigranci w Chicago i jak Polacy wycinali sobie drogę do lepszego życia na plantacjach w Brazylii.