Spis treści
„Mogłem stracić zdrowie lub życie”
Nie każdy wie, że w Tatrach znajduje się miejsce, które – choć wygląda bardzo niepozornie – może być szczególnie niebezpieczne. Wędrujący tam turyści często tracą orientację w terenie i gubią szlak. Jedną z tych osób był pan Sławomir, który podzielił się swoimi doświadczeniami z serwisem Tatromaniak.pl.
Minęło już przeszło pół miesiąca od dnia, w którym przez swoją nieuwagę mogłem stracić zdrowie lub życie – opisuje i dodaje: – Jak znalazłem się w niebezpiecznym położeniu? Otóż po przejściu całej Orlej Perci moim celem związanym z tym pięknym szlakiem stała się eksploracja wszystkich dróg nań wiodących. 15 sierpnia 2023 roku chciałem tam wejść Żlebiem Kulczyńskiego. W kierunku Doliny Gąsienicowej wyruszyłem jak zwykle ulubionym szlakiem z Brzezin. Kolejnymi etapami wędrówki były Murowaniec, Czarny Staw, Zmarzly Staw i Kozia Dolinka. Stamtąd czarnym szlakiem ruszyłem ku Orlej Perci.
Po minięciu malunku przedstawiającego trupią czaszkę (pan Stanisław myślał, że to żart, bowiem nie znalazł oficjalnego oznaczenia TPN), kontynuacji wspinaczki i zgubieniu drogi, sytuacja stała się na tyle niebezpieczna, że koniecznie okazało się wezwanie ratowników TOPR przez aplikację Ratunek. Jak się okazuje, nie jest to jedyny turysta, który zbłądził w tym miejscu...
Na facebookowym profilu portalu wywiązała się dyskusja, do której dołączyli miłośnicy Tatr, którzy mieli okazję być lub mijać groźną szczelinę.
Mijałam to miejsce w piątek, na szczęście nie uznałam, że to czyjś głupi dowcip, tylko poszukałam oznaczenia szlaku, które w tym miejscu jest dobrze widoczne i poszłam dalej żlebem. Dobrze, że tamta historia miała szczęśliwe zakończenie – napisała pani Monika.
Kilka lat temu w tym miejscu też popełniłam ten błąd, sądząc, że idę szlakiem, weszłam w Rysę Zaruskiego... w porę jednak zawróciłam póki się jeszcze dało... – dodała pani Basia.
Ścieżka w górę bardzo zachęca, aby pójść dalej. My na szczęście planując wypad w to miejsce oglądaliśmy filmiki z wejścia żlebem i doczytaliśmy, co to oznacza. – opisała pani Alicja.
Rysa Zaruskiego: śmiertelnie niebezpieczny punkt Tatr
Wszystko to zdarzyło się w obrębie tzw. Rysy Zaruskiego, czyli skośnej szczeliny na ścianach Koziego Wierchu. Czarny szlak turystyczny prowadzi tylko do jej podstawy. W lokalizacji tej dochodzi do wielu wypadków, zdarzały się także przypadki śmierci.
Jeśli więc spędzasz urlop wędrując po górach, najlepiej zrezygnuj ze zbliżania się do tego zakątka. W Tatrach jest mnóstwo wspaniałych miejsc, które warto odwiedzić. O tych, które nie wymagają podejmowania ogromnego ryzyka, przeczytasz w poniższych artykułach:
- Zachwycają, ale nie męczą. Oto łatwe szlaki w Tatrach na jesienną wycieczkę
- Ceprostrada, czyli Tatry nawet dla opornych. Jakie atrakcje skrywa ta trasa?
- Dolina Pięciu Stawów zachwyca! Sprawdź, który szlak wybrać i jak długo się idzie
- 7 najładniejszych dolin w Tatrach. Ich istnienie udowadnia, że góry są dla każdego
Źródło: Tatromaniak.pl
Góry przyciągają turystów jak magnes i trudno się dziwić – są piękne i pełne atrakcji, od pięknych zakątków po fascynujące zabytki. Nie wolno jednak zapominać, że góry mogą być niebezpieczne. Należy wędrować po nich, stosując się do kilku zasad i zachowując zdrowy rozsądek. Co należy zabrać na wycieczkę w góry? Jakie są numery alarmowe? Czy można iść w góry z psem? Co oznaczają kolory górskich szlaków? Odpowiadamy na najważniejsze pytania, związane z wędrowaniem po górach.
Jak uniknąć wypadku w górach?
- Sprawdź prognozę pogody i nie wybieraj się na wycieczkę przy niesprzyjających warunkach.
- Zimą zawsze sprawdzaj przed wyruszeniem stopień zagrożenia lawinowego.
- Pamiętaj, że jesienią i zimą dni są krótsze – sprawdź godzinę zachodu słońca i planuj wycieczkę tak, by nie iść przez góry po zmroku.
- Wybierz trasę odpowiednią do swoich umiejętności, kondycji i doświadczenia. Zaplanuj dokładnie marsz i nie rozstawaj się z mapą. Wyrusz wcześnie, by noc nie zastała Cię w trasie.
- Wybierz się na wycieczkę w towarzystwie. Co dwie głowy, to nie jedna.
- Przed wyruszeniem na szlak poinformuj o swojej wyprawie personel schroniska lub hotelu.
Jakie są numery alarmowe do wzywania pomocy w górach?
W Polsce działa zintegrowany system ratownictwa górskiego. Numery, które powinien znać każdy turysta, wybierający się w góry, to:
601 100 300 – numer główny
985 – numer alarmowy
112 – numer ratunkowy
Jakie aplikacje mobilne są najbardziej przydatne w górach?
Ratunek – po uruchomieniu program automatycznie wybiera odpowiedni numer alarmowy (TOPR, GOPR albo MOPR lub WOPR) i przesyła ratownikom dane o lokalizacji telefonu. Dowiedz się więcej na temat tego, jak działa aplikacja Ratunek.
Horská záchranná služba – słowacki odpowiednik polskiego Ratunku.
Mapa Turystyczna – wyznacza najlepsze szlaki w górach, w zależności od potrzeb użytkownika. Podaje też odległości i przewidywany czas marszu.
Traseo – oferuje interaktywne mapy z adnotacjami innych użytkowników i możliwość zakupu map do użycia offline.
Monitor Burz – aplikacja podająca krótkoterminową prognozę pogody.
Polskie Góry – po skierowaniu aparatu na horyzont, program wyświetla nazwy widocznych szczytów.
SkiRaport – informuje o warunkach pogodowych na polskich stokach narciarskich.
Dowiedz się więcej na temat tego, jakie aplikacje na telefon najbardziej przydadzą się w górach.
Co zabrać na wycieczkę w góry?
Warunki pogodowe w górach są różne o każdej porze roku i zmieniają się szybko. Jest jednak kilka rzeczy, które powinien mieć ze sobą i na sobie każdy turysta wybierający się w góry.
Odpowiedni strój – buty za kostkę z grubym bieżnikiem, kurtka przeciwdeszczowa, sweter, nakrycie głowy. Zima także raki na buty i stuptuty chroniące nogawki przed przemoczeniem.
Odpowiedni prowiant – zapas wody, suche zapasy w dostosowane od pory roku (np. latem mięso szybko się psuje). Zimą termos z gorącą zupą lub herbatą może nie tylko wzmocnić ciało, ale i podnieść morale turysty.
Mapa – tradycyjna lub cyfrowa w telefonie, niezbędna do nawigacji.
Apteczka – należy mieć ze sobą przynajmniej podstawowe przybory do opatrywania ran, skaleczeń i otarć, przydać się też może środek przeciwbólowy.
Powerbank – jeśli posługujemy się telefonem do nawigacji, musimy zadbać o to, by urządzenie nie rozładowało się, kiedy akurat będzie najbardziej potrzebne. Zapas energii można przechować w powerbanku.
Latarka – przydatna, jeśli zdarzy nam się zabawić w górach do wieczora.
Kije trekkingowe – bardzo przydatne na trudniejszych szlakach, odciążają kolana zwłaszcza w czasie zejść.
Co oznaczają kolory szlaków górskich?
Szlaki górskie oznaczane są na mapach i w terenie różnymi kolorami. Nie wskazują one jednak – jak uważa wiele osób – poziomu trudności danego szlaku, lecz raczej jego długość i/lub funkcję. Oto objaśnienia poszczególnych kolorów szlaków:
Czerwony – szlak główny, często wiedzie przez najbardziej popularne i atrakcyjne miejsca i szczyty
Niebieski – szlak długodystansowy
Zielony – szlak krótki, ale pełen atrakcyjnych turystycznie miejsc
Żółty – droga dojściowa, np. do schroniska albo łącznikowa między szlakami
Czarny – tak samo jak żółty; oznaczenie rzadko używane
Dowiedz się więcej na temat kolorów oznaczeń szlaków górskich.
Czy można iść w góry z psem?
Można, ale tylko po wyznaczonych szlakach.
W Tatrach to Droga pod Reglami i Dolina Chochołowska, w Beskidach np. Park Krajobrazowy Beskidu Małego i Śląskiego, wPieninach np. Wąwóz Homole,większość szlaków Karkonoskiego Parku Narodowego, szlaki Parku Krajobrazowego Gór Sowich, Jeleniowski Park Krajobrazowy w Górach Świętokrzyskich.
Zapoznaj się z pełną listą szlaków, którymi można się udać w góry z psem.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!