Niedziela Palmowa 2022: niezwykłe tradycje i nietypowe atrakcje dla turystów w ostatni weekend przed Wielkanocą

Emil Hoff
Emil Hoff
W Lipnicy Murowanej także hucznie obchodzi się wielkanocne tradycje. W Niedzielę Palmową do konkursu stają palmy wysokości nawet ponad 30 metrów!
W Lipnicy Murowanej także hucznie obchodzi się wielkanocne tradycje. W Niedzielę Palmową do konkursu stają palmy wysokości nawet ponad 30 metrów! Paulina Korbut / Polska Press, 2011
Udostępnij:
Niedziela Palmowa przypada dokładnie tydzień przed Wielkanocą. W całej Polsce w tym dniu organizuje się konkursy na najpiękniejsze palmy i wielobarwne procesje, a także konkursy, festyny i koncerty muzyki ludowej. Niedziela Palmowa to świetny pomysł na rodzinny weekend w klimacie sztuki ludowej. Gdzie Niedziela Palmowa obchodzona jest najhuczniej, a palmy są największe i najpiękniejsze? Wskazujemy dwie niezwykłe miejscowości.

Spis treści

Niedziela Palmowa 2022 – kiedy przypada i jak się obchodzi to święto?

Obchody Niedzieli Palmowej w Łysych przyciągają entuzjastów tradycji, sztuki, muzyki i kuchni ludowej. Łyse reprezentują tradycje kurpiowskie.
Obchody Niedzieli Palmowej w Łysych przyciągają entuzjastów tradycji, sztuki, muzyki i kuchni ludowej. Łyse reprezentują tradycje kurpiowskie. Gmina Łyse

Niedziela Palmowa, zwana też Niedzielą Męki Pańskiej, Kwietną lub Wierzbną, to jedna z tradycji nierozerwalnie związanych z Wielkanocą, obok nastrojowych dróg krzyżowych, wesołych jarmarków wielkanocnych i szalonego lanego poniedziałku. Niedziela Palmowa otwiera Wielki Tydzień i zawsze przypada siedem dni przed Wielkanocą. W 2022 r. Niedzielę Palmową obchodzimy 10 kwietnia.

Nazwa Niedziela Palmowa wywodzi się od tzw. palm, czyli stylizowanych „gałązek”, tworzonych ręcznie na wzór tych, które lud Jerozolimy rzucał pod nogi Chrystusowi w czasie Jego triumfalnego wjazdu do miasta (Mt 21,1-11; Mk 11,1-11; Łk 19,29-40; J 12,12-19). W tradycji ludowej owe palmy przybrały postać niezwykle barwnych i długich pałąków, misternie zdobionych, a przez to bardzo pięknych.

Nietypowe atrakcje dla turystów w Niedzielę Palmową

W Niedzielę Palmową w Polsce zwyczajowo organizuje się procesje z wielobarwnymi palmami, a także konkursu i festyny. Ostatnia niedziela przed Wielkanocą to więc dobry czas na weekendową wyprawę po Polsce w klimacie folkloru i sztuki ludowej.
Dwie miejscowości w Polsce szczególnie hucznie obchodzą Niedzielę Palmową. Tradycję kurpiowską reprezentują Łyse, a małopolską – Lipnica Murowana.

Jak wyglądają obchody Niedzieli Palmowej w tych niezwykłych miejscach i jakie atrakcje czekają na turystów w nadchodzący świąteczny weekend? Prezentujemy krótki turystyczny przewodnik na ostatni weekend przed Wielkanocą i galerię zdjęć.

Niedziela Palmowa w Łysych: piękne palmy i zespoły ludowe

Obchody Niedzieli Palmowej w Łysych przyciągają entuzjastów tradycji, sztuki, muzyki i kuchni ludowej. Łyse reprezentują tradycje kurpiowskie.
Obchody Niedzieli Palmowej w Łysych przyciągają entuzjastów tradycji, sztuki, muzyki i kuchni ludowej. Łyse reprezentują tradycje kurpiowskie. Gmina Łyse

W miejscowości Łyse na Mazowszu Niedzielę Palmową obchodzi się zgodnie z tradycjami kurpiowskimi. To wyjątkowo uroczysty i radosny dzień: trwa jarmark wielkanocny i świąteczny kiermasz książek, organizowane są występy zespołów folklorystycznych, warsztaty kuchni regionalnej (z poczęstunkiem), rozstrzyga się też konkurs na najpiękniejszą palmę kurpiowską.

Palmy w Łysych to poważna sprawa – miejscowość słynie z jednych z największych na świecie palm wielkanocnych. Palmy osiągają do 10 m wysokości, a jest to możliwe dzięki nietypowej technice wykonania. Długi, leśny kij (pręt leszczyny lub sosny) oplątuje się roślinnością i zdobi dodatkowo kolorowymi kwiatkami i wstążkami z bibuły.

Techniki wykonywania i styl zdobień wielkanocnych palm mieszkańcy Łysych przekazują sobie z pokolenia na pokolenie, tak że niemal każda rodzina szczyci się tradycją wyrobu niepowtarzalnych palm. Dowodem wspaniałej tradycji są protokoły rozstrzygnięć konkursu na palmę kurpiowską, którego pierwsza edycja miała miejsce w 1969 r.

Program atrakcji na Niedzielę Palmową w Łysych

Program obchodów Niedzieli Palmowej w Łysych przedstawia się bardzo interesująco:

  • 7:00 wystawa palm
  • 9:30 i 13L00 występy zespołów ludowych
  • 11:00 Msza Św. z procesją palm
  • 14:30 ogłoszenie wyników LII Konkursu „Palma Kurpiowska”

Cały program dostępny jest TUTAJ.

Bieżące informacje o organizacji Niedzieli Palmowej w Łysych można znaleźć także na oficjalnej stronie gminy, dostępnej TUTAJ.

Zobaczcie, jak wygląda procesja w Niedzielę Palmową w Łysych:

Zabierz kawę w drogę

miejsce #1

Esbit

Esbit Termos obiadowy Food Jug 500Ml

154,99 zł103,90 zł-33%
miejsce #3

KAMBUKKA

Kubek Termiczny Kambukka Olympus 300ml Enchanted Forest

118,00 zł89,99 zł-24%
miejsce #4

Orion

Garneczki.Pl Obiadowy Apple 2000 Ml

109,99 zł89,99 zł-18%
miejsce #6

Orion

Orion Obiadowy Apple 1300 Ml

69,99 zł59,99 zł-14%
miejsce #7

Lamart

Lamart Pist Termos 1,9l (LT4037)

70,00 zł63,20 zł-10%
miejsce #8

Fjord Nansen

Fjord Nansen Termos Honer 1 L

119,99 zł107,99 zł-10%
miejsce #13

Esbit

Termos Vacuum 1l Esbit

99,99 zł
miejsce #17

Starke Pro

Starke Pro Termos Navigate 800ml

57,99 zł
miejsce #19

Orion

Orion Termos Stalowy Konferencyjny Z Pompką 2,2L

124,99 zł124,89 zł
miejsce #20

Esbit

Esbit Food Jug 750ml

84,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Niedziela Palmowa w Lipnicy Murowanej

W Lipnicy Murowanej także hucznie obchodzi się wielkanocne tradycje. W Niedzielę Palmową do konkursu stają palmy wysokości nawet ponad 30 metrów!
W Lipnicy Murowanej także hucznie obchodzi się wielkanocne tradycje. W Niedzielę Palmową do konkursu stają palmy wysokości nawet ponad 30 metrów! Malgorzata Wiecek-Cebula / Polska Press, 2017

Lipnica Murowana pod Krakowem (na południe od Bochni) w Niedzielę Palmową także żyje konkursami. Organizowane są co najmniej dwa: Konkurs Rękodzieła Artystycznego i Lipnickich Palm. Także w Lipnicy to palmy przyciągają najwięcej uwagi, bo osiągają bardzo imponujące rozmiary: nawet do 30 m długości!

Konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną odbywa się już po raz 63. W 2022 r. uczestnicy rywalizują w pięciu kategoriach: palmy dziecięce do 3 m, niskie do 7 m, średnie do 14 m, wysokie do 22 m i najwyższe powyżej 22 m. Oceniana będzie nie tylko wysokość, ale też zdobienie palmy, umiejętne wiązanie i wysmukłość całej konstrukcji. Szczegółowy regulamin konkursu dostępny jest TUTAJ.

Być może w tym roku zostanie pobity rekord wysokości palmy wielkanocnej w Lipnicy Murowanej, który wynosi 36 m i został ustanowiony w 2011 r.

Program obchodów Niedzieli Palmowej w Lipnicy Murowanej

Większość wydarzeń Niedzieli Palmowej w Lipnicy Murowanej będzie miała miejsce na rynku:

  • 7:30 Inauguracja konkursy na najpiękniejszą palmę
  • 8:00, 12:30, 13:30, 14:30 występy zespołów ludowych
  • 11:00 Msza Św.
  • 13:00 ogłoszenie wyników konkursu na palmę wielkanocną
  • 15:30 ogłoszenie wyników konkursu na wielkanocny kolaż
  • 17:00 koncert smyczkowy w koście św. Leonarda

Niedziela Palmowa 2022 – dobry pomysł na weekend

Niedziela Palmowa w Łysych to także festyny, zabawy, pokazy tańca i koncerty muzyki ludowej.
Niedziela Palmowa w Łysych to także festyny, zabawy, pokazy tańca i koncerty muzyki ludowej. Gmina Łyse

Chociaż najsłynniejsze konkursu i procesje w Niedzielę Palmową wiążą się z Łysymi i Lipnicą Murowaną, w wielu innych miastach, miasteczkach i wsiach Polski organizowane są w ten szczególny dzień zabawy, festyny i pochody z barwnymi plamami. Huczne obchody Niedzieli Palmowej na wzór Łysych i Lipnicy Murowanej stają się coraz popularniejsze w całym kraju.

Niedziela Palmowa to dobry czas na weekendową wycieczkę śladem ludowych tradycji i kolorowych palm, festynów i kiermaszów, regionalnej kuchni i muzyki. Sprawdźcie, czy w Waszej okolicy także organizuje się konkurs na spektakularne palmy albo koncert muzyki ludowej, i zapewnijcie sobie rodzinny weekend pełen wrażeń.

Galeria zdjęć – która palma najpiękniejsza?

Przygotowaliśmy dla Was galerię pięknych zdjęć z obchodów Niedzieli Palmowej w Łysych i Lipnicy Murowanej. Czy potrafilibyście wybrać najpiękniejszą palmę?

W Lipnicy Murowanej także hucznie obchodzi się wielkanocne tradycje. W Niedzielę Palmową do konkursu stają palmy wysokości nawet ponad 30 metrów!

Niedziela Palmowa 2022: niezwykłe tradycje i nietypowe atrak...

Źródła: gminalyse.pl, lipnicamurowana.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strona Podróży
Dodaj ogłoszenie