IPT - pasek artykułowy

Niesamowita Słowenia: 5 miejsc z listy UNESCO, które musisz zobaczyć. Podziemna rzeka, domy sprzed 7000 lat i inne cuda

Emil Hoff
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Co najbardziej warto zobaczyć w Słowenii w czasie wakacyjnej wycieczki czy choćby krótkiego weekendowego wypadu? Oczywiście skarby z listy UNESCO! W Słowenii znajdują się unikalne cuda przyrody, zachwycające zabytki, a nawet miejsca, które przeniosą cię w czasie o 7 tys. lat. Przedstawiam 5 niesamowitych miejsc w Słowenii prosto z listy światowego dziedzictwa UNESCO.

Spis treści

Słowenia zaskakuje i zachwyca. Jakie skarby UNESCO można zobaczyć w tym kraju?

Jeśli chcesz zobaczyć najbardziej niesamowite miejsca i atrakcje turystyczne w wybranym kraju, zajrzyj na jego listę wpisów UNESCO. To świetny sposób na szybkie zidentyfikowanie tych zakątków, które zachwyciły nawet międzynarodowych ekspertów.

Posąg smoka przy Smoczym Moście w Lublanie, stolicy Słowenii
Które niezwykłe miejsca w Słowenii zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO? Sprawdź - to gotowe pomysły na zwiedzanie tego kraju w weekend, urlop czy wakacje. Avatarmin, Getty Images, zdjęcie ilustracyjne

Jakie miejsca UNESCO warto zobaczyć w Słowenii? Wszystko, bo nie jest ich bardzo dużo. Słowenia ma obecnie 5 wpisów na listę światowego dziedzictwa UNESCO, w tym 3 dotyczą dziedzictwa kulturowego, a 2 przyrodniczego.

Wśród miejsc UNESCO Słowenii znajduje się np. niesamowity ciąg jaskiń z podziemną rzeką i wodospadami, osady na palach sprzed 7 tys. lat, a także prawdziwe cuda architektury, które trzeba zobaczyć choć raz w życiu.

Poniżej przedstawiam wszystkie 5 miejsc UNESCO w Słowenii – poznaj największe cuda tego kraju!

5 niesamowitych miejsc UNESCO w Słowenii. Gotowe pomysły na wycieczki i zwiedzanie

Jaskinie Szkocjańskie

Jaskinie Szkocjańskie to system krasowych korytarzy i komór o łącznej długości aż 6 km. Połowa z tego udostępniana jest turystom. Jaskinie robią wielkie wrażenie – korytarze i komory są wysokie i przestronne, a dnem płynie podziemna rzeka o nazwie Reka. Wpada ona do jaskiń pod wioską Skocjan, płynie pod ziemią na odcinku liczącym ponad 40 km, a potem wypływa znowu na powierzchnię niedaleko Adriatyku, do którego ostatecznie wpada.

Pradawne i pierwotne lasy bukowe Karpat

To wpis transgraniczny, obejmujący wspaniałe, prastare lasy na terenach Słowenii, ale też Albanii, Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Hiszpanii, Niemiec, Polski, Rumunii, Słowacji, Ukrainy i Włoch.

W Słowenii pradawne i pierwotne lasy bukowe Karpat rosną na terenie rezerwatów Pragozd Krokar i Zdrocle. Zwłaszcza puszcza Krokar uchodzi za wyjątkowo malowniczą. Przecina ją wiele szlaków pieszych. To prawdziwa gratka dla miłośników aktywnego wypoczynku i bliskiego kontaktu z przyrodą nieskalaną jeszcze przez człowieka.

Prehistoryczne osady na palach

W Słowenii możesz zwiedzić osady starsze od zachodniej cywilizacji! To neolityczne wioski, zbudowane na palach przy brzegach rzek, jezior i na mokradłach u stóp Alp. Powstały między 5000 a 500 lat p.n.e., a więc najstarsze z nich mają już ok. 7 tys. lat!

Prehistoryczne wioski na palach są wyjątkowo dobrze zachowane, każdy może obejrzeć w szczegółach ich architekturę, konstrukcję i wnętrza. Można je znaleźć na terenie kilku krajów. Jest ich łącznie 111, z czego 56 w Szwajcarii, 19 we Włoszech, 18 w Niemczech, 11 we Francji, 5 w Austrii, 2 w Słowenii. W Słowenii można je znaleźć na terenie gminy Ig.

Dzieła Jože Plečnika w Lublanie

Jože Plečnik był jednym z najbardziej wpływowych architektów Słowenii. Projektował piękne budowle, łączące w sobie style historyczne i secesję. Przed II wojną światową działał w Lublanie. Miał szerokie pole do popisu – miasto, zniszczone przez trzęsienie ziemi w 1895 r., potrzebowało całego nowego planu zabudowy!

Plečnik pozostawił po sobie w Lublanie szereg pięknych i słynnych budowli. Możesz je oglądać np. wzdłuż promenady nad Ljubljanicą. Dziełem Plečnika jest np. tzw. Zielona Promenada od Biblioteki Narodowej i Uniwersyteckiej do placu Kongresni targ, mosty Trnovski i Potrójny, ale też nastrojowy cmentarz Zale.

Kopalnia rtęci w Idrii

Słowenia ma też coś dla miłośników historii techniki i gospodarki. W miejscowości Idrja od 1490 do 1995 r. działała kopalnia rtęci rodzimej. Do dziś w tutejszym Starym Mieście można oglądać wiele zabytkowych budynków, pamiętających czasy świetności kopalni. Warto zwiedzić np. zabytkowy ratusz, stare domostwa górników, teatr zbudowany specjalnie dla pracowników kopalni, a także zamek Gewerkenegg, dawną siedzibę administracji kopalni rtęci. Oczywiści organizowane są też wycieczki pod ziemię, np. w dół tzw. szybu Franciszka.

Byłeś kiedyś w Słowenii? Napisz w komentarzu, co ci się najbardziej podobało!

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży