Spis treści
Słowenia zaskakuje i zachwyca. Jakie skarby UNESCO można zobaczyć w tym kraju?
Jeśli chcesz zobaczyć najbardziej niesamowite miejsca i atrakcje turystyczne w wybranym kraju, zajrzyj na jego listę wpisów UNESCO. To świetny sposób na szybkie zidentyfikowanie tych zakątków, które zachwyciły nawet międzynarodowych ekspertów.
Jakie miejsca UNESCO warto zobaczyć w Słowenii? Wszystko, bo nie jest ich bardzo dużo. Słowenia ma obecnie 5 wpisów na listę światowego dziedzictwa UNESCO, w tym 3 dotyczą dziedzictwa kulturowego, a 2 przyrodniczego.
Wśród miejsc UNESCO Słowenii znajduje się np. niesamowity ciąg jaskiń z podziemną rzeką i wodospadami, osady na palach sprzed 7 tys. lat, a także prawdziwe cuda architektury, które trzeba zobaczyć choć raz w życiu.
Poniżej przedstawiam wszystkie 5 miejsc UNESCO w Słowenii – poznaj największe cuda tego kraju!
5 niesamowitych miejsc UNESCO w Słowenii. Gotowe pomysły na wycieczki i zwiedzanie
Jaskinie Szkocjańskie
Jaskinie Szkocjańskie to system krasowych korytarzy i komór o łącznej długości aż 6 km. Połowa z tego udostępniana jest turystom. Jaskinie robią wielkie wrażenie – korytarze i komory są wysokie i przestronne, a dnem płynie podziemna rzeka o nazwie Reka. Wpada ona do jaskiń pod wioską Skocjan, płynie pod ziemią na odcinku liczącym ponad 40 km, a potem wypływa znowu na powierzchnię niedaleko Adriatyku, do którego ostatecznie wpada.
Pradawne i pierwotne lasy bukowe Karpat
To wpis transgraniczny, obejmujący wspaniałe, prastare lasy na terenach Słowenii, ale też Albanii, Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Hiszpanii, Niemiec, Polski, Rumunii, Słowacji, Ukrainy i Włoch.
W Słowenii pradawne i pierwotne lasy bukowe Karpat rosną na terenie rezerwatów Pragozd Krokar i Zdrocle. Zwłaszcza puszcza Krokar uchodzi za wyjątkowo malowniczą. Przecina ją wiele szlaków pieszych. To prawdziwa gratka dla miłośników aktywnego wypoczynku i bliskiego kontaktu z przyrodą nieskalaną jeszcze przez człowieka.
Prehistoryczne osady na palach
W Słowenii możesz zwiedzić osady starsze od zachodniej cywilizacji! To neolityczne wioski, zbudowane na palach przy brzegach rzek, jezior i na mokradłach u stóp Alp. Powstały między 5000 a 500 lat p.n.e., a więc najstarsze z nich mają już ok. 7 tys. lat!
Prehistoryczne wioski na palach są wyjątkowo dobrze zachowane, każdy może obejrzeć w szczegółach ich architekturę, konstrukcję i wnętrza. Można je znaleźć na terenie kilku krajów. Jest ich łącznie 111, z czego 56 w Szwajcarii, 19 we Włoszech, 18 w Niemczech, 11 we Francji, 5 w Austrii, 2 w Słowenii. W Słowenii można je znaleźć na terenie gminy Ig.
Dzieła Jože Plečnika w Lublanie
Jože Plečnik był jednym z najbardziej wpływowych architektów Słowenii. Projektował piękne budowle, łączące w sobie style historyczne i secesję. Przed II wojną światową działał w Lublanie. Miał szerokie pole do popisu – miasto, zniszczone przez trzęsienie ziemi w 1895 r., potrzebowało całego nowego planu zabudowy!
Plečnik pozostawił po sobie w Lublanie szereg pięknych i słynnych budowli. Możesz je oglądać np. wzdłuż promenady nad Ljubljanicą. Dziełem Plečnika jest np. tzw. Zielona Promenada od Biblioteki Narodowej i Uniwersyteckiej do placu Kongresni targ, mosty Trnovski i Potrójny, ale też nastrojowy cmentarz Zale.
Kopalnia rtęci w Idrii
Słowenia ma też coś dla miłośników historii techniki i gospodarki. W miejscowości Idrja od 1490 do 1995 r. działała kopalnia rtęci rodzimej. Do dziś w tutejszym Starym Mieście można oglądać wiele zabytkowych budynków, pamiętających czasy świetności kopalni. Warto zwiedzić np. zabytkowy ratusz, stare domostwa górników, teatr zbudowany specjalnie dla pracowników kopalni, a także zamek Gewerkenegg, dawną siedzibę administracji kopalni rtęci. Oczywiści organizowane są też wycieczki pod ziemię, np. w dół tzw. szybu Franciszka.
Byłeś kiedyś w Słowenii? Napisz w komentarzu, co ci się najbardziej podobało!
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!
Źródło: UNESCO
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?