Niesamowite ścieżki w koronach drzew. Zobacz, gdzie w Polsce wybierzesz się na leśny spacer w chmurach

Klaudia Światowiec
Klaudia Światowiec
Spacer w koronach drzew we wsi Pomiechówek to wędrówka zawieszonymi nad ziemią kładkami.
Spacer w koronach drzew we wsi Pomiechówek to wędrówka zawieszonymi nad ziemią kładkami. Szymon Starnawski / Polska Press
Udostępnij:
Ścieżki w koronach drzew to wyjątkowe obiekty turystyczne, które łączą aktywność fizyczną, świeże powietrze, niesamowite widoki i kontakt z naturą. Jeszcze niedawno Polacy musieli przekraczać granicę, aby doświadczyć leśnego spaceru w chmurach. Od 2019 roku w Polsce pojawia się jednak coraz więcej takich atrakcji. Obecnie mamy ich 5 – zobaczcie, gdzie znajdują się nasze rodzime ścieżki w koronach drzew.

Spis treści

Spójrz na drzewa z góry. Polskie ścieżki w koronach drzew

Ścieżkami w koronach drzew nazywa się obiekty, które oferują spacer na wysokości w towarzystwie niezwykłych uroków przyrody. To wyjątkowa atrakcja turystyczna, łącząca przechadzkę w naturze z niesamowitymi widokami i adrenaliną. Ci, którzy cierpią na lęk wysokości, raczej nie patrzą przychylnie na tego typu obiekty. Niektóre z nich to wieże widokowe sięgające 50 i 60 metrów.

Co ciekawe, w Polsce nie ma tych atrakcji dużo, chociaż wszystkie pojawiły się u nas w ciągu ostatnich trzech lat. Wcześniej Polacy musieli podróżować do Czech i Słowacji, aby pospacerować po takiej ścieżce.

Najpopularniejsze obiekty blisko Polski leżą w czeskich Karkonoszach w miejscowości Janské Lázně oraz w Ždiar na Słowacji. Jednak będąc na wakacjach, nie musimy już przekraczać granicy, aby odbyć wyjątkowy spacer w chmurach.

Odpowiednie ubrania na wycieczkę!

miejsce #3

4F

4F Kurtka Damska H4Z21Kudp003 Ciemny Granat

225,99 zł149,99 zł-34%
miejsce #4

adidas

Adidas Terrex Swift Solo Fx9324

408,00 zł279,99 zł-31%
miejsce #5

adidas

Adidas Terrex Agravic Tr G Ef6868

349,99 zł304,99 zł-13%
miejsce #6

Helikon-Tex

Helikon Polar Classic Army Olive Green Czarna

199,00 zł189,00 zł
miejsce #7

Hi-Tec

Hi Tec Rango 54376 Blk Red

149,00 zł148,99 zł
miejsce #10

Outdoor

Outdoor Damskie Spodnie Turystyczne

129,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Kontrowersyjne konstrukcje. Potworki czy naturalne elementy krajobrazu?

Ścieżki w koronach drzew nierzadko wzbudzają wśród internautów kontrowersje. Choć niektóre rzeczywiście stanowią skromne kładki puszczone pomiędzy drzewami, inne znacząco wyróżniają się na tle krajobrazu. 60-metrowa wieża widokowa przypominająca ogromny tor kolejki górskiej odstaje od naturalnego otoczenia – nie da się tego ukryć.

Wśród komentujących możemy więc zauważyć sprzeczne stanowiska. Z jednej strony są miłośnicy naturalnego krajobrazu, którym nie podobają się dziwaczne konstrukcje górujące nad lasem. Nazywają je psującymi otoczenie potworkami. Z drugiej strony stoją fani takich atrakcji, zachwyceni widokami, jakie oferują ścieżki w koronach drzew. W końcu niecodziennie mamy szansę wspiąć się ponad lasem i spojrzeć na świat z perspektywy ptaków.

Niezależnie od głosów krytyki, ścieżki w koronach drzew pojawiają się w Polsce coraz gęściej. Obecnie możemy wyróżnić pięć takich obiektów:

  • w Poznaniu,
  • Krynicy Zdroju,
  • Świeradowie Zdroju,
  • Pomiechówku pod Warszawą
  • i w Starym Sączu.

Wiemy, że budują się też kolejne – w Ciężkowicach pod Tarnowem oraz w Kurzętniku na Mazurach.

Profesjonalny sprzęt góryski na każdą wyprawę

miejsce #1

Climbing Technology

Climbing Technology Stark Biały

274,99 zł193,60 zł-30%
miejsce #2

Climbing Technology

Climbing Technology Raki Koszykowe Nevis Flex

394,99 zł279,95 zł-29%
miejsce #3

Climbing Technology

Climbing Technology Wspinaczkowy Venus

215,99 zł166,31 zł-23%
miejsce #4

La sportiva

La Sportiva Testarossa Męskie Red Black

535,20 zł499,73 zł-7%
miejsce #5

SALEWA

Salewa Pura Dark Grey

219,00 zł215,59 zł
miejsce #6

Edelrid

Edelrid Zodiac Snow

210,00 zł
miejsce #7

Skylotec

Skylotec Karabinek Passo-Twist

81,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Gdzie możecie już dziś wybrać się na spacer w chmurach?

Zapakuj się na każdą podróż!

miejsce #1

Under Armour

Under Armour Hustle 5.0 Backpack Black

249,95 zł116,00 zł-54%
miejsce #2

Under Armour

Under Armour Plecak Patterson Black

119,00 zł74,95 zł-37%
miejsce #3

Neo 30 L 84 325

255,00 zł186,70 zł-27%
miejsce #4

Under Armour

Under Armour Hustle 5.0 1361176-408 Granatowe

239,99 zł189,99 zł-21%
miejsce #5

Elbrus

Elbrus Alpinpak Ocean Depths Tangerine Tango 30L

229,99 zł187,96 zł-18%
miejsce #6

Alpinus

Alpinus Tijuca Travel czarny JB43398

339,00 zł295,99 zł-13%
miejsce #8

Brandit

Brandit Us Cooper Medium Plecak Oliwkowy

169,90 zł149,99 zł-12%
Materiały promocyjne partnera

Wieża widokowa w Krynicy Zdroju

Konstrukcja w uzdrowiskowej Krynicy Zdroju powstała jako pierwsza z obiektów na liście, bo w 2019 roku. Stanęła w Beskidzie Sądeckim przy stacji narciarskiej Słotwiny Arena. To monumentalna drewniana wieża sięgająca niemal 50 metrów.

Dojdziecie do niej ponad kilometrową ścieżką rozpiętą w koronach drzew. Trasa spacerowa wije się do góry na kształt serpentyny – ze szczytu możecie podziwiać widoki na okoliczne szczyty Pasma Jaworzyny. Dla wyjątkowo odważnych powstała szybka opcja powrotu z góry, czyli 60-metrowa zjeżdżalnia.

Bilet normalny kosztuje 55 zł, a ulgowy 48 zł.

SkyWalk w Świeradowie Zdroju

Kolejna pozycja na liście ścieżek w koronach drzew oferuje niemal dosłowny spacer w chmurach. Wieża w Świeradowie Zdroju obrała sobie chyba za cel pobić obiekt w Krynicy Zdroju – sięga 62 metrów i również ma zjeżdżalnię, ale 105-metrową.

Najwyższa wieża widokowa w Polsce stoi w Świeradowie Zdroju. To kładka, która poprowadzi Cię spacerem ponad koronami drzew.
Najwyższa wieża widokowa w Polsce stoi w Świeradowie Zdroju. To kładka, która poprowadzi Cię spacerem ponad koronami drzew. SkyWalk Świeradów Zdrój

To drewniano-stalowa konstrukcja, która z daleka wygląda jak skomplikowany tor kolejki górskiej. Tworzy ją wijąca się w górę kładka – roztaczają się z niej widoki na Góry Izerskie. Obiekt jest czynny do 19 wieczorem, więc można załapać się na zachód słońca w górach. Na samym szczycie znajduje się szklana platforma widokowa, na której można się poczuć, jakbyście lewitowali w powietrzu.

Bilet normalny kosztuje 49 zł, a ulgowy 39 zł.

Ścieżka w koronach drzew w Poznaniu

Obiekt, który pojawił się w 2020 roku w Poznaniu, to pierwsza darmowa atrakcja na liście. Nie obowiązują jej godziny otwarcia ani bilety – każdy może wejść na poprowadzoną pośród drzew kładkę i zauroczyć się pięknem natury. W trakcie pandemii na kładce obowiązuje ruch jednostronny – wejście znajduje się przy ul. Krańcowej.

Poznańska ścieżka w koronach drzew znajduje się nieopodal Jeziora Maltańskiego i jest bezpłatna. CC BY-SA 4.0
Poznańska ścieżka w koronach drzew znajduje się nieopodal Jeziora Maltańskiego i jest bezpłatna. CC BY-SA 4.0Msz2001, CC BY-SA 4.0

Ścieżkę wybudowano w zielonej Dolinie Szklarki nieopodal Jeziora Maltańskiego w Poznaniu. To teren zalesiony, cichy i wcale nie tak daleko od centrum stolicy Wielkopolski. Jeśli wybraliście się do Poznania na weekend i macie ochotę na spacer – poza popularnym Jeziorem Maltańskim warto odhaczyć też ścieżkę w koronach drzew.

Leśne Molo w Starym Sączu

Ścieżki w koronach drzew w Polsce to również tzw. Leśne Molo w Starym Sączu. Konstrukcja jest młoda, bo oddano ją do użytku pod koniec 2021 roku. Znajduje się na wzgórzu Miejska Góra – wzniesieniu nieopodal starosądeckiego rynku, na którym rośnie duży las.

Leśne Molo w Starym Sączu znajdziecie na Górze Miejskiej. Do początku trasy doprowadzą Was szklane kule.
Leśne Molo w Starym Sączu znajdziecie na Górze Miejskiej. Do początku trasy doprowadzą Was szklane kule. www.starysacz.info

Na Miejską Górę wejdziecie z rynku od strony ul. Królowej Jadwigi i Żwirki i Wigury. Do początku Leśnego Molo zaprowadzą Was intrygujące szklane kule, rzeźby imitujące krople rosy. Sam pomost na ponad 200 metrów i kończy się platformą widokową, z której można podziwiać panoramę Starego Sącza.

Spacer w koronach drzew w Pomiechówku

Nieco ponad 40 km od Warszawy znajduje się wieś Pomiechówek, a w niej malowniczy park Doliny Wkry. To idealne miejsce dla warszawiaków szukających ucieczki od miejskiego zgiełku. Jest tu wieża widokowa, liczne szlaki turystyczne, leśne alejki i ścieżka przyrodnicza, na której znajdziecie informacje o faunie i florze terenu. Przy rzece Wkra można wypoczywać na plaży.

Spacer w koronach drzew we wsi Pomiechówek to wędrówka zawieszonymi nad ziemią kładkami.
Spacer w koronach drzew we wsi Pomiechówek to wędrówka zawieszonymi nad ziemią kładkami. Szymon Starnawski / Polska Press

Tutaj też możecie odbyć spacer w koronach drzew. Ponad 200-metrowa kładka rozciąga się pomiędzy drzewami w formie zawieszonych nad ziemią mostków. Najwyższy punkt znajduje się na wysokości niemal 7 metrów. Spacerowi towarzyszą umieszczone na drzewach rzeźby ptaków.

Spacer w koronach drzew jest otwarty sezonowo, zostaje udostępniony dla turystów zazwyczaj od przełomu kwietnia i maja. Wejście na kładkę jest płatne.

Spacer w koronach drzew we wsi Pomiechówek to wędrówka zawieszonymi nad ziemią kładkami.

Niesamowite ścieżki w koronach drzew. Zobacz, gdzie w Polsce...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wyspa zamieszkała przez dzikie plemię

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strona Podróży
Dodaj ogłoszenie