Niesamowite ścieżki w koronach drzew. Zobacz, gdzie w Polsce wybierzesz się na leśny spacer w chmurach

Klaudia Światowiec
Klaudia Światowiec
Poznańska ścieżka w koronach drzew znajduje się nieopodal Jeziora Maltańskiego i jest bezpłatna. CC BY-SA 4.0
Poznańska ścieżka w koronach drzew znajduje się nieopodal Jeziora Maltańskiego i jest bezpłatna. CC BY-SA 4.0 Msz2001, CC BY-SA 4.0
Ścieżki w koronach drzew to wyjątkowe obiekty turystyczne, które łączą aktywność fizyczną, świeże powietrze, niesamowite widoki i kontakt z naturą. Jeszcze niedawno Polacy musieli przekraczać granicę, aby doświadczyć leśnego spaceru w chmurach. Od 2019 roku w Polsce pojawia się jednak coraz więcej takich atrakcji. Obecnie mamy ich 5 – zobaczcie, gdzie znajdują się nasze rodzime ścieżki w koronach drzew.

Spis treści

Spójrz na drzewa z góry. Polskie ścieżki w koronach drzew

Ścieżkami w koronach drzew nazywa się obiekty, które oferują spacer na wysokości w towarzystwie niezwykłych uroków przyrody. To wyjątkowa atrakcja turystyczna, łącząca przechadzkę w naturze z niesamowitymi widokami i adrenaliną. Ci, którzy cierpią na lęk wysokości, raczej nie patrzą przychylnie na tego typu obiekty. Niektóre z nich to wieże widokowe sięgające 50 i 60 metrów.

Co ciekawe, w Polsce nie ma tych atrakcji dużo, chociaż wszystkie pojawiły się u nas w ciągu ostatnich trzech lat. Wcześniej Polacy musieli podróżować do Czech i Słowacji, aby pospacerować po takiej ścieżce.

Najpopularniejsze obiekty blisko Polski leżą w czeskich Karkonoszach w miejscowości Janské Lázně oraz w Ždiar na Słowacji. Jednak będąc na wakacjach, nie musimy już przekraczać granicy, aby odbyć wyjątkowy spacer w chmurach.

Sprawdź, gdzie w Polsce można wybrać się na spacer w koronach drzew:

Odpowiednie ubrania na wycieczkę!

Materiały promocyjne partnera

Kontrowersyjne konstrukcje. Potworki czy naturalne elementy krajobrazu?

Ścieżki w koronach drzew nierzadko wzbudzają wśród internautów kontrowersje. Choć niektóre rzeczywiście stanowią skromne kładki puszczone pomiędzy drzewami, inne znacząco wyróżniają się na tle krajobrazu. 60-metrowa wieża widokowa przypominająca ogromny tor kolejki górskiej odstaje od naturalnego otoczenia – nie da się tego ukryć.

Wśród komentujących możemy więc zauważyć sprzeczne stanowiska. Z jednej strony są miłośnicy naturalnego krajobrazu, którym nie podobają się dziwaczne konstrukcje górujące nad lasem. Nazywają je psującymi otoczenie potworkami. Z drugiej strony stoją fani takich atrakcji, zachwyceni widokami, jakie oferują ścieżki w koronach drzew. W końcu niecodziennie mamy szansę wspiąć się ponad lasem i spojrzeć na świat z perspektywy ptaków.

Niezależnie od głosów krytyki, ścieżki w koronach drzew pojawiają się w Polsce coraz gęściej. Obecnie możemy wyróżnić pięć takich obiektów:

  • w Poznaniu,
  • Krynicy Zdroju,
  • Świeradowie Zdroju,
  • Pomiechówku pod Warszawą
  • i w Starym Sączu.

Wiemy, że budują się też kolejne – w Ciężkowicach pod Tarnowem oraz w Kurzętniku na Mazurach.

Profesjonalny sprzęt góryski na każdą wyprawę

Gdzie możecie już dziś wybrać się na spacer w chmurach?

Zapakuj się na każdą podróż!

Materiały promocyjne partnera

Wieża widokowa w Krynicy Zdroju

Konstrukcja w uzdrowiskowej Krynicy Zdroju powstała jako pierwsza z obiektów na liście, bo w 2019 roku. Stanęła w Beskidzie Sądeckim przy stacji narciarskiej Słotwiny Arena. To monumentalna drewniana wieża sięgająca niemal 50 metrów.

Dojdziecie do niej ponad kilometrową ścieżką rozpiętą w koronach drzew. Trasa spacerowa wije się do góry na kształt serpentyny – ze szczytu możecie podziwiać widoki na okoliczne szczyty Pasma Jaworzyny. Dla wyjątkowo odważnych powstała szybka opcja powrotu z góry, czyli 60-metrowa zjeżdżalnia.

Bilet normalny kosztuje 55 zł, a ulgowy 48 zł.

SkyWalk w Świeradowie Zdroju

Kolejna pozycja na liście ścieżek w koronach drzew oferuje niemal dosłowny spacer w chmurach. Wieża w Świeradowie Zdroju obrała sobie chyba za cel pobić obiekt w Krynicy Zdroju – sięga 62 metrów i również ma zjeżdżalnię, ale 105-metrową.

Najwyższa wieża widokowa w Polsce stoi w Świeradowie Zdroju. To kładka, która poprowadzi Cię spacerem ponad koronami drzew.
Najwyższa wieża widokowa w Polsce stoi w Świeradowie Zdroju. To kładka, która poprowadzi Cię spacerem ponad koronami drzew. SkyWalk Świeradów Zdrój

To drewniano-stalowa konstrukcja, która z daleka wygląda jak skomplikowany tor kolejki górskiej. Tworzy ją wijąca się w górę kładka – roztaczają się z niej widoki na Góry Izerskie. Obiekt jest czynny do 19 wieczorem, więc można załapać się na zachód słońca w górach. Na samym szczycie znajduje się szklana platforma widokowa, na której można się poczuć, jakbyście lewitowali w powietrzu.

Bilet normalny kosztuje 49 zł, a ulgowy 39 zł.

Ścieżka w koronach drzew w Poznaniu

Obiekt, który pojawił się w 2020 roku w Poznaniu, to pierwsza darmowa atrakcja na liście. Nie obowiązują jej godziny otwarcia ani bilety – każdy może wejść na poprowadzoną pośród drzew kładkę i zauroczyć się pięknem natury. W trakcie pandemii na kładce obowiązuje ruch jednostronny – wejście znajduje się przy ul. Krańcowej.

Poznańska ścieżka w koronach drzew znajduje się nieopodal Jeziora Maltańskiego i jest bezpłatna. CC BY-SA 4.0
Poznańska ścieżka w koronach drzew znajduje się nieopodal Jeziora Maltańskiego i jest bezpłatna. CC BY-SA 4.0Msz2001, CC BY-SA 4.0

Ścieżkę wybudowano w zielonej Dolinie Szklarki nieopodal Jeziora Maltańskiego w Poznaniu. To teren zalesiony, cichy i wcale nie tak daleko od centrum stolicy Wielkopolski. Jeśli wybraliście się do Poznania na weekend i macie ochotę na spacer – poza popularnym Jeziorem Maltańskim warto odhaczyć też ścieżkę w koronach drzew.

Leśne Molo w Starym Sączu

Ścieżki w koronach drzew w Polsce to również tzw. Leśne Molo w Starym Sączu. Konstrukcja jest młoda, bo oddano ją do użytku pod koniec 2021 roku. Znajduje się na wzgórzu Miejska Góra – wzniesieniu nieopodal starosądeckiego rynku, na którym rośnie duży las.

Leśne Molo w Starym Sączu znajdziecie na Górze Miejskiej. Do początku trasy doprowadzą Was szklane kule.
Leśne Molo w Starym Sączu znajdziecie na Górze Miejskiej. Do początku trasy doprowadzą Was szklane kule. www.starysacz.info

Na Miejską Górę wejdziecie z rynku od strony ul. Królowej Jadwigi i Żwirki i Wigury. Do początku Leśnego Molo zaprowadzą Was intrygujące szklane kule, rzeźby imitujące krople rosy. Sam pomost na ponad 200 metrów i kończy się platformą widokową, z której można podziwiać panoramę Starego Sącza.

Spacer w koronach drzew w Pomiechówku

Nieco ponad 40 km od Warszawy znajduje się wieś Pomiechówek, a w niej malowniczy park Doliny Wkry. To idealne miejsce dla warszawiaków szukających ucieczki od miejskiego zgiełku. Jest tu wieża widokowa, liczne szlaki turystyczne, leśne alejki i ścieżka przyrodnicza, na której znajdziecie informacje o faunie i florze terenu. Przy rzece Wkra można wypoczywać na plaży.

Spacer w koronach drzew we wsi Pomiechówek to wędrówka zawieszonymi nad ziemią kładkami.
Spacer w koronach drzew we wsi Pomiechówek to wędrówka zawieszonymi nad ziemią kładkami. Szymon Starnawski / Polska Press

Tutaj też możecie odbyć spacer w koronach drzew. Ponad 200-metrowa kładka rozciąga się pomiędzy drzewami w formie zawieszonych nad ziemią mostków. Najwyższy punkt znajduje się na wysokości niemal 7 metrów. Spacerowi towarzyszą umieszczone na drzewach rzeźby ptaków.

Spacer w koronach drzew jest otwarty sezonowo, zostaje udostępniony dla turystów zazwyczaj od przełomu kwietnia i maja. Wejście na kładkę jest płatne.

Poznańska ścieżka w koronach drzew znajduje się nieopodal Jeziora Maltańskiego i jest bezpłatna. CC BY-SA 4.0

Niesamowite ścieżki w koronach drzew. Zobacz, gdzie w Polsce...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nordic walking, ulubiony sport seniorów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży