Niestety, nie ma już miejsc! Będą limity wejść do sudeckiego Parku Narodowego Gór Stołowych [SZCZEGÓŁY]

Jerzy Wójcik
Jerzy Wójcik
Park Narodowy Gór Stołowych wprowadza limity wejść, m.in. na bardzo popularnej trasie turystycznej na Szczeliniec Wielki - najwyższy szczyt Gór Stołowych (na zdjęciach)
Park Narodowy Gór Stołowych wprowadza limity wejść, m.in. na bardzo popularnej trasie turystycznej na Szczeliniec Wielki - najwyższy szczyt Gór Stołowych (na zdjęciach) Jerzy Wójcik
Ta informacja może zaskoczyć turystów, którzy przyzwyczajeni są do tego, że góry są "zawsze otwarte". Park Narodowy Gór Stołowych poinformował właśnie o nowych zasadach, które będą obowiązywały już od kwietnia. Na dwóch najpopularniejszych trasach w parku narodowym, zostaną wprowadzone godzinowe limity wejść. Już nie wszyscy chętni będą mogli wejść w dowolny dzień, o dowolnej porze. O szczegółach przeczytajcie poniżej.

Od tego roku nie wszystkie sudeckie szlaki będą dostępne dla chętnych w każdej chwili. Mowa o zmianach, które od kwietnia zapowiedział Park Narodowy Gór Stołowych. Od 25 kwietnia będą tam obowiązywały godzinowe limity wejść na dwie trasy w parku narodowym. To najpopularniejsze i najchętniej wybierane miejsca:

  • Na Szczelińcu Wielkim
  • W Błędnych Skałach

Płatne trasy z limitami i 120 km darmowej wędrówki w Górach Stołowych

Warto zaznaczyć, że na wspomniane dwie trasy obowiązują płatne bilety wstępu i to się nie zmienia. Podobnie jak fakt, że wszystkie pozostałe szlaki w ramach Parku Narodowego Gór Stołowych pozostają "normalnie otwarte", czyli działają jak dotychczas, bez opłat i limitów osób, które mogą tam wejść. To łącznie aż 120 kilometrów darmowego wędrowania!

Pracownicy Parku Narodowego Gór Stołowych informują, że od 25 kwietnia limity na wspomniane dwie trasy będą określane na każdą godzinę osobno. Wynoszą one odpowiednio:
* 400 biletów wejściowych na każdą godzinę, w trakcie funkcjonowania kasy na Szczelińcu Wielkim
* 400 biletów wejściowych na każdą godzinę, w trakcie funkcjonowania kasy na Błędnych Skałach.

Park liczy na wyrozumiałość turystów. Jednocześnie informuje ich w mediach społecznościowych, jakie były najważniejsze argumenty za wprowadzeniem tych zmian (robiąc to także z przymrużeniem oka):

  • zakorkowanie dróg wojewódzkich, gminnych oraz parkowych,
  • zaśmiecenie obszaru Parku Narodowego Gór Stołowych,
  • siwienie głów oczekujących w kolejce po bilet wstępu,
  • dyskomfort podczas zwiedzania (ledwo selfika cykniesz, a już oburzeni wszyscy, że trasę blokujesz)
  • migrację fauny z powodu ekstremalnie nasilonej antropopresji.

Jest szansa, że dzięki tym zmianom, ruch turystyczny w Górach Stołowych rozłoży się bardziej równomiernie i turyści ruszą na podziwianie mniej odwiedzanych dziś, a często nie mniej pięknych, tras. Jak choćby szlak prowadzący wśród tzw. skalnych grzybów, ale takich przykładów jest znacznie więcej.

Park Narodowy Gór Stołowych - wejście z limitami. Jak kupić bilet?

Bilety wstępu na płatne trasy na Szczelińcu Wielkim i w Błędnych Skałach będzie można kupować przez internet oraz tradycyjnie - na miejscu. Sprzedaż online ruszy 10 dni przed zapowiadanymi zmianami, czyli 15 kwietnia. Tu oczywiście pojawi się wiele pytań i wątpliwości wśród turystów wybierających się w Góry Stołowe. Park narodowy przewidział to i przygotował dla nich bardzo szczegółowy zestaw potencjalnych pytań i gotowych odpowiedzi. Znajdziecie je na stronie parku - link poniżej.

NOWE ZASADY WEJŚCIA DO PARKU NARODOWEGO GÓR STOŁOWYCH - PYTANIA I ODPOWIEDZI - KLIKNIJ TUTAJ

Warto dodać, że limity na poszczególne trasy w parkach narodowych, to nie jest w Polsce nowość. Podobne limity dziennych wejść wprowadzał w sezonie m.in. Tatrzański Park Narodowy na niezwykle popularnej trasie na Morskie Oko.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży