IPT - pasek artykułowy

Niezwykłe miejsce w Polsce: mofeta w Jastrzębiku. W jej okolicach giną ptaki, owady i inne zwierzęta... Co się tam kryje?

Patrycja Seklecka
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Na pograniczu niewielkich wsi w woj. małopolskim istnieje zadziwiająca atrakcja, która jest dziełem samej natury. W jej okolicach, na przestrzeni lat, działy się bardzo dziwne rzeczy – padały ptaki, owady, zdarzały się także przypadki zgonów ludzi... To niezwykłe miejsce w Polsce, znane jako mofeta w Jastrzębiku – co się tam kryje?

Spis treści

Gdzie jest Jastrzębik? Mapa

Jastrzębik to niewielka wieś zlokalizowana w woj. małopolskim, zaledwie 5 kilometrów od uzdrowiska Muszyna. Na skraju tej niepozornej miejscowości znajdziecie miejsce, które w niektórych kręgach wzbudza żywe zainteresowanie…

CC BY-SA 4.0To jedno z najbardziej zagadkowych miejsc na mapie Polski – mofeta w Jastrzębiku sprawia, że w jej okolicach umierają owady, ptaki, zdarzyły
CC BY-SA 4.0

To jedno z najbardziej zagadkowych miejsc na mapie Polski – mofeta w Jastrzębiku sprawia, że w jej okolicach umierają owady, ptaki, zdarzyły się także przypadki śmierci ludzi. Jakie wyjaśnienie kryje się za tym tajemniczym obiektem? Wikipedia.org / Jerzy Opioła / CC BY-SA 4.0

Czy to najbardziej tajemnicze miejsce w Polsce?

Spośród wszystkich dziwnych miejsc w Polsce trudno wybrać to, które można określić mianem najbardziej tajemniczego. Prawdą jest jednak to, że mofeta w Jastrzębiku pretenduje do zajęcia pozycji na podium. Zanim dowiecie się o intrygujących zjawiskach w jej pobliżu, warto wyjaśnić, czym w ogóle jest wspomniana mofeta.

Mofeta to – najprościej opisując – miejsce, które stanowi ujście składników lotnych magmy, które „wędrują” na powierzchnię z głębi naszej planety. Otworami najczęściej wydobywają się gazy lub para.

Tak się składa, że kilka z tych naturalnych dziwów możemy znaleźć w Polsce – największy mieści się właśnie w Małopolsce, na pograniczu wsi Jastrzębik i Złockie. Mofetę o powierzchni ok. 25 metrów kwadratowych odkrył w 1938 roku polski geolog, profesor Henryk Świdziński – ta została więc nazwana na jego cześć.

Dotarcie do tej niecodziennej atrakcji jest łatwiejsze, niż się wydaje – tuż obok drogi została ustawiona tablica informacyjna, na poboczu mieści się parking, a do mofety prowadzą wytyczone ścieżki. Dzięki wybudowanemu tam pomostowi możliwe jest nawet przejście tuż nad nią. Wydobywające się z wody substancje wydają charakterystyczne, bulgoczące dźwięki.

Dlaczego zwierzęta padają w okolicach mofety? Wyjaśniamy

Na przestrzeni lat w okolicach mofety zaobserwowano wiele przypadków zgonów zwierząt (owadów, ptaków, a nawet owiec) i niestety – także ludzi. Chociaż sprawa wydaje się bardzo zagadkowa, jej wyjaśnienie stanowią wydobywające się z głębin duże pokłady dwutlenku węgla i innych gazów, m.in. metanu. Szacunkowo, z tego niezwykłego tworu wydostaje się nawet 10 metrów sześciennych CO2 na minutę – ten, cięższy od powietrza, gromadzi się tuż przy ziemi, będąc zabójczym dla mieszkańców lasu.

„Wycieki” tego związku chemicznego miały miejsce również w okolicach mofety, zbierając się w źle zabezpieczonych piwnicach, co doprowadziło do przypadków śmierci wśród mieszkańców tych terenów. Na szczęście, dziś pomieszczenia te są odpowiednio uszczelniane, a okolicznej ludności nic nie zagraża. Jak wiadomo, dwutlenek węgla uwielbiają za to rośliny – dzięki jego obecności flora rosnąca wokół mofety jest niesamowicie bujna, a jej kolory intensywne.

Mofety w Polsce – gdzie jeszcze można je znaleźć?

W Polsce mofety znajdziemy nie tylko na pograniczu Jastrzębika i Złockiego, ale także w:

  • Szczawniku (woj. małopolskie)
  • oraz Tyliczu (woj. małopolskie).

Ciekawe atrakcje w Jastrzębiku i okolicach

Jeśli zaciekawiła was ta niecodzienna atrakcja i planujecie wypad do Jastrzębika, po drodze warto odwiedzić kilka innych obiektów, które mogą okazać się świetnym urozmaiceniem wycieczki – to chociażby:

  • dawna cerkiew w Jastrzębiku,
  • źródło „na mokradłach” w Złockiem,
  • wodospad w Szczawniku,
  • Ogrody Biblijne w Muszynie.

Zobacz też: Tajemnicza kaplica templariuszy w Chwarszczanach. Polski unikat, z którym wiąże się historia zagadkowej śmierci archeologa

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży