Niezwykłe miejsce w Polsce: mofeta w Jastrzębiku. W jej okolicach padają ptaki, owady i inne zwierzęta... Co się tam kryje?

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
CC BY-SA 4.0To jedno z najbardziej zagadkowych miejsc na mapie Polski – mofeta w Jastrzębiku sprawia, że w jej okolicach umierają owady, ptaki, zdarzyły się także przypadki śmierci ludzi. Jakie wyjaśnienie kryje się za tym tajemniczym obiektem?
CC BY-SA 4.0To jedno z najbardziej zagadkowych miejsc na mapie Polski – mofeta w Jastrzębiku sprawia, że w jej okolicach umierają owady, ptaki, zdarzyły się także przypadki śmierci ludzi. Jakie wyjaśnienie kryje się za tym tajemniczym obiektem? Wikipedia.org / Jerzy Opioła / CC BY-SA 4.0
Na pograniczu niewielkich wsi w woj. małopolskim istnieje zadziwiająca atrakcja, która jest dziełem samej natury. W jej okolicach, na przestrzeni lat, działy się bardzo dziwne rzeczy – padały ptaki, owady, zdarzały się także przypadki zgonów ludzi... To niezwykłe miejsce w Polsce, znane jako mofeta w Jastrzębiku – co się tam kryje?

Spis treści

Gdzie jest Jastrzębik? Mapa

Jastrzębik to niewielka wieś zlokalizowana w woj. małopolskim, zaledwie 5 kilometrów od uzdrowiska Muszyna. Na skraju tej niepozornej miejscowości znajdziecie miejsce, które w niektórych kręgach wzbudza żywe zainteresowanie…

Czy to najbardziej tajemnicze miejsce w Polsce?

Spośród wszystkich dziwnych miejsc w Polsce trudno wybrać to, które można określić mianem najbardziej tajemniczego. Prawdą jest jednak to, że mofeta w Jastrzębiku pretenduje do zajęcia pozycji na podium. Zanim dowiecie się o intrygujących zjawiskach w jej pobliżu, warto wyjaśnić, czym w ogóle jest wspomniana mofeta.

Mofeta to – najprościej opisując – miejsce, które stanowi ujście składników lotnych magmy, które „wędrują” na powierzchnię z głębi naszej planety. Otworami najczęściej wydobywają się gazy lub para.

Tak się składa, że kilka z tych naturalnych dziwów możemy znaleźć w Polsce – największy mieści się właśnie w Małopolsce, na pograniczu wsi Jastrzębik i Złockie. Mofetę o powierzchni ok. 25 metrów kwadratowych odkrył w 1938 roku polski geolog, profesor Henryk Świdziński – ta została więc nazwana na jego cześć.

Dotarcie do tej niecodziennej atrakcji jest łatwiejsze, niż się wydaje – tuż obok drogi została ustawiona tablica informacyjna, na poboczu mieści się parking, a do mofety prowadzą wytyczone ścieżki. Dzięki wybudowanemu tam pomostowi możliwe jest nawet przejście tuż nad nią. Wydobywające się z wody substancje wydają charakterystyczne, bulgoczące dźwięki.

Dlaczego zwierzęta padają w okolicach mofety? Wyjaśniamy

Na przestrzeni lat w okolicach mofety zaobserwowano wiele przypadków zgonów zwierząt (owadów, ptaków, a nawet owiec) i niestety – także ludzi. Chociaż sprawa wydaje się bardzo zagadkowa, jej wyjaśnienie stanowią wydobywające się z głębin duże pokłady dwutlenku węgla i innych gazów, m.in. metanu. Szacunkowo, z tego niezwykłego tworu wydostaje się nawet 10 metrów sześciennych CO2 na minutę – ten, cięższy od powietrza, gromadzi się tuż przy ziemi, będąc zabójczym dla mieszkańców lasu.

„Wycieki” tego związku chemicznego miały miejsce również w okolicach mofety, zbierając się w źle zabezpieczonych piwnicach, co doprowadziło do przypadków śmierci wśród mieszkańców tych terenów. Na szczęście, dziś pomieszczenia te są odpowiednio uszczelniane, a okolicznej ludności nic nie zagraża. Jak wiadomo, dwutlenek węgla uwielbiają za to rośliny – dzięki jego obecności flora rosnąca wokół mofety jest niesamowicie bujna, a jej kolory intensywne.

Mofety w Polsce – gdzie jeszcze można je znaleźć?

W Polsce mofety znajdziemy nie tylko na pograniczu Jastrzębika i Złockiego, ale także w:

  • Szczawniku (woj. małopolskie)
  • oraz Tyliczu (woj. małopolskie).

Ciekawe atrakcje w Jastrzębiku i okolicach

Jeśli zaciekawiła was ta niecodzienna atrakcja i planujecie wypad do Jastrzębika, po drodze warto odwiedzić kilka innych obiektów, które mogą okazać się świetnym urozmaiceniem wycieczki – to chociażby:

  • dawna cerkiew w Jastrzębiku,
  • źródło „na mokradłach” w Złockiem,
  • wodospad w Szczawniku,
  • Ogrody Biblijne w Muszynie.

Zobacz też: Tajemnicza kaplica templariuszy w Chwarszczanach. Polski unikat, z którym wiąże się historia zagadkowej śmierci archeologa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży