Spis treści
- Długi weekend na wsi, urlop pod miastem. Trwa międzynarodowy konkurs turystycznych wiosek
- Najlepsza wioska turystyczna na weekend? Wymagania konkursowe są wyśrubowane
- Wioski turystyczne na weekend, urlop lub wakacje. Lista najlepszych na świecie destynacji
- Długi weekend pod miastem. Polska jest pełna niezwykłych wsi i wiosek
Długi weekend na wsi, urlop pod miastem. Trwa międzynarodowy konkurs turystycznych wiosek
Turystyka wiejska - zabawa i odpoczynek w regionach wiejskich z dobrą infrastrukturą turystyczną - staje się coraz popularniejsza, nie tylko w Polsce, ale na całym świecie.
Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO) prowadzi konkurs na najlepszą wioskę turystyczną 2022 roku. To już druga edycja konkursu „Best Tourism Villages by UNWTO”, który ma na celu promowanie turystyki na terenach wiejskich, oferujących zupełnie inne atrakcje niż miasta.
Konkurs na najlepszą wioskę turystyczną 2022 ma wyłonić obszar wiejski z najpiękniejszym krajobrazem, najbardziej różnorodną kulturą i najbogatszą ofertą aktywnego wypoczynku poza miastem. Tego rodzaju miejsca – wioski turystyczne – świetnie nadają się na rodzinną wycieczkę, długi weekend, urlop czy wakacje, bo pozwalają odpocząć od zgiełku miasta, cieszyć się naturą, aktywnością fizyczną i dobrą, zdrową, lokalną kuchnią.
Najlepsza wioska turystyczna na weekend? Wymagania konkursowe są wyśrubowane

Anatol Chomicz / Polska Press
Wioski turystyczne mogą zgłaszać do konkursu narodowe organizacje turystyczne wszystkich państw. Nabór kandydatów potrwa do 28 czerwca 2022, a wyniki konkursu poznamy pod koniec roku.
Kandydaci do tytułu najlepszej wioski turystycznej świata muszą spełniać określone warunki. Do konkursu można zgłaszać miejscowości z silnie rozwiniętą turystyką wiejską, których mieszkańcy jednocześnie zachowują swoją lokalną tożsamość, kultywują tradycyjne obyczaje, styl życia, sztukę i kuchnię, a jednocześnie są otwarci na innowacje i stale rozwijają swój region.
Jury konkursu – Rada Doradcza UNWTO - oceni każdą zgłoszoną do rywalizacji wioskę turystyczną pod kątem jej zasobów i podejmowanych inicjatyw w dziewięciu różnych obszarach. W każdym z nich Światowa Organizacja Turystyczna szukać będzie realizacji założeń zrównoważonego rozwoju. Te obszary to:
- Zasoby naturalne i kulturowe
- Promocja i zachowanie zasobów kulturowych
- Poziom zrównoważenia gospodarki regionalnej
- Poziom zrównoważenia społecznego
- Poziom zrównoważenia środowiska
- Potencjał i rozwój lokalnej branży turystycznej
- Zarządzanie turystyką lokalną
- Infrastruktura i łączność
- Zdrowie i bezpieczeństwo