IPT - pasek artykułowy

Niezwykły weekend pod Warszawą. Loretto to oaza duchowości nad Liwcem. Sanktuarium, rekolekcje, noclegi. Tu odpoczniecie od zgiełku życia

Emil Hoff
Emil Hoff
Św. Dom (lub Domek) we włoskim Loreto. Według tradycji w strukturze skrytej za kamiennymi fasadami mieszkali kiedyś Jezus i Maria. Właśnie od włoskiego Loreto bierze swą nazwę polskie sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej - Loretto pod Warszawą. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0.
Św. Dom (lub Domek) we włoskim Loreto. Według tradycji w strukturze skrytej za kamiennymi fasadami mieszkali kiedyś Jezus i Maria. Właśnie od włoskiego Loreto bierze swą nazwę polskie sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej - Loretto pod Warszawą. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0. Zorro2212, CC BY-SA 3.0
Sanktuarium w Loretto leży niecałą godzinę drogi od Warszawy, a stanowi jakby osobny świat. Nie ma tu hałasu, chaosu i pośpiechu, które dręczą mieszkańców stolicy. W Loretto można odetchnąć od codziennych zmartwień i skupić się na duchowości. To wymarzone miejsce na weekend dla osób spragnionych spokoju i wyciszenia. Co można robić w Loretto, co warto zobaczyć w okolicy, czy dostępne są noclegi? Zapraszamy do przewodnika po Loretto pod Warszawą – to pomysł na weekend inny niż wszystkie.

Spis treści

Loretto – sanktuarium wzorowane na niezwykłym miasteczku we Włoszech

Loretto to niewielka wieś w woj. mazowieckiem, w pow. wyszkowskim, malowniczo położona wśród lasów nad rzeką Liwiec. Jego nazwa jest nietypowa, a historia zaskakująca. Skąd wzięło się Loretto?

Najsłynniejszym miejscem w Loretto jest Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej i nic dziwnego, że nietypowa nazwa wsi nawiązuje do innego słynnego centrum chrześcijaństwa.

Chodzi o miejscowość Loreto we Włoszech (przez jedno „t”), niedaleko Ankony, w której wznosi się Papieskie Sanktuarium Santa Casa. Znajduje się w nim tzw. św. Dom, czyli struktura, w której wedle tradycji mieszkali swego czasu Maria i Jezus. Dom został przywieziony z Ziemi Świętej jeszcze w czasach krucjat. We Włoszech obłożono go wspaniałymi płaskorzeźbami, a w środku ustawiono w figurę Madonny z Dzieciątkiem. Figura Madonny loretańskiej jest charakterystyczna: ma ciemne oblicze (najpewniej od dymu świec), trzyma Dzieciątko na lewej ręce, a szata Maryi przykrywa zarówno ją, jak i Jezusa.

Św. Dom (lub Domek) we włoskim Loreto. Według tradycji w strukturze skrytej za kamiennymi fasadami mieszkali kiedyś Jezus i Maria. Właśnie od włoskiego
Św. Dom (lub Domek) we włoskim Loreto. Według tradycji w strukturze skrytej za kamiennymi fasadami mieszkali kiedyś Jezus i Maria. Właśnie od włoskiego Loreto bierze swą nazwę polskie sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej - Loretto pod Warszawą.

Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0. Zorro2212, CC BY-SA 3.0

Loreto od dawna cieszy się opinią jednego z najważniejszych włoskich centrów pobożności maryjnej. W 1929 r. właśnie na cześć włoskiego Loreto zmieniono nazwę polskiej wsi na Loretto, a w 1981 r. do mazowieckiego sanktuarium sprowadzono wierną kopię rzeźby ze św. Domu, wykonaną w Mediolanie.

Jak to się stało, że polska wieś stała się słynnym sanktuarium maryjnym, nawiązującym do włoskiego Loreto?

Loretto – mapa

Czytaj też: Góra św. Anny: atrakcje i najciekawsze miejsca. Prastary wulkan, piękna przyroda i sanktuarium – co jeszcze warto tam zobaczyć?

Sanktuarium w Loretto i jego niezwykła historia

Pierwotnie na terenie dzisiejszego Loretta znajdował się duży majątek Zenówka, należący do dziedzica nazwiskiem Ziatkowski. Majątek wykupił w 1928 r. ks. Ignacy Kłopotowski, założyciel Zgromadzenia Sióstr Loretanek (właśnie od Loreto we Włoszech) i proboszcz parafii Matki Bożej Loretańskiej w Warszawie.

Charyzmatyczny ksiądz chciał stworzyć pod Warszawą centrum pobożności maryjnej. Początkowo w majątku postawiono tylko skromną kapliczkę, ale w miarę, jak liczba wiernych biorących udział w nabożeństwach wzrastała, Kościół przydzielił fundusze na rozbudowę ośrodka. Prace nad nową kaplicą ruszyły w 1952 r., a pierwszą mszę odprawiono w niej w 1960 r. Ostatecznie budowę zakończono w 1984 r., kiedy prace nad wystrojem kaplicy zakończył artysta Jerzy Machaj. Od 1981 r. – kiedy sprowadzono z Włoch kopię rzeźby Madonny z Loreto – kaplica jest pod wezwaniem Matki Bożej Loretańskiej.

W 1987 r. prymas Józef Glemp nadał kaplicy w Loretto rangę sanktuarium maryjnego. W latach 2014-2018 wzniesiono też nową świątynię dla pielgrzymów.

Dziś Loretto i jego Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej to prężne centrum duchowości i kultury chrześcijańskiej. W dawnym majątku mieści się m.in. klasztor Sióstr Loretanek, domy rekolekcyjne, dom nowicjatu i dom pomocy społecznej. W Loretto przyjmowani są także pielgrzymi i turyści, dla których wzniesiono trzy domy z wygodnymi noclegami. W pobliżu jest też pole namiotowe.

Ks. Ignacy Kłopotowski założył zgromadzenie Sióstr Loretanek i doprowadził do powstania Loretta - sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej niedaleko Warszawy.
Ks. Ignacy Kłopotowski założył zgromadzenie Sióstr Loretanek i doprowadził do powstania Loretta - sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej niedaleko Warszawy. Zdjęcie na licencji CC BY 3.0. Tadeusz Rudzki, CC BY 3.0

Czytaj też: Tum pod Łęczycą: co warto zobaczyć? Grodzisko starsze od Polski, perła architektury romańskiej i inne. Najciekawsze atrakcje, ceny, dojazd

Co znajduje się w Loretto? Tu odpoczniesz i skupisz się na rozwoju duchowym

Sanktuarium w Loretto to spokojna przystań, w której wierni mogą znaleźć wytchnienie, oderwać się na jakiś czas od codziennych zmartwień i skupić na własnym rozwoju duchowym. Do najważniejszych miejsc w całym kompleksie należą:

  • Kaplica pw. Matki Bożej Loretańskiej – stoi na miejscu pierwotnej drewnianej kapliczki, wzniesionej przez księdza Kłopotowskiego. Kaplicę zbudowano mimo trudności piętrzonych przez komunistyczne władze. Do niedawna był to główny obiekt sakralny w sanktuarium. W 2018 r. ukończono budowę nowej świątyni, mogącej pomieścić więcej pielgrzymów.
  • Kaplica pw. Narodzenia Pańskiego – odbywają się tu msze oraz spotkania rekolekcyjne.
  • Leśna Droga Krzyżowa – skromne tablice umieszczono przy ścieżce wijącej się w cichym lesie. To doskonałe miejsce do modlitwy, medytacji i relaksu na łonie natury. W lesie wokół sanktuarium ciągną się także ścieżki różańcowe.

Rekolekcje w Loretto: weekend pod Warszawą inny niż wszystkie

Nie może dziwić, że sanktuarium maryjne w Loretto, wielkie dzieło charyzmatycznego księdza Kłopotowskiego, jest obecnie jednym z centrów ewangelizacji. W sanktuarium regularnie odbywają się rekolekcje dla osób w każdym wieku, od dzieci, przez maturzystów, po małżeństwa.

Rekolekcje odbywają się w weekendy. Tematyka zaplanowana jest na wiele miesięcy do przodu. Dzięki dobrej bazie noclegowej i pięknej okolicy, rekolekcje w Loretto przypominają wyjazd na krótkie podmiejskie wakacje, w czasie których można zapomnieć o codziennych troskach i przekierować uwagę na sprawy ducha.

Z planem rekolekcji w Loretto można zapoznać się online na oficjalnej stronie sanktuarium. By wziąć udział w rekolekcjach, należy wypełnić przez Internet formularz zgłoszeniowy i czekać na szczegółowe informacje dotyczące wybranych rekolekcji.

Rekolekcje w Loretto przypominają krótkie wakacje lub pełen pozytywnych wrażeń weekend pod miastem. Wiele daje malownicze położenie sanktuarium - nad
Rekolekcje w Loretto przypominają krótkie wakacje lub pełen pozytywnych wrażeń weekend pod miastem. Wiele daje malownicze położenie sanktuarium - nad Liwcem wśród malowniczych lasów.

Zdjęcie na licencji CC BY 3.0. Tadeusz Rudzki, CC BY 3.0

Czytaj też: Szlak Świętej Warmii zyskuje na popularności. Co oferuje turystom, do jakich zabytków prowadzi? Wycieczka Szlakiem Świętej Warmii

Ciekawe miejsce i atrakcje w pobliżu sanktuarium w Loretto

Wizyta w sanktuarium w Loretto może stać się pretekstem do odwiedzenia jeszcze innych interesujących miejsc w okolicy. W czasie weekendu pod Warszawą warto zwiedzić np. zabytkowe pałace w Łochowie i Starej Wsi albo zamek w Liwie.

Miłośnicy przyrody powinni zajrzeć do rezerwatów Wilcze Błota i Moczydło oraz wyruszyć na spacer ścieżkami Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego.

Loretto – noclegi. Gdzie można się zatrzymać?

Pielgrzymi, uczestniczy rekolekcji, a także wszyscy chętni mogą zatrzymać się na dłużej na terenie sanktuarium maryjnego w Loretto. Siostry Loretanki zapewniają nocleg i pełne wyżywienie bez opłat.

Gdzie mogą zatrzymać się goście?

  • Dom Pielgrzyma „Benedykt”: 50 miejsc, pokoje 1-, 2- i 3-sosobowe z łazienkami. Dostępne wifi, biblioteczka, sala telewizyjna.
  • Dom Gości „Scholastyka”: 5 pokojów typu studio 1- lub 2-osobowych, łącznie 15 miejsc.
  • Oaza: uroczy, drewniany budynek z kilkoma pokojami: czterema 5-osobowymi, czterema 3-osobowymi, dwoma 1-osobowymi i jednym 2-osobowym.

By zarezerwować nocleg w Loretto, należy skontaktować się z siostrami mailowo ([email protected]) lub telefonicznie: 793 876 908 albo 29 741 17 87.

Latem można także bez większych problemów znaleźć nocleg w pobliskich miejscowościach letniskowych Urle, Kamieńczyk i Jadów.

Dojazd do Loretto

Loretto znajduje się niecałe 70 km od Warszawy. Do miejscowości można dojechać w ok. 50 min, podążając drogą S8 na północny-wschód, a potem skręcają na południowy wschód przed Wyszkowem i na północ w Pustych Łąkach.

Do Loretto można też dojechać autobusami Dar-Bus i ABUS, które odjeżdżają z przystanku przy ul. Wileńskiej (róg Targowej) na warszawskiej Pradze. Jazda do Pustych Łąk trwa ok. godziny. Autobusy kursują we wszystkie dni tygodnia.

Loretto: historia sanktuarium opowiedziana na ekranie

Zapraszamy do obejrzenia filmu dokumentalnego o Loretto:

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży