Noc Muzeów 2023 w Żywcu. Jakie atrakcje zaplanowało na ten wieczór Muzeum Miejskie?

Katarzyna Dębowska
Katarzyna Dębowska
Wideo
od 16 lat
Noc Muzeów to najbardziej wyczekiwane wydarzenie kulturalne w roku. Wystawy, pokazy, koncerty i wiele innych atrakcyjnych wydarzeń czeka na zwiedzających w całym kraju.

Noc Muzeów 2023 w Żywcu

Goście muzeum podczas wieczornego zwiedzania będą mieli doskonałą okazję, aby zapoznać się z ciekawą wystawą malarstwa Anny Bukowskiej-Kołodziejczak. Artystka pochodząca z Żywca zajmuje się malarstwem, grafiką i fotografią,

- W moich pracach trudno doszukać się jednej drogi, raczej jest to jedna linia z wieloma wątkami na rozległym terenie poszukiwań. W tworzeniu moich prac kieruję się często spontanicznością, intuicją, nie lekceważę ciągłego ruchu i rotacji elementów. Improwizuję jak jazzman, który gra głęboko ze swojej duszy. Zresztą muzyka jazzowa jest dla mnie wielkim natchnieniem i inspiracją. Malarstwo traktuję jak wielką przygodę, a poprzez formę i kolor szukam swojego obrazu rzeczywistości, porzucając figuratywność i jej rzeczywisty przedstawiający wymiar – podsumowuje swoją twórczość artystka.

W ten wyjątkowy wieczór zwiedzający będą mieli okazję zwiedzić również wystawę czasową „Żywiecka Habsburżanka” poświęconą Marii Krystynie Habsburg (1923-2012).

- Na wystawie zaprezentowane zostały liczne pamiątki naszej księżnej - księgozbiór, porcelana czy fragmenty garderoby. Unikalne zdjęcia, pocztówki, korespondencja wzbogacają historię i losy życia Marii Krystyny. Warto zwrócić uwagę na wybrane dokumenty księżnej z jej archiwum np. Błogosławieństwo od Ojca Świętego Jana Pawła II (2003), poświadczenie zameldowania (31.08.2001) czy zaświadczenie o prawa do głosowania (28.05.2009). Na wystawie nie zabrakło także dziejów i pamiątek najbliższej jej rodziny, dziadków, rodziców, rodzeństwa, matki chrzestnej. Uwagę przykuwają obrazy autorstwa Marii Teresy (babcia księżnej), przedstawiające kwiaty, przyrodę oraz miniatury – portrety żywieckich Habsburgów autorstwa Marii Dąbrowskiej (dar Renaty Habsburg). Po raz pierwszy będzie można zobaczyć książkę autorstwa Alicji Habsburg (matka Marii Krystyny) „Księżna Partyzant”, wydaną w 1974 r. w Szwecji. Szczególnym eksponatem jest „Dziejopis Żywiecki” Andrzeja Komonieckiego – informuje Muzeum Miejskie w Żywcu.

Tradycyjne stroje mieszczan żywieckich

Na szczególną uwagę zasługuje również stała ekspozycja muzealna przedstawiająca tradycyjne stroje mieszczańskie dawnych mieszkańców miasta zwanych putoszami.

W kwietniu Zarząd Asysty Żywieckiej wystąpił z wnioskiem o wpisanie "Tradycji noszenia żywieckiego stroju mieszczańskiego" na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. W dniu 25 kwietnia w Narodowym Instytucie Dziedzictwa w debacie o materialnym i niematerialnym dziedzictwie kulturowym wzięły udział Dorota Firlej prezes oraz Beata Słowik związane na stałe z Asystą Żywiecką. Prace nad wpisem na Krajową Listę dziedzictwa niematerialnego"Tradycji ubierania i noszenia stroju mieszczańskiego" wciąż trwają.

Nie przeocz

Zobacz także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Noc Muzeów 2023 w Żywcu. Jakie atrakcje zaplanowało na ten wieczór Muzeum Miejskie? - Dziennik Zachodni

Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży