Spis treści
Nadchodzi kolejna październikowa noc spadających gwiazd
Ledwie dwa tygodnie temu mogliśmy obserwować na nocnym niebie przelot Drakonidów, roju meteorów z konstelacji Smoka, a także tzw. Krwawy Księżyc, czyli październikową pełnię. Teraz miłośnicy niezwykłych zjawisk na niebie znowu będą mieli co oglądać.
W nocy z piątku na sobotę 21/22 października 2022 czeka nas kolejna noc spadających gwiazd. Tym razem będziemy mogli obserwować przelot Orionidów, czyli roju meteorytów, nadlatujących nad Ziemię z konstelacji Oriona. Meteory z roju Orionidów mkną za kometą Halleya z prędkością ok. 66 km na sekundę.
- Niektóre komety przelatują blisko Słońca tylko raz. Jednak roje meteorytów najczęściej połączone są z kometami okresowymi, które wielokrotnie odwiedzają rejony przysłoneczne – mówi Przemysław Rudź, ekspert z Polskiej Agencji Kosmicznej, w rozmowie z PAP.

Kiedy najlepiej obserwować Orionidy 2022?
Orionidy przelatują nad naszymi głowami już od początku miesiąca, ale to właśnie w nocy z 21 na 22 października przypada kulminacja roju. Przy dobrej widoczności będzie można zaobserwować nawet 35 spadających gwiazd na godzinę. Najwięcej meteorów będzie przelatywało ok. godz. 20:00 polskiego czasu.
Orionidy uchodzą za bardzo spektakularny rój. Najjaśniejszy meteor z tego roju zaobserwowano nad Polską w 2012 r. W tym roku obserwacji sprzyja fakt, że przelot Orionidów nie pokrywa się z pełnią księżyca, która utrudnia widoczność (tak właśnie się złożyło w czasie niedawnego przelotu Drakonidów).
Na poniższym filmie możecie zobaczyć, jak wyglądał przelot Orionidów nad Saksonią w 2019 r.:
Noc spadających gwiazd musi być ciemna. Gdzie obserwować przelot Orionidów?
Podobnie jak w przypadku Drakonidów czy Perseidów, Orionidy i wszelkie inne roje meteorów najlepiej obserwować w miejscach, w których nocne niebo jest ciemne i czyste.
Spadające gwiazdy są słabo widoczne w miastach, bo bijący od miejskich świateł blask powoduje, że nocne niebo jest zbyt jasne. Dlatego coraz częstszym zjawiskiem wśród turystów jest organizowanie wycieczek za miasta – do lasów i w góry – właśnie po to, by móc obserwować wyjątkowe zjawiska astronomiczne. Turystyka gwiezdna staje się powoli coraz bardziej popularna także w Polsce.
Gdzie w Polsce nocne niebo jest najciemniejsze i najlepiej obserwuje się gwiazdy? W naszym kraju powstało pięć obszarów, na których nocne ciemności podlegają szczególnej ochronie i nie można ich zanieczyszczać sztucznym światłem. Są to:
- dwa Parki Ciemnego Nieba (Izerski w Sudetach i Bieszczadzki na Podkarpaciu),
- Izdebska Ostoja Ciemnego Nieba w Wielkopolsce,
- a także dwa dodatkowe obszary chronione na Śląsku: Sopotnia Wielka i Palowice.

Gdzie obserwować spadające gwiazdy? Przydatna mapa wskazuje dobre miejsca
Nie trzeba jechać aż w Bieszczady, by móc obserwować Orionidy w nocy z 21 na 22 października 2022. Noc spadających gwiazd można podziwiać także z innych miejsc, w których zanieczyszczenie świetlne jest stosunkowo nieduże. Obejrzyjcie mapę zanieczyszczenia świetlnego w Polsce i Europie i znajdźcie miejsca najbliżej Was, w którym spadające gwiazdy widać najwyraźniej.
Źródło: PAP

Zabierz kawę w drogę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?