Nocleg w Warszawie tańszy niż w Wilnie czy Pradze. Nowa analiza pozwala porównać ceny w stolicy Polski i innych miastach Europy

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Koszt wynajęcia pokoju hotelowego w Warszawie w 2022 roku był niższy niż w innych ważnych miastach Europy Środkowo-Wschodniej.
Koszt wynajęcia pokoju hotelowego w Warszawie w 2022 roku był niższy niż w innych ważnych miastach Europy Środkowo-Wschodniej. Szymon Starnawski / Polska Press / Archiwum
Minione lata nie były zbyt łaskawe dla branży turystycznej – ze skutkami pandemii, wojny i ciągłych wzrostów cen walczą głównie przewoźnicy i hotelarze. Okazuje się, że w 2022 roku rynek hotelarski w Warszawie miał się jednak całkiem nieźle. Stolica była chętnie odwiedzana przez turystów, którzy wybierali ją spośród innych miast Europy Środkowo-Wschodniej. Czy to koniec problemów?

Spis treści

Warszawa: rynek hotelarski ma się całkiem nieźle

Pandemia i wojna na Ukrainie odcisnęły piętno m.in. na światowej branży turystycznej – problem ten dotyczy także Polski. Obywatele naszego kraju w 2022 roku niechętnie rezerwowali noclegi i planowali urlopy z wyprzedzeniem, prawdopodobnie nadal przyzwyczajeni do dynamicznej zmiany obostrzeń.

Krótko po „opanowaniu” pandemii COVID-19 światu przyszło zmierzyć się z kolejnym problemem – kryzysem energetycznym, do którego przyczyniła się rosyjska agresja na Ukrainę. Wzrosły ceny utrzymania obiektów noclegowych, a hotelarze biją na alarm – część z nich musi rozważyć (lub już wprowadziła) pobieranie od gości dodatkowych opłat. Sytuacja może ulec zmianie na niekorzyść, ale w natłoku negatywnych informacji pojawiła się też ta pozytywna – hotele w Warszawie w 2022 roku miały się całkiem nieźle, nawet w porównaniu z zagranicznymi miastami, takimi jak Praga, Budapeszt, Ryga czy Wilno.

Warszawskie hotele wracają do sytuacji sprzed pandemii.
Warszawskie hotele wracają do sytuacji sprzed pandemii. Szymon Starnawski / Polska Press / Archiwum

Nocleg w Warszawie: stołeczne hotele radziły sobie lepiej niż te w innych miastach

Jak wynika z danych firmy STR (na podstawie przebadania 76 procent pokoi hotelowych w stolicy) udostępnionych przez Warsaw Convention Bureau, od stycznia 2022 roku obłożenie w warszawskich obiektach zaczęło wracać do poziomu sprzed pandemii – na przełomie lutego i marca 2020 roku krajowa branża hotelarska zanotowała ogromne straty.

Stolica w 2022 roku radziła sobie także lepiej niż reszta dużych miast Polski – w porównaniu z uśrednionymi wynikami lokalizacji takich jak Kraków, Wrocław, Poznań, Łódź czy Trójmiasto, od lutego bieżącego roku stolica notuje obłożenie w granicach od ok. 75 procent, pozostawiając inne miasta w tyle.

Najmniejszą różnicę można było dostrzec w sezonie wakacyjnym, kiedy górskie oraz nadmorskie kurorty powitały w swoich progach największą liczbę gości. Co ciekawe, lato 2021 nie było dla Warszawy tak łaskawe – wtedy większy wzrost obłożenia zdecydowanie odnotowały obiekty poza terenem stolicy.

Tegoroczne obłożenie w stołecznych hotelach wskazuje na to, że polska stolica cieszyła się sporym zainteresowaniem wśród turystów.
Tegoroczne obłożenie w stołecznych hotelach wskazuje na to, że polska stolica cieszyła się sporym zainteresowaniem wśród turystów. Szymon Starnawski / Polska Press / Zdjęcie ilustracyjne

Zobacz także: Jak zachowywać się w hotelu, czyli hotelowy savoir-vivre. Praktyczne porady: napiwki, strój, zachowanie, sprzątanie pokoju

Warszawa popularniejsza od Pragi, Budapesztu, Rygi i Wilna?

Porównując obłożenie hoteli w głównych miastach Europy Środkowo-Wschodniej (a właściwie ich uśredniony wynik) w 2022 roku także dość zauważalna jest przewaga Warszawy – taki stan rzeczy utrzymuje się już od sierpnia 2021 roku.

Jeszcze ok. 2 lata temu miasta takie jak Ryga, Wilno, Praga, Budapeszt, Bratysława, Sofia, Bukareszt, Moskwa, St. Petersburg czy Kijów przodowały, choć nie były to satysfakcjonujące wyniki – wynosiły ok. 25 procent obłożenia. Od kwietnia do września 2022 roku w naszej stolicy poziom ten nie schodził poniżej 75 procent, natomiast w innych ważnych miastach tej części kontynentu – poniżej 50 procent.

Jaka była średnia cena za hotelowy pokój w Warszawie?

Na tle innych polskich miast Warszawa wypada dość drogo – od września 2021 roku ceny za pokój szły w górę, a wskaźnik średniego dziennego dochodu wynosi dziś ponad 400 zł. Dla porównania, w styczniu 2022 roku było to poniżej 300 zł, a rok wcześniej – poniżej 200 zł. Wzrosty cen nie dotyczą jednak tylko stolicy – w pozostałych dużych miastach trzeba zapłacić średnio ok. 350 zł za pokój.

Hotelarze wciąż muszą zmierzyć się ze wzrostem cen energii.
Hotelarze wciąż muszą zmierzyć się ze wzrostem cen energii. Szymon Starnawski / Polska Press / Archiwum

Zupełnie odwrotnie wypadamy natomiast na tle rywali z Europy Środkowo-Wschodniej – Warszawa jest sporo tańsza. Ceny za hotelową dobę poza granicami Polski w czerwcu 2022 roku wynosiły blisko 125 euro (ok. 550–600 zł), natomiast w Warszawie – ok. 80 euro (ok. 385 zł). W tym porównaniu stolica Polski wypada korzystniej (lub na równi) z innymi zagranicznymi miastami już od kwietnia 2018 roku.

Największym wyzwaniem, z którym muszą zmierzyć się hotelarze są wysokie ceny energii – właściciele obiektów muszą znaleźć sposób na to, by poradzić sobie w trudnej sytuacji, jednocześnie nie zrażając do siebie gości.

Walizka na miarę twojego urlopu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny egzotycznych wycieczek mocno w dół?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży