IPT - pasek artykułowy

Trasy nordic walking w woj. pomorskim. Gdzie iść w weekend 29 - 30 czerwca. TOP 3 trasy

Redakcja Strony Podróży
Redakcja Strony Podróży
Wideo
od 16 lat
Nordic walking w woj. pomorskim da się trenować prawie wszędzie. Jednak zachęcamy do wybrania tras, które polecają inni amatorzy sportu. Razem z Traseo proponujemy Wam 3 popularne ścieżki nordic walking w woj. pomorskim. Na każdy weekend prezentujemy Wam nowy zestaw ścieżek do wyboru. Zobacz, co przygotowaliśmy na weekend.

Spis treści

Trasy nordic walking w woj. pomorskim

Które szlaki nordic walking w woj. pomorskim polecają mieszkańcy? Sprawdziliśmy to.

Traseo to aplikacja, dzięki której każdy ma możliwość zapamiętywania swojej trasy i dzielenia się nią z innymi. Razem z Traseo wybraliśmy dla Was 3 popularne ścieżki nordic walking w woj. pomorskim. Wybierz najlepszą dla siebie.

Nim wyruszysz, sprawdź prognozę pogody. W sobotę 29 czerwca w woj. pomorskim ma być od 14°C do 24°C. Nie powinno padać. W niedzielę 30 czerwca w woj. pomorskim ma być od 15°C do 32°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi na różnych obszarach od 15% do 64%.

🌲🌤️ Trasa nordic walking: Bażantarnia Elbląska z buta

  • Początek trasy: Krynica Morska
  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 12,54 km
  • Czas trwania marszu: 5 godz. i 11 min.
  • Przewyższenia: 149 m
  • Suma podejść: 1 243 m
  • Suma zejść: 1 247 m

GR3miasto poleca tę trasę

Bażantarnia Elbląska, to niewielki, zalesiony obszar znajdujący się na skraju Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej. Cechuje się on dość mocno pofałdowanym terenem, którego wzgórza sięgają 150 m n.p.m. Pomiędzy wzniesieniami, w głębokich wąwozach meandrują malownicze potoki, które sprawiają wrażenie jakbyśmy byli w górach, szczególnie teraz zimą. Bażantarnia Elbląska to wspaniały rejon na wędrówki, wycieczki rowerowe, jak również na narty.

Trasa naszej wędrówki prowadzi znanymi, a zarazem najbardziej atrakcyjnymi odcinkami szlaków pieszych parku Bażantarni i choć dystans wyniósł w sumie 12,5 km, to nie można powiedzieć, że był to łatwy „niedzielny spacerek”. Marszrutę rozpoczynamy u stóp słynnej Góry Chrobrego, której nazwa zastępczo używana jest dla Wzniesienia Krucza. Wspinamy się na jej szczyt, który mierzy 92 m n.p.m. rzucając okiem na śmigających narciarzy i snowboardzistów. W górę wędrujemy oznakowanym kolorem żółtym, pieszym Szlakiem Okólnym, który jak sama nazwa podpowiada wiedzie dookoła parku Bażantarni. Po pokonaniu wzniesienia w towarzystwie gaju modrzewiowego dochodzimy do krzyżówki szlaków, gdzie odbijamy na oznakowany kolorem niebieskim szlak o górskim charakterze. Podobno, to jeden z najbardziej wymagających szlaków tego obszaru, wiodący przez liczne wzgórza, których wysokości przekraczają 100 m n.p.m. I faktycznie, wszystko się zgadza. Niełatwa ścieżka do przebycia daje nam trochę w kość. Na naszej marszrucie zaliczamy Wzgórze Marii, Wzniesienie Poetów, Wzgórze Trzynastu Sosen, a także Górę Sowią. Nieopodal ostatniego ze wzgórz docieramy jednak to tzw. Świątyni Dumania. Miejsce to jest ostoją dla wytrwałych w boju turystów. Mamy więc satysfakcję, że i my tu dotarliśmy. Pokonany, trudny odcinek zachwyca jeszcze innymi atrakcjami. Po drodze mieliśmy okazję pokonać kilka ciekawych drewnianych mostków nad meandrującymi głębokimi jarami potokami… ehhh, te przecudne widoki!

To jeszcze jednak nie koniec przygód na niebieskim szlaku. Kulminacją naszej wspinaczki jest Góra Ludowa u stóp której znajduje się tzw. Parasol. To nic innego jak drewniane zadaszenie nad okrągłą ławką, stanowiącą miejsce wypoczynku na szlaku.

Przed kolejnym mostkiem nad leśną strugą szlak niebieski łączy się z zielonym. W towarzystwie ich obu przekraczamy więc Srebrny Potok, gdzie odbijamy na schodzący z powrotem w kierunku miasta, oznakowany kolorem czerwonym - długodystansowy Szlak Kopernikowski. Szlakiem tym wędrujemy wzdłuż malowniczo meandrującej rzeki. Miejscami jej brzegi są bardzo wysokie, a ścieżka dość wąska, dlatego też należy zachować szczególną ostrożność. Po drodze ponownie mijamy jedną z drewnianych kładek - Most Elewów – tyle, że tym razem po drugiej stronie Srebrnego Potoku. Nieco niżej, nieopodal urwiska, na dnie koryta rzeki spoczywa ogromny głaz narzutowy zwany Diabelskim Kamieniem.

Około 500 metrów od głazu, na kolejnym zakolu rzeki porzucamy czerwony szlak i pniemy się wąską ścieżką na krawędź wzniesienia, którym wiedzie oznakowany kolorem zielonym Szlak Jaszczurek. Jego nazwa wywodzi się od elbląskiej grupy harcerzy, której to członkowie samodzielnie wyznakowali ten szlak w 1951 r. Trasa ta cieszy się największą popularnością wśród mieszkańców Elbląga. Podążają nią spacerowicze, biegacze, a także rowerzyści. My szlakiem pniemy się nim aż po słynne wzniesienie, zwane jako Belweder. Niegdyś na szczycie wznosiła się wieża widokowa, dziś to miejsce wypoczynku więc i my korzystamy z chwili wytchnienia. Nieco dalej ze szlaku zielonego ponownie wskakujemy na żółty, a za chwilę też na niebieski, którym schodzimy z powrotem do miasta zamykając pętlę na 12,5 km.
Nawiguj

Jaka będzie pogoda?


🌲🌤️ Trasa nordic walking: skrót Szlaku Doliny Brdy (żółty) do Staszyna

  • Początek trasy: Czarne
  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 5,3 km
  • Czas trwania marszu: 1 godz. i 24 min.
  • Przewyższenia: 44 m
  • Suma podejść: 640 m
  • Suma zejść: 655 m

Kulkam poleca tę trasę na marsz

Skrót Szlaku Doliny Brdy (żółty) do Staszyna i drogi Miastko-Koczała.

Idąc żółtym szlakiem z Miastka do Staszyna można sobie nieco skrócić drogę do Staszyna (ok. 30 min. wg Google Maps :) ), a biorąc pod uwagę trudności ze znalezieniem oznaczeń żółtego szlaku, skrót jest dobrą alternatywą (szczególnie, że trasa biegnie prosto, głównie przez las, a w sezonie poziomkowym można ich po drodze znaleźć całkiem sporo :) ).

Przy okazji polecam przejście się wcześniej Krainą Rummela tudzież trasą "U źródeł Studnicy" - ciężko mi stwierdzić, która nazwa jest właściwa (przejście z drugiej strony jeziora Studzieniczno Małe niż prowadzi żółty szlak, ale naprawdę warto nadłożyć drogi, bo trasa jest bardzo malownicza!). Niestety oznaczenie szlaku od strony Miastka jest fatalne (żółtego szlaku praktycznie nie ma), ale już w lesie pojawiają się drogowskazy. Żałuję, że nie nagrałam tej trasy, ale na mapie Miastka i okolic chyba można ją znaleźć.
Nawiguj

Jaka będzie pogoda?


To może Ci się przydać do nordic walking

🌲🌤️ Trasa nordic walking: Druga strona wyspy

  • Początek trasy: Nowy Staw
  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 23,66 km
  • Czas trwania marszu: 5 godz. i 41 min.
  • Przewyższenia: 200 m
  • Suma podejść: 432 m
  • Suma zejść: 234 m

Trasę dla amatorów nordic walking poleca Max_c74

Wycieczka piesza po ''drugiej'' stronie Wyspy Sobieszewskiej. Ta część wyspy jest odwiedzana (pieszo) znacznie rzadziej niż jej część nadmorska. Mimo to warto się tu wybrać ze względu na ciekawe miejsca i sporo ładnych widoków. Udało mi się podejrzeć bobry i foki, ale ze sporej odległości. Polecam tę trasę.
Nawiguj


traseo

Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.

Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!

Okazje

Lubisz spacery ale nie lubisz przepłacać za artykuły do trekkingu? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!

Czy warto uprawiać nordic walking?

Nordic walking to aktywność, która może być uprawiana przez większość osób. Dlatego wiele osób wybiera nordic walking. Może przynosić wiele korzyści, jeśli pamiętamy o odpowiedniej technice. Uprawianie tego sportu może pomóc zrzucić zbędne kilogramy. Nordic walking to aktywność, która rzadko kończy się kontuzjami, więc jest odpowiednia dla osób w każdym wieku. Najważniejsze, by pamiętać o odpowiedniej technice oraz zakupie dobrego sprzętu. Dobrze dobrane kijki pomogą w zachowaniu prawidłowej techniki. Najlepiej wybrać te dedykowane do nordic walking, a nie kupować kijków trekkingowych. Różnią się one budową. Znajdziemy 3 rodzaje kijków do nordic walking:

  • kijki aluminiowe
  • kijki z włókna szklanego
  • kijki z włókien węglowych

Warto zwrócić uwagę na wagę kijków, które wybieramy. Kijki powinny mieć też odpowiednio wyprofilowane uchwyty oraz posiadać paski. Możemy wybrać takie z regulowaną długością lub kupić odpowiednio dobrane do naszego wzrostu. Wysokość kijków jest prawidłowo dobrana, kiedy trzymając kijki w pozycji wyprostowanej, łokieć jest pod kątem prostym.

Chodzenie z kijkami odciąża stawy kolanowe, biodrowe oraz stopy. Właśnie dlatego ten sport jest odpowiedni dla osób w każdym wieku. Ryzyko kontuzji jest znikome, a sam sport jest przyjemny i możemy go uprawiać niemal wszędzie.

Najlepsze atrakcje Pomorskiego na wycieczki nordic walking

Jeśli lubicie spacerować wśród zabytków i atrakcji miast, na Pomorzu koniecznie zaplanujcie weekend w Trójmieście. W tej rozległej aglomeracji każdy znajdzie coś dla siebie. Najprzyjemniej spaceruje się np. po starym Gdańsku, gdzie przy Długim Nabrzeżu wznosi się słynny Żuraw, albo po ulicy Bohaterów Monte Cassino w Sopocie, znanej jako Monciak, z Krzywym Domkiem, który wygląda, jakby rozpuszczał się od letniego upału.

Nie każdy lubi spacerować z kijami do nordic walking po piasku, ale jeśli nie przeszkadza wam sypkie podłoże, plaże Pomorza oferują piękne widoki i sporo dodatkowych atrakcji. Warto pomaszerować choćby na sopockie molo, jedno z najdłuższych w Europie, pamiętajcie tylko, że w okresie wakacji wstęp na pomost jest płatny.

Dla miłośników maszerowania z kijkami wśród pięknych okoliczności przyrody na Pomorzu najlepiej sprawdzą się Bory Tucholskie – rozległy kompleks leśny, oferujący nie tylko mnóstwo zieleni, ale też rzeki, jeziora i ścieżki przyrodnicze, wytyczone wśród najciekawszych zakątków, pomników przyrody i obszarów szczególnej ochrony.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Trasy nordic walking w woj. pomorskim. Gdzie iść w weekend 29 - 30 czerwca. TOP 3 trasy - Dziennik Bałtycki

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży