IPT - pasek artykułowy

Nordic walking w woj. pomorskim. Gdzie warto się wybrać w weekend 6 - 7 lipca. 3 najlepsze trasy

Redakcja Strony Podróży
Redakcja Strony Podróży
Wideo
od 16 lat
Nordic walking w woj. pomorskim warto uprawiać w wielu miejscach. Ale zachęcamy do wybrania szlaków sprawdzonych przez innych amatorów sportu. We współpracy z Traseo chcemy Wam zaproponować 3 malownicze trasy nordic walking w woj. pomorskim. Na każdy weekend przedstawiamy Wam nowy zestaw tras do wyboru. Zobacz, jakie szlaki przygotowaliśmy na weekend.

Spis treści

Trasy nordic walking w woj. pomorskim

Które szlaki nordic walking w woj. pomorskim lubią mieszkańcy? Sprawdziliśmy to.

Traseo to aplikacja, dzięki której każdy ma możliwość śledzenia swojej trasy i dzielenia się nią z innymi. We współpracy z Traseo mamy dla Was 3 popularne szlaki nordic walking w woj. pomorskim. Znajdź najciekawszą dla siebie.

Zanim wyruszysz, sprawdź prognozę pogody. W sobotę 06 lipca w woj. pomorskim ma być od 10°C do 30°C. Nie powinno padać. W niedzielę 07 lipca w woj. pomorskim ma być od 15°C do 22°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi na różnych obszarach od 13% do 52%.

🌲🌤️ Trasa nordic walking: Wydmy Słowińskiego Parku Narodowego

  • Początek trasy: Łeba
  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 28,14 km
  • Czas trwania marszu: 6 godz. i 56 min.
  • Przewyższenia: 101 m
  • Suma podejść: 1 074 m
  • Suma zejść: 1 070 m

Trasę nordic walking mieszkańcom poleca GR3miasto

Dzień Zakochanych był wspaniałą okazją na "randkę z wydmami". Zauroczeni wędrówkami przez piaszczyste góry Wybrzeża Słowińskiego, tym razem wyruszyliśmy na spotkanie z madwinami rozciągającymi się między Czołpinem a Łebą. Prawie 30 kilometrowa trasa pozwoliła zobaczyć najpiękniejsze miejsca, które zwykle są nieosiągalne dla przeciętnego turysty wybierającego się w tamte okolice. Ale dla chcącego, nic trudnego!
Nawiguj

Jaka będzie pogoda?


🌲🌤️ Trasa nordic walking: Widok na zatokę.

  • Początek trasy: Gdynia
  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 6,72 km
  • Czas trwania marszu: 1 godz. i 26 min.
  • Przewyższenia: 77 m
  • Suma podejść: 260 m
  • Suma zejść: 267 m

Max_c74 poleca tę trasę

Wycieczka piesza do Gdyni Orłowa. Po drodze kilka wzniesień do pokonania. Celem wycieczki był kraniec klifu z bezcennym widokiem na zatokę. Polecam z rana.
Nawiguj

Jaka będzie pogoda?


To może Ci się przydać do nordic walking

🌲🌤️ Trasa nordic walking: Rezerwaty przyrody między Mirachowem a Sianowem

  • Początek trasy: Kartuzy
  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 22,62 km
  • Czas trwania marszu: 6 godz. i 30 min.
  • Przewyższenia: 104 m
  • Suma podejść: 1 015 m
  • Suma zejść: 1 026 m

GR3miasto poleca tę trasę

Pojezierze Kaszubskie jak nietrudno domyślić się to obszar bogaty w przepiękne akweny: jeziora, liczne rzeki, torfowiska. Tym razem odwiedziliśmy północne rejony tego malowniczego dość mocno pofałdowanego obszaru, między miejscowościami: Sianowo i Mirachowo. Na trasie naszej wędrówki zapoznaliśmy się z ochronnym obszarem bagien i torfowisk, które należą do unikatowych miejsc nie tylko w skali regionu, ale także i Polski.

Rezerwaty: Staniszewskie Błoto i Leśne Oczko

Występujące w południowej części Lasów Mirachowskich - rezerwaty przyrody -Staniszewskie Błoto i Leśne Oczko niegdyś porośnięte były bezleśnymi mszarami, tworzonymi przez mchy torfowce. Niestety na skutek prowadzonych odwodnień, wykonanych i wielokrotnie odnawianych, aby prowadzić tu gospodarkę leśną ten unikatowy krajobraz, przypominający nieco torfowiska Laponii, całkowicie zanikł. Wysychająca kopuła zarosła borami bagiennymi i z czasem postępowania spadku poziomu wody uległa całkowitej degradacji. Mimo założonych rezerwatów przyrody tereny te nigdy nie odrodziły się, niemniej jednak tworzą unikatowy krajobraz nie tylko w skali regionu ale i kraju.

Nasza wędrówka i wrażenia

Wspomniane powyżej rezerwaty przyrody łączą wspólne cechy wszechobecnych mchów i porostów oraz bujnych borów bagiennych, które rozdzielone są licznymi przepustami wody i większymi rozlewiskami. Teren ten jest zupełnie dziki. W obrębie rezerwatów nie wiedzie żaden ze szlaków turystycznych. Chcąc zaznajomić się z tutejszą przyrodą najlepiej zaopatrzyć się w mapę z dobrą skalą i poruszać się widocznymi dla oka ścieżkami. Wędrówki w porach wilgotnych są bardzo utrudnione. Większość ścieżek jest zalana wodą, dlatego też najlepiej zaopatrzyć się w wysokie, najlepiej wodoodporne buty trekkingowe lub kalosze. Wielką zagadką są też drewniane kładki okalające niektóre torfowiska. Niestety w żadnym z miejsc, gdzie się rozpoczynają lub kończą nie ma żadnej informacji o kierunku w którym zmierzają, ani po co w ogóle istnieją... ot taki psikus tutejszych leśników.

Tak w dużym skrócie wyglądają rezerwaty przyrody: Staniszewskie Błoto, Leśne Oczko, a także Kurze Grzędy i Jezioro Turzycowe, z którymi mieliśmy okazję zapoznać się przy wcześniejszych wizytach w Lasach Mirachowskich. Nieco inaczej prezentuje się Rezerwat Przyrody Staniszewskie Zdroje.

Rezerwat: Staniszewskie Zdroje:

Obejmuje obszar krawędziowy doliny górnej Łeby. Wiodąca przez sam środek ścieżka najpierw stromo opada ukazując ogrom tutejszych wąwozów, a następnie mozolnie pnie się z powrotem ku najwyższym partiom lasu. Wędrując stromym zboczem trzeba liczyć się z wieloma przeszkodami w postaci zwalonych konarów drzew oraz licznymi źródłami potoków, które przecinają ścieżkę.

Pojezierze Kaszubskie:

Pojezierze Kaszubskie to obszar, który zaskakuje za każdym razem kiedy realizujemy kolejne wypady zarówno piesze, jak i rowerowe. Niezliczona sieć dróg, polnych i leśnych duktów, które wiją się pośród dziesiątek przepięknych jezior, lasów, łąk i pól, stanowią ogromny potencjał dla wszelakich form turystyki i rekreacji. Odległość Trójmiasta od leśnych, kaszubskich krajobrazów jest dodatkową zachętą do aktywnego spędzania wolnego czasu. I choć trasę naszej wycieczki ułożyliśmy palcem po mapie, w rzeczywistości okazała się ona całkiem miłą wędrówką godną polecenia. Wiadomo, że przy układaniu trasy na podstawie mapy w nieznajomym terenie, mogą pojawić się różne niespodzianki. Tak też było i tym razem, ale co to za wycieczka bez przygód i spontanicznych decyzji… taki już urok naszych wycieczek, z dala od szos i cywilizacji.

Kościół szachulcowy w Sianowie:

We wsi naszą uwagę przyciągnął także bardzo charakterystyczny szachulcowy kościół pochodzący z roku 1816. Zostaliśmy tu chwilę, zapoznając się z jego historią. Wewnątrz kościoła znajdują się trzy XVIII-wieczne ołtarze oraz słynąca z cudów XV-wieczna figura Madonny. Rzeźba ta, wg legendy, znaleziona została przez dzieci pod krzakiem paproci. Pożary poprzednich kościołów stojących w tym miejscu za każdym razem oszczędzały cudowną figurkę. W 1966 roku dokonano koronacji rzeźby, nadając jej miano Królowej Kaszub.
Nawiguj

Jaka będzie pogoda?


traseo

Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.

Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!

Okazje

Lubisz spacery ale nie lubisz przepłacać za artykuły do trekkingu? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!

Co daje nordic walking?

Nordic walking to aktywność, która może być uprawiana przez większość osób. Dlatego wiele osób wybiera nordic walking. Przy zachowaniu prawidłowej techniki, będzie przynosić wiele korzyści. Uprawianie tego sportu może pomóc zrzucić zbędne kilogramy. Nordic walking to aktywność, która rzadko kończy się kontuzjami, więc jest odpowiednia dla osób w każdym wieku. Najważniejsze, by pamiętać o odpowiedniej technice oraz zakupie dobrego sprzętu. Dobrze dobrane kijki pomogą w zachowaniu prawidłowej techniki. Najlepiej wybrać te dedykowane do nordic walking, a nie kupować kijków trekkingowych. Różnią się one budową. Znajdziemy 3 rodzaje kijków do nordic walking:

  • kijki aluminiowe
  • kijki z włókna szklanego
  • kijki z włókien węglowych

Warto zwrócić uwagę na wagę kijków, które wybieramy. Kijki powinny mieć też odpowiednio wyprofilowane uchwyty oraz posiadać paski. Możemy wybrać takie z regulowaną długością lub kupić odpowiednio dobrane do naszego wzrostu. Wysokość kijków jest prawidłowo dobrana, kiedy trzymając kijki w pozycji wyprostowanej, łokieć jest pod kątem prostym.

Chodzenie z kijkami odciąża stawy kolanowe, biodrowe oraz stopy. Właśnie dlatego ten sport jest odpowiedni dla osób w każdym wieku. Ryzyko kontuzji jest znikome, a sam sport jest przyjemny i możemy go uprawiać niemal wszędzie.

Najlepsze atrakcje Pomorskiego na wycieczki nordic walking

Jeśli lubicie spacerować wśród zabytków i atrakcji miast, na Pomorzu koniecznie zaplanujcie weekend w Trójmieście. W tej rozległej aglomeracji każdy znajdzie coś dla siebie. Najprzyjemniej spaceruje się np. po starym Gdańsku, gdzie przy Długim Nabrzeżu wznosi się słynny Żuraw, albo po ulicy Bohaterów Monte Cassino w Sopocie, znanej jako Monciak, z Krzywym Domkiem, który wygląda, jakby rozpuszczał się od letniego upału.

Nie każdy lubi spacerować z kijami do nordic walking po piasku, ale jeśli nie przeszkadza wam sypkie podłoże, plaże Pomorza oferują piękne widoki i sporo dodatkowych atrakcji. Warto pomaszerować choćby na sopockie molo, jedno z najdłuższych w Europie, pamiętajcie tylko, że w okresie wakacji wstęp na pomost jest płatny.

Dla miłośników maszerowania z kijkami wśród pięknych okoliczności przyrody na Pomorzu najlepiej sprawdzą się Bory Tucholskie – rozległy kompleks leśny, oferujący nie tylko mnóstwo zieleni, ale też rzeki, jeziora i ścieżki przyrodnicze, wytyczone wśród najciekawszych zakątków, pomników przyrody i obszarów szczególnej ochrony.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nordic walking w woj. pomorskim. Gdzie warto się wybrać w weekend 6 - 7 lipca. 3 najlepsze trasy - Dziennik Bałtycki

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży