Norwegia: obostrzenia COVID dla podróżnych na listopad 2021, Polska znowu na czerwonej liście. Co to oznacza dla turystów?

Emil Hoff
Emil Hoff
Tromso leży prawie 400 km za kręgiem podbiegunowym. Można stąd oglądać piękne zorze polarne.
Tromso leży prawie 400 km za kręgiem podbiegunowym. Można stąd oglądać piękne zorze polarne. Photo by Bjørn Are With Andreassen on Unsplash
Norwegia poluzowała obostrzenia COVID-19 na początku października 2021. Kraj jednak uważnie monitoruje sytuację pandemiczną w poszczególnych krajach i stosuje różne restrykcje dla podróżnych z różnych państw. Według najnowszego komunikatu z 15 listopada 2021, Polska znajduje się nadal na czerwonej liście państw norweskiego rządu. Jakie obostrzenia COVID dotykają Polaków, chcących wjechać na teren Norwegii?

Spis treści

Norwegia: obostrzenia COVID poluzowane, ale nie dla wszystkich. Polska na czerwonej liście

Norwegia od początku pandemii koronawirusa stosowała jedne z najsurowszych obostrzeń zarówno dla swoich własnych obywateli, jak i zagranicznych podróżnych. Dopiero od 6 października 2021 Norwegia otworzyła wszystkie swoje przejścia graniczne i zezwoliła obywatelom na podróżowanie, nawet w celach turystycznych.

Luzowanie obostrzeń nie dotyczy jednak wszystkich. Rząd Norwegii uważnie bada sytuację epidemiologiczną w poszczególnych krajach i na podstawie średniej dziennej liczby zachorowań sporządza co tydzień nowe listy krajów bezpiecznych i niebezpiecznych.

Od poniedziałku 15 listopada 2021 obowiązuje w Norwegii nowa czerwona lista państw. Polska znowu na niej figuruje (po raz pierwszy nasz kraj trafił na czerwoną listę 25 października 2021. Aktualną mapę stref udostępnia online Norweski Instytut Zdrowia Publicznego). Jakie obostrzenia dotkną Polki i Polaków, chcących wjechać na teren Norwegii?

Norwegia: obostrzenia COVID dla zaszczepionych podróżnych z Polski

Dobra wiadomość jest taka, że osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19 nie muszą martwić się żadnymi dodatkowymi restrykcjami i obostrzeniami na granicy. Podobnie jest w przypadku osób, które w ciągu ostatnich 6 miesięcy ozdrowiały z koronawirusa.

Status osoby zaszczepionej i ozdrowieńca potwierdza Unijny Certyfikat Covid, czyli tzw. paszport covidowy, dostępny w aplikacji mObywatel.

Norwegia obostrzenia COVID: kwarantanna dla niezaszczepionych podróżnych z Polski

Osoby, które nie zostały w pełni zaszczepione przeciw COVID-19 i nie mają statusu ozdrowieńca, muszą liczyć się z bardziej dotkliwymi obostrzeniami w Norwegii.

Po przylocie na teren Norwegii osoby niezaszczepione muszą wykonać test PCR na koronawirusa, a także poddanie się kwarantannie domowej, trwającej 10 dni. Kwarantannę może skrócić negatywny wynik kolejnego testu PCR, który można wykonać w trzecim dniu izolacji.

Wszyscy podróżni, zaszczepieni i nie, muszą przed podróżą wypełnić specjalny formularz wjazdowy, w którym trzeba m.in. podać adres, pod którym będzie się przechodzić domową kwarantannę. Formularz rejestracyjny w języku polskim dostępny jest online TUTAJ.

Dzieci poniżej 18. roku życia są zwolnione z obostrzeń, testów i kwarantanny.

Norwegia obostrzenia COVID: jakie dokumenty potrzebne są na granicy?

Norwegia nie należy wprawdzie do Unii Europejskiej, ale jest członkiem Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Przy wjeździe do Norwegii obowiązują więc takie same zasady paszportowe i celne, jak do krajów Unii Europejskiej. Trzeba mieć przy sobie paszport (wiza nie jest konieczna) lub dowód osobisty. Paszport ułatwia jednak załatwianie spraw w wielu norweskich instytucjach, np. w bankach.

Osoby zaszczepione przeciw COVID i ozdrowieńcy powinny mieć ze sobą także paszport covidowy.

Osoby niezaszczepione muszą ponadto mieć przy sobie negatywny wynik testu PCR na koronawirusa, a także poddać się kwarantannie.

Dokładne zasady wjazdu na teren Norwegii, także w języku polskim, dostępne są na stronie internetowej norweskiego ministerstwa zdrowia.

Tromso leży prawie 400 km za kręgiem podbiegunowym. Można stąd oglądać piękne zorze polarne.

Norwegia: obostrzenia COVID dla podróżnych na listopad 2021,...

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży