IPT - pasek artykułowy

Nowa Huta wyróżniona przez BBC. „To żywy symbol polskiej transformacji”. Podpowiadamy, co warto zobaczyć w Nowej Hucie

Emil Hoff
Dziennikarz BBC określił Nową Hutę żywym symbolem polskiej transformacji. Przekonajcie się, jakie atrakcje krakowskiej dzielnicy zrobiły na nim największe wrażenie. Oto nasz przewodnik po Nowej Hucie!Zdjęcie na licencji CC BY-SA 4.0.
Dziennikarz BBC określił Nową Hutę żywym symbolem polskiej transformacji. Przekonajcie się, jakie atrakcje krakowskiej dzielnicy zrobiły na nim największe wrażenie. Oto nasz przewodnik po Nowej Hucie!Zdjęcie na licencji CC BY-SA 4.0. TomRollauer, CC BY-SA 4.0
Nowa Huta doczekała się obszernego materiału na portalu BBC. Autor tekstu, Luka Jukic, uznał, że największa dzielnica Krakowa stanowi „żywy symbol polskiej transformacji”. Jakie atrakcje Nowej Huty zwróciły uwagę dziennikarza i co jeszcze warto zobaczyć w czasie wycieczki po Nowej Hucie? Poznajcie najciekawsze atrakcje dzielnicy.

Spis treści

Nowa Huta wyróżniona przez BBC

Dziennikarz Luka Jukic napisał artykuł dla portalu BBC Travel, poświęcony krakowskiej dzielnicy – Nowej Hucie. Zatytułował go „Nowa Huta: miasto, które przeszło z komunizmu na kapitalizm”.

Jukic zaczyna od stwierdzenia, że Nowa Huta powoli staje się popularną turystyczną destynacją. Dzielnica zaczęła jednak swoją karierę jako nieudana socjalistyczna utopia. Jak powstała Nowa Huta i dlaczego jej dzieje są tak nietypowe?

Nowa Huta: urbanistyczna utopia pod bokiem Krakowa

Nowa Huta to dziś największa dzielnica Krakowa. Wzniesiono ją w latach 1949-1951.

Nowa Huta powstawała od podstaw, w zamierzeniu jako modelowe miasto socjalistyczne, przyjazne robotnikom, którzy mieli w nim zarówno pracować, mieszkać i wypoczywać. Na planie faktycznie wyglądała imponująco: regularna siatka ulic rozchodzących się od Placu Centralnego, dużo słońca i zieleni, wielki ratusz i teatr w stylu socrealistycznym. Centralnym punktem miasta miała zostać oczywiście eponimiczna nowa, gigantyczna Huta im. Włodzimierza Lenina. W 1951 r. tereny Nowej Huty włączono do Krakowa.

Luka Jukic zauważa jednak, że utopia Nowej Huty nigdy nie została w pełni zrealizowana. Po śmierci Stalina styl socrealistyczny wypadł z łask, władze PRL zmieniły priorytety, a sztandarowe budowle projektowanej Nowej Huty – ratusz i teatr – nigdy nie zostały wzniesione. W 1954 r. ruszył jednak największy wówczas w Polsce kombinat metalurgiczny, nadając nowej dzielnicy przemysłowy charakter.

Nowa Huta została więc utopią niedokończoną, zatrzymaną wpół kroku, która w kolejnych dekadach miała przekształcać się z wolna wedle zmiennych pomysłów włodarzy Krakowa i samych mieszkańców dzielnicy. Nowa Huta stała się bardziej poligonem doświadczalnym ambitnych architektów niż prostą realizacją pierwotnego planu. Wiele architektonicznych detali dzisiejszej Nowej Huty inspirowanych jest raczej średniowiecznym Krakowem niż innymi wielkimi założeniami socrealizmu.

Właśnie niezwykłe dzieje dzielnicy, przemieszanie stylów, zderzenie wielkich ambicji i pragmatycznych rozwiązań stanowią o niepowtarzalnej atmosferze Nowej Huty.

Nowa Huta jako obraz polskiej transformacji

Luka Jukic pisze, że dzieje Nowej Huty są odbiciem całej polskiej transformacji ustrojowej.

Po upadku komunizmu dzielnica straciła i tak już wcześniej niepewną tożsamość. W latach 90. XX w. ulice Nowej Huty stały się niebezpieczne, przemierzali je chuligani, pojawiły się problemy z narkotykami.

Z czasem jednak Nowa Huta, tak jak reszta kraju, zaczęła się dźwigać z zapaści. Jukic pisze z uznaniem o przemianie, jaką w ciągu kilku ostatnich dekad przeszła Nowa Huta. Z ponurego reliktu komunizmu dzielnica zmieniła się w atrakcyjną, bezpieczną strefę mieszkalno-biznesową.

Dziś Nowa Huta szybko się bogaci i przyciąga nowy rodzaj ludzi, którym socrealizm kojarzy się raczej z atrakcyjną architekturą loftów niż z zadymionymi fabrykami.

Dziennikarz BBC określił Nową Hutę żywym symbolem polskiej transformacji. Przekonajcie się, jakie atrakcje krakowskiej dzielnicy zrobiły na nim największe wrażenie. Oto nasz przewodnik po Nowej Hucie!Zdjęcie na licencji CC BY-SA 4.0.

Nowa Huta wyróżniona przez BBC. „To żywy symbol polskiej tra...

Nowa Huta od komunizmu do kapitalizmu

Jukic zauważa, że Nowa Huta szybko i sprawnie przerzuciła się z komunizmu na kapitalizm. Dzielnica czerpie zyski ze swego komunistycznego dziedzictwa, przekształciwszy znaczną jego część w atrakcje turystyczne. Zabytki architektury, pomniki, schrony przeciwatomowe – to wszystko przyciąga do Nowej Huty zarówno ludzi starszych, dla których wycieczka po dzielnicy jest nostalgiczną wyprawą do świata dzieciństwa i wspomnień, jak i młodych, którzy mogą poznawać opresyjną przeszłość z bezpiecznej odległości paru dekad.

Nowa Huta wzbudza coraz większe zainteresowanie także wśród gości z zagranicy. To jedyne na świecie – oprócz rosyjskiego Magnitogorska – socrealistyczne założenie urbanistyczne, zrealizowane w tak dużym stopniu. Fascynaci historii XX w. i krajów dawnego Bloku Wschodniego przyjeżdżają do Nowej Huty niemal jak na pielgrzymkę do świętego miejsca – tak silny jest tu duch przeszłości.

Nowa Huta nie tkwi jednak tylko w dawnych dziejach. Największa dzielnica Krakowa przyciąga dziś mieszkańców i gości szeroką ofertą turystyczną. Kwitnie gastronomia, powstają liczne kluby, życie nocne nie ustępuje już temu, co można zobaczyć w innych dzielnicach Krakowa.

Nowa Huta jako żywy symbol dziejów Polski

Luka Jukic stwierdza, że Nowa Huta jest dziś żywym symbolem, ale nie w takim sensie, jaki zakładali pierwotnie architekci i budowniczowie dzielnicy.

Nowa Huta symbolizuje losy całej Polski i przemiany, jakim podlegała w swojej najnowszej historii. W Nowej Hucie widać jak na dłoni dziejowe i społeczne konflikty: komunizmu z katolicyzmem, biedy ze wzrostem standardu życia, upadku dawnej ideologii i wyłanianiu się nowej tożsamości, nadal niedookreślonej i pełnej kontrastów.

Nowa Huta na weekend. Najciekawsze atrakcje największej dzielnicy Krakowa

Luka Jukic w swoim tekście o Nowej Hucie wspomniał kilka miejsc, które szczególnie go zainteresowały i jego zdaniem stanowią ważne symbole miasta. Do tej listy dopisaliśmy także kilka innych miejsc, które warto odwiedzić w czasie weekendowej wycieczki po Nowej Hucie.

Obejrzyjcie galerię najważniejszych atrakcji Nowej Hurty – pełnej niezwykłości największej dzielnicy Krakowa.

Dziennikarz BBC określił Nową Hutę żywym symbolem polskiej transformacji. Przekonajcie się, jakie atrakcje krakowskiej dzielnicy zrobiły na nim największe wrażenie. Oto nasz przewodnik po Nowej Hucie!Zdjęcie na licencji CC BY-SA 4.0.

Nowa Huta wyróżniona przez BBC. „To żywy symbol polskiej tra...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży