IPT - pasek artykułowy

Nowe atrakcje turystyczne Polski na 2023 r. Ścieżka w koronach drzew, megahotel, rekordowa tyrolka, muzeum w kształcie akordeonu i inne cuda

Emil Hoff
Emil Hoff
W 2023 r. będziemy mogli skorzystać z nowych atrakcji turystycznych zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. To m.in. nowe hotele, wieże widokowe, uzdrowiska, poszerzona oferta tanich linii lotniczych i wiele innych niespodzianek. Przekonajcie się, jakie nowe atrakcje turystyczne czekają na turystów w 2023 r.Na zdjęciu: hotel Gołębiewski w Pobierowie.
W 2023 r. będziemy mogli skorzystać z nowych atrakcji turystycznych zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. To m.in. nowe hotele, wieże widokowe, uzdrowiska, poszerzona oferta tanich linii lotniczych i wiele innych niespodzianek. Przekonajcie się, jakie nowe atrakcje turystyczne czekają na turystów w 2023 r.Na zdjęciu: hotel Gołębiewski w Pobierowie. Przemyslaw Swiderski / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne
Rok 2023 wreszcie nadszedł, co oznacza, że już niebawem powiększy się oferta turystyczna Polski. Nowe atrakcje turystyczne, których otwarcie planowane jest właśnie na 2023 r., to zarówno hotele i muzea, wieże widokowe i ścieżka w koronach drzew, jak i uzdrowiska, parki rozrywki, a nawet całe miasta. Co nowego czeka turystów w 2023 r.? Przedstawiamy listę atrakcji turystycznych Polski, które po raz pierwszy będziemy mogli odwiedzić w nowym 2023 roku.

Spis treści

Jakie nowe atrakcje przyciągną turystów w 2023 r.?

Rok 2022 był dla turystów i przedstawicieli branży turystycznej dość dziwny. Mamy za sobą pierwsze letnie wakacje po zakończeniu pandemii koronawirusa. Choć nie wszyscy stają na nogi równie szybko, obecnie wydaje się, że turystyka generalnie odżywa i nabiera wiatru w żagle. To oznacza, że rok 2023 może być jednym z najlepszych w historii dla branży, a spragnieni podróży turyści ruszą w świat ze zdwojonym entuzjazmem.

Gdzie jest popyt, jest i podaż. W Polsce w 2023 r. otwartych zostanie szereg nowych atrakcji turystycznych i elementów podróżniczej infrastruktury.

Jeśli chodzi o nowe atrakcje turystyczne w Polsce na 2023 r., znajdą się wśród nich np.:

 • Trzy nowe wieże widokowe z zapierającymi dech panoramami
 • Nowa kolejka gondolowa
 • Nowa, najdłuższa w kraju tyrolka
 • Nowy wyciąg krzesełkowy
 • Dwa nowe uzdrowiska
 • Nowe centrum edukacji przyrodniczej
 • Park legend Gór Świętokrzyskich
 • Trzy nowe muzea, w tym jedno w kształcie akordeonu
 • Nowa ścieżka w koronach drzew
 • Nowy aquapark
 • Nowy, rekordowy hotel nad Bałtykiem
 • Nowe polskie lotnisko
 • Nowie kierunki w ofercie tanich linii lotniczych
 • Zmiany w cenniku popularnego polskiego parku narodowego

Poniżej znajdziecie opisy i zdjęcia nowych atrakcji turystycznych, które mają zacząć przyjmować turystów w 2023 r. w Polsce. Lista już teraz jest ekscytująca, a niebawem na pewno pojawią się kolejne informacje o atrakcjach, które w 2023 r. będziemy mogli odwiedzić po raz pierwszy.

Czytaj też: Weekend w górach. Oto najciekawsze miejsca i szlaki w Tatrach: rekordowo trudna trasa, kapliczka znana z serialu i inne niezwykłości

Nowe atrakcje turystyczne w Polsce na 2023 r. Te miejsca warto odwiedzić w nowym roku

Jaworzyna Express: to najnowocześniejsza w Polsce wyprzęgana 6-osobowa kolej krzesełkowa, która zastąpiła starszą gondolę, wożącą narciarzy na stoki Jaworzyny. Nowa kolejka będzie w pełni zautomatyzowana, bezpieczna, cicha i bardzo szybka. Ma kursować w godzinach wieczornych. Jaworzyna Express zaczęła działać w połowie grudnia 2022.

Wieża widokowa na Malniku: w Muszynie ma powstać nowa wieża widokowa z piękną panoramą Tatr Słowackich, Pienin i samej Jaworzyny. Nie wiadomo jednak, czy uda się zdążyć z budową w 2023 r. – wykonawca ma 14 miesięcy na zakończenie prac. Istnieje jednak szansa, że np. w sezonie zimowym 2023/24 będziemy mogli skorzystać z nowej wieży z widokiem na Tatry. W planach jest także dodatkowa atrakcja: kolejka gondolowa, która będzie wozić turystów na szczyt Malnika, dając im dodatkową okazję do podziwiania zapierających dech w piersiach widoków.

Wieża widokowa na Górze Skiełek: prace nad wzniesieniem nowej wieży widokowej na Skiełku w Beskidzie Wyspowym już ruszyły. Stalowa konstrukcja ma mieć ok. 28 m wysokości. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, wieża może być gotowa już w styczniu 2023.

Wieża widokowa na Holicy: nowy punkt widokowy pozwoli podziwiać panoramę Bieszczad i widok na Ustrzyki Dolne. Dwa tarasy widokowe będą umieszczone na wysokości 17 i 30 metrów. Wieża na Holicy ma zostać otwarta 1 lipca 2023.

Najdłuższa w Polsce tyrolka: w Wańkowej w Bieszczadach w 2023 r. ma powstać najdłuższa w kraju kolejka tyrolska. Dwie linie kolejki o długości 1350 m zawisną na wysokości 48 m nad ziemią. Nowa bieszczadzka tyrolka ma być gotowa przed wakacjami 2023.

Ścieżka w koronach drzew w Ciężkowicach: niepozorna miejscowość w Małopolsce może stać się prawdziwym przebojem wśród turystów w sezonie 2023. Ciężkowice właśnie pracują pełną parą nad dwoma dużymi projektami. Pierwszym jest wzniesienie nowej ścieżki w koronach drzew, długości ok. 1 km i sięgającej nawet 22 m wysokości, połączonej z edukacyjnym szlakiem nietoperzowym. Zakończenie budowy ścieżki planowane jest na wiosnę 2023. Wtedy też otwarte ma zostać rozbudowane Muzeum Przyrodnicze, pod nową nazwą Małopolskie Centrum Edukacji Ekologicznej.

W 2023 r. ma zostać otwarta nowa polska ścieżka w koronach drzew - w małopolskich Ciężkowicach.
W 2023 r. ma zostać otwarta nowa polska ścieżka w koronach drzew - w małopolskich Ciężkowicach. Archiwum NM/Joanna Mrożek, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też: Podkarpackie na weekend. 29 pomysłów na wycieczki: klimatyczne miejsca, atrakcje dla dzieci, zaskakujące ciekawostki

Uzdrowisko w Ciężkowicach: drugim wielkim projektem turystycznym Ciężkowic jest uzyskanie statusu uzdrowiska. Tutejsza woda z odwiertu Ignacy jest mineralna i przydatna do wodolecznictwa. Nie wiadomo, czy uda się zdążyć z otwarciem nowego polskiego uzdrowiska w 2023 r., bo pracy jest mnóstwo: po uzyskaniu statusu miejscowości uzdrowiskowej trzeba będzie wznieść cały kompleks sanatoryjny wokół odwiertu z wodą mineralną. Możliwe jednak, że przynajmniej w świetle prawa Małopolska zyska w 2023 r. nowe uzdrowisko.

Uzdrowisko w Lidzbarku Warmińskim: Ciężkowice to nie jedyne nowe uzdrowisko, które pojawi się na mapie Polski w 2023 r. Do grona miejscowości uzdrowiskowych może też dołączyć Lidzbark Warmiński, w którym działają już tężnie i osiedle uzdrowiskowe. Oficjalne nadanie statusu uzdrowiska sprawi, że turystyka w Lidzbarku Warmińskim nabierze rozpędu. W 2023 r. ma też zostać ukończony Pawilon Zdrowia przy tężniach, z pomieszczeniami do fizykoterapii, rehabilitacji i ćwiczeń. Wokół Żabiego Stawu powstanie kładka spacerowa.

Mazurska Pętla Rowerowa: w 2023 r. ukończone zostaną prace nad spektakularną, liczącą ok. 300 km długości trasą rowerową, prowadzącą po najlpiękniejszych zakątkach Mazur i łączącą się ze Wschodnim Szlakiem Green Velo (najdłuższym w Polsce). Pętla jest już przejezdna, ale wszystkie przewidziane elementy infrastruktury dla rowerzystów znajdą się na miejscu dopiero w ndachodzącym roku.

Mazurskie Centrum Bioróżnorodności i Edukacji Ekologicznej w Urwitałcie: interaktywne i multimedialne centrum zostanie otwarte we wrześniu 2023. Goście w każdym wieku będą mogli lepiej zrozumieć procesy zachodzące w przyrodzie dzięki wystawie łączącej naukę z zabawą.

Muzeum Pamięć i Tożsamość im. Św. Jana Pawła II w Toruniu: nowe muzeum poświęcone dziedzictwu papieża-Polaka i historii Polski ukazanej z perspektywy rozwoju chrześcijaństwa, ma zostać otwarte w 2023 r. w Toruniu.

Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich w Nowej Słupi: to nowa atrakcja u stóp Łysej Góry, która ma promować niematerialne dziedzictwo regionu, przede wszystkim legendy ludowe i opowieści związane z Górami Świętokrzyskimi. Legendy mają być zaprezentowane na internaktywnej ścieżce multimedialnej. Obiekt ma byc wyposażony w kino 3D, część gastronomiczną i sklep za pamiątkami.

Świętokrzyska Zagroda Kultury "Harmonia" w Hucie Szklanej: w nowoczesnym budynku w kształcie akordeonu będzie można oglądać multimedialne wystawy poświęcone dziejom i kulturze wsi regionu świętokrzyskiego w XIX i XX w. Wystawy mieścić się będą na dwóch piętrach, a pod ziemią udostępniona ma zostać sala widowiskowa. Cały kompleks ma zostać otwarty w pierwsyzm kwartale 2023 r.

Anielskie Ogrody Sferyczne w Budachowie: w woj. lubuskim w 2023 r. będzie można odwiedzić prakulturowy, ekologiczny ogród edukacyjny, w którym rośliny będą rosły pod pięcioma sferycznymi kopułami, umożliwiającymi wzrost przez cały rok. W Anielskich Ogrodach będą także organizowane kursy ogrodnictwa ekologicznego.

Hotel Gołębiewski w Pobierowie: W Pobierowie nad Bałtykiem powstaje największy w Polsce hotel na 3,5 tys. gości, którzy będą mogli zamieszkać w ponad tysiącu pokoi, zlokalizowanych na 11 piętrach. To najnowszy z hoteli sieci Gołębiewski – ma być wyposażony we wszelkie wygody, w tym restauracje, korty tenisowe, ściankę wspinaczkową, salę zabaw dla dzieci, dyskotekę, kręgielnię i lodowisko. Budowa przechodziła trudne okresy, a termin jej ukończenia był już kilkakrotnie odraczany. Wydaje się, że obecnie zakończenie prac planowane jest na pierwszy kwartał 2023 r., a z hotelu będzie można skorzystać w przyszłoroczne wakacje.

W 2023 r. może zostać otwarty największy polski hotel - wznoszony już od lat Gołębiewski w Pobierowie.
W 2023 r. może zostać otwarty największy polski hotel - wznoszony już od lat Gołębiewski w Pobierowie. Przemyslaw Swiderski / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha w Szczecinie: na przełomie maja i czerwca 2023 ma zostać udostępnione zwiedzającym nowe, rozległe, pełne interaktywnych wystaw centrum edukacyjne - Morskie Muzeum Nauki w Szczecinie.

Fabryka Wody: wodny park edukacyjny to kolejna nowa atrakcja Szczecina. Ma zostać otwarty w czerwcu 2023. Będzie łączył zabawę z nauką: poza strefą basenów i saunarium dostępna będzie także ścieżka edukacyjna, która przeprowadzi chętnych przez najciekawsze aspekty związane z fizyką, chemią i biologią wody i środowiska wodnego.

Zmiana cennika w TPN: w 2023 r. ceny parkingów w Tatrzańskim Parku Narodowym mają zostać obniżone w nadchodzącym roku. Szkic cennika wygląda następująco (osobno dla dni powszednich i weekendów):

 • Marzec, kwiecień, listopad, grudzień: 25 zł
 • Maj: 29 zł
 • Styczeń, luty: 35 zł
 • Czerwiec-październik: 36 zł
 • Weekendy: w marcu, kwietniu, maju, listopadzie i grudniu: 39 zł, lipiec, sierpień, wrzesień: 45 zł
W 2023 r. ma wejść w życie nowy cennik TPN. Parkingi u stóp Tatr mają być tańsze.
W 2023 r. ma wejść w życie nowy cennik TPN. Parkingi u stóp Tatr mają być tańsze. Łukasz Bobek / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Nowe kierunki tanich linii lotniczych: W 2023 r. swoją ofertę planują rozbudować także popularne tanie linie lotnicze. Ryanair nosi się z zamiarem zabrania turystów do Egiptu i Libii, a Wizz Air chce rozbudować siatkę połączeń z Turcją. Tana linia Play od kwietnia 2023 zacznie zabierać turystów z Polski do Reykjaviku na Islandii.

Ryanair zapowiedział, że w 2023 r. planuje stworzyć połączenia do Egiptu. Szczegóły nie są jeszcze znane.
Ryanair zapowiedział, że w 2023 r. planuje stworzyć połączenia do Egiptu. Szczegóły nie są jeszcze znane. Szymon Starnawski / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Lotnisko Radom zacznie działać w 2023 r.: W 2023 r. ma zostać ukończony i oddany do użytku duży i ważny projekt - nowe lotnisko w Radomiu. Pierwsze loty mają się odbyć na przełomie marca i kwietnia 2023. Mimo wcześniejszych obaw cały szereg biur podróży i przewoźników już zadeklarował chęć korzystania z nowego lotniska w Radomiu. Na wakacje 2023 będzie można z niego polecieć np. do Tunezji (Exim Tours), Turcji (TUI), Bułgarii (Nekera), Egiptu (ITAKA).

Lotnisko w Radomiu ma być portem pomocniczym Warszawy. Kilka biur podróży już ogłosiło swoją ofertę wakacyjną na 2023 r. z wylotami z Radomia.
Lotnisko w Radomiu ma być portem pomocniczym Warszawy. Kilka biur podróży już ogłosiło swoją ofertę wakacyjną na 2023 r. z wylotami z Radomia. Krystian Dobuszyński / Polska Press

Nowy park rozrywki na Mazurach, ale najwcześniej w 2024 r.: Firma Ptak S.A. nosi się z zamiarem wzniesienia nowego dużego parku rozrywki w stylu Energylandii. Będzie zlokalizowany pod Olsztynkiem na Mazurach, prawdopodobnie nad jeziorem Wenyk. Firma ma doświadczenie w tworzeniu parków rozrywki – jej dziełem jest Mandoria w Rzgowie. Nowy park, którego otwarcie zaplanowano najwcześniej na 2024 r., mógłby przyciągać turystów z całego regionu zwłaszcza w okresie wakacji.

Nowe zagraniczne atrakcje turystyczne na 2023 r.

Warto wspomnieć także o kilku nowych atrakcjach, które zostaną niebawem udostępnione turystom i podróżnikom na szerokim świecie:

Wielkie Muzeum Egipskie w Kairze: w 2023 r. w Egipcie ma zostać otwarte nowe, spektakularne, największe na świecie muzeum starożytności, w którym po raz pierwszy mają zostać wystawione np. wszystkie skarby faraona Tutanchamona. Wielkie Muzeum Egipskie (Grand Egyptian Museum, GEM) będzie się znajdować niedaleko jednej z najważniejszych atrakcji kraju: piramid w Gizie. Dzięki otwarciu nowego muzeum w Gizie stare Muzeum Egipskie przy placu Tahrir będzie mogło uporządkować swoje zbiory i zyskać dodatkową przestrzeń wystawienniczą. Rząd Egiptu nie podał jeszcze oficjalnej daty otwarcia GEM, ale ma ono nastąpić w 2023 r., być może na początku sezonu letniego lub zimowego.

Nowa stolica Egiptu: kraj piramid wzbogaci się w 2023 r. jeszcze o jedno niezwykłe miejsce - nową stolicę, wznoszoną na pustyni na wschód od Kairu. W mieście będzie można zwiedzać atrakcje, takie jak najwyższy w Afryce wieżowiec oraz długi na 35 km park, mający przypominać dolinę Nilu.

Nowe parki rozrywki: jeśli kochacie parki rozrywki, szalone przejażdżki na karuzelach i rollercoasterach oraz inne formy rodzinnej zabawy w parkach tematycznych i wodnych, w 2023 r. czeka na Was sporo nowości. Wprawdzie żaden nowy park raczej nie zostanie otwarty w Polsce, to jednak w wielu krajach Europy (np. Wielkiej Brytanii, Niemczech, Hiszpanii, Włoszech, czy Francji), Azji i Ameryki zacznie działać wiele nowych atrakcji i kolejek.

Warto pamiętać o nowych formach rozrywki w parkach tematycznych podczas planowania rodzinnych wakacji, wycieczek i urlopów na nowy rok 2023.

Pełną listę nowych atrakcji na 2023 r. w parkach rozrywki na całym świecie możecie znaleźć online.

Czytaj też: Egipt: zima 2022/2023. Ceny wycieczek all inclusive, atrakcje, praktyczne porady. Który kurort wybrać, kiedy pogoda jest najlepsza?

Nowe atrakcje turystyczne na 2023 w twojej okolicy?

Wiesz o nowych atrakcjach turystycznych, których otwarcie zaplanowano w twojej okolicy na 2023 r.? Daj nam znać, a dopiszemy wskazane przez Ciebie miejsce do naszej listy. Pisz na adres: [email protected].

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży