Nowe badanie trendów turystycznych. Jacy będą turyści w 2023 r.? Gdzie chcą jeździć i po co? Jak oszczędzą pieniądze? Wyniki mogą zaskoczyć

Emil Hoff
Emil Hoff
Globalne badanie ukazuje trendy turystyczne na 2023 r. Gdzie i po co będziemy podróżować w tym roku? Co będzie nas motywowało? Jak oszczędzimy pieniądze i na co je wydamy w czasie podróży? Wyniki analizy mogą zaskakiwać. Na zdjęciu molo w Sopocie: nostalgia ma być jednym z głównych motywatorów turystów w 2023 r.
Globalne badanie ukazuje trendy turystyczne na 2023 r. Gdzie i po co będziemy podróżować w tym roku? Co będzie nas motywowało? Jak oszczędzimy pieniądze i na co je wydamy w czasie podróży? Wyniki analizy mogą zaskakiwać. Na zdjęciu molo w Sopocie: nostalgia ma być jednym z głównych motywatorów turystów w 2023 r. Przemyslaw Swiderski / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne
Nowe, globalne badanie trendów turystycznych na 2023 r. dało zaskakujące wyniki. Kim będą turyści i podróżnicy w nowym roku? Czym pokierują się, wybierając miejsce na wakacje i urlop, na co zwrócą uwagę, szukając ofert, jaką rolę w ich wyborach będą odgrywać pieniądze i jak mają zamiar je oszczędzić? Na te i więcej pytań przynosi odpowiedzi nowe badanie trendów turystycznych 2023. Wyniki przedstawiamy poniżej.

Spis treści

Po co chcemy podróżować w 2023 r.? Nowe badanie ujawnia najpopularniejsze motywacje i trendy turystyczne

Według globalnego badania, przeprowadzonego przez najpopularniejszy portal rezerwacyjny na świecie, Booking.com, turystyka w 2023 r. ma na nowo odżyć po pandemii COVID-19. Większy niż w minionym roku optymizm w kwestii podróży i turystyki w 2023 r. deklaruje aż 73% badanych.

W jakim celu turyści będą wyjeżdżać w 2023 r. na wakacje i urlopy? Wyniki badania mogą zaskoczyć. Nie chodzi już tylko o wygrzanie się w słońcu i wypoczynek.

Oto powody, dla których turyści zamierzają podróżować w 2023 r. według najnowszego badania (z odsetkiem osób potwierdzających dany powód):

 • Wyjazdy nostalgiczne 88%
 • Poznawanie lokalnej społeczności 80%
 • Wyjazdy z dużym budżetem, luksusowe 80%
 • Pobyt jednodniowy 74%
 • Przełamywanie strefy komfortu 73%
 • Posmakowanie nocnego życia 72%
 • Przygoda z plecakiem 70%
 • Survival 67%
Serwis rezerwacyjny Booking.com przeprowadził badanie trendów turystycznych na 2023 r. Wyniki są bardzo ciekawe i zaskakujące.
Serwis rezerwacyjny Booking.com przeprowadził badanie trendów turystycznych na 2023 r. Wyniki są bardzo ciekawe i zaskakujące. grapestock, 123RF.com, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też: Bezpieczne ferie w domu i poza nim. O tych zasadach warto pamiętać podczas zimowego wypoczynku. Jak długo trwają ferie zimowe 2023?

Wakacje z UFO? Mniej popularne powody podróżowania w 2023 r.

Niemal połowa ankietowanych deklaruje także, że chciałaby wziąć udział w wyjazdach zorientowanych na rozwój duchowy oraz poprawę zdrowia. Popularne stają się wyjazdy medytacyjne, rekolekcje, a nawet wycieczki duchowe, rodzaj pielgrzymek do miejsc uznawanych za ważne przez społeczności religijne, mniejsze grupy lub nawet tylko pojedyncze osoby.

38% badanych zadeklarowało chęć wybrania się na wycieczkę do miejsc związanych ze zjawiskami paranormalnymi, jak nawiedzone zamki, domniemane czakramy czy słynne miejsca lądowania UFO.

Ok. 36% badanych deklaruje, że w czasie swoich wycieczek w 2023 r. będzie szukać przyjemności, także erotycznej. Tyle samo zadeklarowało chęć spróbowania psychodelików, ayahuaski i marihuany.

35% turystów stwierdziło, że chętnie odbyłoby podróże bez wychodzenia z domu, w technologii AR lub VR. Możliwe, że już niedługo sprytne urządzenia pozwolą użytkownikom poczuć na własnej skórze np. morską bryzę bez wyjeżdżania gdziekolwiek. Ponad 40% badanych deklaruje, że doświadczenia VR byłyby istotnym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji o rzeczywistym wyjeździe na wakacje w dane miejsce.

Coraz więcej podróżnych marzy o wakacjach poza siecią, z dala od komputerów i telefonów.
Coraz więcej podróżnych marzy o wakacjach poza siecią, z dala od komputerów i telefonów. photoweges, 123RF.com, zdjęcie ilustracyjne

Czego pragną turyści w 2023 r.? Trendy i oczekiwania według badania Booking.com

Aż 58% badanych deklaruje, że w 2023 r. chce wykorzystać wyjazdy, wakacje i urlopy do zwiększenia swoich zdolności przetrwania. Turyści chcą uczyć się rozpalania ognia, pozyskiwania wody, poszukiwania pożywienia w lesie, a nawet przygotowywać się na upadek cywilizacji (39%).

Po pandemii COVID-19 coraz więcej osób chce wybrać się na wakacje poza siecią, czyli bez Internetu i z minimalnym tylko posługiwaniem się telefonem. O takich wakacjach marzy 46% osób zatrudnionych na etat, 39% studentów, 21% emerytów. W przedziale wiekowym tęsknota za oderwaniem się od technologii dominuje u osób młodych, w wieku 24-40 lat (62%) i bardzo młodych, w wieku 18-24 lata (57%).

Badani deklarują chęć wypoczynku na łonie przyrody, a także wzięcie udziału w wyjazdach poświęconych duchowości i medytacji. Chodzi o relaks, odstresowanie
Badani deklarują chęć wypoczynku na łonie przyrody, a także wzięcie udziału w wyjazdach poświęconych duchowości i medytacji. Chodzi o relaks, odstresowanie się, zadbanie o ciało i umysł. shaiith, 123RF.com, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też: Nie tylko Gdańsk. Pomorskie na ferie zimowe 2023. Fajne i nietypowe atrakcje dla dzieci blisko Trójmiasta. Kina 7D, strusie, gokarty i inne

Trendy turystyczne 2023 pod znakiem drożyzny. Jak turyści będą oszczędzać pieniądze?

68% turystów deklaruje, że w czasie planowania wakacji i swoich podróży w 2023 r. zamierza bardzo ostrożnie szacować wydatki. Nie ma się czemu dziwić – w dobie kryzysu energetycznego i inflacji turystyka staje się coraz droższa.

Coraz więcej osób deklaruje, że korzysta z wszelkich możliwości, jakie daje technologia, by zmniejszyć wydatki w czasie podróży (69% w przedziale wiekowym 25-40 lat i 66% w przedziale 41-56 lat). Turyści zwracają też większą niż w minionym roku uwagę na zniżki oferowane w ramach programów lojalnościowych (61% kobiet i 58% mężczyzn).

W jaki sposób ankietowani zamierzają oszczędzać pieniądze na organizacji wakacji?

 • Wykorzystywanie promocji i podróże poza sezonem 63%
 • Rezerwacje z dużym wyprzedzeniem 61%
 • Programy lojalnościowe 60%
 • Organizacja dwóch dłuższych wyjazdów zamiast kilku krótszych 55%

Wydatki rozsądne, ale duże. Na co chcą wydać pieniądze turyści w 2023 r.?

Jednocześnie w 2023 r. wielu turystów planuje mimo wszystko wydać dużo na podróżowanie i nie zamierza odmawiać sobie przyjemności, przygód i nowych doznań, pod warunkiem, że stosunek jakości do ceny będzie odpowiednio korzystny. To kontynuacja trendu revenge travel z 2022 r.: turyści planują wydać oszczędności, które zrobili na odwołanych planach wakacyjnych w czasie pandemii COVID-19.

Na co konkretnie turyści są szczególnie chętni wydać więcej pieniędzy?

 • Przeżycia kulinarne 34%
 • Wygodne zakwaterowanie 32%
 • All inclusive 28%
 • Ubezpieczenie podróżne 27%
 • Bezpośrednie połączenie do miejsca docelowego 25%
 • Wyjątkowe doświadczenia, ekstremalne atrakcje 19%
 • Fundowanie atrakcji bliskim 17%
 • Wspieranie lokalnych małych firm 17%
Turyści deklarują, że w 2023 r. najchętniej będą wydawali pieniądze na przygody kulinarne. Coraz więcej podróżnych chce też spróbować używek, np. ma
Turyści deklarują, że w 2023 r. najchętniej będą wydawali pieniądze na przygody kulinarne. Coraz więcej podróżnych chce też spróbować używek, np. marihuany. happyalex, 123RF.com, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też: YouTube inspiruje turystów. Piechur pokazał na filmie swoją wycieczkę po Tatrach i zachwycił internautów. „Szacun za takie osiągnięcie"

TOP 10 miast na wakacje 2023 według badania Booking.com

Portal Booking.com przeprowadził analizę trendów rezerwacyjnych, dzięki której stworzył listę najpopularniejszych kierunków podróży na 2023 r. Czy globalne trendy oddają Wasze własne marzenia i plany? Przekonajcie się: oto lista TOP kierunków na wakacje 2023 według danych Booking.com.

 1. Sao Paulo w Brazylii
 2. Budva w Czarnogórze
 3. Pudcherry w Indiach
 4. Queretaro w Meksyku
 5. Bolzano we Włoszech
 6. Kota Kinabalu w Malezji
 7. Kalambaka w Grecji
 8. Santa Fe w Stanach Zjednoczonych
 9. Ołomuniec w Czechach
 10. Hobart w Australii

Źródło: Booking.com

Czytaj też: Ranking ulubionych kierunków podróży Polaków w 2022 r. Eksperci zachęcają: w 2023 r. ceny biletów lotniczych mają spaść

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja
od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży