Spis treści
- Rosja i Ukraina w coraz gorszych stosunkach. Władimir Putin uznał Republikę Ługańską i Doniecką
- Gdzie są republiki ługańska i doniecka? Mapa Ukrainy w oczach Rosji
- Noworosja znowu w grze? Rosja daje przyzwolenie samozwańczym republikom
- Rosja uznaje Republikę Doniecką i Ługańską, a co na to prawo międzynarodowe?
- Linie lotnicze rezygnują z kursów na Ukrainę, MSZ odradza podróże
Rosja i Ukraina w coraz gorszych stosunkach. Władimir Putin uznał Republikę Ługańską i Doniecką
Wieczorem 21 lutego 2022 prezydent Rosji wydał orędzie, w którym po długim wykładzie na temat historii Ukrainy uznał istnienie dwóch samozwańczych republik ludowych, czyli Ługańskiej Republiki Ludowej oraz Donieckiej Republiki Ludowej.
To dwa samozwańcze państwa, których nieuznawane przez społeczność międzynarodową władze twierdzą, że odłączyły się od Ukrainy w 2014 roku w wyniku wojny w Donbasie (Donieckim Zagłębiu Węglowym). Część terenów wschodniej Ukrainy została wtedy przejęta przez prorosyjskich separatystów i to oni stanowią jedną stronę konfliktu. Od 2014 roku, kiedy to miejsce miała rewolucja Euromajdan i zagarnięcie Krymu przez Rosję, na tych terenach trwa konflikt między separatystami z obwodu donieckiego i ługańskiego a wojskami Ukrainy.
Gdzie są republiki ługańska i doniecka? Mapa Ukrainy w oczach Rosji
Doniecka Republika Ludowa i Ługańska Republika Ludowa ustanowiły się w 2014 roku, kiedy to wydały orzeczenie o niepodległości od Ukrainy. Według deklaracji obu republik ich teren obejmuje całe obwody ługański i doniecki, jednak w rzeczywistości bojówki DRL i ŁRL kontrolują tylko część tego obszaru. Państwa nie zostały wtedy uznane przez żaden kraj.

Niecały miesiąc po deklaracji niepodległości Republiki Doniecka i Ługańska powołały Federację Noworosji. Twór powstał w Doniecku w trakcie posiedzenia nowej partii. Celem Noworosji miało być zagarnięcie terenów południowo-wschodniej Ukrainy, a więc poza ługańskim i donieckim także obwodów: charkowskiego, dniepropetrowskiego, zaporoskiego, mikołajewskiego, odeskiego i chersońskiego.