IPT - pasek artykułowy

Nowy Jork zima 2021/2022. Ile kosztuje wycieczka, kiedy pojechać, co zobaczyć? Zasady wjazdu, porady praktyczne, główne atrakcje miasta

Emil Hoff
Emil Hoff
Nowy Jork zima 2021/2022. Ile kosztuje wycieczka, kiedy pojechać, co zobaczyć? Zasady wjazdu, porady praktyczne, główne atrakcje miastaEmpire State Building to symbol Nowego Jorku. Wieżowiec otwarto w 1931 r. i do 1973 był najwyższym budynkiem w Nowym Jorku. Po zamachach z 11 września 2001 budynek znowu odzyskał swój tytuł. Empire State Building ma 381 metrów wysokości (443, licząc z anteną) i 103 piętra. Z tarasu widokowego na 86. piętrze rozpościera się zapierająca dech w piersiach panorama Nowego Jorku. Taras jest dostępny od 8 rano do 2 w nocy codziennie, ale za wejście trzeba zapłacić. Bilety należy zarezerwować online, kosztują między 31 a 42 USD. Za dodatkową opłatą można wejść na wyższy taras na 102. piętrze. Touroperatorzy oferują też wycieczki z przewodnikiem po całym budynku.
Nowy Jork zima 2021/2022. Ile kosztuje wycieczka, kiedy pojechać, co zobaczyć? Zasady wjazdu, porady praktyczne, główne atrakcje miastaEmpire State Building to symbol Nowego Jorku. Wieżowiec otwarto w 1931 r. i do 1973 był najwyższym budynkiem w Nowym Jorku. Po zamachach z 11 września 2001 budynek znowu odzyskał swój tytuł. Empire State Building ma 381 metrów wysokości (443, licząc z anteną) i 103 piętra. Z tarasu widokowego na 86. piętrze rozpościera się zapierająca dech w piersiach panorama Nowego Jorku. Taras jest dostępny od 8 rano do 2 w nocy codziennie, ale za wejście trzeba zapłacić. Bilety należy zarezerwować online, kosztują między 31 a 42 USD. Za dodatkową opłatą można wejść na wyższy taras na 102. piętrze. Touroperatorzy oferują też wycieczki z przewodnikiem po całym budynku. Photo by Todd Quackenbush on Unsplash
Stany Zjednoczone po 18 miesiącach izolacji wreszcie otworzyły swoje granice dla turystów z Europy. Od 8 listopada 2021 możemy znowu pojechać na wycieczkę do USA. Czemu nie uczcić tej okazji wypadem do najsłynniejszego miasta kraju – Nowego Jorku? Nadchodząca zima to świetna pora, by wybrać się do USA i przeżyć niezapomniane święta i Nowy Rok w Nowym Jorku. Prezentujemy przewodnik po Wielkim Jabłku: Nowy Jork na zimę 2021/2022. Poznajcie aktualne zasady wjazdu do USA, potrzebne dokumenty, ceny lotów, koszty życia, praktyczne porady i najważniejsze atrakcje Nowego Jorku na zimę 2021/2022.

Spis treści

Nowy Jork: od 8 listopada podróże do Wielkiego Jabłka znowu możliwe

Od 8 listopada 2021 podróżni z Polski mogą wjeżdżać na teren USA, jeśli są w pełni zaszczepieni przeciw koronawirusowi. W przypadku szczepionek dwudawkowych druga dawka powinna być przyjęta najpóźniej 14 dni przed przylotem do USA. UWAGA! W Stanach Zjednoczonych nie akceptuje się szczepionki Sputnik V.

Osoby poniżej 18 roku życia nie muszą przedstawiać dowodu szczepienia przeciw COVID-19, ale wymaga się od nich wykonania testu PCR na koronawirusa i uzyskania negatywnego wyniku w ciągu 72 godzin przed przylotem. Pełna lista nielicznych innych wyjątków od wymogu pełnego zaszczepienia przed wjazdem na teren USA dostępna jest online.

Nowy Jork zima 2021/2022: jakie dokumenty są potrzebne na granicy?

Turyści z Polski nie potrzebują wizy, by wjechać na teren USA. Trzeba jednak złożyć wniosek o akceptację pobytu w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży (ESTA). Można to zrobić online. Wniosek należy złożyć najpóźniej 72 godziny przed wylotem do USA. Opłata wynosi 14 dolarów, ale zgoda udzielona w systemie ESTA jest ważna przez 2 lata.

W stanie i mieście Nowy Jork obowiązują ogólnokrajowe zasady i obostrzenia COVID-19 dla podróżnych. Tylko osoby posiadające dowód pełnego zaszczepienia mogą przemieszczać się w granicach stanu i korzystać z większości usług, jak restauracje, siłownie, muzea, supermarkety, środki komunikacji miejskiej itp.

Nowy Jork zima 2021/2022: ceny wycieczek

Bilety lotnicze. Tuż po otwarciu granic USA dla turystów z Europy 8 listopada 2021 zainteresowanie wycieczkami do Stanów Zjednoczonych gwałtownie wzrosło.

Ceny biletów są nieco niższe niż przed zamknięciem kraju z powodu pandemii koronawirusa 18 miesięcy wcześniej. Średnio za bilet w obie strony trzeba zapłacić ok. 2,5-3 tys. zł. Loty z przesiadkami są tańsze, linie lotnicze oferują także wiele promocji.

Lot w obie strony z Warszawy na lotnisko J. F. Kennedy’ego w Nowym Jorku kosztuje w połowie listopada 2021 średnio nieco ponad 2 tys. złotych i trwa ok. 13 godzin, z przesiadką we Frankfurcie nad Menem. Za nieco ponad 3 tys. zł dolecimy w 10 godzin bez przesiadek.

Do USA Polacy najczęściej wylatują z Warszawy, ale linie lotnicze oferują połączenia z wielu polskich miast, np. Krakowa, Gdańska, Wrocławia i Poznania.

Wycieczki all inclusive. Tuż po otwarciu granic USA dla turystów z Europy biura podróży nie organizują jeszcze wycieczek all inclusive do Nowego Jorku. Niektóre jednak już planują ofertę na wiosnę i lato 2022 r. Np. Itaka oferuje dwutygodniowy pobyt w USA, w tym w Nowym Jorku, w ramach wycieczki all inclusive na przełomie kwietnia i maja 2022 za ok. 12 tys. zł od osoby.

Hotele. Chętnie na spędzenie w Nowym Jorku kilku dni jesienią i zimą 2021/2022 muszą sami zadbać o swój kwaterunek. Oferta hotelowa Nowego Jorku jest bardzo bogata i można znaleźć w niej coś na każdą kieszeń. Np. skromny pokój dla dwóch osób na 7 dni przy Zoo w Bronxie kosztuje w przeliczeniu ok. 1400 zł, nieco wyższy standard można wynająć za ok. 2500 zł.

Nowy Jork zima 2021/2022: informacje praktyczne

Szczepienia. Podróżni wybierający się do Stanów Zjednoczonych nie muszą wykonywać żadnych dodatkowych szczepień, poza tymi na koronawirusa.

Strefa czasowa. W Nowym Jorku i na całym Wschodnim Wybrzeżu USA obowiązuje Eastern Standard Time (EST). Jest tam 6 godzin wcześniej niż w Polsce.

Typ gniazdek. Sieć elektryczna w USA ma niższe napięcie i wyższą częstotliwość niż w Polsce, a gniazdka inny rozstaw dziurek. Dlatego przed wylotem do USA warto zaopatrzyć się w odpowiednią przejściówkę (adapter).

Trzeba też upewnić się, czy nasze urządzenia elektryczne (laptopy, ładowarki do telefonów) działają także przy niższym napięciu. Z reguły tak jest. Jeśli specyfikacja techniczna urządzenia wskazuje, że nie poradzi sobie przy amerykańskich 110 V, trzeba zaopatrzyć się w specjalny transformator. To jednak powinna być ostateczność – transformatory są ciężkie.

Komunikacja miejska. Nowy Jork ma rozbudowany system komunikacji miejskiej. Podróżować po mieście można np. autobusami lub metrem. Bilety kosztują ok. 1-2 USD za przejazd. Można też wykupić specjalne karty na doładowania, które pozwalają oszczędzić nieco pieniędzy.

Dokładny cennik biletów nowojorskiej komunikacji miejskiej można sprawdzić np. TUTAJ.

Kto chce spróbować jazdy słynną nowojorską taksówką, powinien skorzystać najpierw z przelicznika cen online, dostępnego TUTAJ.

Ceny w Nowym Jorku. Nowy Jork to stolica światowego handlu i biznesu (a przynajmniej jedna ze stolic). Miasto jest więc zasadniczo drogie (uchodzi za najdroższe w Stanach Zjednoczonych zarówno dla turystów, jak i stałych mieszkańców), a ceny stają się tym wyższe, im bliżej centrum Manhattanu chcemy się zatrzymać, zjeść czy zamówić taksówkę.

Ceny mogą się więc bardzo różnić w zależności od lokalizacji. Uogólniając, można powiedzieć, że posiłek w taniej restauracji powinien kosztować ok. 20 USD (ale już w nieco lepszej zapłacimy 100 USD za dwie osoby), fast food 9 USD, kawa 5 USD, butelka wody 0,3 l 1,8 USD. Jednorazowe bilety komunikacji miejskiej kosztują niecałe 2 USD, a taksówka przeciętnie ok. 3 USD za rozpoczęcie kursu i 1,9 USD za każdy kilometr.

Nowy Jork zima 2021/2022: najważniejsze atrakcje miasta

Poniżej prezentujemy galerię najważniejszych atrakcji Nowego Jorku. To miejsca, które trzeba zobaczyć podczas pobytu w mieście zimą 2021/2022. Niektóre są płatne, inne zupełnie darmowe. Podpowiadamy także, co warto zobaczyć i zrobić w Nowym Jorku w okresie świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku.

Nowy Jork zima 2021/2022. Ile kosztuje wycieczka, kiedy pojechać, co zobaczyć? Zasady wjazdu, porady praktyczne, główne atrakcje miastaEmpire State Building to symbol Nowego Jorku. Wieżowiec otwarto w 1931 r. i do 1973 był najwyższym budynkiem w Nowym Jorku. Po zamachach z 11 września 2001 budynek znowu odzyskał swój tytuł. Empire State Building ma 381 metrów wysokości (443, licząc z anteną) i 103 piętra. Z tarasu widokowego na 86. piętrze rozpościera się zapierająca dech w piersiach panorama Nowego Jorku. Taras jest dostępny od 8 rano do 2 w nocy codziennie, ale za wejście trzeba zapłacić. Bilety należy zarezerwować online, kosztują między 31 a 42 USD. Za dodatkową opłatą można wejść na wyższy taras na 102. piętrze. Touroperatorzy oferują też wycieczki z przewodnikiem po całym budynku.

Nowy Jork zima 2021/2022. Ile kosztuje wycieczka, kiedy poje...

Brama do Nowego Jorku: Statua Wolności i Wyspa Ellis

Statua Wolności to dar od Francji. Wzniesiono ją w 1886 r. by upamiętnić pomoc, jakiej Francja udzieliła kolonistom w czasie amerykańskiej wojny o niepodległość. Dziś Statua Wolności jest symbolem USA i Nowego Jorku. Można zwiedzać zarówno Muzeum Statuy Wolności jak i samą statuę, wspinając się po wewnętrznej klatce schodowej aż na taras widokowy na szczycie postumentu lub nawet wyżej, na górny taras w koronie posągu.

Na Wyspie Ellis sprawdzano imigrantów, przybywających z Europy do USA w XIX w. Ok. połowy współczesnej populacji Stanów wywodzi się od ludzi, którzy musieli przejść kontrolę graniczną w tym miejscu. Dziś na Wyspie Ellis działa Muzeum Imigracji.
Zorganizowane wycieczki z przewodnikiem po Statui Wolności i Wyspie Ellis kosztują ok. 67 USD od osoby za 3-5 godzin zwiedzania lub 59 USD za 2-3 godziny. Oferta jest szeroka, rezerwacji miejsc online można dokonać np. TUTAJ.

Bilety można także kupić na własną rękę – w zależności od ceny obejmują wejście na sam teren Statuy i oba muzea, na taras dolny posągu (w piedestale) lub także na taras górny (w koronie). Niestety, obecnie (listopad 2021) wejście na taras w koronie zostało wyłączone z oferty turystycznej.

Statua Wolności to dar od Francji. Wzniesiono ją w 1886 r. by upamiętnić pomoc, jakiej Francja udzieliła kolonistom w czasie amerykańskiej wojny o niepodległość.
Statua Wolności to dar od Francji. Wzniesiono ją w 1886 r. by upamiętnić pomoc, jakiej Francja udzieliła kolonistom w czasie amerykańskiej wojny o niepodległość. Dziś Statua Wolności jest symbolem USA i Nowego Jorku. Można zwiedzać zarówno Muzeum Statuy Wolności jak i samą statuę, wspinając się po wewnętrznej klatce schodowej aż na taras widokowy na szczycie postumentu lub nawet wyżej, na górny taras w koronie posągu.Photo by Ferdinand Stöhr on Unsplash

Serce Nowego Jorku: Times Square

Times Square to skrzyżowanie Broadway’u z 7 Aleją. Nazwany został na cześć redakcji gazety New York Times, która jednak po 10 latach przeniosła się w inne miejsce. To jedno z najruchliwszych krzyżowań miasta, zapchane zarówno samochodami, jak i pieszymi, a także jedna z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych miasta.

Zwłaszcza po zachodzie słońca Times Square wygląda niesamowicie, a panujący tu tłok, pośpiech i świecące ze wszystkich stron krzykliwe reklamy, neony i bilbordy dla wielu stanowią kwintesencję miejskiego życia, którą koniecznie trzeba uwiecznić na zdjęciu.

Zagłębie teatrów w Nowym Jorku: Broadway

Broadway to jedna z najdłuższych ulic Manhattanu, przecinająca z północy na południe niemal całą wyspę. Od skrzyżowania z 47 Ulicą w kierunku Central Parku Broadway staje się zbiorczym określeniem zagłębia teatrów, najsłynniejszego w Nowym Jorku i prawdopodobnie na świecie. Przy ulicy zlokalizowanych jest tu ok. 40 sławnych teatrów i scen, na których wystawia się zarówno klasykę, jak i najnowsze i najlepsze przedstawienia teatralne, musicale, sztuki eksperymentalne i charytatywne.

Teatry Broadway’u znają swoją wartość i ceny za bilet na spektakl bywają tu wysokie. Można jednak nieco obejść system i kupić bilety taniej w budce na Times Square lub skorzystać z promocji w aplikacji TodayTix. Można także wykupić wycieczkę z przewodnikiem (w tej roli któryś z pomniejszych aktorów broadway’owych), który pokaże najsławniejsze teatry i opowie najlepsze i najpikantniejsze anegdoty z życia gwiazd sceny. Ceny takich wycieczek zaczynają się od ok. 30 USD za osobę.

Można także obejrzeć vlog podróżniczy na YouTube, np. ten:

Internet pełen jest też zajawek i próbek spektakli oraz musicali broadway’owych:

Przechadzka po ikonie Nowego Jorku: Most Brooklyński

Most łączący Brooklyn z Manhattanem to jedna z ikon Nowego Jorku, w dodatku dostępna za darmo. Most Brooklyński ma ponad 1800 m długości. Został oddany do użytku w 1883 r., a więc – jak na warunki amerykańskie – jest bardzo stary, ale wciąż w pełni sprawny.

Zwiedzanie mostu to świetna okazja na przechadzkę i podziwianie panoramy Manhattanu od południa. Widok jest szczególnie imponujący wieczorem, gdy zapalają się świata zarówno na moście, jak i w całym mieście.

Most łączący Brooklyn z Manhattanem to jedna z ikon Nowego Jorku, w dodatku dostępna za darmo. Most Brooklyński ma ponad 1800 m długości. Został oddany
Most łączący Brooklyn z Manhattanem to jedna z ikon Nowego Jorku, w dodatku dostępna za darmo. Most Brooklyński ma ponad 1800 m długości. Został oddany do użytku w 1883 r., a więc – jak na warunki amerykańskie – jest bardzo stary, ale wciąż w pełni sprawny.

Zwiedzanie mostu to świetna okazja na przechadzkę i podziwianie panoramy Manhattanu od południa. Widok jest szczególnie imponujący wieczorem, gdy zapalają się świata zarówno na moście, jak i w całym mieście.


Photo by Brandon Day on Unsplash

Nowy Jork widziany z góry. Empire State Building

Empire State Building to kolejny symbol Nowego Jorku. Wieżowiec otwarto w 1931 r. i do 1973 był najwyższym budynkiem w Nowym Jorku. Po zamachach z 11 września 2001 budynek znowu odzyskał swój tytuł. Empire State Building ma 381 metrów wysokości (443, licząc z anteną) i 103 piętra.

Z tarasu widokowego na 86. piętrze rozpościera się zapierająca dech w piersiach panorama Nowego Jorku. Taras jest dostępny od 8 rano do 2 w nocy codziennie, ale za wejście trzeba zapłacić. Bilety należy zarezerwować online, kosztują między 31 a 42 USD. Za dodatkową opłatą można wejść na wyższy taras na 102. piętrze. Touroperatorzy oferują też wycieczki z przewodnikiem po całym budynku.

Oaza zieleni w Nowym Jorku: Central Park

Central Park to nowojorska oaza zieleni o powierzchni 341 hektarów, położona w środku Manhattanu. Założono go w 1857 r., kiedy tereny obecnego parku stanowiły odludzie. Dziś Central Park przedstawia niezwykły widok: ciasna i wysoka zabudowa miasta urywa się nagle, jakby ktoś przeciął ją nożem, dając miejsce morzu cieleni.

W Central Parku stoi ok. 26 tys. drzew, są tu sztuczne jeziorka i cieki wodne, działa zoo i kilka restauracji. To ulubione miejsce wypoczynkowe nowojorczyków. Można się tu przechadzać, biegać i oglądać liczne rzeźby i pomniki, z których największy jest posąg – uwaga – króla Władysława Jagiełły, dłuta Stanisława Kazimierza Ostrowskiego, ustawiony w 1945 r.

Central Park to nowojorska oaza zieleni o powierzchni 341 hektarów, położona w środku Manhattanu. Założono go w 1857 r., kiedy tereny obecnego parku
Central Park to nowojorska oaza zieleni o powierzchni 341 hektarów, położona w środku Manhattanu. Założono go w 1857 r., kiedy tereny obecnego parku stanowiły odludzie. Dziś Central Park przedstawia niezwykły widok: ciasna i wysoka zabudowa miasta urywa się nagle, jakby ktoś przeciął ją nożem, dając miejsce morzu zieleni.
Photo by Jermaine Ee on Unsplash

Nowy Jork stolicą sztuki: Metropolitan Museum of Art

Nowojorskie Metropolitan Museum of Art to jedno z największych i najsłynniejszych muzeów świata. Stoi na terenie Central Parku, więc można uczynić je celem przechadzki po środkowym Manhattanie. W Metropolitan Museum of Art można oglądać zabytki sztuki i kultury z niemal wszystkich zakątków świata i epok.

Choć można by pomyśleć, że wejście do takiej świątyni sztuki, i to jeszcze w środku Nowym Jorku, będzie kosztować co najmniej nerkę, turyści będą zaskoczeni: za wejście do Muzeum płaci się 25 USD, czyli tylko nieco ponad połowę tego, co trzeba wyłożyć za wjazd na taras Empire State Building, a dzieci poniżej 12 roku życia, obywatele stanu Nowy Jork i uczniowie z sąsiednich stanów wchodzą za darmo.

Bilety trzeba rezerwować z wyprzedzeniem, bo w związku z sytuacją pandemiczną tylko określona ilość zwiedzających może jednocześnie przemieszczać się po galeriach.

Bilety trzeba rezerwować z wyprzedzeniem, bo w związku z sytuacją pandemiczną tylko określona ilość zwiedzających może jednocześnie przemieszczać się
Bilety trzeba rezerwować z wyprzedzeniem, bo w związku z sytuacją pandemiczną tylko określona ilość zwiedzających może jednocześnie przemieszczać się po galeriach.

Photo by Alex Simpson on Unsplash

Nowy Jork bohaterem i ofiarą. Miejsce pamięci zamachów 9/11

11 września 2001 r. skończył się wiek XX i zaczął XXI. Nowe stulecie narodziło się wśród huku walących się wieżowców. Zamachy terrorystyczne, które dotknęły tego dnia Nowy Jork i Waszyngton, wstrząsnęły całym światem i wysłały Stany Zjednoczone na „wojnę z terroryzmem”, która w praktyce oznaczała rozpętanie kilku wojen na Bliskim Wschodzie. Skutki wydarzeń z 11 września 2001 do dziś kształtują amerykańskie myślenie o polityce światowej i myślenie świata o Stanach Zjednoczonych.

W miejscu, gdzie stały Wieże WTC, zburzone w trakcie zamachów, stoją dziś dwa śródmiejskie stawy, otoczone zielenią. Można też zwiedzić pobliskie Muzeum, upamiętniające ponure wydarzenia, ofiary zamachów i bohaterów biorących udział w akcji ratunkowej. Bilet kosztuje 26 USD, można zarezerwować wizytę online.

Nowy Jork na bogato. Dworzec Grand Central

Grand Central to otwarty w 1913 r. nowojorski dworzec kolejowy, słynny z wielkiego natężenia ruchu (przed pandemią ok. 750 tys. pasażerów dziennie) i niezwykłej architektury. Dworzec ma wielkie rozmiary, ściany w kolorze złota i konstelacje gwiezdne na suficie. Przypomina raczej barokowy pałac niż stację kolejową.

Dworzec Grand Central można zwiedzić zupełnie za darmo. Między jego 44 peronami można znaleźć wiele restauracji, sklepów i atrakcji dla dzieci.

Grand Central to otwarty w 1913 r. nowojorski dworzec kolejowy, słynny z wielkiego natężenia ruchu (przed pandemią ok. 750 tys. pasażerów dziennie) i
Grand Central to otwarty w 1913 r. nowojorski dworzec kolejowy, słynny z wielkiego natężenia ruchu (przed pandemią ok. 750 tys. pasażerów dziennie) i niezwykłej architektury. Dworzec ma wielkie rozmiary, ściany w kolorze złota i konstelacje gwiezdne na suficie. Przypomina raczej barokowy pałac niż stację kolejową.

Dworzec Grand Central można zwiedzić zupełnie za darmo. Między jego 44 peronami można znaleźć wiele restauracji, sklepów i atrakcji dla dzieci.


Photo by Stephen H on Unsplash

Nowy Jork na jeszcze bogaciej. Financial District

Wbrew nazwie, nowojorski Financial District (południowy koniuszek wyspy Manhattan) to nie dzielnica przeznaczona tylko dla banków i centrów konferencyjnych dla największych korporacji. To jedna z najstarszych dzielnic Nowego Jorku i jest tu wiele miejsc do zwiedzenia.

To właśnie tutaj ma siedzibę słynna Giełda Papierów Wartościowych przy Wall Street. Nieopodal stoi słynny posąg szarżującego byka, który symbolizuje amerykańską witalność i siłę. Pośrodku dzielnicy poświęconej władzy i pieniądzom wznosi się także – jakby dla kontrastu - jedna z najstarszych budowli w Nowym Jorku – Trinity Church. Na cmentarzu przykościelnym znaleźć można nagrobki jednych z najbardziej znanych Amerykanów, np. Alexandra Hamiltona (o którym można także posłuchać piosenek na nieodległym Broadway’u).

Nowy Jork z rozmachem: Centrum Rockefellera

Komu podobało się zwiedzanie finansowego serca Nowego Jorku, może przedłużyć sobie wrażenia i zrobić wycieczkę do Centrum Rockefellera. To nie jeden budynek, lecz kompleks 19 wieżowców, ukończonych w 1939 r. Był to swego czasu największy prywatny projekt budowlany na świecie, finansowany przez rodzinę Rockefellerów, uchodzących za królów nafty.

Do dziś w budynkach Centrum Rockefellera mają swe siedziby międzynarodowe firmy. Co ciekawe, Centrum stanowi także ośrodek sztuki, a na terenach skwerów i dziedzińców organizuje się tu liczne okolicznościowe imprezy, na które tłumnie ściągają nowojorczycy.

To właśnie w Centrum Rockefellera staje co roku największa w Nowym Jorku bożonarodzeniowa choinka, która koniecznie powinien zobaczyć każdy, kto wybierze się do miasta w okresie świątecznym. Uroczyste zapalenie świateł na choince będzie miało miejsce 1 grudnia 2021.

Centrum Rockefellera można zwiedzać z przewodnikiem codziennie między 10:00 a 22:00. Turyści mogą też podziwiać panoramę Nowego Jorku z wysokości 70. piętra wieżowca. Bilety kosztują 27 USD bez tarasu widokowego i 56 USD z tarasem widokowym. Można je zamówić online.

Święta 2021 w Nowym Jorku

Okres świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku to jeden z najlepszych sezonów na odwiedziny w Nowym Jorku. Miasto pokrywa się wtedy świątecznymi dekoracjami, place rozświetlają choinki, a przy odrobinie szczęścia pada też śnieg. Trudno znaleźć inne miasto, w którym atmosfera świąt jest tak gęsta, jak w Nowym Jorku w drugiej połowie grudnia.

Turyści z sąsiednich stanów i zagranicy tłumie zjeżdżają się do miasta, by zrobić świąteczne zakupy na nowojorskich jarmarkach bożonarodzeniowych. Największe organizowane są w Bryant Park i przy Union Square. Atrakcjami są tutaj głównie niekończące się stragany z rękodziełem, ozdobami świątecznymi i jedzeniem. W Bryant Park rozlewane jest także lodowisko, gdzie chętni mogą pojeździć na łyżwach.

W centrum rozrywkowym Radio City Music Hall organizowany jest coroczny spektakl bożonarodzeniowy, w czasie którego popis choreografii daje ponad 140 tancerek i tancerzy. Bilety na spektakl można zarezerwować online TUTAJ, niestety są dość drogie – w przeliczeniu ponad 300 zł od osoby.

Próbkę przedstawienia w wykonaniu zespołu The Rockettes możecie obejrzeć na YouTube:

Nowy Rok 2021/2022 w Nowym Jorku

Nowy Jork to także jedno z najpopularniejszych w całych Stanach Zjednoczonych miejsc na powitanie Nowego Roku. Imprezy organizowane są w całym mieście, płatne lub darmowe. Największa odbywa się na Times Square i jest transmitowana w telewizji.

Powitanie Nowego Roku na Times Square to tak naprawdę cała siatka imprez. W mieście działają firmy wyspecjalizowane w ich organizacji i sprzedaży łączonych biletów i wejściówek. Wejściówkę, dającą wstęp na wszystkie wydarzenia noworoczne na Times Square można nabyć online za 200 USD.

UWAGA! Zgodnie z zapowiedzią burmistrza Nowego Jorku, impreza noworoczna i powitanie 2022 r. na Times Square dostępne będą tylko dla osób w pełni zaszczepionych na COVID lub posiadających negatywny wynik testu na koronawirusa, wykonanego w ciągu 72 godzin przed początkiem zabawy.

Tak wyglądało powitanie roku 2020 na Times Square w Nowym Jorku:

Nowy Jork zima 2021/2022. Ile kosztuje wycieczka, kiedy pojechać, co zobaczyć? Zasady wjazdu, porady praktyczne, główne atrakcje miastaEmpire State Building to symbol Nowego Jorku. Wieżowiec otwarto w 1931 r. i do 1973 był najwyższym budynkiem w Nowym Jorku. Po zamachach z 11 września 2001 budynek znowu odzyskał swój tytuł. Empire State Building ma 381 metrów wysokości (443, licząc z anteną) i 103 piętra. Z tarasu widokowego na 86. piętrze rozpościera się zapierająca dech w piersiach panorama Nowego Jorku. Taras jest dostępny od 8 rano do 2 w nocy codziennie, ale za wejście trzeba zapłacić. Bilety należy zarezerwować online, kosztują między 31 a 42 USD. Za dodatkową opłatą można wejść na wyższy taras na 102. piętrze. Touroperatorzy oferują też wycieczki z przewodnikiem po całym budynku.

Nowy Jork zima 2021/2022. Ile kosztuje wycieczka, kiedy poje...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży