Nowy ranking przełamuje stereotypy o Polsce. Nasz kraj zajął drugie miejsce w całej Unii Europejskiej w zaskakującej kategorii

Emil Hoff
Emil Hoff
Nowy ranking Eurostatu zaskoczy chyba każdego Polaka. Nasz kraj zajął drugie miejsce w niezwykłym zestawieniu, wyprzedzając Włochy, Hiszpanię, Chorwację, a nawet Niemcy.
Nowy ranking Eurostatu zaskoczy chyba każdego Polaka. Nasz kraj zajął drugie miejsce w niezwykłym zestawieniu, wyprzedzając Włochy, Hiszpanię, Chorwację, a nawet Niemcy. TomasSereda, iStock / Getty Images Plus, zdjęcie ilustracyjne
Eurostat opublikował wyniki najnowszych badań, zakrojonych na szeroką skalę i obejmujących wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej. Najnowszy ranking pokazuje, jak narody Europy oceniają jeden z najważniejszych aspektów życia. W zaskakującym rankingu Polska wypadła wprost świetnie, wyprzedzając niemal wszystkie kraje, w tym Niemców, Francuzów, Włochów i Greków. Ten ranking naprawdę przełamuje stereotypy o Polakach – przekonajcie się dlaczego.

Spis treści

Ten ranking zaskoczy każdego. Polacy na drugim miejscu w całej Europie

O Polsce i Polakach krąży wiele stereotypów. Stereotypy, jako uproszczenia, zawsze naginają rzeczywistość, a czasem są wprost krzywdzące. Są jednak takie opinie o Polakach, z którymi sami się zgadzamy, na przykład ta, że Polacy kochają narzekać.

Zobacz w galerii:

Narzekamy na pogodę i rząd, na powietrze i na deszcz (albo na suszę), na rodzinę i kolegów, z pasją na sąsiadów, na ceny, na kurierów, na kolejki w sklepach, na samych siebie. Można pomyśleć, że Polacy są z natury narodem ponurym i niezadowolonym z życia, który swoją główną radość znajduje w wynajdywaniu kolejnych powodów do narzekania.

Tymczasem rzeczywistość może być zupełnie inna, co pozwalają odkryć dopiero zakrojone na szeroką skalę badania statystyczne.

Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat) opublikował wyniki badań nad poziomem szczęścia i zadowolenia z życia mieszkańców wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej. Wyniki tego rankingu mogą być dla wielu bardzo zaskakujące. Polska zajęła w nim drugie!

Czytaj też: Gdzie na wakacje w 2024 roku? Eksperci wskazali 24 najlepsze miejsca. Zakochacie się w tych magicznych zakątkach!

Jak powstał ranking najszczęśliwszych narodów Europy?

Ranking poziomu zadowolenia z życia, stworzony przez Eurostat, obejmuje wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej.

Badania przeprowadzono w 2022 r., niezwykłym i niepokojącym, w którym Rosja napadła na Ukrainę, zmieniając stosunki i nastroje w całej Europie.

Badacze Eurostatu analizowali kilka głównych czynników, stanowiących o poziomie szczęścia:

  • Materialne warunki życia
  • Zdrowie
  • Wykształcenie
  • Wypoczynek i relacje towarzyskie
  • Bezpieczeństwo fizyczne i ekonomiczne
  • Sprawy państwowe: jakość rządu, prawa i wolności
  • Warunki naturalne
  • Ogólna jakość życia

Następnie wyniki ważono, uśredniano i przeliczano na wskaźnik poczucia szczęścia, od 0 (totalne nieszczęście i dramat ludzki) do 10 (euforia).

Czytaj też: Karnawał 2024: 9 najbardziej niesamowitych imprez w Europie. Bitwa na pomarańcze, pogrzeb sardynki, parada kurentów i inne tradycje

Ranking szczęścia: poznajcie wyniki niezwykłego zestawienia

W galerii poniżej prezentujemy wyniki nowego rankingu Eurostatu. Znajdziecie w niej odpowiedzi na pytania o to:

  • Który naród w Europie jest najszczęśliwszy?
  • Które miejsce zajęli Niemcy?
  • Czy to prawda, że Skandynawowie są bardzo szczęśliwi?
  • Jak szczęśliwi są Grecy albo Włosi, mieszkający w tak pięknych krajach?
  • Jak do szczęścia ma się wiek, płeć, wykształcenie czy geografia?

Zapraszamy do galerii:

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja
od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży