Od soboty będzie można zwiedzać cały gmach główny Muzeum Tatrzańskiego przy Krupówkach

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Odnowiony gamach główny Muzeum Tatrzańskiego będzie można zwiedzać od soboty
Odnowiony gamach główny Muzeum Tatrzańskiego będzie można zwiedzać od soboty Marcin Szkodziński
Muzeum Tatrzańskie otwiera gmach główny przy Krupówkach dla zwiedzających. Po przeszło dwóch latach znów udostępniona zostanie stała ekspozycja w muzeum.

Gmach główny zakopiańskiego muzeum przez ostatnie dwa lata przeszedł gruntowy remont. Roboty budowlane objęty cały budynek – od piwnic aż po dach. Prace remontowe skończyły się co prawda kilka miesięcy temu, jednak od tamtej pory muzealnicy przygotowywali odnowioną stałą ekspozycję. W sobotę mieszkańcy Zakopanego i turyści będą mogli zobaczyć, jak zmienił się gmach przy Krupówkach.

- Wystawa, którą otwieramy dla Państwa w odnowionym głównym gmachu Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, jest już piątą z kolei stałą ekspozycją muzealną zorganizowaną w tej przestrzeni i zarazem siódmą w długiej historii naszej instytucji – informuje Muzeum Tatrzańskie. - O sposobie prezentowania muzealnych zbiorów decydowała zawsze ich liczba, warunki lokalowe, zmieniająca się metodyka organizowania wystaw muzealnych, różne koncepcje opisywania otaczającej nas rzeczywistości, a w dziedzinie nauk przyrodniczych nowe osiągnięcia naukowe.

Jak mówi Michał Murzyn, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego, będzie to cała ekspozycja w gmachu głównym, która będzie opowiadała o historii, kulturze i przyrodzie Tatr i Podhala.

- Ekspozycja ta będzie poświęcona etnografii, historii, przyrodzie ożywionej i nieożywionej. Właściwie tematyka będzie podobna jak w starej ekspozycji. Została to jednak trochę inaczej zakomponowane, w bardziej nowoczesny sposób. Mimo jednak jednak nowych technologii nie zabraknie jednak oryginalnych eksponatów - mówi Michał Murzyn, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego.
Nowa wystawa opowiada z perspektywy spotkania – wydarzenia, które rozpoczęło się przeszło półtora wieku temu i trwa do dziś. - Miejscem tego spotkania jest Zakopane i Tatry, a uczestnikami miejscowa ludność, osoby przyjeżdżające z różnych części Polski oraz tatrzańska przyroda. Jego energią jest kultura regionalna i majestat najwyższych polskich gór wraz z ich naturalnym bogactwem. Jego efekty to między innymi styl zakopiański w architekturze i sztuce użytkowej, inspiracje podhalańskim folklorem w muzyce i literaturze, fenomen współczesnego podhalańskiego malarstwa na szkle, a w przestrzeni Tatr ich eksploracja gospodarcza, naukowa, turystyczna i wreszcie ochrona – zachęca Muzeum Tatrzańskie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży