Odpowiedzialne podróżowanie, czyli jak zwiedzać świat i dbać o środowisko. Czy można podróżować odpowiedzialnie z biurem podróży?

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Odpowiedzialne podróżowanie, czyli metoda mówiąca o tym, jak zwiedzać świat i dbać o środowisko. Czy można podróżować odpowiedzialnie z biurem podróży?
Odpowiedzialne podróżowanie, czyli metoda mówiąca o tym, jak zwiedzać świat i dbać o środowisko. Czy można podróżować odpowiedzialnie z biurem podróży? 123RF.com / winedonuts / Zdjęcie ilustracyjne
W obecnych czasach, dzięki postępowi technologicznemu, praktycznie każde miejsce na świecie jest dla nas dostępne. Przyzwyczailiśmy się jednak do zamykania w turystycznej bańce, a unikalna przyroda w niektórych częściach świata niszczona jest na rzecz masowej turystyki - jak temu zapobiec? Odpowiedzią na te problemy jest odpowiedzialne podróżowanie, czyli metoda mówiąca o tym, jak zwiedzać świat i dbać o środowisko. Czy można podróżować odpowiedzialnie z biurem podróży?

Spis treści

Czym jest odpowiedzialne podróżowanie?

Odpowiedzialne podróżowanie, inaczej turystyka zrównoważona (ang. sustainable tourism) to metoda podróżowania idealna dla osób, którym nie jest obojętny stan środowiska naturalnego i zdają sobie sprawę z wpływu turystyki na jego jakość. Definicja Światowej Organizacji Turystyki określa ten sposób jako spełniający wszystkie potrzeby ekonomiczne, społeczne i estetyczne, przy zachowaniu integralności kulturowej czy różnorodności biologicznej regionu, nie zaburzając odbywających się procesów ekologicznych.

Zasady takiego zwiedzania, czyli jak pomóc środowisku?

Chcąc podróżować odpowiedzialnie, trzeba pamiętać o stosowaniu kilku zasad. Jak zachowywać się jak turysta popierający tę ideę?

  1. Podróżuj do miejsc mało znanych, nietkniętych przez masową turystykę
  2. Okazuj szacunek mieszkańcom odwiedzanego miejsca. Dotyczy to m.in. kwestii religijnych czy kulturowych
  3. Unikaj miejsc, w których zwierzęta wykorzystywane są do zabawiania tłumu
  4. Podczas wyprawy skorzystaj z pomocy lokalnego przewodnika
  5. Jeśli to możliwe, wybieraj ekologiczne środki transportu
  6. Stołuj się w lokalnych restauracjach
  7. Zbieraj wszystkie wygenerowane przez siebie odpady

Kto może korzystać z takiej metody podróżowania?

Odpowiedź brzmi: każdy. Ze wspomnianych rozwiązań mogą, a nawet powinni, korzystać wszyscy - bez względu na wiek, sytuację finansową czy miejsce zamieszkania. Odpowiedzialne podróżowanie nie określa także żadnej dopuszczalnej odległości - udając się na drugi koniec świata także możemy zatroszczyć się o naturę.

Czy da się podróżować odpowiedzialnie z biurem podróży?

Chociaż część touroperatorów w znacznej większości oferuje wyjazdy do popularnych kurortów, które nie mają za wiele wspólnego z ideą dbania o środowisko, istnieją także oferty wycieczek dedykowane tym, których przejmuje los naszej planety. Czym się charakteryzują? To wyjazdy w ciekawe i niezatłoczone przez turystów miejsca, dokładnie przemyślanym środkiem transportu. Ważne jest także szanowanie zwyczajów i kultury lokalnej społeczności. W tej kwestii pokrywa się to m.in. z ideą slow travel, która polega na daniu sobie czasu, by zapoznać się kulturą odwiedzanej destynacji i „poczuć ją”, omijając najbardziej popularne lokalizacje turystyczne. Stosując się do tej zasady, poczujecie się jak prawdziwi mieszkańcy danego miejsca.

Zabierz energię ze sobą

Materiały promocyjne partnera

Odwiedzając różne miejsca, powinniśmy szanować miejscową ludność, ich kulturę i zwyczaje, pamiętając, że jesteśmy tu tylko gośćmi. W ten sposób turystyka może być świadoma, odpowiedzialna. Co więcej, staramy się także pomagać lokalnym społecznościom, zwłaszcza że wiele naszych wyjazdów odbywa się do miejsc, gdzie ludzie żyją w dużo gorszych warunkach niż w Polsce - powiedziała Wioletta Drozdowska-Malicka, country manager Biura Podróży Albatros w Polsce w rozmowie z portalem polityka.pl.

Podobne stanowisko reprezentuje Logos Travel - organizowane wyprawy, według touroperatora, wpasowują się w tę ideę.

Logos Travel chce budować świadomość klientów poprzez edukację ekologiczną oraz informacje przekazywane przed podróżą. Odpowiedzialny podróżnik wie bowiem, jaki wpływ wywiera turystyka na ekosystemy, społeczności lokalne oraz dziedzictwo kulturowe danego obszaru. Dlatego też przy ustalaniu trasy, dłuższego zastanowienia wymaga zawsze wybór odpowiednich środków lokomocji tak, aby było ciekawie, ale też ekologicznie. Na spotkaniach przygotowujących do wyjazdu szczegółowo omawiane są trasy oraz założenia wyjazdu ze wskazaniem na aspekty ochrony środowiska - czytamy na stronie biura podróży.

Organizację wyjazdów zgodnych z zasadami odpowiedzialnego podróżowania deklaruje także biuro Soul Travel.

Począwszy od unikania atrakcji ze zwierzętami (np. delfinarium, niektóre safari) po wspieranie rozwoju lokalnej społeczności. Ani ludzi ani zwierząt nie traktujemy jak atrakcji. Programy naszych wypraw nie przewidują zoo czy sierocińców dla zwierząt. Nie uczestniczymy też w sztucznie kreowanym show dla turystów. Bardziej autentyczne jest codzienne życie mieszkańców i zwierzęta na wolności niż tematyczne „wioski” i delfinaria - informuje touroperator.

To tylko kilka przykładów - wiele biur podróży, chcąc kreować pewien rozsądny trend lub odpowiadać na potrzeby bardziej świadomych klientów, decyduje się na organizację wypraw, które można określić mianem „odpowiedzialnych”. Coraz większa część społeczeństwa nie patrzy obojętnie na krzywdę ludzi, zwierząt czy negatywnie wpływający na środowisko ślad, który ciężko usunąć. Czy zwiększona świadomość klientów biur podróży przełoży się na coraz większą liczbę etycznych wypraw, które zastąpią turystykę masową? Tego dowiemy się prawdopodobnie za kilka dobrych lat.

Źródło: polityka.pl, wyprawy.pl, krakowairport.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży