IPT - pasek artykułowy

Opóźnione loty na święta 2022. Strajki, paraliż lotnisk, atak zimy. Gdzie będzie najwięcej problemów na lotniskach w grudniu 2022?

Emil Hoff
Emil Hoff
W grudniu 2022 loty do Wielkiej Brytanii będą utrudnione z powodu strajków pracowników lotnisk. Należy spodziewać się opóźnień i odwołań lotów, zwłaszcza jeśli planowaliście lądować na stołecznych lotniskach. Chaos grozi nie tylko Wielkiej Brytanii - strajki ogłoszono także w Hiszpanii, bardzo popularnej wśród polskich turystow w okresie zimowym. Kiedy dokładnie nastąpi najwięcej utrudnień? Podaemy daty strajków. Zdjęcie na licencji CC BY 2.0.
W grudniu 2022 loty do Wielkiej Brytanii będą utrudnione z powodu strajków pracowników lotnisk. Należy spodziewać się opóźnień i odwołań lotów, zwłaszcza jeśli planowaliście lądować na stołecznych lotniskach. Chaos grozi nie tylko Wielkiej Brytanii - strajki ogłoszono także w Hiszpanii, bardzo popularnej wśród polskich turystow w okresie zimowym. Kiedy dokładnie nastąpi najwięcej utrudnień? Podaemy daty strajków. Zdjęcie na licencji CC BY 2.0. Antonio Zugaldia, Flickr.com, CC BY 2.0, zdjęcie ilustracyjne
Lotniska w Wielkiej Brytanii muszą stawić czoło potężnym strajkom, zaplanowanym na grudzień 2022 i styczeń 2023. Strajkują także związkowcy w Hiszpanii. Do tego wszystkiego dochodzi nagły atak zimy, który zmusił do koczowania na lotniskach dziesiątki tysięcy pasażerów w Zjednoczonym Królestwie. Niestety, wiele wskazuje na to, że chaos na lotniskach Europy, który niejednemu turyście zepsuł wakacje latem 2022, wróci na święta Bożego Narodzenia i sylwestra. Gdzie można spodziewać się najwięcej kłopotów, opóźnionych lub nawet odwłanych lotów? Podajemy daty strajków i protestów.

Spis treści

Opóźnione loty, odwołane rezerwacje. Chaos na brytyjskich lotniskach na święta i sylwestra 2022/23

Wielka Brytania przygotowuje się do pierwszych od trzech lat świąt Bożego Narodzenia i obchodów Nowego Roku bez obostrzeń COVID-19. Na lotniskach spodziewane jest rekordowe natężenie ruchu.

Niestety, wiele wskazuje na to, że te święta wcale nie będą łatwiejsze dla podróżnych od tych z okresu pandemii. Związek zawodowy pracowników służby cywilnej (Public and Commercial Services Union, PCS) zapowiedział ustami swego prezesa, Marka Serwotki, ogólnokrajowy strajk od połowy grudnia 2022 do połowy stycznia 2023. Oznacza to, że lotniska w Wielkiej Brytanii mogą zostać sparaliżowane w okresie największego ruchu przed Bożym Narodzeniem i sylwestrem.

Strajki mają zostać zorganizowane w dniach:

 • 16 grudnia 2022 (strajk obsługi bagażowej na lotnisku Heathrow)
 • 23-26 grudnia 2022
 • 28-31 grudnia 2022

Obejmą lotniska:

 • Heathrow i Gatwick (w Londynie)
 • Manchester
 • Birmingham
 • Glasgow
 • Cardiff
 • port promowy Newhaven

Ocenia się, że strajki na lotniskach mogą zakłócić ok. 10 tys. lotów i utrudnić podróże od 600 tys. do 2 mln pasażerów.

O co chodzi związkowcom? Domagają się m.in. podwyżki płac i emerytur i gwarancji zatrudnienia. Są zdeterminowani. Mark Serwotka nie kryje, że związek PCS chce uderzyć w brytyjski rząd możliwie boleśnie i specjalnie nie publikuje na razie harmonogramu strajków, by dać władzom jak najmniej czasu na reakcję i wprowadzenie awaryjnych rozwiązań.

Strajki na lotniskach to fatalna wiadomość także dla Polaków, którzy mają rodziny w Anglii i chcieliby spędzić razem z nimi święta, czy to w kraju, czy na Wyspach Brytyjskich.

W grudniu 2022 loty do Wielkiej Brytanii będą utrudnione z powodu strajków pracowników lotnisk. Należy spodziewać się opóźnień i odwołań lotów, zwłaszcza
W grudniu 2022 loty do Wielkiej Brytanii będą utrudnione z powodu strajków pracowników lotnisk. Należy spodziewać się opóźnień i odwołań lotów, zwłaszcza jeśli planowaliście lądować na stołecznych lotniskach. Chaos grozi nie tylko Wielkiej Brytanii - strajki ogłoszono także w Hiszpanii, bardzo popularnej wśród polskich turystow w okresie zimowym. Kiedy dokładnie nastąpi najwięcej utrudnień? Podaemy daty strajków. Zdjęcie na licencji CC BY 2.0. Antonio Zugaldia, Flickr.com, CC BY 2.0, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też: Święta i sylwester 2022/23 poza domem: to ostatnia szansa. Czy są jeszcze miejsca w hotelach i ile kosztują noclegi?

Problemy na lotniskach przez strajk straży granicznej. Kolejne opóźnienia lotów

Na przełomie grudnia i stycznia strajkować mają m.in. członkowie straży granicznej, zajmujący się na lotniskach odprawą paszportową, imigracyjną i celną. To oznacza utrudnienia w ruchu dla podróżnych i długie kolejki.

Wiele wskazuje na to, że w grudniu na brytyjskie lotniska wróci chaos, przed którym drżeli turyści latem. W okresie wakacji 2022 porty lotnicze w Wielkiej Brytanii okazały się niewydolne z powodu cięć kadrowych, przeprowadzonych w okresie pandemii COVID-19. Wielkie liczby turystów, chcących zwiedzać świat po zniesieniu obostrzeń, wywołały na lotniskach zastoje, długie kolejki i bałagan komunikacyjny. Wiele lotów odwołano i przełożono. Czy tak może być też w grudniu?

Fala strajków ma utrudnić pracę brytyjskich lotnisk w okresie świąt Bożego Narodzenia i sylwestra 2022/23.
Fala strajków ma utrudnić pracę brytyjskich lotnisk w okresie świąt Bożego Narodzenia i sylwestra 2022/23. maciejbledowski, 123RF.com, zdjęcie ilustracyjne

Lotnisko Heathrow już ostrzega podróżnych

Jak donosi The Guardian, lotnisko Heathrow, największe w Londynie, rozesłało ostrzeżenie o możliwych zmianach godzin i terminów lotów do osób planujących podróże w okresie świąteczno-noworocznym. Loty mają być przenoszone z godzin szczytu na popołudnie, tak by ułatwić pracownikom koordynację i czasowe załatwienie wszystkich formalności związanych z odlotami i przylotami.

Ostrzeżenie rozesłane do pasażerów przez władze lotniska wynika częściowo z zapowiadanych strajków, a częściowo z braków kadrowych, z którymi boryka się port. Niedobór pracowników będzie stanowił naturalny problem w okresie świąteczno-noworocznym, który ma być dla lotnisk najbardziej pracowity od trzech lat. Władze lotniska Heathrow oficjalnie podają, że muszą zatrudnić ok. 25 tys. osób, by odzyskać przepustowość z 2019 r.

Opóźnienia w kontroli celnej, imigracyjnej i paszportowej mogą sparaliżować lotniska.
Opóźnienia w kontroli celnej, imigracyjnej i paszportowej mogą sparaliżować lotniska. linkdealer, 123RF.com, zdjęcie ilustracyjne

Jak nie strajk, to zima: pogoda przeciw turystom w Wielkiej Brytanii

Okazuje się, że pasażerowie samolotów muszą martwić się nie tylko o grudniowe strajki, ale też o zimową pogodę. Zima przyszła do Zjednoczonego Królestwa nagle, 11 grudnia 2022, i zaskoczyła pracowników lotnisk w całym kraju. Opady śniegu z początku tygodnia uniemożliwiły wielu pracownikom dotarcie na miejsce i tym samym doszło do kolejnej fali komplikacji dla podróżnych: opóźniono lub odwołano wiele lotów.

Komplikacje pogodowe dotknęły także polskich turystów, chcących dostać się lub wydostać z Londynu. Popularny przewoźnik Wizz Air wydał oświadczenie, w którym przeprosił pasażerów za niedogodności i zapewnił, że stara się zapewnić zakwaterowanie w hotelu wszystkim podróżnym, którzy utknęli na lotnisku na dłuższy czas. Dodał jednak, że z powodu wielkiej liczby ofiar pogody – sięgającej dziesiątek tysięcy – znalezienie noclegu dla każdego może zająć sporo czasu.

- Zespoły Wizz Air ciężko pracują, aby przywrócić normalne funkcjonowanie, jednak na tym etapie istnieje wiele czynników, na które linia lotnicza nie ma wpływu – czytamy w oświadczeniu. - Wizz Air poinformował swoich pasażerów, którzy dokonali rezerwacji bezpośrednio przez wizzair.com lub aplikację mobilną, o obecnej sytuacji i możliwościach zmiany rezerwacji lotów, podczas gdy pasażerowie, którzy dokonali rezerwacji za pośrednictwem pośrednika, powinni zwrócić się do tych firm w celu uzyskania dalszych informacji.

Brytyjskie lotniska najbardziej stresujące na świecie

Sytuacja na lotniskach Wielkiej Brytanii nie nastraja podróżnych optymistycznie. Widać to np. w nowym rankingu najbardziej stresujących lotnisk świata, w którym brytyjskie porty lotnicze zajmują czołowe pozycje.

Opóźnione loty także w Hiszpanii

Spółka Aena, obsługująca lotniska w Hiszpanii, także ma zamiar strajkować w okresie świąteczno-noworocznym. Protesty mają na celu wymuszenie na hiszpańskim ministerstwie transportu podwyżek płac. By strajki były możliwie bolesne, związek zawodowy CC OO zaplanował je tuż przed Bożym Narodzeniem 2022, sylwestrem 2023, a potem w okresie Święta Trzech Króli, w dniach:

 • 22-23 grudnia 2022
 • 30-31 grudnia 2022
 • 6 i 8 stycznia 2023

W strajku może wziąć udział nawet 10 tys. pracowników lotnisk. To zła wiadomość dla turystów, którzy w okresie świąteczno-noworocznym odwiedzają Hiszpanię szczególnie chętnie.

Strajkują także członkowie hiszpańskich załóg samolotów Ryanaira, co tydzień od poniedziałku do czwartku. Najciężej skutki strajku mogą odczuć pasażerowie lotów między Alicante, Barceloną, Madrytem, Malagą, Palma de Mallorca i Sewillą.

Także hiszpańskim lotniskom grozi fala strajków w grudniu 2022 i styczniu 2023. To bardzo zła wiadomość także dla polskich turystów, którzy chętnie wybierają
Także hiszpańskim lotniskom grozi fala strajków w grudniu 2022 i styczniu 2023. To bardzo zła wiadomość także dla polskich turystów, którzy chętnie wybierają się do tego ciepłego i słonecznego kraju właśnie w okresie początku zimy, między świętami Bożego Narodzenia a sylwestrem. Na zdjęciu lotnisko w Barcelonie. Na licencji CC BY 3.0. Николай Максимович, CC BY 3.0, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też: Tanie loty do Hiszpanii: Barcelona, Malaga, Majorka, Walencja, Alicante, Madryt. Ile trwa lot, ile kosztują bilety, skąd loty bezpośrednie?

Źródło: PAP, The Guardian, Euronews.com

Niestety, strajki na brytyjskich lotniskach mogą spowodować duże utrudnienia dla podróżnych, także tych, którzy chcieliby dostać się z Anglii do Polski
Niestety, strajki na brytyjskich lotniskach mogą spowodować duże utrudnienia dla podróżnych, także tych, którzy chcieliby dostać się z Anglii do Polski lub z Polski do Anglii i spotkać z rodziną w okresie Bożego Narodzenia. TEA, 123RF.com, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też: Najlepsze lotniska Europy: nowy ranking. Na liście znalazły się dwa polskie porty lotnicze. Jak wypadły na tle innych?

Dodaj firmę
Logo firmy POLSKIE LINIE LOTNICZE LOT S. A.
Warszawa, Komitetu Obrony Robotników 43
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży