Spis treści
Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim poinformował 1 marca, że przeprowadzone zostaną prace konserwatorskie krużganków pałacu. Ma to związek z nowym projektem który jest obecnie realizowany na terenie obiektu - “Nowa jakość zwiedzania w romantycznym zespole pałacowo-parkowym w Kamieńcu Ząbkowickim”.
Pałac Marianny Orańskiej można odwiedzać codziennie
Obiekt jest nie tylko piękny, ale ma też niezwykle bogatą historię.
Pałac Marianny Orańskiej, malowniczo usytuowany na niewielkim wzgórzu, znajduje się w Kamieńcu Ząbkowickim - niedużym mieście w powiecie ząbkowickim - przy ul. Zamkowej 9. Obiekt należy do Gminy Kamieniec Ząbkowicki, obecnie trwają prace przywracające pałacowi dawny blask. Wiele już zrobiono, dzięki czemu pałac jest otwarty dla ruchu turystycznego.
Informacje dla zwiedzających
Zwiedzanie pałacu z przewodnikiem rozpoczyna się codziennie co godzinę od 10 do 17. Bilety do nabycia 15 minut przed pełną godziną, w Punkcie Informacji Turystycznej (Czerwony Kościółek) lub w pałacowej kawiarni.
W okresie od 1 maja do 30 września ostatnie wejście do pałacu jest o godz. 18.00, w pozostałych miesiącach, tj. styczeń, luty, marzec, kwiecień, październik, listopad i grudzień – ostatnie wejście o godz. 17.00.
Cennik biletów:
- Bilet normalny - 27 zł
- Bilet ulgowy - 17 zł
- Bilet specjalny - 10 zł
- Grupy powyżej 30 osób - 17 zł/os.
Obecnie pałac ze 120-hektarowym parkiem jest własnością Gminy Kamieniec Ząbkowicki. Od maja 2013 r. pałac jest dostępny dla zwiedzających, ale tylko w grupach liczących najmniej 15 osób. Grupie towarzyszy przewodnik, który przez ponad godzinę oprowadza po zakątkach pałacu.
Kim była Marianna Orańska i jak znalazła się w Kamieńcu Ząbkowickim?
Marianna Orańska, królewna niderlandzka, córka króla Niderlandów Wilhelma I Orańskiego i jego pierwszej żony – Fryderyki Luizy Pruskiej odziedziczyła w spadku po swej matce Kamieniec Ząbkowicki. Po raz pierwszy odwiedziła go w 1838 roku. Widząc wzgórze, wymarzyła sobie na nim swoją letnią rezydencję.
Jeszcze tego samego roku słynny architekt Karl Friedrich Schinkel przygotował dla królewny pierwszy projekt pałacu. Projekt powstał z dużym wkładem osobistych wymagań Marianny. Zgodnie z życzeniem Marianny pałac został wybudowany w stylu neogotyckim z wpływami romańskimi, nawiązującymi do budowli, które w tym czasie stawiano w północnych Włoszech. Budowniczy zaangażował także do pomocy młodego, zdolnego Ferdynanda Martiusa. W 1839 roku rozpoczęła się budowa pałacu, która trwała (z 5-letnią przerwą) 33 lata. Oficjalne zakończenie budowy miało miejsce 8 maja 1872 roku.
Marianna Orańska umarła w 1883 roku, wcześniej przekazując rezydencję swojemu synowi Fryderykowi Wilhelmowi Albrechtowi. Zostaje zapamiętana jako jedna z najbardziej niekonwencjonalnych dam XIX wieku, która przerosła swoją epokę.
Była na tamte czasy kobietą na wskroś nowoczesną. Królewna zwana w tamtych czasach „Dobrą Panią”, stworzyła dla wielu ludzi możliwości pracy i zarobkowania. Budowała drogi, kopalnie rudy, kamieniołomy, założyła hutę szkła w Stroniu Śląskim i Strachocimiu.
W 1945 roku kończy się okres świetności pałacu. Potomkowie Marianny opuścili pałac z powodu nadciągającej Armii Czerwonej. Rosjanie w 15 wagonach wywieźli z pałacu liczne dobra, wyposażenie pomieszczeń oraz dzieła sztuki. Rok później obiekt strawił pożar i rezydencja stała się ruiną. Z biegiem lat postępowała dewastacja pałacu, rabowano go, wywożąc cegłę i marmury na materiał budowlany. Marmurowe podłogi oraz kolumny zostały wywiezione, aby wspomóc odbudowę stolicy po powstaniu. Na przykład marmury z posadzek zamku trafiły m.in. do budowanego Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
W 1986 roku nastąpił przełom dla przyszłości pałacu Marianny. Wówczas to Włodzimierz Sobiech, pracownik naukowy na poznańskiej Akademii Rolniczej, na 40 lat wydzierżawił obiekt od gminy. Miał plany przekształcenia pałacu w hotel i ośrodek wypoczynkowy, jednak przerosła go rzeczywistość. Nie znalazł sponsorów, którzy mogliby dofinansować odbudowę pałacu. Zabezpieczył jednak budowlę i udostępnił dla ruchu turystycznego. Włodzimierz Sobiech borykał się z wieloma trudnościami w utrzymaniu i odbudowie pałacu. Zajmował się pałacem do swojej śmierci w 2010 roku. Dzisiaj jego postać jawi się mieszkańcom jako bohater, który uratował wyjątkową rezydencję, poświęcając jej ponad 20 ostatnich lat swojego życia.
W 2012 roku po wygaśnięciu umowy dzierżawy pałac powrócił pod bezpośredni zarząd właściciela, czyli Gminy Kamieniec Ząbkowicki. Ogólny stan kompleksu był katastrofalny. Po przeprowadzeniu intensywnych działań remontowo-odtworzeniowych i zabezpieczających przez właściciela obiektu, w 2013 roku pałac został udostępniony do zwiedzania dla turystów. Rok później pałac otrzymał dofinansowania o znaczących kwotach, m.in. z z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, które przeznaczone zostają na kolejne prace konserwatorskie, restauratorskie oraz budowlane, a także poszerzenie oferty turystycznej i edukacyjnej.
Kliknij w zdjęcie i zobacz, jak obecnie wygląda pałac
Pałac Marianny Orańskiej na Dolnym Śląsku. Idealna opcja na ...
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
KUP TERAZ

Pokrowiec na plecak Pack Fly Large Blaze Orange Mystery Ranch
Wodoodporny pokrowiec rozmiarze Medium. Pasuje na …
KUP TERAZ

PLECAK Urban Assault 21, Mystery Pop, OS
Zainspirowany wojskowymi plecakami szturmowymi. Te…
KUP TERAZ

ŁÓŻKO TURYSTYCZNE COT CONVERTIBLE HELINOX
Unikalny system dźwigni Helinox składa łóżko i w p…
KUP TERAZ

KIJE BIEGOWE DISTANCE 125cm ROCKLAND
Rockland Distance to kije do biegów terenowych wyk…
KUP TERAZ

KUBEK TERMICZNY THERMAL MUG LIFEVENTURE
Wszechstronny kubek termiczny. Utrzyma temperaturę…
KUP TERAZ

KIJE TREKKINGOWE RAPID CABRO ROCKLAND
Rapid Carbo uniwersalne i komfortowe w użytkowaniu…
Kolejny kraj afrykański przejęty przez Rosję. Komentarz