IPT - pasek artykułowy

Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim. Perła Dolnego Śląska - idealna opcja na weekendową wycieczkę w sierpniu

Klaudia Korfanty
Pałac Marianny Orańskiej, malowniczo usytuowany na niewielkim wzgórzu, znajduje się w Kamieńcu Ząbkowickim
Pałac Marianny Orańskiej, malowniczo usytuowany na niewielkim wzgórzu, znajduje się w Kamieńcu Ząbkowickim Klaudia Korfanty / Polska Press
Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim na Dolnym Śląsku nazywany jest perłą. Dodajmy, że nie jest to nazwa na wyrost. Obiekt przyciąga tłumy turystów, a co równie ważne - systematycznie odzyskuje swój dawny blask. Naszym zdaniem to bez wątpienia idealne miejsce na wycieczkę, tym bardziej, że znajduje się niecałą godzinę drogi z Wrocławia. Zobaczcie zdjęcia i przeczytajcie więcej na temat pałacu Marianny Orańskiej.

Spis treści

Pałac Marianny Orańskiej to jedno z piękniejszych miejsc na zabytkowej mapie Dolnego Śląska. Z Wrocławia dojedziemy tu zaledwie w godzinę. Pałac jest nie tylko piękny, ale ma też niezwykle bogatą historię.

Pałac Marianny Orańskiej można odwiedzać codziennie

Pałac Marianny Orańskiej, malowniczo usytuowany na niewielkim wzgórzu, znajduje się w Kamieńcu Ząbkowickim - niedużym mieście w powiecie ząbkowickim, przy ul. Zamkowej 9. Obiekt należy do Gminy Kamieniec Ząbkowicki i przeszedł ostatnio wiele prac, które przywróciły mu dawny blask. Pałac jest otwarty dla ruchu turystycznego.

ZOBACZ:Posąg Perseusza powrócił do Pałacu Marianny Orańskiej

Informacje dla zwiedzających Pałac Marianny Orańskiej

Zwiedzanie pałacu z przewodnikiem rozpoczyna się codziennie, co godzinę od 10 do 17. Bilety do nabycia 15 minut przed pełną godziną, w Punkcie Informacji Turystycznej (Czerwony Kościółek) lub w pałacowej kawiarni. Kasy są czynne od godz. 9:30 do 17.

W okresie od 1 maja do 30 września ostatnie wejście do pałacu jest o godz. 18.00, w pozostałych miesiącach, tj. styczeń, luty, marzec, kwiecień, październik, listopad i grudzień – ostatnie wejście o godz. 17.00.

Cennik biletów:

  • Bilet normalny – 30 zł
  • Bilet ulgowy – 24 zł
  • Bilet specjalny – 12 zł
  • Grupy powyżej 30 osób – 24 zł/os.
  • Bilet „nocne zwiedzanie” – 40 zł

Obecnie pałac ze 120-hektarowym parkiem jest własnością Gminy Kamieniec Ząbkowicki. Od maja 2013 r. pałac jest dostępny dla zwiedzających, ale tylko w grupach liczących najmniej 15 osób. Grupie towarzyszy przewodnik, który przez ponad godzinę oprowadza po zakątkach pałacu.

ZOBACZ TEŻ:

od 16 lat

Kim była Marianna Orańska i jak znalazła się w Kamieńcu Ząbkowickim?

Marianna Orańska, królewna niderlandzka, córka króla Niderlandów Wilhelma I Orańskiego i jego pierwszej żony – Fryderyki Luizy Pruskiej odziedziczyła w spadku po swej matce Kamieniec Ząbkowicki. Po raz pierwszy odwiedziła go w 1838 roku. Widząc wzgórze, wymarzyła sobie na nim swoją letnią rezydencję.

Jeszcze tego samego roku słynny architekt Karl Friedrich Schinkel przygotował dla królewny pierwszy projekt pałacu. Projekt powstał z dużym wkładem osobistych wymagań Marianny. Zgodnie z życzeniem Marianny pałac został wybudowany w stylu neogotyckim z wpływami romańskimi, nawiązującymi do budowli, które w tym czasie stawiano w północnych Włoszech. Budowniczy zaangażował także do pomocy młodego, zdolnego Ferdynanda Martiusa. W 1839 roku rozpoczęła się budowa pałacu, która trwała (z 5-letnią przerwą) 33 lata. Oficjalne zakończenie prac budowalnych miało miejsce 8 maja 1872 roku.

Zobaczcie zdjęcia Pałacu Marianny Orańskiej >>

Marianna Orańska umarła w 1883 roku, wcześniej przekazując rezydencję swojemu synowi Fryderykowi Wilhelmowi Albrechtowi. Zostaje zapamiętana jako jedna z najbardziej niekonwencjonalnych dam XIX wieku, która przerosła swoją epokę.

Była na tamte czasy kobietą na wskroś nowoczesną. Królewna zwana w tamtych czasach „Dobrą Panią”, stworzyła dla wielu ludzi możliwości pracy i zarobkowania. Budowała drogi, kopalnie rudy, kamieniołomy, założyła hutę szkła w Stroniu Śląskim i Strachocimiu.

Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim: historia współczesna

W 1945 roku kończy się okres świetności pałacu. Potomkowie Marianny opuścili pałac z powodu nadciągającej Armii Czerwonej. Rosjanie w 15 wagonach wywieźli z pałacu liczne dobra, wyposażenie pomieszczeń oraz dzieła sztuki. Rok później obiekt strawił pożar i rezydencja stała się ruiną. Z biegiem lat postępowała dewastacja pałacu, rabowano go, wywożąc cegłę i marmury na materiał budowlany. Marmurowe podłogi oraz kolumny zostały wywiezione, aby wspomóc odbudowę stolicy po powstaniu. Na przykład marmury z posadzek zamku trafiły m.in. do budowanego Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Pałac Marianny Orańskiej, malowniczo usytuowany na niewielkim wzgórzu, znajduje się w Kamieńcu Ząbkowickim
Pałac Marianny Orańskiej, malowniczo usytuowany na niewielkim wzgórzu, znajduje się w Kamieńcu ZąbkowickimKlaudia Korfanty / Polska Press

W 1986 roku nastąpił przełom dla przyszłości pałacu Marianny. Wówczas to Włodzimierz Sobiech, pracownik naukowy na poznańskiej Akademii Rolniczej, na 40 lat wydzierżawił obiekt od gminy. Miał plany przekształcenia pałacu w hotel i ośrodek wypoczynkowy, jednak przerosła go rzeczywistość. Nie znalazł sponsorów, którzy mogliby dofinansować odbudowę pałacu. Zabezpieczył jednak budowlę i udostępnił dla ruchu turystycznego. Włodzimierz Sobiech borykał się z wieloma trudnościami w utrzymaniu i odbudowie pałacu. Zajmował się pałacem do swojej śmierci w 2010 roku. Dzisiaj jego postać jawi się mieszkańcom jako bohater, który uratował wyjątkową rezydencję, poświęcając jej ponad 20 ostatnich lat swojego życia.

W 2012 roku po wygaśnięciu umowy dzierżawy pałac powrócił pod bezpośredni zarząd właściciela, czyli Gminy Kamieniec Ząbkowicki. Ogólny stan kompleksu był katastrofalny. Po przeprowadzeniu intensywnych działań remontowo-odtworzeniowych i zabezpieczających przez właściciela obiektu, w 2013 roku pałac został udostępniony do zwiedzania dla turystów. Rok później pałac otrzymał dofinansowania o znaczących kwotach, m.in. z z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, które przeznaczone zostają na kolejne prace konserwatorskie, restauratorskie oraz budowlane, a także poszerzenie oferty turystycznej i edukacyjnej.

Kliknij w zdjęcie i zobacz, jak obecnie wygląda pałac Marianny Orańskiej >>

Pałac Marianny Orańskiej, malowniczo usytuowany na niewielkim wzgórzu, znajduje się w Kamieńcu Ząbkowickim

Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim. Perła Dolne...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 12

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

C
CZarek
Jak się to zwiedza, to przede wszystkim ma się dojmujące uczucie sztuczności. Raz, że to już powstało jako imitacja - gotyku. Dwa, że teraz jest "restaurowane" tak, że wygląda, jakby ktoś sobie regipsy i gładzie kładł w "apartamencie" 40m^2.
B
Beka z Ciebie
19 września 2021, 10:50, Informatyk:

Marianna Pruska nie uwazała, ze rozbiory sa niesprawiedliwe, więc palcem nie kiwnęła, aby ten stan rzeczy potepić..

No i?

M
Marianna
24 lipca, 10:47, Gość:

W godzinę trasą śmierci DK8 ???

W tygodniu sznury TIRów - zakaz wyprzedzania na tej wąskie drodze.

Bardzo niebezpiecznie, lepiej objazdem przez Strzelin, ale i tak ponad 1 h 35 min.

19 września 2021, 10:53, b. kolejarz:

nie chcielista transportu kolejowego, no to mata tiry.

Przecież tam właśnie można wygodnie dojechać pociągiem, łosiu.

m
mil
Piękne miejsce z widokiem na góry Bardzkie. Czy uporządkowano też rozległy park ciągnący się od stacji w Kamieńcu Ząbk.
A
Andrzej
zawsze od kiedy go pierwszy raz zobaczyłem, 50 lat temu, jego bryła zrobiła na mnie duże wrażenie i dalej to robi!
b
b. kolejarz
24 lipca, 10:47, Gość:

W godzinę trasą śmierci DK8 ???

W tygodniu sznury TIRów - zakaz wyprzedzania na tej wąskie drodze.

Bardzo niebezpiecznie, lepiej objazdem przez Strzelin, ale i tak ponad 1 h 35 min.

nie chcielista transportu kolejowego, no to mata tiry.

I
Informatyk
Marianna Pruska nie uwazała, ze rozbiory sa niesprawiedliwe, więc palcem nie kiwnęła, aby ten stan rzeczy potepić..
L
Lekarka
"Potomkowie Marianny Pruskiej opuścili pałac z powodu nadciągającej Armii Czerwonej", a wczesniej z nia kolaborowali, wódke pili i na Polske napadli.
G
Gość
25 lipca, 8:59, Gość:

doplnoslaska Srebnica-potwor pseudogotycki. Gdyby nie Walesa i spolka bylo by tam sanatorium lub cos podobnego. Tez ogrody byly ciekawe-magnolie. Wkrotce pewno sprzedadza na cegle..

Co ty bredzisz?!

G
Gość
Tak to wcześniej czy później będzie ,,perełka,, Dolnego Śląska i tylko dzięki Panu Sobiechowi. Byłem tam 30 lat wstecz. Chodziłem po gruzach-to są dwa światy!!! i to się samo nie zrobi !, SERDECZNIE ZAPRASZAM DO ODWIEDZIN.
G
Gość
Piękny będzie jak zostanie wyremontowany w 100%. Teraz widzimy jakich dokonano zniszczeń przez poprzedników.
G
Gość
W godzinę trasą śmierci DK8 ???

W tygodniu sznury TIRów - zakaz wyprzedzania na tej wąskie drodze.

Bardzo niebezpiecznie, lepiej objazdem przez Strzelin, ale i tak ponad 1 h 35 min.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży