Pałac w Kopicach zwany był kiedyś „pałacem na wodzie”. To jeden z najpiękniejszych i najbardziej pechowych zabytków Opolszczyzny

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
CC BY-SA 3.0 pl
CC BY-SA 3.0 pl Wikipedia.org / Jarosław Szymaczewski / CC BY-SA 3.0 pl
Opolska wieś Kopice to miejsce, w którym znajduje się jeden z najznamienitszych obiektów całego województwa - zabytkowa rezydencja, która przez kilkadziesiąt lat popadała systematycznie w ruinę. W przeszłości, z uwagi na swoje malownicze położenie, pałac w Kopicach nazywany był „pałacem na wodzie”. Jeden z najpiękniejszych i najbardziej pechowych zamków Opolszczyzny miał okazję witać książąt, artystów i baronów. Jaka jest jego historia? Jaka przyszłość czeka ten zabytek?

Gdzie leżą Kopice?

Kopice to niewielka wieś w woj. opolskim. Jej nazwa pochodzi prawdopodobnie od słowa „kopiec”. W czasach II wojny światowej na terenie wsi Niemcy dokonywali masowych mordów na robotnikach przymusowych, a radzieckie wojska dopuściły się tam licznych zbrodni wojennych.

Historia pałacu w Kopicach

Klasycystyczny pałac w Kopicach wzniesiono w 1783 roku na miejscu dawnej siedziby rycerskiej. Kopickie ziemie często zmieniały właścicieli - od 1360 roku należały do rodu von Borsnitz, później do przedstawicieli rodów von Rosenthal, von Spaetgen oraz von Sierstorpff. W 1864 roku, z inicjatywy kolejnego właściciela - Hansa Ulryka von Schaffgotscha - budynek przebudowano i wzbogacono go o elementy, które nawiązywały do neogotyku i neorenesansu. Do 1945 pałac znajdował się w posiadaniu rodziny von Schaffgotsch, a trzy lata później wspaniały obraz z XVI wieku znajdujący się w pałacu - Madonnę Lombardzką - przekazano Muzeum Powiatowemu w Nysie z powodu likwidacji mienia podworskiego. Pałac przez jakiś czas był własnością Okręgowego Zarządu Lasów Państwowych.

Pałac w Kopicach - przepiękny zabytek, który popadł w ruinę

W 1958 nieznani sprawcy wzniecili w rezydencji pożar, który strawił zabytkowe mury. Przez kolejne lata pałac stopniowo popadał w ruinę - był rozgrabiany i dewastowany. W 1990 roku został zakupiony przez krakowskiego biznesmena za 5 tys. złotych, za obietnicą przywrócenia budynku do stanu świetności. Niestety, tak się jednak nie stało, a pałac z powodu ciągłych kradzieży stopniowo tracił najcenniejsze elementy wyposażenia, m.in. fontannę, rzeźby św. Jadwigi, Elżbiety czy rycerza Siboto. „Świątynię Dumania” w przypałacowym parku doszczętnie zniszczono. W 2014 roku wydawało się, że los wreszcie będzie dla tego wspaniałego zabytku łaskawy - odkupił go luksemburski inwestor, a sam kompleks zabezpieczono, przeprowadzono prace porządkowe i zainstalowano monitoring. Jakiś czas później przedsiębiorca, który - jak się okazało - nie był prawowitym właścicielem budynku, ogłosił upadłość. Marzenia o wspaniałym zamku znów zostały pogrzebane.

Światełko w tunelu

W 2022 roku teren nabył opolski przedsiębiorca, który jest właścicielem innego pałacu - obiektu w Żyrowej. Być może budynek w Kopicach swoje lata świetności ma dopiero przed sobą?

Zobaczcie, jak pałac prezentował się w przeszłości:

CC BY-SA 3.0 pl

Pałac w Kopicach zwany był kiedyś „pałacem na wodzie”. To je...

Architektura

Chociaż obiekt jest w opłakanym stanie, wciąż stoi dumnie na terenie ok. 55-hektarowego parku. W przeszłości główne wejście zdobił herb rodu Schaffgotschów. Pałac wzniesiono na planie litery L, urozmaicając go o dwie wieże zwieńczone wysokimi dachami. W wyniku przebudowy dla rodu Schaffgotsch, wcześniejszy pałac utracił swój klasycystyczny charakter na rzecz stylu neogotyckiego, a dobudowane elementy sprawiły, że pierwowzór stał się centralną częścią nowej całości. Na terenie pałacu znajdowały się kaplica pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa (od strony południowej), natomiast w skrzydle północnym zlokalizowana była sala reprezentacyjna (tzw. rycerska), oranżeria oraz rozarium, czyli miejsce uprawy róż.

Pałac w Kopicach - czy można tam wejść?

Zamek i teren do niego przylegający stanowi własność prywatną i nie jest udostępniony do zwiedzania, ale jego mury można podziwiać zza fosy.

Lokalizacja
Pałac zlokalizowany jest w Kopicach (woj. opolskie), przy ul. Kopice 47.

Nocleg i wyżywienie
Chcąc zobaczyć ruiny pałacu na własne oczy, warto zatrzymać się w jednym z gospodarstw agroturystycznych w pobliżu, np. w Lewinie Brzeskim czy Mańkowicach. Średnia cena noclegu za osobę to ok. 50 zł, a obiekty te oferują także wyżywienie. Jeżeli nie macie ochoty na zatrzymywanie się w gospodarstwach agroturystycznych, możecie skorzystać z oferty jednego z kilku hoteli w pobliżu:

  • Pałac Sulisław (ceny: ok. 750 zł za dobę)
  • No' rules (ceny: ok. 200 zł za dobę)
  • Motel Grodek (ceny: ok. 170 zł za dobę)

Pobliskie restauracje:

  • RONDO (odległość: ok. 7 kilometrów)
  • Inka (odległość: ok. 8 kilometrów)
  • Stokrotka (odległość: ok. 8 kilometrów)
  • Młyn (odległość: ok. 8 kilometrów)
  • Smażalnia Ryb „Galant" (odległość: ok. 8 kilometrów)

Zabierz energię ze sobą

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nordic walking, ulubiony sport seniorów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży