Pałac w Kopicach zwany był kiedyś „pałacem na wodzie”. To jeden z najpiękniejszych i najbardziej pechowych zabytków Opolszczyzny

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
CC BY-SA 3.0 pl
CC BY-SA 3.0 pl Wikipedia.org / Jarosław Szymaczewski / CC BY-SA 3.0 pl
Udostępnij:
Opolska wieś Kopice to miejsce, w którym znajduje się jeden z najznamienitszych obiektów całego województwa - zabytkowa rezydencja, która przez kilkadziesiąt lat popadała systematycznie w ruinę. W przeszłości, z uwagi na swoje malownicze położenie, pałac w Kopicach nazywany był „pałacem na wodzie”. Jeden z najpiękniejszych i najbardziej pechowych zamków Opolszczyzny miał okazję witać książąt, artystów i baronów. Jaka jest jego historia? Jaka przyszłość czeka ten zabytek?

Gdzie leżą Kopice?

Kopice to niewielka wieś w woj. opolskim. Jej nazwa pochodzi prawdopodobnie od słowa „kopiec”. W czasach II wojny światowej na terenie wsi Niemcy dokonywali masowych mordów na robotnikach przymusowych, a radzieckie wojska dopuściły się tam licznych zbrodni wojennych.

Historia pałacu w Kopicach

Klasycystyczny pałac w Kopicach wzniesiono w 1783 roku na miejscu dawnej siedziby rycerskiej. Kopickie ziemie często zmieniały właścicieli - od 1360 roku należały do rodu von Borsnitz, później do przedstawicieli rodów von Rosenthal, von Spaetgen oraz von Sierstorpff. W 1864 roku, z inicjatywy kolejnego właściciela - Hansa Ulryka von Schaffgotscha - budynek przebudowano i wzbogacono go o elementy, które nawiązywały do neogotyku i neorenesansu. Do 1945 pałac znajdował się w posiadaniu rodziny von Schaffgotsch, a trzy lata później wspaniały obraz z XVI wieku znajdujący się w pałacu - Madonnę Lombardzką - przekazano Muzeum Powiatowemu w Nysie z powodu likwidacji mienia podworskiego. Pałac przez jakiś czas był własnością Okręgowego Zarządu Lasów Państwowych.

Pałac w Kopicach - przepiękny zabytek, który popadł w ruinę

W 1958 nieznani sprawcy wzniecili w rezydencji pożar, który strawił zabytkowe mury. Przez kolejne lata pałac stopniowo popadał w ruinę - był rozgrabiany i dewastowany. W 1990 roku został zakupiony przez krakowskiego biznesmena za 5 tys. złotych, za obietnicą przywrócenia budynku do stanu świetności. Niestety, tak się jednak nie stało, a pałac z powodu ciągłych kradzieży stopniowo tracił najcenniejsze elementy wyposażenia, m.in. fontannę, rzeźby św. Jadwigi, Elżbiety czy rycerza Siboto. „Świątynię Dumania” w przypałacowym parku doszczętnie zniszczono. W 2014 roku wydawało się, że los wreszcie będzie dla tego wspaniałego zabytku łaskawy - odkupił go luksemburski inwestor, a sam kompleks zabezpieczono, przeprowadzono prace porządkowe i zainstalowano monitoring. Jakiś czas później przedsiębiorca, który - jak się okazało - nie był prawowitym właścicielem budynku, ogłosił upadłość. Marzenia o wspaniałym zamku znów zostały pogrzebane.

Światełko w tunelu

W 2022 roku teren nabył opolski przedsiębiorca, który jest właścicielem innego pałacu - obiektu w Żyrowej. Być może budynek w Kopicach swoje lata świetności ma dopiero przed sobą?

Zobaczcie, jak pałac prezentował się w przeszłości:

CC BY-SA 3.0 pl

Pałac w Kopicach zwany był kiedyś „pałacem na wodzie”. To je...

Architektura

Chociaż obiekt jest w opłakanym stanie, wciąż stoi dumnie na terenie ok. 55-hektarowego parku. W przeszłości główne wejście zdobił herb rodu Schaffgotschów. Pałac wzniesiono na planie litery L, urozmaicając go o dwie wieże zwieńczone wysokimi dachami. W wyniku przebudowy dla rodu Schaffgotsch, wcześniejszy pałac utracił swój klasycystyczny charakter na rzecz stylu neogotyckiego, a dobudowane elementy sprawiły, że pierwowzór stał się centralną częścią nowej całości. Na terenie pałacu znajdowały się kaplica pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa (od strony południowej), natomiast w skrzydle północnym zlokalizowana była sala reprezentacyjna (tzw. rycerska), oranżeria oraz rozarium, czyli miejsce uprawy róż.

Pałac w Kopicach - czy można tam wejść?

Zamek i teren do niego przylegający stanowi własność prywatną i nie jest udostępniony do zwiedzania, ale jego mury można podziwiać zza fosy.

Lokalizacja
Pałac zlokalizowany jest w Kopicach (woj. opolskie), przy ul. Kopice 47.

Nocleg i wyżywienie
Chcąc zobaczyć ruiny pałacu na własne oczy, warto zatrzymać się w jednym z gospodarstw agroturystycznych w pobliżu, np. w Lewinie Brzeskim czy Mańkowicach. Średnia cena noclegu za osobę to ok. 50 zł, a obiekty te oferują także wyżywienie. Jeżeli nie macie ochoty na zatrzymywanie się w gospodarstwach agroturystycznych, możecie skorzystać z oferty jednego z kilku hoteli w pobliżu:

  • Pałac Sulisław (ceny: ok. 750 zł za dobę)
  • No' rules (ceny: ok. 200 zł za dobę)
  • Motel Grodek (ceny: ok. 170 zł za dobę)

Pobliskie restauracje:

  • RONDO (odległość: ok. 7 kilometrów)
  • Inka (odległość: ok. 8 kilometrów)
  • Stokrotka (odległość: ok. 8 kilometrów)
  • Młyn (odległość: ok. 8 kilometrów)
  • Smażalnia Ryb „Galant" (odległość: ok. 8 kilometrów)

Zabierz energię ze sobą

miejsce #1

Borofone

Borofone BT19 20000mAh Czarny

103,95 zł48,99 zł-53%
Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wyspa zamieszkała przez dzikie plemię

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strona Podróży
Dodaj ogłoszenie