Park Narodowy Ujście Warty to jeden z siedmiu cudów Polski. Tu całą rodziną odetchniecie i wiele się nauczycie

Michał Korn
Michał Korn
Mariusz Kapała
Mariusz Kapała
Wideo
od 16 lat
Skąpany w słońcu czy mgle Park Narodowy Ujście Warty jest urokliwy o każde porze roku. Tu życie zwierząt i krajobrazy nie przestają zaskakiwać. Park można zwiedzać pieszo, rowerem, a nawet samochodem! To idealne miejsce dla rodzin z dziećmi i jedno z niewielu, gdzie za sprawą jednej wycieczki możemy zobaczyć tak wiele i sporo się nauczyć.

Spis treści

Odkryj tajemnice Lubuskiego:

Park Narodowy Ujście Warty. Jak dojechać? - mapa

Zacznijmy od tego, że samochód jest jlepszym środkiem dojazdu do Parku, a także miejsc, w których można zacząć jego zwiedzanie. Przy głównej drodze zobaczymy tablice informujące, że właśnie tutaj, znajduje się Park Narodowy. Jest wysoka ambona, z której można podziwiać zapierające dech w piersiach widoki na park, a także tablice informacyjne, które podpowiedzą nam, co i kogo możemy tutaj spotkać. Oczywiście najwięcej jest ptaków. Niewiele jest takich zakątków w naszym kraju, gdzie można spotkać taką różnorodność ptactwa.

Ptasi Raj zaprasza przez cały rok - zdjęcia:

Ujście Warty to prawdziwy ptasi raj. Można go zwiedzać pieszo, rowerem, a także samochodem! Zobaczcie, jak wygląda jeden z siedmiu cudów Polski.

Park Narodowy Ujście Warty to jeden z siedmiu cudów Polski. ...

  • Siedziba Parku i "Przyrodniczy Ogród Zmysłów" znajduje się w miejscowości Chyrzyno ok. 3 km od Kostrzyna nad Odrą. Z Kostrzyna należy jechać drogą wojewódzką 22 w kierunku Słońska.
  • Ośrodek Muzealno-Edukacyjny zlokalizowany jest w Słońsku przy ul. 3 Lutego 90. Jadąc od Kostrzyna nad Odrą Ośrodek znajduje się po lewej stronie drogi krajowej nr 22. Dojazd możliwy jest tylko własnym środkiem transportu. Do Słońska nie kursuje transport publiczny.
  • Ścieżka przyrodnicza "Mokradła" znajduje się na przeciwko siedziby Parku w Chyrzynie.
  • Na ścieżkę przyrodniczą "Ptasim Szlakiem" najłatwiej dojechać samochodem lub rowerem ze Słońska. Należy dojechać do Przyborowa a następnie podążać za kierunkowskazami na ścieżkę przyrodniczą.
  • Na ścieżkę przyrodniczą "Olszynki" najłatwiej dojechać od miejscowości Kamień Mały. W Kamieniu Małym zatrzymuje się szynobus linii Kostrzyn nad Odrą - Gorzów Wielkopolski. Do ścieżki można również dojechać samochodem (w Parku znajduje się parking). Dojazd do parkingu drogą gruntową.
  • Zaplanowanie dojazdu do Parku samochodem ułatwi mapa. Zaznaczone są na niej miejsca parkingowe i postojowe.
  • Rower wydaje się być niezastąpionym środkiem lokomocji na całym obszarze Parku. Ze względu na znaczną długość tras, polecamy go raczej osobom przyzwyczajonym do kilkugodzinnego pedałowania. Przypominamy, że trasy wiodące przez obszar Parku, to drogi gruntowe, których stan nie zawsze jest dobry.

Ujście Warty - godziny otwarcia 2023. Kiedy można zwiedzać park?

Park można zwiedzać przez cały rok, od świtu do zmierzchu, wyłącznie po udostępnionych do tego celu drogach. Część z pozwala także na jazdę samochodem, inne są tylko dla pieszych i rowerzystów. Przed wejściem do Parku, warto zapoznać się z regulaminem, który znajduje się m.in. na wszystkich głównych drogach prowadzących do Parku.

Ujście Warty to prawdziwy ptasi raj. Można go zwiedzać pieszo, rowerem, a także samochodem! Zobaczcie, jak wygląda jeden z siedmiu cudów Polski.
Ujście Warty to prawdziwy ptasi raj. Można go zwiedzać pieszo, rowerem, a także samochodem! Zobaczcie, jak wygląda jeden z siedmiu cudów Polski. Mariusz Kapała

Wstęp lub wjazd na drogi jest możliwy dopiero po zejściu z nich wody! W niektórych okresach roku, część Parku, w tym drogi, mogą znaleźć się pod wodą. Trzeba pamiętać, że nawet po drogach udostępnionych można się poruszać dopiero, gdy ustąpi z nich woda.

Zobacz również:

Park Narodowy Ujście Warty powstał w 2001 roku. Położony jest w historycznej delcie ujścia Warty do Odry na terenie powiatu gorzowskiego, słubickiego i sulęcińskiego. Jego powierzchnia zajmuje prawie 8 tys. ha. Jest tam 62 km ścieżek dla turystów. Rocznie odwiedza to miejsce ok. 20 tys. osób.

Zwiedzanie z psami - ważne informacje

Z psami można wchodzić do Parku wyłącznie na terenie obwodu ochronnego Polder Północny – Witnica (część Parku na północ od Warty). Psy powinny być na smyczy. W pozostałej części Parku obowiązuje zakaz wprowadzania psów. Zakazy nie dotyczą psów asystujących osobom niepełnosprawnym.

W 2002 roku powstała Rzeczpospolita Ptasia. Obywatele Rzeczpospolitej Ptasiej mają nawet swoje paszporty.
W 2002 roku powstała Rzeczpospolita Ptasia. Obywatele Rzeczpospolitej Ptasiej mają nawet swoje paszporty. Mariusz Kapała

Czego nie można robić na terenie parku?

Istnieją również ograniczenia dotyczące biwakowania, filmowania i nagrywania przyrody, dlatego też najlepiej przed wizytą zapoznać się szczegółowo z zarządzeniami dotyczącymi udostępniania Parku. I pamiętajmy, że najważniejszym celem jest ochrona przyrody.

Ścieżki przyrodnicze i spacerowe na ternie Parku

  • Ptasi szlak” liczy około 2 kilometry. Ścieżka prowadzi betonową drogą przez jedne z najbardziej atrakcyjnych w Parku terenów lęgowych ptaków. Najlepszym terminem korzystania ze ścieżki jest okres wiosenny. Szlak można pokonać pieszo lub rowerem - Uwaga, nie jest on przeznaczony dla czworonogów!
  • Mokradła” liczą około jedne kilemtr. Ścieżka mieści się w Chyrzynie. Poświęcona jest różnorakim funkcjom, jakie tereny podmokłe pełnią w przyrodzie i w gospodarce człowieka. Szlak można pokonać pieszo lub rowerem - Uwaga, nie jest on przeznaczony dla czworonogów!
  • Na dwóch kółkach przez Polder Północny”. Ta ścieżka przyrodniczo-historyczna liczy około 30 km. Prowadzi przez rozległe łąki. Jedenz jej fragmentów przebiega wzdłuż koryta Warty. Szlak można pokonać pieszo lub rowerem! Możemy zwiedzać go z czworonogiem.
  • Olszynki” liczy blisko 3 km. Trasa na terenie Polderu Północnego. Odwiedzający mają możliwość spaceru po drewnianej kładce, wiodącej przez obszary leśne (ols porzeczkowy), zbiorowiska ziołorośli, wilgotną łąkę oraz szuwar mozgowy. Możemy zwiedzać z czworonogiem.
  • Torfianka” - liczy jeden kilometr. To ścieżka po części w postaci drewnianej kładki, wiodąca wzdłuż torfianki i przez szuwar mozgowy. Umożliwia skrócenie trasy ścieżki nr 3. Możemy zwiedzać z czworonogiem.
  • Przyrodniczy Ogród Zmysłów” - jest to ogródek dydaktyczny przy siedzibie Parku w Chyrzynie. Składa się z kilkunastu punktów, których większość ma formę interaktywną.
W ciągu roku zdarza się tak, że niektóre fragmenty i drogi Parku są zalewane wodą. Wówczas stają się nieprzejezdne.
W ciągu roku zdarza się tak, że niektóre fragmenty i drogi Parku są zalewane wodą. Wówczas stają się nieprzejezdne. Mariusz Kapała

Szlaki turystyczne - opis

  • Szlak żółty – 12,3 km. Przez Park Narodowy „Ujście Warty” przebiega fragment (12,3 km) żółtego szlaku rowerowego Dąbroszyn – Gostkowice, którego łączna długość wynosi 28,7 km. Trasa wiedzie od Dąbroszyna w kierunku Warty, następnie po
  • wale przeciwpowodziowym na wschód, aż do jeziora Sierżant.
  • Szlak zielony - 3,4 km. Szlak Zielony jest krótkim szlakiem, prowadzącym od Kamienia Wielkiego do Wału Północnego Warty. Przez teren Parku przebiega od granicy Parku na Kamieńskiej Grobli do Wału Północnego - „Niwka”.
  • Szlak czarny (łącznikowy) - 1 km. Na terenie Parku występuje też fragment (1 km) szlaku czarnego. Zaczyna się przy zabytkowej Stacji Pomp w Warnikach i prowadzi wałem przeciwpowodziowym do tzw. „Śluzy”, gdzie łączy się ze szlakiem żółtym.

Latem park jest trochę mniej atrakcyjny turystycznie. Część ptaków przebywa w ukryciu, bo się pierzy. Ale wtedy można tu na przykład pojeździć rowerem.

Szlaki tematyczne w pobliżu Parku (okolice Słońska)

  • Szlak gęgawy (czerwony) o długości 7 km. Szlak ma kształt pętli. Początek przy kościele w Słońsku. Szlak wiedzie przez okoliczne łąki.
  • Szlak dzięcioła (czarny) o długości 5 km. Rozpoczyna się przy moście, na drodze prowadzącej ze Słońska do Głuchowa, a kończy przy leśniczówce w Lemierzycach. Trasa wiedzie skrajem wysokiej skarpy wzdłuż rzeki Postomi, przez 2 rezerwaty: „Dolina Postomi” oraz „Lemierzyce”.
  • Szlak derkacza (żółty) o długości 21 km. Szlak ma kształt pętli. Prowadzi od kościoła w Słońsku przez Wał Wschodni (wzdłuż granicy Parku) i dalej przez Budzigniew oraz Jamno z powrotem do Słońska.
  • Szlak Kani (zielony) o długości 14 km. Szlak ma kształt pętli. Początek obok Muzeum Martyrologii w Słońsku. Prowadzi w kierunku jezior Radachowskiego i Głęboczek. Czym różni się od innych pieszych, leśnych szlaków? Obecnością ptactwa. I nie tylko samej kani. Plusem tej trasy jest to, że podążamy do celu jakim jest jezioro. Jeżeli na wycieczkę wybieramy się latem, tym bardziej z kanią będzie nam po drodze.
  • Szlak dudka (niebieski) o długości 13 km. Rozpoczyna się w Słońsku obok Muzeum Martyrologii i prowadzi do Czarnowa oraz dalej w kierunku Czerwonego Kanału, dochodząc do drogi nr 22. Szlak dudka wybierają też osoby jadące rowerem z Kostrzyna, bo to jedyna alternatywa dla ruchliwej drogi. Trasy można pokonać zarówno rowerem, jak i pieszo. I może wydawać się, że nie są one wcale trudne, ale nie ma się co oszukiwać - swoje trzeba przejść. Najważniejsze to trzymać się ścieżki, nie schodzić z trasy i nie rozglądać się na wszystkie strony - oczywiście jeżeli chcemy pokonać ten wybrany, konkretny szlak w kilka godzin, a nie przez cały dzień.

Nieopodal niebieskiego szlaku widać oznakowanie na Fort Czarnów (powstał pod koniec XIX w.). Jeżeli zboczymy z trasy i nadłożymy nieco drogi, będziemy mogli zwiedzić jeden z czterech fortów Twierdzy Kostrzyn (pozostałe trzy znajdują się w Żabicach, Sarbinowie i Gorgoszczu). Fort ten składa się z suchej fosy, ze schronów i korytarza komunikacyjnego. Ale Czarnów to nie tylko stara, wojskowa zabudowa, ale też wspaniała roślinność. Teren jest dość wilgotny i otaczają go niewielkie mokradła. Wzniesienia bujnie porośnięte są bluszczem. To, co zachwyci wielu odwiedzających to miejsce to niesamowita zieleń.

Na próżno szukać tu innych turystów. Tylko cisza przeplatana śpiewem ptaków i Wy.
Na próżno szukać tu innych turystów. Tylko cisza przeplatana śpiewem ptaków i Wy. Mariusz Kapała

Cisza, spokoj, śpiew ptaków. Trudno tu spotkać innych turystów

Na terenie Parku Narodowego trudno spotkać innych turystów, dlatego też jest on dobrym miejscem na to, by po prostu usiąść, podziwiać widoki, wsłuchiwać się w śpiew w ptaków i zwyczajnie odpocząć. Łapiąc oddech w tym miejscu, od razu myśli się o tym, kiedy będzie okazja do tego, by wrócić tu na dłużej. Położenie i walory tego obszaru sprawiają, że jest on idealny do uprawiania tzw. ekoturystyki, a w jego obrębie znajduje się też kilka zabytków (wspomniana wcześniej Twierdza Kostrzyn, zespół pałacowo-parkowo-folwarczny w Dąbroszynie, ruiny zamku Joannitów w Słońsku, browar w Witnicy, młyn w Słońsku i pompownie wody).

Miejsce idealne na odpoczynek dla rodzin z dziećmi

Zróżnicowana trasa, wyczekiwanie na dudka, zwiedzanie fortu i odwiedziny jednego z 7 cudów Polski sprawiają, że zmęczenie idzie w niepamięć, a niebieski szlak w Słońsku staje się od razu jednym z ulubionych. To miejsce jest idealne na odpoczynek. Dla rodzin z dziećmi, miłośników przyrody i wędkarzy. Może planując kolejny weekend warto zastanowić się czy dobrym pomysłem nie byłby biwak nad Radachowskim i codzienne poszukiwanie nowych przygód?

Jest niewiele takich miejsc w naszych okolicach, gdzie za sprawą jednej wycieczki możemy zobaczyć tak wiele i sporo się dowiedzieć.
Jest niewiele takich miejsc w naszych okolicach, gdzie za sprawą jednej wycieczki możemy zobaczyć tak wiele i sporo się dowiedzieć. Mariusz Kapała

Multimedialny Ośrodek Muzealno-Edukacyjny w Słońsku

Budynek Ośrodka Muzealno-Edukacyjnego w Słońsku robi wrażenie już z zewnątrz. Można tam nawet polatać balonem! Nowoczesna, ale jednocześnie stonowana architektura przykuwa oko kierowców, jadących droga krajową nr 22. Ośrodek wybudowano na działce przekazanej nieodpłatnie przez gminę Parkowi Narodowemu „Ujście Warty”. Wcześniej znajdowała się tu bocznica przy nieużywanej już trasie kolejowej z Kostrzyna do Gorzowa.

Czytaj więcej:

Jest niewiele takich miejsc w naszych okolicach, gdzie za sprawą jednej wycieczki możemy zobaczyć tak wiele i sporo się dowiedzieć. Wrażenia? Zapewniamy, że są niezapomniane! Zmęczenie daje się we znaki - nie ma co ukrywać, ale zawsze jest warto. Przyjeżdżajcie. Jest tu tak pięknie:

Ujście Warty to prawdziwy ptasi raj. Można go zwiedzać pieszo, rowerem, a także samochodem! Zobaczcie, jak wygląda jeden z siedmiu cudów Polski.

Park Narodowy Ujście Warty to jeden z siedmiu cudów Polski. ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży