Spis treści
Paszport bez wypełniania druczków. Nowy sposób składania wniosku o paszport
3 lutego 2022 prezydent Andrzej Duda podpisał Ustawę o dokumentach paszportowych. Nowe prawo sporo zmienia w sposobach ubiegania się o paszport i działania samego dokumentu. Ustawa wejdzie w życie 27 marca 2022. Co zmieni się po tej dacie?
Przede wszystkim możecie być spokojni: paszporty wydane przed wejściem w życie nowej ustawy zachowują ważność na starych zasadach.
Jedną z najważniejszych zmian, jakie wprowadzi nowa Ustawa o dokumentach paszportowych, będzie zrezygnowanie z wypełniania przez wnioskującego papierowych druczków.
Jak złożyć wniosek o paszport w nowym systemie? Trzeba będzie udać się do urzędu, wypełnić wniosek w elektronicznym systemie, a następnie złożyć cyfrowy podpis.
Paszport trafi do elektronicznego systemu
Wszystkie paszporty będą rejestrowane w specjalnym systemie: rejestrze Dokumentów Paszportowych (RDP). RDP zostanie włączony do Systemu Rejestrów Państwowych, co w teorii ma usprawnić przekazywanie danych przez wszystkie zainteresowane instytucje i obsługę obywateli.
Jak uzasadnia Kancelaria Premiera, wciągnięcie paszportów do Systemu Rejestrów jest koniecznością, bo paszport to jedyny obok dowodu osobistego dokument, który potwierdza tożsamość i obywatelstwo. W czasach zwiększonego ryzyka i zagrożeń związanych z podróżowaniem możliwość szybkiej weryfikacji danych w systemie elektronicznym może ułatwić i przyspieszyć załatwianie spraw. Dzięki systemowi elektronicznemu możliwe będzie np. szybkie zgłoszenie zgubienia paszportu i sprawdzenie jego ważności.
Paszport dla dziecka. Ważne dokumenty już dla 12-latków
Nowa ustawa ma obniżyć wiek uprawniający do wyrobienia paszportu z podpisem, ważnego na 10 lat. Według nowych zasad paszport będzie mógł wyrobić już 12-latek.
Opłata za paszport. Ma być prościej
Jak zapowiada rząd, nowa ustawa uprości zasady naliczania opłat za paszport. Niestety, konkretne kwoty opłat za paszport mają zostać podane dopiero w rozporządzeniu wykonawczym do ustawy.
Katalog osób uprawnionych do obniżonych opłat paszportowych ma się powiększyć o opiekunów osób niepełnosprawnych, działaczy opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane z powodów politycznych po 1956 r.
W nowej ustawie przewidziano także zniesienie podwyższenia opłaty za wyrobienie paszportu w przypadku zgubienia lub zniszczenia poprzedniego dokumentu.
Drugi paszport łatwiej i na dłużej
Według nowej ustawy o dokumentach paszportowych łatwiej będzie uzyskać drugi paszport. Dokument będą mogli wydawać wojewodowie i konsulowie, nie trzeba już będzie uzyskiwać zgody ministra spraw wewnętrznych i administracji. Drugi paszport ma także dłużej zachowywać ważność: przez 3 lata, a nie przez 2, jak do tej pory.
Paszport tymczasowy dla szerszego grona osób
Osoby małoletnie uzyskają prawo wnioskowania o paszport tymczasowy. Rada Ministrów chce w ten sposób ułatwić utalentowanym dzieciom wyjazdy za granicę np. na konkursy i zawody.
Przyspieszeniu mają ulec także procedury sądowe związane z odmową wydania paszportu lub jego unieważnieniem na wniosek prokuratora.
Źródła: gov.pl, bip.kprm.gov.pl