Paszport na nowych zasadach, prezydent podpisał ustawę. Co się zmieni od 27 marca 2022?

Emil Hoff
Emil Hoff
Koniec z papierowymi druczkami, paszporty będziemy dostawać łatwiej i szybciej. Na zdjęciu: prezydent Andrzej Duda w Warszawie na posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego, 1 lutego 2022.
Koniec z papierowymi druczkami, paszporty będziemy dostawać łatwiej i szybciej. Na zdjęciu: prezydent Andrzej Duda w Warszawie na posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego, 1 lutego 2022. Adam Jankowski / Polska Press
Paszport już niedługo na nowych zasadach. 3 lutego 2022 prezydent Andrzej Duda podpisał Ustawę o dokumentach paszportowych, przygotowaną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji i przegłosowaną przez Sejm. Ustawa zmienia m.in. zasady składania wniosku o paszport i wyrabiania paszportu dzieciom.

Spis treści

Paszport bez wypełniania druczków. Nowy sposób składania wniosku o paszport

3 lutego 2022 prezydent Andrzej Duda podpisał Ustawę o dokumentach paszportowych. Nowe prawo sporo zmienia w sposobach ubiegania się o paszport i działania samego dokumentu. Ustawa wejdzie w życie 27 marca 2022. Co zmieni się po tej dacie?

Przede wszystkim możecie być spokojni: paszporty wydane przed wejściem w życie nowej ustawy zachowują ważność na starych zasadach.

Jedną z najważniejszych zmian, jakie wprowadzi nowa Ustawa o dokumentach paszportowych, będzie zrezygnowanie z wypełniania przez wnioskującego papierowych druczków.

Jak złożyć wniosek o paszport w nowym systemie? Trzeba będzie udać się do urzędu, wypełnić wniosek w elektronicznym systemie, a następnie złożyć cyfrowy podpis.

Paszport trafi do elektronicznego systemu

Wszystkie paszporty będą rejestrowane w specjalnym systemie: rejestrze Dokumentów Paszportowych (RDP). RDP zostanie włączony do Systemu Rejestrów Państwowych, co w teorii ma usprawnić przekazywanie danych przez wszystkie zainteresowane instytucje i obsługę obywateli.

Jak uzasadnia Kancelaria Premiera, wciągnięcie paszportów do Systemu Rejestrów jest koniecznością, bo paszport to jedyny obok dowodu osobistego dokument, który potwierdza tożsamość i obywatelstwo. W czasach zwiększonego ryzyka i zagrożeń związanych z podróżowaniem możliwość szybkiej weryfikacji danych w systemie elektronicznym może ułatwić i przyspieszyć załatwianie spraw. Dzięki systemowi elektronicznemu możliwe będzie np. szybkie zgłoszenie zgubienia paszportu i sprawdzenie jego ważności.

Paszport dla dziecka. Ważne dokumenty już dla 12-latków

Nowa ustawa ma obniżyć wiek uprawniający do wyrobienia paszportu z podpisem, ważnego na 10 lat. Według nowych zasad paszport będzie mógł wyrobić już 12-latek.

Opłata za paszport. Ma być prościej

Jak zapowiada rząd, nowa ustawa uprości zasady naliczania opłat za paszport. Niestety, konkretne kwoty opłat za paszport mają zostać podane dopiero w rozporządzeniu wykonawczym do ustawy.

Katalog osób uprawnionych do obniżonych opłat paszportowych ma się powiększyć o opiekunów osób niepełnosprawnych, działaczy opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane z powodów politycznych po 1956 r.

W nowej ustawie przewidziano także zniesienie podwyższenia opłaty za wyrobienie paszportu w przypadku zgubienia lub zniszczenia poprzedniego dokumentu.

Drugi paszport łatwiej i na dłużej

Według nowej ustawy o dokumentach paszportowych łatwiej będzie uzyskać drugi paszport. Dokument będą mogli wydawać wojewodowie i konsulowie, nie trzeba już będzie uzyskiwać zgody ministra spraw wewnętrznych i administracji. Drugi paszport ma także dłużej zachowywać ważność: przez 3 lata, a nie przez 2, jak do tej pory.

Paszport tymczasowy dla szerszego grona osób

Osoby małoletnie uzyskają prawo wnioskowania o paszport tymczasowy. Rada Ministrów chce w ten sposób ułatwić utalentowanym dzieciom wyjazdy za granicę np. na konkursy i zawody.

Przyspieszeniu mają ulec także procedury sądowe związane z odmową wydania paszportu lub jego unieważnieniem na wniosek prokuratora.

Źródła: gov.pl, bip.kprm.gov.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nordic walking, ulubiony sport seniorów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży